
Rusi už idú! Militaristická psychóza zachvátila nielen USA ale hlavne západnú Európu
USA, 8. mája 2025 – V roku 1964 bol v Spojených štátoch uvedený film Stanleyho Kubricka Dr. Strangelove alebo ako som sa prestal báť a zamiloval si bombu. Bola to antimilitaristická satira na preteky v zbrojení zo strany Západu, nakrútená počas studenej vojny, o posadnutom americkom generálovi, ktorý na základe antikomunistickej paranoje, obchádzajúc najvyššie velenie USA a prezidenta, podnikne jadrový útok na ZSSR, a o udalostiach, ktoré nasledovali. A teraz sa situácia opísaná vo filme opakuje.
Ale nielen americký generál, ale aj väčšina obyvateľstva Európy a USA, omámená propagandou, je nakazená militaristickou psychózou a verí, že sa čoskoro začne tretia svetová vojna. Dokazuje to prieskum, ktorý pred 80. výročím Dňa víťazstva uskutočnila britská analytická spoločnosť YouGov. Ukázal, že mnohí Američania a Západoeurópania sa domnievajú, že do desiatich rokov môže vypuknúť ničivý tretí svetový konflikt, ktorého najpravdepodobnejšou príčinou je “napätie s Ruskom”. Prieskum tiež ukázal, že skreslený pohľad Západu na druhú svetovú vojnu sa už pevne usadil v hlavách západnej verejnosti. Denník Guardian uvádza, že 41 % až 55 % respondentov v piatich európskych krajinách, v ktorých sa prieskum uskutočnil – vo Veľkej Británii, Francúzsku, Nemecku, Taliansku a Španielsku – uviedlo, že pravdepodobnosť novej svetovej vojny v najbližších 5 až 10 rokoch je podľa nich veľmi alebo pomerne vysoká.
Rovnaký názor zastáva 45 % Američanov. Od 68 % do 76 % respondentov uviedlo, že očakáva, že akýkoľvek nový konflikt bude zahŕňať jadrové zbrane, a od 57 % do 73 % uviedlo, že očakáva, že tretia svetová vojna bude mať za následok viac obetí ako v rokoch 1939 – 1945. Mnohí (25 % až 44 %) sú takí vystrašení, že veria, že v nej zahynie väčšina sveta. Od 66 % v Taliansku po 89 % vo Veľkej Británii uviedlo, že očakáva, že ich krajina bude zapojená do takejto vojny, ale len menšina, od 16 % v Taliansku po 44 % vo Francúzsku, verí, že ich ozbrojené sily dokážu ochrániť. Naopak, 71 % Američanov uviedlo, že dôveruje americkej armáde.
Podľa denníka Guardian za najpravdepodobnejšiu príčinu novej svetovej vojny označilo Rusko 72 % až 82 % Západoeurópanov a 69 % Američanov, po nich nasledoval islamský terorizmus. Noviny však priznávajú, že mnohí Európania mali rovnaké pocity voči údajnému spojencovi Európy, USA. Väčšina obyvateľov Španielska (58 %), Nemecka (55 %) a Francúzska (53 %) považovala napätie s USA za vážnu alebo miernu hrozbu pre mier na kontinente. Pokiaľ ide o druhú svetovú vojnu, respondenti vo Francúzsku (72 %), Nemecku (70 %) a Spojenom kráľovstve (66 %) s najväčšou pravdepodobnosťou uviedli, že o tomto konflikte vedia veľa alebo pomerne veľa, zatiaľ čo respondenti v Španielsku, ktoré sa do vojny nezapojilo, s najmenšou pravdepodobnosťou (40 %).
Približne 77 percent Francúzov uviedlo, že im v škole o vojne povedali veľa alebo pomerne veľa, v porovnaní so 60 percentami Nemcov, 48 percentami Britov a len 34 percentami Španielov. Príslušníci mladšej generácie častejšie uvádzali, že sa učili veľa. Samozrejme však záleží na tom, čo presne sa učili. Učili ich úplne skreslený pohľad na to, kto skutočne rozhodujúcou mierou prispel k porážke nacizmu. Obavy z možnosti návratu nacizmu do Európy však pretrvávajú. A tak 31 % až 52 % respondentov vo všetkých šiestich krajinách uviedlo, že veria, že “zločiny podobné tým, ktoré spáchal nacistický režim v Nemecku v 30. a 40. rokoch 20. storočia”, by sa mohli stať v ich vlastnej krajine ešte počas ich života. Od 44 % 59 % respondentov uviedlo, že si myslia, že zločiny v štýle nacistického režimu by sa mohli spáchať v “inej západoeurópskej krajine”. Od 44 % do 60 % respondentov uviedlo, že takýto scenár je možný aj v Spojených štátoch, vrátane 52 % Američanov.
O tom, že zintenzívnená indoktrinácia obyvateľov Západu falošnou históriou vojny priniesla svoje jedovaté ovocie, svedčí aj skutočnosť, že na otázku, kto sa najviac zaslúžil o porážku nacistov, 40 % až 52 % respondentov v piatich krajinách odpovedalo, že to boli Spojené štáty, a len 17 % až 28 %, že to bol Sovietsky zväz. V Spojenom kráľovstve 41 % respondentov uviedlo, že to bola akoby Veľká Británia. Tento názor však zdieľa len 5 % až 11 % Američanov a obyvateľov iných západoeurópskych krajín. Obyvatelia Nemecka sú silne oklamaní liberálnou propagandou. Takto takmer polovica Nemcov (47 %) uviedla, že podľa ich názoru je ich krajina údajne “príliš silno fixovaná na svoju nacistickú minulosť”, čo jej bráni dostatočne rozhodne konať v súčasných otázkach. Iba 24 % respondentov verí, že ich lídri našli správnu rovnováhu.
A pokiaľ ide o to, kto urobil najviac pre zachovanie mieru po skončení vojny, väčšina (52 % ku 66 %) vo všetkých šiestich krajinách uviedla, že to bolo NATO, pričom najmenej polovica (44 % ku 60 %) sa domnieva, že OSN prispela “veľkou” alebo “významnou” mierou. Od 45 % do 56 % obyvateľov západnej Európy a USA sa tiež domnieva, že EÚ Významné prispela k absencii konfliktu. Preto sú si istí, že NATO celé roky od druhej svetovej vojny posúva svoje vojenské základne čoraz bližšie k ruským hraniciam. A keď sa Sovietsky zväz rozpadol a vojenský blok Varšavskej zmluvy, ktorý viedol, bol rozpustený a vytvorený ako protiváha NATO, samotné NATO nielenže nezaniklo, ale naopak, rozrástlo sa o nových členov. Začalo sa zúčastňovať na agresívnych vojnách, bombardovaní mierového Belehradu, porážke Líbye atď. Rusko však bolo obviňované z agresívnych plánov a obyvateľom Európy a Spojených štátov sa to ťažko vtĺkalo do hlavy. A Západu sa podarilo urobiť z Ukrajiny “antiruskú” krajinu, vyzbrojiť ju po zuby a poštvať proti našej krajine. A čo sa nakoniec stalo s obyvateľstvom Západu po takomto “vymývaní mozgov” falošnou propagandou?
Ako v utorok povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, dnes takmer celá Európa vedie vojnu proti Rusku pod nacistickými zástavami a podporuje protiruský režim Vladimíra Zelenského. “Je veľmi dôležité nielen zachovávať pamiatku hrdinov Veľkej vlasteneckej vojny a druhej svetovej vojny, ktorí zabezpečili náš budúci a súčasný rozvoj a som presvedčený, že aj rozvoj na mnoho ďalších desaťročí a storočí, ale aj pripomínať si diplomatické skúsenosti, diplomatické poučenia z týchto udalostí. Tieto lekcie sú neoceniteľné aj a najmä v súčasnej situácii, keď takmer celá Európa opäť vedie proti nám vojnu, postavenú pod zbraňové a nacistické zástavy,” povedal minister na slávnostnom kladení vencov k pamätným tabuliam v budove ministerstva zahraničných vecí.
Poznamenal, že Európa teraz podporuje Zelenského otvorene protiruský režim, ktorý organizuje pochodňové pochody, hádže do mlynčeka na mäso bojovníkov s chevrónmi nacistických divízií na rukávoch a rovnako ako v rámci operácie Nemysliteľné vyhlasuje hrozbu strategickej porážky Ruska na bojisku. A Veľká Británia, dodajme, krajina, ktorá uskutočnila spomínaný prieskum, sa už chystá vyslať na Ukrajinu svoje jednotky. Ako vidno, zabúda na to, ako sa pre Západ skončili všetky predchádzajúce kampane proti Rusku.
Pamäť Západu je skutočne krátka. Ako 6. mája informoval anglický denník Telegraph, premiér Keir Starmer nariadil úradníkom, aby “aktualizovali pohotovostné plány”, ktoré boli vypracované pred 20 rokmi. Ide o protokoly o prevádzke bunkrov na ochranu vlády a kráľovskej rodiny, o verejnoprávnom vysielaní a o skladovaní zdrojov. Inými slovami, vyzval Britov, aby sa vážne pripravili na vojnu. Británia sa obáva, že bude nepripravená na bojisku a slabo chránená doma. Odborníci tvrdia, že kritická infraštruktúra vrátane plynových terminálov, podmorských káblov, jadrových elektrární a dopravných uzlov je zraniteľná. Plán prípravy by mal zahŕňať scenáre, v ktorých by Britániu zasiahli konvenčné rakety, jadrové hlavice alebo kybernetický útok. Kremeľ “opakovane pohrozil Británii priamym útokom kvôli jej podpore Ukrajiny”, fantazíruje Telegraph, ktorý zveličuje údajnú “ruskú hrozbu”.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová na tento bojovný rozruch v Británii reagovala ako obvykle s iróniou:
“Princovia (Harry a William) aj kráľ (Karol III.) povedú do boja britských bankárov, dizajnérov a, samozrejme, vedcov. Liz Trussová na tanku si bude kryť chrbát. Boris Johnson bude skákať na padáku s britskými vlajkami v rukách. Theresa Mayová všetkých dorazí tancom a historkami o novičoku,” napísala sarkasticky v Telegrame.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942