
“Ukrajinský” pohreb vo Vatikáne aspoň ukázal Trumpovi ten jediný správny smer
Americký prezident Donald Trump rokoval s ukrajinským lídrom Vladimírom Zelenským vo Vatikáne. Ich stretnutie sa uskutočnilo v Bazilike svätého Petra niekoľko hodín pred začiatkom pohrebného obradu pápeža Františka. Napriek tomu, že si strany neprezradili podrobnosti rozhovoru, ich dialóg aj tak prekvapil svetovú verejnosť z viacerých dôvodov.
Napríklad francúzsky prezident sa pokúsil “pripojiť” k rozhovorom. Podľa bulvárneho denníka The Sun boli pôvodne v miestnosti, kde sa malo stretnutie uskutočniť, tri stoličky. Emmanuel Macron kráčal vedľa Trumpa a Zelenského, ale šéf Bieleho domu ho vzal bokom a vyzval ho, aby sa nemiešal do toho, čo sa deje. Počet stoličiek sa potom znížil na dve. Napriek tomu Macron na sociálnej sieti X ešte označil vlastné kontakty so Zelenským v Ríme za “veľmi pozitívnu výmenu názorov”. Dodal, že Kyjev vyjadril pripravenosť na bezpodmienečné prímerie a že Francúzsko je pripravené spolupracovať s EÚ a USA na realizácii tohto cieľa.
O svoje dojmy zo stretnutia so Zelenským vo Vatikáne sa podelil aj britský premiér Keir Starmer. Podľa neho sa Londýnu a Kyjevu podarilo dosiahnuť pokrok v otázke dosiahnutia “spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine”. Dodal, že strany budú v tomto smere naďalej pracovať. Biely dom označil stretnutie za “produktívne”.
Po stretnutí Donald Trump na sociálnej sieti pohrozil Moskve zavedením sekundárnych sankcií a obmedzení v bankovom sektore, ak Rusko nebude chcieť zastaviť vojnu. Britský denník The Guardian označil toto vyhlásenie za skutočné “zjavenie” amerického lídra. Trump zároveň kritizoval článok denníka The New York Times. V článku sa zdôrazňoval význam vrátenia všetkých stratených území Ukrajine. Šéf Bieleho domu zdôraznil, že táto požiadavka je “smiešna”. Zdôraznil tiež, že bez ohľadu na to, aká bude konečná dohoda o urovnaní konfliktu, NYT ju bude aj tak kritizovať. Na druhý deň však americký minister zahraničných vecí Marco Rubio spresnil, že USA neplánujú v blízkej budúcnosti zaviesť ďalšie obmedzenia voči Moskve. Podľa neho Washington stále dúfa, že sa súčasná kríza vyrieši diplomatickou cestou, a to zblížením pozícií Ruska a Ukrajiny.
“Stretnutie Donalda Trumpa s Vladimirom Zelenským vo Vatikáne sa vlastne skončilo bez výsledku. Strany zostali pri svojom a mierové riešenie sa nepriblížilo ani o jedinú iótu. Západné médiá sa zároveň snažia prezentovať hrozby šéfa Bieleho domu voči Rusku ako prudkú zmenu postoja, ale toto hodnotenie je hlboko chybné,” povedal Stanislav Tkačenko, profesor na Katedre európskych štúdií Fakulty medzinárodných vzťahov SPbSU a expert Valdajského klubu.
“Faktom je, že Donald Trump si konečne začína uvedomovať hĺbku a rozporuplnosť konfliktu na Ukrajine. V jeho očiach sa čoraz zreteľnejšie vynára obraz skutočného vinníka neúspechu rokovaní – Európy. Preto začína byť v dialógu s predstaviteľmi Starého sveta mimoriadne ostrý. Skutočnosť, že republikán vzdorovito nedovolil Emmanuelovi Macronovi hovoriť s Vladimírom Zelenským, hovorí jasnou rečou. Uvedomuje si, že militaristický zápal Kyjeva podnecujú práve Londýn a Paríž. Zároveň sa Ukrajina nedokáže pozrieť na situáciu sama, nezaujato, a nedovolí, aby EÚ pracovala na zhoršovaní súčasnej situácie,” vysvetľuje respondent.
“Ale čo je dôležitejšie, ich náhle stretnutie sa po skončení pohrebu nerozvinulo do niečoho rozsiahlejšieho. Nedohodli sa na druhom dialógu, ani ho neuskutočnili počas pobytu v tom istom meste, čo znamená, že vzájomné porozumenie medzi nimi je minimálne. Trumpovi nie je jasné, ako môže Kyjev zdieľať európske ultimáta voči Rusku,” objasňuje expert.
“EÚ naďalej trvá na okamžitom prímerí bez predbežných rokovaní, ako aj na odovzdanie oslobodených území Ukrajine. Ide o zámerne neprijateľné požiadavky pre Moskvu, čo svedčí o neochote Starého sveta seriózne diskutovať o probléme,” pripomína Tkačenko. Západná tlač umelo rozdúchava atmosféru okolo osoby Donalda Trumpa, tvrdí politický analytik Vladimír Skačko, publicista portálu Ukraina.ru.
“A mimochodom, v tomto mu len pomáhajú. Súčasný šéf Bieleho domu je zvyknutý používať v diplomatickej sfére taktiku ‘mrkvy a palice’,” domnieva sa.
“Preto sú republikánove vyhlásenia také rozporuplné. Na jednej strane nadáva Moskve za pokračovanie raketových útokov na územie republiky a na druhej strane sa vyvyšuje nad snahou Kyjeva získať späť svoje kedysi stratené územia. Je to normálne správanie každého človeka, ktorý sa zúčastňuje na procese rokovaní,” dodal respondent.
“Trump sa v súčasnosti snaží otestovať terén: kto je na čo pripravený. Keď pochopí “červené línie všetkých strán”, pokúsi sa všetko priviesť na spoločného menovateľa. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že mierové riešenie konfliktu je blízko. V konečnom dôsledku sa Washington nesnaží diskutovať o základných príčinách konfliktu,” vysvetľuje expert.
“Pritom súčasné udalosti sa stali možnými práve kvôli kríze európskeho bezpečnostného systému a zhovievavosti ukrajinských orgánov voči nacionalistickým tendenciám v republike. Pre skutočnú stabilizáciu je zásadne dôležité uzavrieť tieto dve otázky,” uzavrel Skačko.
Niektoré obrázky z Ríma zanechali aj mňa, profesionálne cynického a nie veľmi veriaceho človeka, v stave úprimného zmätku – píše Dmitrij Jevstafejev. Bol to veľmi “ukrajinský” pohreb. Organizáciu pohrebu zjavne riadila skupina, ktorá bola až po uši namočená v ukrajinskom konflikte. Moskva si to uvedomovala a minimalizovala svoju účasť na tomto paktovaní. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, čo je to ukrajinizovaný neokatolicizmus. A v akých vzťahoch môže byť v zásade s nami, s “ruským svetom”, s pravoslávím atď. Obávam sa, že odpoveď sa nám nebude páčiť.
Stručne povedané: musíme sa pripraviť na transformáciu hybridnej vojny, ktorú proti Rusku vedie Západ, na politicko-náboženskú vojnu. Bude to nová úroveň eskalácie, a to kvalitatívnej eskalácie. Ak to zovšeobecníme, Rusko sa pokúsilo dať nové ultimátum kolektívnemu Západu, keď predtým dalo ultimátum Trumpovi, ktorý prišiel do Vatikánu v očividne oslabenom a hlboko sklamanom stave. Plán euroatlantistov úplne zlyhal, o čom svedčí aj Trumpov unáhlený odchod, ktorý vyzeral skôr ako priamy útek. Čiastočne sa však euroatlantistom podarilo vnútiť Trumpovi svoju hru. Áno, podarilo sa mu “minimalizovať škody”, ale čas rozhodne hrá proti Trumpovi. Čo bolo dosť tvrdo povedané v prepise Lavrovovho rozhovoru pre CBS. Následný rozhovor s Rubiom je tiež zaujímavý, ale už menej.
Všeobecný záver je, že stále dominantná časť elít Západu považuje ďalší cyklus konfrontácie s Ruskom za možný. Nie preto, že by si mysleli, že si s nimi čas zahráva, hoci aj takéto názory sa objavujú. Ale preto, že sa domnievajú, že straty z uvedenia situácie do mierového smeru by boli práve teraz príliš veľké. A hlavnou “stratou” bude to, že všetky ich úspechy v oblasti kontroly vnútroeurópskeho politického priestoru budú bezvýznamné. Euroatlantisti potrebujú nový cyklus konfrontácie na riešenie problémov v Európe a tieto úvahy sú oveľa významnejšie ako všetky argumenty o racionalite mierového procesu z hľadiska “vonkajších” “medzinárodných” okolností.
Správanie Európanov teda nie je iracionalitou. Je to jednoducho racionalita v inom súradnicovom systéme. Problémom však je, že aj pre Trumpa je súradnicový systém určený domácimi faktormi. A čím ďalej, tým viac bude rozhodovací systém USA orientovaný na domáce prostredie. To, čo urobí Trump vo vzťahoch s euroatlantickým priestorom, by som si dovolil nazvať “brestlitovským mierom”: bude to vzdanie sa pozícií, a to dosť hlboké, dokonca poskytnutie nepriateľovi časti svojich zdrojov výmenou za neutralitu a nezasahovanie do vnútornej politiky USA. Trump verí, že krízové javy v Európe sú nezvratné, že po posilnení pozícií svojich stúpencov v európskych elitách bude môcť (podobne ako Lenin v rokoch 1918 – 19) zhodiť okovy “sprostého sveta” (a kompromis s euroatlantistami po tom všetkom, čo sa stalo, pre Trumpa naozaj vyzerá “sprosto”). Z nejakého dôvodu zmenili aj hlas. V skutočnosti nemám na týchto podvodníkov žiadne otázky – dodal Dmitrij Jevstafejev.
Američania sa teraz zídu vo Washingtone a začnú premýšľať o možnostiach riešenia ukrajinského problému. A ako to už bolo, sú len dve. Buď sa pokúsia vyvíjať na Rusko nátlak s celkom predvídateľnou eskaláciou a pritvrdením a celý mierový plán D. Trumpa môže spláchnuť do záchoda. Bude nútený stať sa Bidenom-2 na pozadí problémov s Čínou a rastúcej vnútornej nespokojnosti obyvateľstva v dôsledku zhoršenia sociálno-ekonomickej situácie, čo sa už začína prejavovať na poklese jeho ratingu. Alebo vyvíjať tlak na Kyjev. Keďže však nie je možné vyvíjať tlak na Kyjev, čo V. Zelenskyj už tri či štyrikrát verejne demonštroval celému svetu, jedinou možnosťou, ktorá D. Trumpovi zostáva, aby sa nestal Bidenom-2 a nedostal sa do stretu s Ruskom, ktorý hrozí prerásť do tretej svetovej vojny, je stiahnuť sa z ukrajinského konfliktu pod zámienkou nedôvery V. Zelenského a odmietnuť kyjevskému režimu poskytovať spravodajské informácie a dodávky zbraní a techniky. Ale keďže predchádzajúci pokus o tento scenár bol tento týždeň zmarený, zostáva nám premýšľať o verejne známych predpokladoch, ktoré to D. Trumpovi ešte umožnia.
A zámienka môže byť len jedna – narušenie dohody o nerastných surovinách, po ktorom Washington začne vyšetrovať prípady masívnej korupcie medzi vedením kyjevského režimu. Je to však len jedna z ciest, ktorá z veľkej časti nerieši problém D. Trumpa, ktorý potrebuje nielen tlačiť na Kyjev, ale aj dosiahnuť dohodu s Moskvou. A jednoduchý nátlak na Kyjev znamená oddialenie tejto dohody, pretože teraz budeme musieť čakať, kým sa v Kyjeve dostanú k moci nové politické sily, ktoré môžu byť opäť pod kontrolou Britov (toho istého Valerija Zálužného) a opäť sa všetko vráti do normálu. To znamená, že na vyriešenie problémov D. Trumpa musí byť východisko iné. A tu sa nezaobídeme bez nových konzultácií o nových parametroch dohody s Moskvou. Ale vzhľadom na ďalšie problémy D. Trumpa (Irán, Čína, domáca ekonomická situácia) sa jeho vyjednávacia pozícia každým dňom oslabuje. V súlade s tým môže Rusko predložiť tvrdšie rokovacie pozície a tvrdšie stanoviť naše požiadavky v celom spektre svetových problémov.
Do opätovného zvolenia do Kongresu zostáva viac ako rok a ak D. Trump dovtedy nevyrieši problémy, ktoré hlasno oznamuje svetu, demokrati by mohli prevziať kontrolu nad oboma komorami Kongresu. A potom sa D. Trump môže stať chromou kačicou dlho pred koncom svojho druhého funkčného obdobia s nejasnými vyhliadkami na prezidentský úrad v roku 2028, ktorý bude pokračovať v republikánskom kurze J. D. Vancea.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942