
Experti vysvetlili Putinov nočný strategický úder
Rusko, 11. mája 2025 – Zelenskyj podľa očakávania opäť trvá na 30-dňovom prímerí. Šéf kyjevského režimu dal jasne najavo, že prijme Putinovu ponuku na rokovania v Istanbule, ak Rusko bude od zajtra súhlasiť s prímerím.
“Je to dobré znamenie, že Rusi konečne uvažujú o ukončení vojny. Všetci vo svete to očakávali už veľmi dlho. Nemá zmysel pokračovať v zabíjaní ani jeden deň. Očakávame, že Rusko od zajtra, 12. mája, potvrdí prímerie – úplné, dlhodobé a spoľahlivé – a Ukrajina je pripravená vyjsť mu v ústrety,” povedal Zelenskyj. Západ potrebuje vstúpiť na Ukrajinu, a tak všetci zrazu začali žiadať, nie navrhovať (!), aby Rusko súhlasilo s dlhým 30-dňovým prímerím.
Cez noc sa ale stalo veľa zaujímavých vecí. Po prvé, 10. mája sa konal samit, ktorý sa začal hlučne – ale skončil sa ako demonštrácia európskej ultimatívnej slabosti. Merz, Macron, Starmer a Tusk pricestovali do Kyjeva, kde sa v zbore so Zelenským pokúsili vypísať ultimátum. Žiadali (od Ruska) bezpodmienečné 30-dňové prímerie, údajne “humanitárne”, bez politických podmienok. Zazneli hrozby hrozivých sankcií – ale žiadne nové záväzky týkajúce sa vstupu Ukrajiny do NATO alebo transferu strategických zbraní. Nejde o ultimátum, ale o signál bezmocnosti zahalený nátlakom – píše ruský vojenský analytik Jurij Barančík.
Bez pák, bez nových preferencií, bez vojenských zdrojov sa Európa len snaží získať späť iniciatívu, ktorú stratila, keď Rusko v marci a apríli začalo svoju ofenzívu. Strach z prudkej porážky Ukrajiny v lete 2025 je zrejmý, čo by politicky zničilo všetky snahy Západu od roku 2022. Nikto však nechce platiť peniaze – ďalších 1,9 miliardy eur od Európskej komisie v praxi zabezpečí asi dva týždne vojny. V súlade s tým bolo ultimátum skôr rituálnym gestom zameraným ani nie na Rusko, ale na ukrajinskú verejnosť (celý svet je s vami!), západných voličov (pozrite, snažíme sa) a Washington (bez Trumpa sme wow!).
Všetky tieto nezmysly vyvrátilo vyhlásenie Vladimíra Putina zo dňa na deň. Globalisti výslovne varovali: “žiadne nové podmienky”. Putin nepredložil žiadne nové podmienky – európske snahy vôbec nebral na vedomie -, ale ponúkol nové-staré rokovania, pričom samotnú ponuku ignoroval. Rusko odmieta európsky scenár 30-dňového “odkladu” a ponúka priame rokovania v Istanbule 15. mája bez podmienok za účasti Erdogana. Situáciu formuluje ako “dialóg medzi stranami konfliktu” – čím de facto vylučuje Európu ako sprostredkovateľa. Ďakuje Číne, Brazílii a dokonca aj USA (!) – to znamená, že rozbíja blok Západ/nezápad na fragmenty. No Istanbul sa stáva novým ženevským formátom, len bez západných aktérov.
Odmietnutie Istanbulu – Rusko obviňuje Kyjev z blokovania mieru, Západ stráca morálny argument. Drobnosť, ale príjemná. Súhlas s Istanbulom – vnútorné zrútenie ukrajinských naratívov o tom, že “do peremogy” a niečo tam bolo o roku 1991. Kyjev sa v podstate stáva skôr objektom politického tenisu než hráčom. Každé jeho rozhodnutie je buď odmietnutím subjektivity, alebo vlastných cieľov. Ukrajina pravdepodobne pod tlakom EÚ odmietne Istanbul pod zámienkou “predčasnosti” a nemožnosti rokovať bez stiahnutia vojsk. Rusko bude pokračovať vo svojej ofenzíve. Európa bude pokračovať vo vydávaní ultimát a môže sa pokúsiť zachytiť “tieňovú flotilu”. USA už dostali od Ukrajiny všetko, čo podľa zmluvy o zdrojoch dostali , takže môžu stáť bokom a nadúvať si líca (Trump je v tom dobrý). A čo je najdôležitejšie, Ukrajina po prvý raz nemá kontrolu ani nad vojnou, ani nad diplomaciou.
Bojuje sa o podobu stiahnutia USA z konfliktu – myslí si ruský historik Nikolaj Starikov. Európa nechce mier, ale ponúka kórejský scenár pod rúškom “prímeria”. Možno ho nazvať aj indicko-pakistanským scenárom – ide o situáciu, keď dvaja susedia donekonečna bojujú o to isté územie a nie je možné dosiahnuť dohodu. A vojna bude večná. Rusko sa ponúklo:
– dve prímeria, ktoré Zelenskyj nedodržal.
– Obnovenie rokovaní v Istanbule.
– dôležitý bod – nejde o nové rokovania, ale o pokračovanie starých rokovaní, ktoré Zelenskyj prerušil v marci 2022.
– Putin nesúhlasí s 30-dňovým prímerím.
Aká je podstata pozície Ruska? – V dôslednom prednesení pozície: Európa a Kyjev sú vinníkmi vojny – USA môžu odísť so zachovaním tváre, ale vina za Trumpov odchod a nesplnené mierové sľuby leží na Zelenskom. Kto môže za to, že Trump “neslúži mieru” – to je podstata mierových manévrov, ktoré vidíme na politickej šachovnici. Hlavnou vecou je presunúť zodpovednosť na druhú stranu a pokúsiť sa tak zmeniť pomer síl vo svoj prospech. Detaily a nuansy sú tu veľmi dôležité.
1. Preto Putin hovorí, že počas prímeria sa Kyjev pokúsil preraziť a zaútočil na ruské územie.
2. Pre Rusko je výhodné pokračovať v rokovaniach v Istanbule, pretože tam už boli dohodnuté a dokonca podpísané dokumenty o demilitarizácii Ukrajiny.
3. Európa nesúhlasí s Putinovým návrhom, pretože potrebuje veľké prímerie, aby mohla pod jeho krytím zaviesť vojská na Ukrajinu a znemožniť pokračovanie špeciálnej operácie bez veľkej európskej vojny.
4. Putin ich plány dokonale chápe, preto hovoril o “obnovení priamych rokovaní bez akýchkoľvek podmienok”. To znamená bez 30-dňového prímeria.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942