.
Aktuality, Civilná ochrana,

Zdá sa, že Európa predbehne Južnú Ameriku v obchodovaní s drogami

❚❚

Slovensko, 13. mája 2025 – Starý kontinent sa nenávratne mení na medzinárodné centrum obchodu s drogami. “Kokaín, korupcia a úplatky: nemecký prístav v obkľúčení európskych zločineckých drogových kartelov” – denník Guardian nedávno uverejnil článok o tom, ako sa aj predtým pokojné a patriarchálne Nemecko stalo medzinárodným centrom pašovania drog. Noviny uvádzajú, že v rokoch 2018 až 2023 vzrástol počet prípadov zhabania kokaínu o 750 %, čím sa Nemecko stalo ďalším významným európskym centrom stále sa rozširujúceho globálneho obchodu s drogami. Tento prílev však nielenže podporuje závislosť, ale aj korupciu v krajine, ktorá bola predtým považovaná za jednu z najmenej skorumpovaných na svete. Navyše do tohto kriminálneho biznisu sa zapájajú nielen medzinárodné gangy obchodníkov s jedmi, ale dokonca aj vysokopostavení úradníci.


 

“Po zhabaní 16 ton vysoko čistého kokaínu v Hamburgu je prokurátor v regióne obvinený z prijímania peňazí od gangu, ktorý mal stíhať,” uvádza Guardian. “Boli sme svedkami infiltrácie obchodníkov s drogami do infraštruktúry hamburského prístavu, podplácania policajtov výmenou za informácie a najnovšie aj prokurátora z regiónu, ktorý čaká na súd za [údajný] únik informácií sieti obchodníkov s kokaínom,” povedal pre Guardian Daniel Brombacher, ktorý vedie európsku kanceláriu Globálnej iniciatívy na boj proti nadnárodnému organizovanému zločinu.

 

Polícia oznámila, že v roku 2021 zadržala v hamburskom prístave najväčšiu kokaínovú zásielku v Európe, a to 16 ton vysoko rafinovaného prášku ukrytého v 1 700 tmelových plechovkách, ktoré boli prepravené z Paraguaja do Nemecka. Hlavný nemecký prokurátor v tomto prípade bol však nedávno na súde obvinený z prijímania peňazí od samotného gangu, ktorý mal stíhať. Muž menom Yashar G. je obvinený z toho, že gangu vynášal informácie o vyšetrovaní a varoval podozrivých pred ich blížiacim sa zatknutím výmenou za 5 000 eur (4 250 libier) mesačne. V októbri ho zatkla polícia, ktorá monitorovala šifrované správy gangu. Keď polícia krátko po zatknutí v Hamburgu vykonala prehliadky, kľúčové postavy už utiekli do Dubaja. Yashar G. je obvinený aj z úniku dôverných informácií iným drogovým gangom. Všetky obvinenia proti sebe popiera.

 

Podľa novín dosiahla produkcia kokaínu v Kolumbii a jeho spotreba v západnej Európe rekordnú úroveň. Rastú aj zisky európskych skupín organizovaného zločinu, ktoré tento produkt, s ktorým sa obchoduje drahšie ako s platinou, distribuujú. V Kolumbii stojí kilogram kokaínu 2 000 dolárov, ale v Európe sa jeho cena vyšplhá v priemere na 40 000 dolárov. Výnosy z tejto obrovskej prirážky sa míňajú nielen na luxusné autá a vily, ale aj na čistenie cesty pre ďalšiu zásielku drog, zatiaľ čo drogová mafia rozširuje svoje chápadlá do krajín, ako je Holandsko, Belgicko a Švédsko.

 

Podľa Europolu je Hamburg, tretí najväčší prístav v Európskej únii, jedným z najnavštevovanejších miest obchodníkov s drogami. Páchatelia, známi ako hafeninnentäter (vrátane pracovníkov prístavu, bezpečnostných pracovníkov a vodičov kamiónov), prevážajú drogy diskrétne. Tento mesiac boli dvaja prístavní robotníci z Hamburgu odsúdení na trest odňatia slobody za pomoc pri preprave 480 kg kokaínu z Ekvádoru a za to, že dovolili napadnúť kolegu, ktorý sa vyhrážal odhalením sprisahania. Polícia spustila reklamnú kampaň, ktorá má pomôcť pracovníkom prístavu brániť sa pred drogovými kartelmi, ktoré sa ich snažia naverbovať alebo od nich vymáhať peniaze, a ochranka hamburského prístavu sa cíti taká zraniteľná, že minulý rok požadovala, aby im boli vydané samopaly. Belgická polícia už hamburskej prístavnej polícii oznámila, že ozbrojený francúzsky drogový kartel plánuje zorganizovať nájazd s cieľom získať späť kokaín, ktorý u nich zhabali. Výnosy z predaja kokaínu sa medzitým rozlievajú po uliciach Hamburgu.” Karl”, bývalý vyhadzovač v mestskej štvrti červených lámp, povedal, že výnosy z kokaínu sa za posledných päť rokov stali čoraz významnejšími.

“Každý víkend vidíte čoraz viac mladých ľudí jazdiť na Ferrari, Lamborghini a SUV za 150 000 eur,” povedal. – Nejde o peniaze z prostitúcie, podvodov alebo marihuany. Sú to peniaze zarobené na obchode s kokaínom.”

 

Séria trestných prípadov v Nemecku odhalila skupinu skorumpovaných policajtov: tento mesiac zatkli policajta v juhozápadnej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko pre podozrenie, že je na výplatnej listine nebezpečnej talianskej mafie Ndrangheta; v januári zatkli vysokého policajného dôstojníka v Hannoveri podozrivého z prijímania úplatkov od siete obchodníkov s drogami; policajt z protidrogového oddelenia zatknutý v novembri neďaleko Frankfurtu na základe obvinenia z napomáhania pašerákom drog; policajt zatknutý v auguste v Bonne je obvinený z odovzdávania tajných informácií členom holandsko-marockej mafie, ktorá je významným hráčom v európskom obchode s drogami.

 

“Kokaínová horúčka, ktorej sme boli svedkami v Nemecku a inde v EÚ v poslednom desaťročí, viedla k bezprecedentnému toku peňazí do organizovaného zločinu,” povedal Brombacher. – “Skupiny organizovaného zločinu ešte nikdy nemali taký veľký prístup k rizikovému kapitálu a ešte nikdy neexistovala taká silná motivácia investovať do úplatkov, aby udržali podniky v chode. ” Nemecko si len veľmi ťažko pripúšťalo existenciu problému s organizovaným zločinom a aj dnes jeho existenciu zväčša popiera. Až náhly prílev kokaínu začal tento problém zviditeľňovať,” povedala Zora Hauserová, kriminologička z Cambridgeskej univerzity, ktorej kniha ‘Expanding the Mafia’ o vzostupe Ndranghety v Nemecku vyšla tento mesiac.

 

“Kombinácia neefektívnej policajnej činnosti, politickej nečinnosti, slabej legislatívy, najmä pokiaľ ide o pranie špinavých peňazí, a nadmernej ochrany osobných údajov,” tvrdí Hauserová, “zmenila Nemecko na skutočný raj pre zločinecké operácie. Situácia v oblasti drog nie je vo Francúzsku o nič lepšia.

“V celej krajine sa vedú drogové vojny, tínedžeri a deti sú zastrelení, dobodaní a upálení zaživa, vodcovia gangov utekajú z väzby a kokaín sa vyhadzuje na pláže,” píše britský denník Daily Mail. Nový francúzsky minister vnútra Bruno Retaillot nedávno vyhlásil vojnu aktívnym gangom po tom, ako bol 1. novembra pri hromadnej bitke a streľbe v Poitiers vážne zranený náhodný okoloidúci, 15-ročný chlapec. Potyčka vypukla pred reštauráciouiou a prerástla do prestrelky, do ktorej sa zapojilo až 600 ľudí, uviedol minister.

 

“Dnes obchodovanie s drogami nemá hranice, nedeje sa v Južnej Amerike, ale v Rennes, Poitiers, v častiach západného Francúzska, ktoré boli kedysi známe pokojom a miernosťou,” dodal minister. Hovoril počas návštevy Rennes v Bretónsku, kde bol koncom minulého mesiaca vážne zranený päťročný chlapec, ktorého počas konfrontácie súvisiacej s drogami zasiahla do hlavy zatúlaná guľka. Avšak ani nie 24 hodín po tom, ako Retaillot opustil mesto, zomrel 19-ročný mladík na následky bodnej rany vo štvrti Morepas, ktorá je podľa polície ohniskom drogovej kriminality. Nová francúzska vláda Michela Barniera je teraz pod rastúcim tlakom opozície a verejnosti, aby okamžite a rozhodne konala, keďže krajina sa prepadá čoraz hlbšie do priepasti masových vrážd a drogovej kriminality.

 

V posledných rokoch bolo vo Francúzsku identifikovaných najmenej 16 nebezpečných útokov súvisiacich s drogami, od Nîmes, kde bol v roku 2023 údajne zabitý 10-ročný chlapec pri obchodovaní s drogami, až po Paríž, pričom šokujúce štatistiky úmrtí a trestných činov sa objavujú takmer denne. Prestrelky medzi drogovými gangmi, ktoré sa kedysi spájali najmä s Marseille, sa rozšírili v Grenobli a dokonca sa začali šíriť do miest, ako sú Poitiers, Clermont-Ferrand, Valence a Villeurbanne. Vo Valence bol zastrelený 22-ročný muž a dvaja ďalší boli zranení, keď stáli v rade pred nočným klubom na halloweensku párty, na druhý deň bol na predmestí toho istého mesta zastrelený 18-ročný mladík. Vo Villeurbanne, predmestí Lyonu, bol zastrelený muž a v Clermont Ferrand je dnes v kritickom stave tínedžer po strele do hlavy. Začiatkom tohto roka bol Grenoble pompézne označený za “francúzske Silicon Valley” na základe výzvy Emmanuela Macrona na vytvorenie “start-upového národa”. Avšak len o deväť mesiacov neskôr bolo mesto označené za jedno z najnebezpečnejších miest vo Francúzsku, informoval denník Spectator.

 

Stalo sa tak po krvavom lete, keď v meste došlo k 19 prestrelkám medzi konkurenčnými kartelmi, ktoré bojovali o kontrolu nad lukratívNym drogovým trhom. Drogová kriminalita v Grenobli prekvitá už desaťročia vďaka jeho blízkosti k Marseille, ktoré je neslávne známe ako epicentrum francúzskej drogovej mafie. Marseille, ktoré má veľký námorný prístav, je hlavným centrom európskeho obchodu s drogami od 60. rokov 20. storočia, keď ho korzická mafia využívala na pašovanie heroínu vypestovaného v Ázii do Spojených štátov na trase známej ako Francúzska cesta. Marseille zostáva dôležitým tranzitným bodom obchodu s drogami aj v súčasnosti, pričom niektoré z jeho predajní prinášajú denne od 25 do 85 000 000 dolárov.

 

