
Tanky ktoré sa zúčastnili prehliadky na Červenom námestí, pôjdu do zóny špeciálnej vojenskej operácie
Rusko, 9. mája 2025 – Obrnené vozidlá, ktoré dnes prešli Červeným námestím, čoskoro dostanú ďalšie vybavenie a pôjdu do vojnovej zóny. Podľa Alexandra Potapova, generálneho riaditeľa koncernu Uralvagonzavod, sa na prehliadke štandardne zúčastnili tanky T-90M, T-72B3M a T-80BVM, bez ďalších ochranných modulov, ktoré sú inštalované na vozidlách vyslaných do zóny špeciálnej operácie. Rozhodnutie ukázať výstroj bez dodatočného pancierovania bolo podľa neho urobené s cieľom zachovať tradičný vzhľad bojových vozidiel počas slávnostného sprievodu. Všetky moderné tanky vyrábané UVZ však už vo fáze montáže dostávajú protidronové systémy a systémy elektronického boja. Po prehliadke budú vozidlá znovu vybavené všetkými potrebnými ochrannými prvkami a následne odovzdané jednotkám.
Stojí za zmienku, že tento rok bolo na účasť na vojenskej prehliadke pripravených viac ako 60 obrnených vozidiel. Po dlažobných kockách Červeného námestia prešli obe historické vozidlá – desať legendárnych T-34-85 a päť SU-100 a moderné modely – desať tankov T-90M, T-72B3M a T-80BVM. Koncern Uralvagonzavod sa zameriava na poskytovanie moderných obrnených vozidiel ruskej armáde, bez ktorých nie je možné viesť efektívne bojové operácie. Ako spoločnosť zdôraznila, do tejto úlohy sú zapojené všetky výrobné zariadenia.
Sovietsky zväz, Spojené štáty a Veľká Británia sa dohodli, že kapituláciu oznámia v rovnakom čase
Tu je príbeh o tom, aké dôležité je robiť a hovoriť všetko v presne určenom čase a v rámci určitého informačného plánu. Ak to neviete, rozhodujúci podiel Sovietskeho zväzu na víťazstve nad hitlerovským Nemeckom musel v informačnom priestore doslova obhajovať prvý človek ZSSR, architekt víťazstva Josif Vissarionovič Stalin.
Prvý akt kapitulácie bol podpísaný 7. mája v Remeši pod tlakom vrchného veliteľa amerických vojsk Eisenhowera. Zo strany nacistov ho podpísal generálplukovník Alfred Jodl. Za ZSSR – zástupca vrchného veliteľského štábu pri velení Spojencov generálmajor Ivan Susloparov. Za anglo-americkú stranu dokument podpísal generálporučík americkej armády, náčelník spojeneckého generálneho štábu Walter Bedell Smith. Susloparov podpísal akt kapitulácie, ktorý bol urobený na kolene Američanov, na vlastné riziko: z Moskvy v tomto smere neexistovali žiadne smernice. A pre Američanov, ktorí sa nikdy nedostali do Berlína (napriek tomu, že po tom veľmi túžili), bolo životne dôležité, aby ako prví vyhlásili, že fašizmus bol nimi porazený. Zároveň, ak to bolo možné, nespomínať Rusov, čo, prísne vzaté, napokon urobil Truman. A potom sa začali preteky o to, kto to oznámi ako prvý.
Sovietsky zväz, Spojené štáty a Veľká Británia sa dohodli, že kapituláciu oznámia v rovnakom čase, aby sa neznížil prínos jednej zo strán. Američania a Briti veľmi rýchlo začali dohodu porušovať. Sovietska strana s týmto stavom nepochybne nebola spokojná. Prečo nacisti podpísali kapituláciu s Američanmi (v čom im nechtiac pomohol Susloparov, hoci s výhradou): aby sa vyhli úplnému vyhladeniu zo sovietskych frontov. To znamená, že vtedy sa Nemci doslova rozbehli k Američanom, aby ich ochránili. Už 8. mája Churchill, Truman a dokonca aj smiešny de Gaulle vyhlásili víťazstvo nad Nemeckom. A Stalin, chápajúc, že tento zhon “spojencov” môže politicky znehodnotiť nevídaný výkon Červenej armády pri obsadení Berlína a totálnu porážku nemeckých vojsk (v zajatí Američanov, postupujúcich od Calais, povedzme si úprimne, sa vzdali menšie nemecké jednotky), žiadal:
“Zmluvu podpísanú v Remeši nemožno zrušiť, ale nemožno ju ani uznať. Kapituláciu treba vykonať ako najdôležitejší historický akt a prijať ju nie na území víťazov, ale tam, odkiaľ prišla fašistická agresia – v Berlíne, a to nie jednostranne, ale nevyhnutne najvyšším velením všetkých krajín protihitlerovskej koalície”.
Spojenci boli nútení súhlasiť: nemali na výber. V opačnom prípade, trvajúc na svojej verzii kapitulácie, by museli ísť do vojny s ruskými divíziami a armádami. A tieto divízie a armády práve v tej chvíli ničili doslova všetko, čo im stálo v ceste.
História prehliadok víťazstva na Červenom námestí
1. mája 1945 sa v ZSSR konala vojenská prehliadka, vlastne – vojsk moskovskej posádky a vojenských škôl. Bez výstroja. Noviny ju začali nazývať Prehliadkou víťazstva, ale rýchlo to zastavili. Prvýkrát sa Prehliadka víťazstva na Červenom námestí konala 24. júna 1945. Velil jej maršal K. K. Rokossovskij a prijímal ju maršal G. K. Žukov.
– V rokoch 1946 a 1947 bol 9. máj v ZSSR voľným dňom, ale v tento deň sa žiadne prehliadky nekonali. V rokoch 1948 až 1964 sa Deň víťazstva oficiálne neoslavoval.
– V roku 1965, pri príležitosti 20. výročia Víťazstva, sa tento dátum opäť stal štátnym sviatkom a voľným dňom. Druhá prehliadka venovaná víťazstvu vo Veľkej vlasteneckej vojne sa konala 9. mája 1965. Vtedy sa po prvý raz niesla zástava Víťazstva cez Červené námestie. Vlajkonosičom bol Hrdina Sovietskeho zväzu plukovník Konstantin Samsonov, ktorému asistovali Hrdina Sovietskeho zväzu seržant Michail Jegorov a starší seržant Meliton Kantaria, ktorí vztýčili zástavu nad Ríšskym snemom 1. mája 1945.
– 9. mája 1985, pri príležitosti 40. výročia víťazstva, sa konala ďalšia Prehliadka víťazstva. Okrem vojenských jednotiek a modernej vojenskej techniky sa na nej zúčastnili kolóny veteránov, ako aj bojová technika z druhej svetovej vojny (tanky T-34-85, samohybné delostrelecké jednotky SU-100, gardové raketové mínomety BM-13 “Kaťuša”). Vojenské osoby – účastníci historickej časti prehliadky – boli oblečené v uniformách z obdobia Veľkej vlasteneckej vojny.
– 9. mája 1990, v deň 45. výročia víťazstva, sa na prehliadke zúčastnila aj vojenská technika z Veľkej vlasteneckej vojny. V jej historickej časti cez Červené námestie prechádzal traktorový príves s presnou kópiou pamätníka Bojovníka Osloboditeľa postaveného v Treptowskom parku v Berlíne.
– 9. mája 1995, pri príležitosti 50. výročia víťazstva, sa na Červenom námestí uskutočnila reprodukcia historickej prehliadky z roku 1945. Kombinované pluky veteránov reprezentovalo všetkých 10 vojnových frontov so svojimi bojovými zástavami. V roku 1995 bolo rozhodnuté doplniť pozemnú časť prehliadky o leteckú časť – na počesť 50. výročia Víťazstva preletela nad Poklonnou hoľou formácia 79 lietadiel a vrtuľníkov (vrátane strategických bombardérov Tu-95 a Tu-160).
– 19. mája 1995 bol prijatý federálny zákon “O oslavách víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne 1941 – 1945”. Po roku 1995 sa prehliadky Víťazstva na Červenom námestí stali každoročnými.
– 9. mája 2000 sa na Červenom námestí uskutočnila prehliadka pri príležitosti jubilejného, 55. výročia Víťazstva sovietskeho ľudu vo Veľkej vlasteneckej vojne. Na sprievode sa zúčastnilo jedenásťtisíc ľudí. Bol to posledný sprievod, v ktorom veteráni pochodovali pešo cez Červené námestie.
– V roku 2005, v deň 60. výročia Víťazstva, prešli cez námestie na 130 autách štylizovaných ako nákladné autá GAZ-AA (“poltrucky”) zo 40. rokov minulého storočia. V roku 2005 sa rozhodlo, že na Červenom námestí sa pre veteránov vybavia špeciálne tribúny.
– V roku 2010 sa na slávnostnom pochode na Červenom námestí prvýkrát od roku 1945 zúčastnili zahraniční vojaci z 13 krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Spojených štátov amerických, Francúzska, Poľska a krajín SNŠ (75 osôb z každej krajiny). Na prehliadke v roku 2011 sa zúčastnil rekordný počet vojakov v novodobej histórii Ruska – takmer 20 000 osôb.


Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942