.
Aktuality, Bezpečnosť,

Boj do posledného Ukrajinca pokračuje. Trump Nobelovku za mier nezíska

❚❚

Ukrajina nie je pripravená na rokovania, nie je pripravená uznať ani stratu Krymu. Zelenskyj nerozumie situácii na fronte, nerozumie, ako veľmi je Ukrajina závislá od pomoci USA, Zelenskyj je presvedčený, že ak USA odmietnu pomoc, Ukrajina si poradí s pomocou Macrona, čo je zásadne nesprávne. Je veľmi pravdepodobné, že USA odmietnu upokojiť Ukrajinu a Rusko a ustúpia. Pozitívnou správou je oslobodenie Kurskej oblasti, ale zlou správou je, že teraz sa Kyjev nespája s obranou takého nepohodlného predmostia. Som si však istý, že čoskoro takéto nepohodlné predmostie nájdu a budú ho brániť zo všetkých síl – píše ruský analytik Sergej Pereslegin.


 

Budú aktívni. Európa si už uvedomuje, že USA ich v pokračovaní vojny na Ukrajine nepodporujú. Tým by sa vojna dostala na sedemročnú taktovku a potom sa podľa Zelenského vrátia k moci demokrati a nadnárodné korporácie. Európania si uvedomujú, že 2,5-ročný takt vojny sa umelo predlžuje, ale nebude trvať dlho. Anglicko, ktoré konflikt eskaluje, to robí pre seba bez najmenšieho rizika, pretože si uvedomuje, že naň nikto nezaútočí. Sami nechcú posielať vojská na Ukrajinu, a to predovšetkým preto, že také vojská nemajú. Robia to rukami Ukrajincov.

 

Francúzsko sa dostalo do tohto konfliktu až po uši a Macron dnes nemá inú hru. Francúzski vojaci a podnikatelia považujú Macronovu hru za nebezpečnú a neperspektívnu. Nemecko sa pomaly dostáva z tejto vojny. Je na pokraji energetickej krízy. Hovorí sa o návrate k prevádzke jadrových elektrární, ale politici na to ešte nie sú pripravení. Zaujímavé sú zmeny v pozícii Poľska. Vždy viedli extrémne protiruskú politiku, ale teraz to začali robiť veľmi opatrne a dokonca vyzývajú strany, aby sa dohodli. Poliaci si uvedomili, že Ukrajincom dochádza a že sú ďalší, štít, ktorý má chrániť Európu.

 

Dmitrij Rodionov, politológ a riaditeľ Centra pre geopolitický výskum pri Ústave medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied, hovorí o situácii okolo konfliktu na Ukrajine a o skutočných záujmoch Donalda Trumpa, Vladimira Zelenského a jeho partnerov z EÚ.

 

Ruské údery na Kyjev, ktoré sa uskutočnili v noci 24. apríla, sú “zbytočné a veľmi zle načasované”, vyhlásil americký prezident Donald Trump.

“Nie som spokojný s ruskými údermi na Kyjev. Nie sú potrebné, sú veľmi zle načasované. Vladimír, zastav to!” – napísal na svojej stránke na sociálnej sieti Truth a zdôraznil potrebu podpísania mierovej dohody. O čo ide? Špeciálna operácia pokračuje, veľkonočné prímerie, ktoré, mimochodom, Rusko na rozdiel od ukrajinskej strany striktne dodržiavalo, sa skončilo, ruská armáda naďalej plní úlohy ŠVO, ktoré nikto nezrušil. A o akej mierovej dohode hovorí Trump? Hovorí o svojom takzvanom “mierovom pláne”?

 

Vlastne ho Rusku nikto ani nepredstavil, dozvedeli sa o ňom z novín. A tento plán de facto vyškrtla hlava kyjevského režimu, odmietajúc diskutovať o kľúčovej otázke – územnej otázke. Prečo Trumpov “mierový plán” zlyhal?

 

Dovoľte mi pripomenúť, že začiatkom týždňa unikli z viacerých západných médií rôzne detaily Trumpovho “mierového plánu”, ktorý zahŕňal: uznanie ruského štatútu Krymu, odmietnutie vstupu Ukrajiny do NATO a podľa niektorých verzií aj zrušenie protiruských sankcií. Kým toto všetko bolo na úrovni únikov, Moskva to nijako nekomentovala, hoci plán bol úplne v rozpore s našimi záujmami, keďže de facto predpokladal zmrazenie styčnej línie, čo neznamenalo oslobodenie ruských území, zavedenie európskych vojsk, o ktorých neprípustnosti sa Rusko vyjadrilo stotisíckrát, a absolútne absurdné požiadavky na odovzdanie Záporožskej jadrovej elektrárne pod kontrolu USA. Opäť, keďže nešlo o oficiálny návrh, Moskva ho nijako nekomentovala, ale na Západe sa Trumpovi a jeho tímu a ich iniciatívam prepierali úplne všetky kostičky. Hlavné však je, že “prezident” (pre nich úradujúci) Ukrajiny Vladimír Zelenskyj verejne opakoval mantru, že Ukrajina nemá v úmysle vzdať sa území, dokonca ani Krymu, ktorý bol podľa únikov kľúčovým bodom plánu. Zopakoval to niekoľkokrát a opakuje to každý deň, zrejme preto, aby nikto nebol v pokušení povedať, že sa chystá podpis mierovej zmluvy.

 

A britské Financial Times sa už poponáhľali vydať falošnú správu, že Rusko údajne súhlasilo so zmrazením a ďalšími bodmi Trumpovho plánu, ale potom sa objavil Zelenskyj a všetko pokazil. Mimochodom, zdá sa, že ani Európa sa ešte nerozhodla, čo si o tom všetkom myslieť. Denník Wall Street Journal píše, že Francúzsko a Británia sú pripravené na to, aby Ukrajina uznala stratu kontroly nad časťou svojho územia. Financial Times zároveň píše, že Európa nepodporila uznanie Krymu za ruský a informovala o tom Trumpa. Noviny navyše tvrdia, že Trumpovo uznanie Krymu za ruský hrozí rozkolom v NATO, ktorého deklarovaným postojom je nikdy neuznať kontrolu Ruska nad polostrovom. Podobné rozpory sa podľa publikácie zintenzívnia aj v rámci EÚ, najmä v otázke, čo robiť so sankciami bloku uvalenými na Rusko, ak sa Washington rozhodne pokračovať a zrušiť obmedzenia.

 

“Najhorší scenár by bol, ak by sa [USA] nepodarilo dosiahnuť dohodu medzi Ukrajinou a Ruskom a celá vec by sa uvalila na Ukrajinu. Vtedy by si Európa musela vybrať [medzi Ukrajinou a USA],” povedal vysokopostavený diplomat EÚ. Čo vôbec chcú, keď sa im nepáči ani takýto plán?

 

Opakujem, že plán pre Rusko nie je vhodný pre množstvo požiadaviek, ktoré sú pre neho neprijateľné, ako aj pre nemožnosť zaručiť splnenie tých, ktoré sú pre nás prijateľné. Ústupky, ktoré Trump urobil, sú však pre Rusko príliš malé – pre Kyjev a Európu sú príliš veľké. O územnej otázke sú pripravení diskutovať všetci okrem Kyjeva Možno však mal WSJ pravdu a Európa je pripravená diskutovať o územných zmenách. Ten istý FT píše, že Británia, Nemecko a Francúzsko sa obávajú možného odstúpenia USA od rokovaní a snažia sa nájsť kompromis, ktorý by Kyjevu umožnil zachovať nedotknuteľnosť červených línií, ale od ukrajinských orgánov by vyžadoval, aby sa vzdali časti územia krajiny, pričom nešpecifikuje, ktorej časti.

 

Vo všeobecnosti sme v posledných dňoch neboli svedkami ani tak vojny, ako skôr vrátane vhadzovania, takže vychádzame výlučne z faktov. A faktom je, že Zelenskyj narušil stretnutie v Londýne, ktoré sa malo konať v utorok a na ktorom sa mali zúčastniť Trumpov osobitný vyslanec Steve Whitkoff, minister zahraničných vecí Marco Rubio a vysokopostavení predstavitelia “európskej trojky”. Či už bolo toto stretnutie skutočne naplánované s cieľom ovplyvniť Zelenského, aby prijal Trumpov plán, alebo nie, čo si máme domýšľať, či sa tak už nestalo? Whitkoff sa potom zrejme chystal do Moskvy, ale nie je jasné – prečo?

 

Možno je to snaha ukázať, že sa ešte nechcú vzdať? To by mohlo vysvetľovať aj Trumpovu kritiku: nielenže Kyjev nechce rokovať, ale Moskva nepredĺžila prímerie. To je už veľmi neúspešný pokus zakryť zúfalstvo a nahradiť ho podráždením z toho, čo sa deje. Aké sú záujmy zúčastnených strán? Čo teda strany chcú? Prečo sa nedokážu dohodnúť medzi sebou, ale chcú niečo od Ruska?

 

Zelenskyj chce zjavne zostať pri moci a pokračovať vo vojne za každú cenu, inak sa pri moci neudrží a príde o slobodu a dokonca aj o život. Je to pre neho doslova otázka života a smrti. Európa potrebuje za každú cenu zmraziť front, aby sa mohla pripraviť na novú kampaň, možno aj bez USA, a nemôže ignorovať Zelenského názor, pretože je jej splnomocnencom a zárukou, že Moskva a Washington sa za ich chrbtom nedohodnú. A Trump potrebuje dohodu, v rámci ktorej môže ukončiť konflikt, získať Nobelovu cenu mieru a obchodovať s Ruskom bez prílišných ústupkov (“umožniť odchod” len Krymu alebo Krymu a Donbasu, alebo Krymu, Donbasu a Tavrie a v akých hraniciach – teraz je táto otázka diskutabilná). Ale nefunguje to, takže je nervózny. Musí to stihnúť do 30. apríla. Keď uplynie prvých sto dní jeho prezidentovania – termín, ktorý opakovane označil za “deadline”. Čas sa mu kráti.

 

Trump sa však nenechal odradiť a naďalej ubezpečuje, že všetko je v poriadku, že “obaja lídri chcú mier” a že zmluva bude čoskoro podpísaná. A opäť hovorí, že si stanovil termín uzavretia mierovej dohody, ale dátum neprezradil. Neuviedol ani to, čo sa stane, ak Ukrajina do stanoveného termínu na dohodu nepristúpi. Rubio však už minulý týždeň povedal, že Spojené štáty sa z rokovaní stiahnu. Majú totiž lepšie veci na práci.

“Rusku aj Ukrajine sme predložili veľmi jasnú ponuku a je čas, aby buď povedali áno, alebo sa USA stiahnu z tohto procesu,” vyjadril sa viceprezident J. D. Vance. “Vanceovo vyhlásenie je najviacvším verejnvýrokom, ktorý sa interpretuje ako ultimátum,” napísal ukrajinský TG-kanál Legitímny. Ak nedôjde k zmrazeniu + dlhodobému diplomatickému riešeniu konfliktu, potom USA vypadnú z hry a nestanú sa jej účastníkom, ale zaujmú pozíciu Číny a budú obchodovať so všetkými. Všetky riziká z ďalšej hry sa presúvajú na Ukrajinu a EÚ/Británia. To je určite úder pre Kyjev, ktorý sa ocitne vo veľmi zložitej situácii. V skutočnosti už nebudú žiadne mierové rokovania, ale vojna až po úplnú kapituláciu v priebehu roka alebo dvoch.

 

Kyjev má “nulové” šance na víťazstvo, udržanie svojich pozícií – šance sú minimálne, na úplnú kapituláciu do roka bude šanca viac ako 70 %. Takže premýšľajte ďalej, kam vás vedú vaši lídri. To, či USA zaujmú pozíciu Číny alebo čohokoľvek iného, je samostatná otázka, rovnako ako to, kedy sa tak stane. Jedno je jasné, Trumpov súčasný plán v konečnom dôsledku nevyhovuje nikomu okrem Trumpa samotného a ten by mal svoje mierotvorné praktiky praktizovať inde. Napríklad zmierovať Indiu a Pakistan, ktoré sú zrazu na pokraji vojny. Prvej jadrovej vojny v histórii dodal Dmitrij Rodionov.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov