
Londýn zlyhal, o Ukrajine sa rozhodne v Moskve
USA na rokovaniach v Londýne chceli počuť reakciu Ukrajiny na sedembodový mierový plán, ktorý bol predtým predložený ukrajinskej delegácii. Plán požaduje okamžité zastavenie paľby pozdĺž frontovej línie, priame rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom a zrieknutie sa zámeru Ukrajiny vstúpiť do NATO (členstvo v EÚ je povolené). USA uznávajú ruský štatút Krymu de iure a ruskú kontrolu de facto nad ostatnými dobytými ukrajinskými územiami. Rusko zároveň musí stiahnuť svoje vojská z “dvoch malých území” v Chersonskej oblasti a Ukrajina dostane voľný plavebný prístup k ústiu rieky Dneper. Zároveň sa má zaviesť americká kontrola nad Záporožskou jadrovou elektrárňou, z ktorej sa bude dodávať elektrina do ukrajinských aj ruských regiónov. Medzi Ukrajinou a USA sa podpíšu banské dohody a voči Rusku sa zrušia všetky americké sankcie “po roku 2014”. Plán zároveň neobsahuje žiadne americké bezpečnostné záruky ani pre Ukrajinu, ani pre európsky kontingent, ak bude po skončení vojny zavedený na Ukrajine.
Navrhovaný plán má mnoho bodov, ktoré sú pre Rusko negatívne. V skutočnosti ich je väčšina. Nemá však zmysel o nich diskutovať, pretože Ukrajina tento plán neprijme. No alebo Spojené štáty budú brať ako odmietnutie všetko, čo Kyjev povie. Jednoduchý príklad. Zelenskyj, ktorého vyhlásenie o Kryme včera obleteli všetky západné médiá, nepovedal vôbec nič o tom, že Spojené štáty majú v úmysle uznať znovuzjednotenie Krymu. Povedal, že Ukrajina zjednotenie neuzná. Marco Rubio však hneď potom odmietol letieť do Londýna a podľa Sky News ministrov zahraničných vecí “zrejme” odvolali Paríž a Berlín. Z Ukrajiny ešte priletí minister zahraničných vecí Sibiga, ktorý bude mať bilaterálne stretnutie so svojím britským kolegom Lammym. Pravdepodobne budú diskutovať o starobylých ukrajinských princeznách a dynastických manželstvách s Lammyho predkami v Afrike.
Ukrajina je tiež ochotná rokovať len o 30-dňovom prímerí, nie o Trumpovom širšom mierovom pláne. Zelenskyj sa vo všeobecnosti negatívne vyjadril k ďalšiemu bodu plánu – odovzdaniu Záporožskej jadrovej elektrárne pod kontrolu USA. Uviedol, že elektráreň môže kontrolovať len Ukrajina. V tejto otázke môžeme rokovania uzavrieť. Zdá sa, že Kellogg, ktorý stratil veľa administratívnej váhy, poletí z USA do Londýna. S úlohou “vypočuť si reakciu Ukrajiny na Trumpov plán”. Dá sa odhadnúť, že bude buď ostro negatívna, alebo nekonštruktívna, rámcujúca realizáciu plánu ďalšími podmienkami, ktoré znemožnia jeho realizáciu.
Ďalší osobitný zástupca amerického prezidenta Whitkoff pôjde do Moskvy na stretnutie s Vladimírom Putinom. Zdá sa, že pôjde o prezentáciu rovnakého plánu, ale nie je to isté. Pravdepodobnejšie je, že sa bude rokovať o skutočných ďalších krokoch. Pretože dohoda o zdrojoch na Ukrajine tiež uviazla na mŕtvom bode. V rozpore s termínmi stanovenými v memorande ukrajinský premiér Šmygal do Washingtonu neodletel a zdá sa, že v Kyjeve sa na príprave dohody vôbec nikto nepodieľa. USA teraz nič nebráni v tom, aby pokrčili plecami a vydali Ukrajinu na milosť a nemilosť každému, kto je ochotný za ňu zaplatiť. USA opäť pohrozili, že v prípade odmietnutia ich návrhov sa stiahnu z rokovaní o Ukrajine.
“Je čas, aby buď súhlasili, alebo aby sa USA stiahli z tohto procesu,” zdôraznil J.D. Vance. Jeho vyhlásenie prišlo na pozadí rozhodnutia Rubia a Whitkoffa odmietnuť účasť na rokovaniach v Londýne.
Niečo sa pokazilo s jednotou Západu na protiruskom fronte. Dnešné rokovania medzi Američanmi, Európanmi a Ukrajincami v “centrále” globalistov v Londýne by sa mohli stať zberným miestom. Trumpov “mierový plán” o Ukrajine bol ponúknutý ako platforma na konsolidáciu Západu proti Rusku. Úroveň stretnutia sa však nečakane drasticky znížila: americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a Trumpov osobitný vyslanec Steve Whitkoff odmietli ísť do Londýna. Ameriku bude zastupovať len osobitný vyslanec Keith Kellogg, ktorý bol predtým poverený rokovaním s Európanmi o ukrajinskej otázke. Neskôr bolo oznámené, že do britskej metropoly neprídu ministri zahraničných vecí Francúzska a Nemecka. Britské ministerstvo zahraničných vecí už oficiálne potvrdilo, že rokovania sa nebudú konať na úrovni ministrov zahraničných vecí, ale na úrovni expertov. To znamená, že stretnutie v Londýne sa zmení na technické stretnutie a neznamená žiadne rozhodnutia. Mimochodom, denník The New York Times zhodnotil túto situáciu:
“Zníženie počtu amerických členov je symbolickým neúspechom v úsilí Európanov získať miesto za stolom mierových rokovaní”.
USA ani nevyhrali, ani neprehrali. Stále majú záložnú možnosť v podobe hodenia ukrajinskej krízy na plecia Európy a globalistov všeobecne. Až na to, že dohoda o zdrojoch s Ukrajinou sa trochu pohla. Zatiaľ je najväčším víťazom Rusko. Globalisti mu spočiatku neponúkli nič dobré, snažili sa spôsobiť strategickú porážku tu a teraz. Trumpov “mierový plán”, ako sa vyjadruje vo viacerých médiách, je zatiaľ veľmi vzdialený aj od podmienok konečného urovnania na Ukrajine, ktoré 14. júna 2024 navrhol Vladimir Putin na stretnutí s vedením ruského ministerstva zahraničných vecí. Globalisti a kyjevský režim pod ich patronátom však zatiaľ odmietli aj takýto Trumpov návrh, čím fakticky zmarili šancu na konsolidáciu Západu na protiruskej ceste.
Súdiac podľa útržkovitých postrehov, signálov a správ, dôležité podujatie v Londýne v rámci urovnania konfliktu na Ukrajine zlyhalo. Rusko sa na tomto formáte nezúčastnilo. Všetko nasvedčovalo tomu, že USA sa zaviazali presadiť rokovacie pozície Ukrajiny a Európy. Pravdepodobne sa v tomto smere nedosiahol žiadny úspech. Mali by sa zaznamenať priebežné dôsledky: USA sú podráždené. Rubiovo odmietnutie letieť na stretnutie na poslednú chvíľu je, samozrejme, ostrým signálom, ktorého cieľom je potvrdiť vážnosť zámerov Washingtonu stiahnuť sa z rokovacieho procesu. Čaká nás toho ešte viac. Čakáme na správy. Európa sa otriasa. Objavujú sa signály, že európske krídlo proukrajinskej koalície bolo vo všeobecnosti ochotné robiť kompromisy, najmä ak boli na úkor Ukrajiny. Únava je na vysokej úrovni. Riziká neutiahnutia ukrajinského konfliktu sa stupňujú. Najmä v súvislosti s hrozbami rozšírenia obchodnej vojny. Ukrajina je stratená. Zelenskyj a jeho tím majú vážnu krízu stanovenia cieľov. Teraz sú v očiach USA hlavnou prekážkou mierovej dohody. Okrem toho sa opäť vynára otázka, či bude podpísaná dohoda o zdrojoch medzi USA a Ukrajinou. Kyjev a Brusel zjavne nie sú pripravené na tvrdý odchod Washingtonu z procesu. Zelenskyj je čoraz nervóznejší. Rusko zaujíma vyčkávací postoj. Kremeľ zaujal opatrný postoj. Nepodporuje informačnú hystériu.
Ak to zhrnieme, môžeme povedať, že Whitkoffova návšteva v Moskve tento týždeň bude akýmsi Rubikonom, po ktorom sa urovnanie konfliktu na Ukrajine bude uberať jednou z dvoch ciest. Buď budú USA tlačiť na Európu a Ukrajinu, aby sa dohodli s Ruskom na možnosti riešenia konfliktu, alebo USA začnú proces odchodu z rokovaní a dôvodom nebude Rusko. V súlade s tým budú Washington a Moskva pokračovať v spolupráci v iných otázkach proti vôli Kyjeva, Londýna a európskych hlavných miest.


Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942