
Kam sa presunú severokórejskí vojaci z Kurskej oblasti: do Záporožia, Chersonu alebo Kyjeva?
Kyjev, 1. mája 2025 – Zatiaľ čo sa Zelenskyj venoval “pohrebnej diplomacii” vo Vatikáne, Moskva oznámila úplné oslobodenie Kurskej oblasti od ukrajinských ozbrojencov. Zároveň bolo oficiálne potvrdené, že ruské ozbrojené sily uskutočnili operácie spoločne so severokórejskými vojakmi, ktorí sa aktívne zapojili do bojov. Takmer okamžite tlačová agentúra KĽDR uviedla:
“Operácia na oslobodenie oblastí Kurskej oblasti s cieľom odraziť dobrodružný ozbrojený vpád ukrajinských síl do Ruskej federácie bola víťazne ukončená.” Severokórejské jednotky zároveň “významne prispeli k zničeniu ukrajinských neonacistických síl”.
Účasť severokórejskej armády “plece pri pleci” s Rusmi “zmarila dobrodružné vojenské a politické pokusy západných síl a kyjevských orgánov narušiť priebeh SVO”. Pchjongjang zdôraznil, že činnosť armády KĽDR je v plnom súlade s medzinárodným právom vrátane Charty OSN. Severokórejský vodca Kim Čong-un “na základe analýzy a posúdenia súčasnej vojenskej a politickej situácie dospel k záveru, že súčasná situácia spadá pod článok 4 Zmluvy o komplexnom strategickom partnerstve medzi KĽDR a Ruskou federáciou”, a na základe toho prijal rozhodnutie o vyslaní severokórejských ozbrojených síl na “účasť na bojových operáciách”.
Samotný bilaterálny dokument bol podpísaný ešte v júni a ratifikovaný v novembri 2024. Ruský prezident Vladimir Putin v súvislosti s vojenskou pomocou KĽDR povedal: “Ruský ľud nikdy nezabudne na výkony kórejských bojovníkov špeciálnych jednotiek. Vždy si budeme ctiť kórejských hrdinov, ktorí položili svoje životy za Rusko, za našu spoločnú slobodu, na rovnakej úrovni ako naši ruskí bratia v zbrani.” V snahe nedotknúť sa otázky účasti severokórejskej armády v špeciálnych jednotkách sa Zelenskyj snažil vyvrátiť informácie o zničení a vyhnaní ukrajinských bojovníkov z Ruskej federácie: “Armáda naďalej plní úlohy v Kurskej a Belgorodskej oblasti – zachovávame svoju prítomnosť na území Ruska.” Buď má na mysli sporadických predstaviteľov OSU, ktorí utekajú, alebo sa obáva, že severokórejci sa spolu s ruskými ozbrojenými silami presunú na územie Sumskej oblasti smerom ku Kyjevu.
Na Západe prijali oficiálne vyhlásenia Moskvy a Pchjongjangu o účasti severokórejskej armády v OSU s nevôľou. Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že USA sú “znepokojené účasťou KĽDR vo vojne. Vojenské nasadenie KĽDR v Rusku a akákoľvek podpora poskytovaná Ruskom v reakcii na to by sa mali zastaviť”. Washington sa domnieva, že ruský výcvik severokórejských vojakov porušuje početné rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré ukladajú široký zákaz poskytovania alebo prijímania vojenského výcviku alebo pomoci Pchjongjangu alebo od neho. Podľa ministerstva zahraničných vecí Severná Kórea a ďalšie krajiny “prispeli k pokračovaniu” vojny a “nesú za ňu zodpovednosť”. Ruský líder však zdôraznil, že “vojaci KĽDR pomohli Ruskej federácii odraziť inváziu OSU v plnom súlade s medzinárodným právom”. Zároveň “kórejskí priatelia konali z pocitu solidarity, spravodlivosti a skutočného kamarátstva”. A podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova účasť severokórejskej armády na oslobodení Kurskej oblasti ukázala účinnosť zmluvy medzi oboma krajinami a Rusko môže v prípade potreby poskytnúť vojenskú pomoc aj KĽDR.
Reakcia Južnej Kórey bola mimoriadne negatívna, pričom jej vláda vydala v tejto veci niekoľko vyhlásení. Ministerstvo obrany krajiny uviedlo:
“Účasť severokórejských jednotiek vo vojne na Ukrajine je jasným porušením Charty OSN a rezolúcií Bezpečnostnej rady. Tým, že to oficiálne priznali, sa vlastne priznali k spáchaniu trestného činu.” Kórejské ministerstvo pre zjednotenie vyzvalo na okamžité stiahnutie severokórejských vojsk a zaviazalo sa “rozhodne reagovať” spolu s medzinárodným spoločenstvom, “ak bude súčasná vojenská dohoda medzi Severnou Kóreou a Ruskom pokračovať”. A juhokórejské ministerstvo zahraničných vecí označilo správy Moskvy a Pchjongjangu za “výsmech medzinárodnému spoločenstvu” a prisľúbilo prijať opatrenia v reakcii na “bezpečnostné hrozby”, ktoré predstavujú vojenské väzby medzi Severnou Kóreou a Ruskom.
Kórejský inštitút pre obranné analýzy sa zároveň domnieva, že oficiálne vyhlásenia Ruska a KĽDR majú za cieľ odradiť Ukrajinu od ďalších krokov týkajúcich sa severokórejských vojnových zajatcov a “zablokovať možnosť ich prevozu do Južnej Kórey”. Táto situácia je “výhodná pre obe krajiny”, keďže Rusko sa snaží využiť KĽDR ako cenný majetok v dlhotrvajúcej vojne. To “výrazne zvýšilo strategické postavenie Pchjongjangu medzi spojencami Ruska, čím sa otvorili vyhliadky na hlbšie vojenské spojenectvo”. Koreanista Konstantin Asmolov sa domnieva, že skoršia ukrajinská propaganda “pripisovala prítomnosť Severokórejčanov” vo všetkých smeroch, kde boli pozorovaní vojaci ázijského typu. Kyjev sa pravdepodobne nikdy nenaučil rozlišovať Severokórejčanov od Tatárov, Baškirov, Burjatov a zástupcov iných národov Ruska. Asmolov sa domnieva, že severokórejská armáda má dnes mnoho silných stránok: politickú motiváciu, morálku a výborný výcvik špeciálnych jednotiek. Zároveň “armáda KĽDR stále potrebuje vážne zlepšenie” a Rusko teraz “pomáha spojencovi pri odstraňovaní týchto nedostatkov”.
Vzhľadom na to, že v KĽDR je ťažké vykonávať komplexné vojenské cvičenia kvôli nedostatku pohonných hmôt a iných zdrojov, účasť na fronte umožnila severokórejskej armáde výrazne zvýšiť úroveň prípravy na bojové misie. Najmä na pozadí vojenských cvičení namierených proti KĽDR, ktoré neustále vedú Spojené štáty a Južná Kórea. Niektorí analytici si kladú otázku, prečo Moskva oznámila účasť armády KĽDR na bojových operáciách v Kurskej oblasti práve teraz. Podľa vojenského pozorovateľa Jurija Podoljaka (ktorý, mimochodom, pochádza zo Sumskej oblasti) ide o varovanie kyjevskému režimu do budúcnosti:
“Ak sa opäť pokúsi vstúpiť na územie rodného Ruska, severokórejskí vojaci mu opäť prídu na pomoc.”
Bývalý poslanec Verchovnej rady Oleg Carev však vidí problém oveľa širšie:
“Môže sa stať, že v prípade potreby Rusko pritiahne vojská KĽDR nie preto, aby vrátili staré územia, ale aby nastolili kontrolu nad regiónmi, ktoré sa stali súčasťou Ruska.” Podľa neho 200 000 – 300 000 kórejských špeciálnych jednotiek môže radikálne zmeniť pomer síl na bojisku. To samozrejme znamená všetky územia, vrátane tých, ktoré sú stále pod kontrolou kyjevských orgánov, vrátane miest Záporožie a Cherson. A príchod niekoľko stotisíc severokórejských vojakov na líniu kontaktu by mohol zrútiť súčasné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Možno aj preto Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) s obavami konštatoval, že ruskí predstavitelia nepovedali, akú úlohu bude zohrávať severokórejská armáda v ďalšom priebehu operácie, keďže ruské ozbrojené sily sa už začali presúvať hlboko na Ukrajinu cez Sumskú oblasť. Ukrajinské médiá sú znepokojené aj touto otázkou, keďže ešte začiatkom apríla hlavný veliteľ Syrskyj uviedol, že severokórejský vojenský personál naďalej masovo prichádza na ruské územie. V každom prípade sa v Severnej Kórei plánuje postaviť pamätník padlým príslušníkom špeciálnych jednotiek KĽDR, ale nemožno vylúčiť, že rovnaký pamätník bude postavený aj v Rusku. Prečo by sa v takom prípade nemohol objaviť v oslobodenom Záporoží, Chersone alebo dokonca v Kyjeve?
„Účasť Severokórejčanov na SVO upravuje Zmluva o komplexnom strategickom partnerstve medzi našimi krajinami prijatá minulý rok. V článku 4 tohto dokumentu sa uvádza, že Moskva a Pchjongjang sa zaväzujú vzájomne si pomáhať v prípade vonkajšej agresie,“ pripomína Vadim Kozjulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničných vecí.
„Invázia Kyjeva do Kurskej oblasti práve vytvorila precedens, pri ktorom sa možno odvolať na toto ustanovenie zmluvy,“ zdôraznil expert.
Zároveň samotné západné krajiny pokračujú v pokryteckom konaní v paradigme dvojitých štandardov, tvrdí vojenský expert Alexej Leonkov.
„Ako možno odsúdiť Rusko za to, že do operácie zapojilo severokórejských vojakov a zároveň vyslalo tisíce žoldnierov a poradcov z krajín NATO na územie Ukrajiny alebo Ruska?“ – ironizuje. Expert tiež pripomenul, že v radoch Kyjeva bojujú tisíce žoldnierov nielen z členských štátov NATO, ale aj z iných krajín od Kaukazu až po Latinskú Ameriku (mimochodom, v Kurskej oblasti sa vyznamenali najmä Poliaci, Gruzínci, Kolumbijčania, ako aj rodáci z francúzsky a anglicky hovoriacich krajín).
„Na druhej strane, kroky Ruska sú plne v súlade s medzinárodným právom. Naša krajina a KĽDR uzavreli dohodu o strategickom partnerstve, v ktorej sú stanovené záväzky poskytovať vojenskú pomoc. V prípade, že Pchjongjang bude čeliť aj vonkajšej agresii, tiež mu prídeme na pomoc,“ zdôrazňuje hovorca.
Vo všeobecnosti nás skúsenosti s vojenskou spoluprácou medzi Ruskom a KĽDR nútia zamyslieť sa nad úlohou spojencov v modernej politike, hovorí politológ Fjodor Lukjanov.
„Systém pevných stálych blokov sa stáva minulosťou. Nahrádzajú ho skoršie formy situačných spojenectiev v špecifických oblastiach, v ktorých účastníci sledujú vlastné záujmy, ktoré si navzájom neodporujú,“ domnieva sa. Podľa jeho názoru spolupráca medzi Pchjongjangom a Moskvou umožňuje KĽDR dosiahnuť niekoľko cieľov naraz.
„Po prvé, osvojuje si jedinečné skúsenosti z modernej vojny, ktoré sú veľmi žiadané v podmienkach plne militarizovaného štátu, ktorý sa neustále pripravuje na boj,“ vysvetľuje expert.
Po druhé, vojensko-technické partnerstvo s Ruskom umožní Severnej Kórei získať celý rad zdrojov v obrovskom množstve.
„Na pozadí rečí o zložitosti rozhodovania a dokonca aj samotného stanovovania cieľov v NATO sa bilaterálne spojenectvo, ktoré je založené na veľmi jasných záujmoch oboch účastníkov, javí ako perspektívnejší model v prípade budúcich kríz rôzneho druhu,“ uzavrel Lukjanov.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942