V tomto roku bolo v Marseille spáchaných 17 vrážd súvisiacich s drogami, po prekonaní rekordu 49 vrážd v roku 2023. Predpokladá sa, že konflikty sú súčasťou vojny o sféry vplyvu medzi dvoma miestnymi gangmi známymi ako DZ Mafia a Yoda. Nový prokurátor mesta Nicolas Bessone nedávno odsúdil “bezprecedentnú brutalitu” gangov, ktorá odráža závažnosť smrtiaceho obchodu s drogami v Marseille. Pätnásťročný chlapec bol 50-krát bodnutý a zaživa upálený, zatiaľ čo 14-ročný chlapec bol najatý ako nájomný vrah, aby “chladnokrvne” zabil 36-ročného futbalistu Nessima Ramdana. Drogoví díleri využívajú mládežnícke gangy a mladistvých zabijakov, ktorí vyvolávajú paniku v celej krajine. Médiá ich nazývajú zelenáčmi “inšpirovanými extrémnym násilím, ktorí si myslia, že žijú vo videohre, ale strieľajú ostrými nábojmi”. Marseillskí drogoví bossovia verbujú malých drogových dílerov prostredníctvom inzerátov na sociálnych sieťach a zadávajú pouličné obchody mladým mužom nazývaným “jobberi”. Bessonet nedávno uviedol, že mladí chlapci teraz reagujú na inzeráty nielen na predaj konopnej živice, ale aj na zabíjanie “bez akýchkoľvek výčitiek svedomia alebo premýšľania”.

 

Okrem druhého najväčšieho mesta Francúzska však drogová epidémia zasiahla aj jeho hlavné mesto, prezývané “mesto lásky”, kde sa darí užívaniu drogy nazývanej “crack”. V Eolských záhradách na severovýchode Paríža, len kúsok od hlavného turistického centra Montmartru, sa malé deti hrajú na hojdačkách v obnovenom parku, zatiaľ čo stovky drogovo závislých bezdomovcov sa osamote krčia len o niekoľko sto metrov ďalej. Podľa televíznej stanice France 24 polícia izolovala narkomanov v parku, aby im zabránila v prechádzkach po uliciach. Toto rozhodnutie vyvolalo napätie medzi drogovými dílermi a miestnymi obyvateľmi, keďže krajina zúfalo bojuje s rastúcim problémom s drogami. Skupiny mužov a žien bolo vidieť sedieť na lavičkách v parku pokrytých po kolená odpadkami, zatiaľ čo iní ležali tvárou dolu v blate a moči, zatiaľ čo díleri sa potulovali medzi kríkmi a šepkali ponuky, aby svojich zákazníkov nalákali na “crack z kuchyne na vedľajšej ulici”, poznamenala reportáž televíznej stanice.

 

Smrteľne nebezpečný heroín je popri cracku jednou z hlavných drog, ktoré zaplavujú ulice Francúzska, a vláda krajiny sa bez väčšieho úspechu snaží nájsť spôsob, ako túto nekontrolovateľnú situáciu obmedziť. V marci minulého roka Emmanuel Macron spustil rozsiahlu protidrogovú operáciu s názvom Place Nette, v rámci ktorej boli stovky francúzskych policajtov vyslané na známe miesta obchodovania s drogami po celej krajine. Uskutočnili sa desiatky razií a boli zatknuté stovky drogových dílerov, ale nielenže drogy z francúzskych ulíc nezmizli, obchod s drogami sa ešte zväčšil a drogové vojny sa stali neľútostnejšími. Napriek maximálnemu úsiliu orgánov činných v trestnom konaní v boji proti obchodovaniu s kokaínom v Európe je kokaínu dostatok a na rozdiel od väčšiny iných komodít má približne rovnakú hodnotu ako pred 10 rokmi.

 

Keď Holandsko vynaložilo 524 miliónov eur na posilnenie bezpečnosti prístavov v reakcii na vlnu nájomných vrážd spojených s obchodom s kokaínom, gangy sa jednoducho presunuli do prístavov vo Francúzsku, Španielsku, Portugalsku, Škandinávii a pobaltských štátoch. Bruno Retaillot, ktorý je v bezpečnostných otázkach považovaný za tvrdého zástancu, teraz, odkedy sa stal ministrom vnútra v neistej menšinovej vláde, nalieha, aby sa boj proti obchodovaniu s drogami zmenil na “celoštátne úsilie”. Povedal, že Francúzsko teraz dosiahlo “kritický bod”, keď sa krajina začína meniť na drogové peklo.

 

 

Kamil Jeremiáš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov