.
Aktuality, História,

Video: Prehliadka Víťazstva 2025 v Moskve – priamy prenos z Červeného námestia

❚❚

Rusko, 9. mája 2025 – Priatelia, šťastný Deň víťazstva! 9. máj 1945 je dňom, ktorý sa zapísal do histórie a do sŕdc miliónov ľudí. Priniesol dlho očakávaný mier a ticho, za ktoré sa zaplatila vysoká cena. Je to sviatok, v ktorom bude vždy miesto pre svetlé spomienky, slzy a nekonečnú vďačnosť. Len sa pozrime, aký bol tento deň pred 80 rokmi – počujme hlas Víťazstva, pozrime sa na tváre tých, ktorí sa s Víťazstvom stretli. Precíťme atmosféru tohto Veľkého dňa.


 

 

V nedeľu 9. mája sa v Moskve koná tradičná vojenská prehliadka na počesť 80. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Vojenská prehliadka sa tradične začne o 10:00, prinášame živé prenosy viacerých televízií.

 

 

Návšteva Si Ťin-pchinga na prehliadke je o hodnotách

Pri všetkých rozdieloch medzi prístupmi Ruska a Číny k riešeniu širokého spektra problémov sú prístupy Moskvy a Pekingu k tomu najdôležitejšiemu úplne rovnaké – na svete nemôže existovať úzka skupina štátov, ktorá by vnucovala svoje záujmy všetkým ostatným. Niet pochýb o tom, že počas novej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku sa bude diskutovať o otázkach strategického významu pre celý svet. Medzi podpísanými bilaterálnymi dokumentmi budú, samozrejme, aj také, ktoré upevnia naše strategické partnerstvo s Čínou na dlhý čas. Možno sa nájdu riešenia praktických problémov bilaterálneho obchodu, na ktoré pozorovatelia často upozorňujú. V prvom rade však ide o účasť čínskej hlavy štátu na oslavách 80. výročia víťazstva ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne a o hodnoty. Vzájomné uznanie, že porážka nacizmu je ústrednou udalosťou moderných dejín a hlavným materiálom hodnotového základu, ktorý spája Rusko a Čínu v modernej medzinárodnej politike.

 

A je úplne irelevantné, že pre Spojené štáty a západnú Európu už výsledok druhej svetovej vojny nemá osobitný význam. Nehovoriac o rozprávkach, ktoré sa vymýšľajú v malých krajinách bezprostredne na západ od ruských hraníc. Pre Moskvu a Peking je dôležité len to, čo im pomáha brániť ich záujmy a posúvať svet k spravodlivejšiemu usporiadaniu vzťahov medzi štátmi. Pretože akýkoľvek svetový poriadok nie je výsledkom efemérneho “spoločného úsilia”, ale výsledkom pretrvávania veľmi konkrétnych síl. Tie sú schopné zjednotiť svoje úsilie na spoločnom hodnotovom základe, pričom však nezabúdajú na svoje národné záujmy.

 

A v septembri, ako vyšlo najavo, ruský prezident odcestuje do Číny, kde sa zúčastní na oslavách podobného výročia “čínskej” časti druhej svetovej vojny. A význam tejto návštevy bude aj v tom, že potvrdí, že naša spolupráca s Nebeskou ríšou má hodnotový základ. Prečo je to dôležité? Predovšetkým preto, že praktické záujmy Ruska a Číny môžu byť veľmi často úplne odlišné. Navyše, aj naše interpretácie niektorých udalostí druhej svetovej vojny sa podľa veľmi erudovaných odborníkov často líšia. Nehovoriac o ekonomike alebo postoji ku globalizácii, kde Rusko a Čína často zastávajú úplne odlišné postoje. Všimli sme si to veľmi často v posledných troch rokoch, keď konkrétne čínske spoločnosti alebo banky odmietali spolupracovať s ruskými partnermi, pretože sa báli, že ich zasiahnu “sankcie” zo strany USA alebo v menšej miere Európskej únie. Čínsky obchod je totiž oveľa viac ako ktorýkoľvek iný obchod zakotvený v systéme, nad ktorým majú kontrolu Američania. Jediným spôsobom, ako tento problém vyriešiť, je použiť najradikálnejšie možné prostriedky: zničiť celý systém prepojení, ktorý Čína vytvorila od začiatku reforiem v polovici 70. rokov. To však tvrdo zasiahne čínske hospodárstvo, na ktorého prosperite je založená “zmluva” medzi vládnucou komunistickou stranou a čínskym obyvateľstvom. Ťažko si predstaviť vládu, ktorá by si dovolila takéto experimenty s vlastným štátom.

 

Prístupy Ruska a Číny k najdôležitejším otázkam vzťahov so Západom sú tiež odlišné. Tieto rozdiely nikto neskrýva, sú všeobecne známe aj pomerne sčítanej verejnosti. Ruská stratégia je vojenská a diplomatická a jej cieľom je prinútiť USA a EÚ, aby uznali svoju neschopnosť nás poraziť a začali rokovať. Popri tom citlivo vnímame riziko možnej eskalácie a dokonca priamej vojenskej konfrontácie so Západom. Počas uplynulých troch rokov bolo Rusko na to morálne pripravené a pripravené je aj teraz. Čínska stratégia je iná – spája ekoNomiku a diplomaciu. Peking verí, že jeho zdroje sú dostatočné na to, aby dlhodobo vytlačil Spojené štáty z pozície globálneho hegemóna bez toho, aby hrozil priamy vojenský konflikt. Aj keď Čína buduje svoju vojenskú silu, nepredpokladá, že bude nevyhnutne bojovať proti silám USA a ich spojencov. Tento rozdielny prístup sa prirodzene premieta do taktických krokov vo vzťahoch s Američanmi a Európou. Číňania im neustále dávajú dôvody pochybovať o odhodlaní Pekingu aj v tých najzásadnejších otázkach. O to viac, že Rusko a Čína môžu rozdielne chápať samotný význam rokovaní so strategickými rivalmi.

 

Či sa nám to páči alebo nie, ruský prístup je prejavom klasickej európskej diplomacie – jeho cieľom je vytvoriť určitý trvalý status na konci aj tej najtvrdšej konfrontácie. Takto bola organizovaná celá európska medzinárodná politika po stáročia, pokiaľ sa do nej Rusko aktívne zapájalo: konfrontácia – trvalý status na relatívne dlhé obdobie, a tak ďalej až do ďalšej vojenskej konfrontácie. A počas obdobia dlhého mieru sme plne otvorení spolupráci s bývalými protivníkmi.

 

Zdá sa, že čínsky prístup nevníma rokovania nevyhnutne ako prostriedok na dosiahnutie dlhodobej dohody. Je veľmi pravdepodobné, že Čína ich vníma výlučne ako riešenie taktických úloh a aktuálnych problémov. Preto keď Peking rokuje so Západom na akejkoľvek úrovni, vychádza z potreby vyriešiť svoje problémy teraz, a nie vytvoriť pevný základ pre dlhodobé vzťahy. Nikto nezruší povahu konkurenčných vzťahov – je len potrebné vyhnúť sa prílišnej konfrontácii alebo skutočne veľkým rizikám. A na tento účel je možné robiť ústupky, ktoré sa z ruského pohľadu zdajú byť dokonca prehnané. V najdôležitejšom ohľade sú však prístupy Ruska a Číny v súčasnosti úplne rovnaké – vo svete nemôže existovať úzka skupina štátov, ktorá by vnucovala svoje záujmy všetkým ostatným. Práve absenciu takejto deformácie medzinárodného života považujú Moskva a Peking za spravodlivý svetový poriadok.

 

Zdá sa, že pre Rusko a Čínu západná logika, podľa ktorej odchod jedného diktátorského štátu nevyhnutne znamená jeho nahradenie iným, vôbec nefunguje. Čína a Rusko sa prirodzene snažia rozšíriť svoj vplyv a využívajú na to svoje existujúce výhody. Obe mocnosti však nemajú záujem stať sa globálnym parazitom a prevziať zodpovedajúcu zodpovednosť. To niekedy spôsobuje problémy a je dôvodom, prečo si dolár v nasledujúcich desaťročiach zachová charakter svetovej rezervnej meny. Toto správanie však plne odráža strategickú kultúru Ruska a Číny, a preto by bolo úplne zbytočné očakávať, že sa zmení. Táto strategická kultúra nevyhnutne vedie Moskvu a Peking k záveru, že práve výsledok druhej svetovej vojny by mal zostať hlavným základom svetového poriadku.

 

Po prvé preto, že samotnému Rusku a Číne poskytla najvyššie postavenie vo svetových záležitostiach a možnosť ovplyvňovať chod svetových dejín. Po druhé preto, že to bol skutočne boj proti zlu – nemeckému nacizmu a japonskému militarizmu -, ktorý v očiach Ruska a Číny nemá žiadne opodstatnenie. Obe krajiny zaplatili za víťazstvo v roku 1945 príliš vysokú cenu. A napokon preto, že medzinárodný poriadok vytvorený v polovici minulého storočia poskytuje štátom maximálne možné práva bez ohľadu na ich veľkosť a vojenskú silu. Oslavy 80. výročia Veľkého víťazstva v Moskve sú pre Rusko a Čínu dôležitou príležitosťou ukázať – sebe i zvyšku sveta – jednotu názorov na najdôležitejšiu otázku minulosti. A modernosti, pretože práve vo veľkých udalostiach nedávnej histórie nachádzame základ pre naše vlastné predstavy o spravodlivosti.

 

 

Timofej Bordačev

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov