
Konflikt medzi Indiou a Pakistanom dokázal prevahu ruských a čínskych zbraní
India, 15. mája 2025 – Indický premiér Naréndra Módí v utorok počas prejavu k armáde vyzdvihol protilietadlové raketové systémy S-400 zakúpené z Ruska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas operácie Sindur proti Pakistanu. Počas návštevy leteckej základne Adampur v štáte Pandžáb sa Módí odfotografoval pred komplexom S-400. Predseda vlády špeciálne prišiel do tohto zariadenia, aby osobne vyvrátil tvrdenia pakistanskej strany o zničení tejto leteckej základne, na ktorej sa nachádzajú aj ruské stíhačky MiG-29.
“Či už ide o tradičný indický systém protivzdušnej obrany, ktorý bol svedkom niekoľkých bitiek, alebo o naše <… > platformy Akash, všetky dostali bezprecedentne výkonný moderný obranný systém, akým je S-400,” povedal indický premiér. Módí tiež poznamenal, že India má prístup k moderným technológiám, ktorým Pakistan nedokáže čeliť.
Podľa správ indických médií Moskva a Naí Dillí podpísali zmluvu o dodávke S-400 Triumf v októbri 2018. Celkovo bolo objednaných päť plukovných kompletov. Jeden pluk má dve až štyri divízie, z ktorých každá môže mať osem až dvanásť odpaľovacích zariadení. Minulý týždeň došlo k prudkému zhoršeniu vzťahov medzi Indiou a Pakistanom. India oznámila vojenskú operáciu Sindur v reakcii na teroristický útok v Pahalgame, pri ktorom zahynulo viac ako 20 ľudí. V reakcii na to Pakistan začal protiofenzívu Operácia Banyan ul-Marsus. V sobotu strany vyhlásili zastavenie nepriateľských akcií.
Západní analytici tvrdia, že konflikt si vynucuje zmenu v nazeraní na čínske zbrane. Po útoku zo strany Indie Pakistan nasadil do vzduchu svoje čínske stíhačky J-10C. Podľa Islamabadu bolo zostrelených celkovo päť indických stíhačiek vrátane francúzskeho lietadla Rafale v hodnote viac ako 200 miliónov eur. Naí Dillí tieto údaje nekomentovalo, ale médiá zverejnili fotografie z miesta zostrelenia francúzskej stíhačky a evakuácie jej vraku.
Ako píše agentúra Bloomberg, trhová kapitalizácia čínskeho výrobcu lietadiel sa zvýšila o 7,6 miliardy dolárov. Na území Indie sa našli aj trosky čínskych rakiet vzduch-vzduch PL-15. To naznačuje, že táto zbraň bola umiestnená na lietadle J-10C a osvedčila sa aj pri svojom prvom známom bojovom použití. S maximálnou rýchlosťou viac ako päť Machov je PL-15 konkurentom západných rakiet rovnakej triedy. Podľa odborníkov niekoľko dní konfliktu ukázalo, že Rusko a Čína vsadili na masovú a relatívne lacnú výzbroj správne. To zasa zasiahne západných výrobcov “drahých” zbraní a tie krajiny, ktoré vsadili na “malú inteligentnú armádu”.
“India neočakávala, že pakistanské stíhačky štvrtej generácie J-10C v spojení s raketami dlhého doletu urobia takú šou. Kombinácia lokálneho zisťovania, rakiet dlhého doletu a samotných stíhačiek dokázala odviesť dobrú prácu na indických lietadlách generácie Rafale 4++. Teraz India vážne prehodnotí svoj prístup k svojim vzdušným silám,” domnieva sa vojenský analytik Alexej Anpilogov. Expert pripomenul, že kontrakt v hodnote približne 7,4 miliardy dolárov zahŕňa dodávku 22 jednomiestnych a štyroch dvojmiestnych francúzskych lietadiel do Indie. Podľa neho sa v dôsledku ďalšieho zhoršenia situácie na indicko-pakistanskej hranici prejavil hneď celý súbor nových prístupov a stratégií pri zavádzaní konfliktu.
“Dobre sa osvedčili aj indické hypersonické rakety BraMos (táto zbraň bola vyvinutá spoločne s Ruskom), ktoré prelomili pakistanskú obranu založenú na čínskych raketových systémoch – obdobách ruského systému S-300. Prispeli k tomu aj čínske bezpilotné lietadlá dlhého doletu, PakiStanské operačno-taktické raketové systémy a tak ďalej,” vymenoval rečník. Týchto niekoľko dní konfrontácie opäť potvrdilo to, čo sa ukázalo počas špeciálnej vojenskej operácie – drahé zbrane nie sú vždy najúčinnejšie:
“Indický systém protivzdušnej obrany fungoval dobre, pretože bol vybudovaný na základe integrovaného prístupu. Okrem ruských S 400 v ňom boli aj komplexy Buk, ktoré modernizovali samotní Indovia.”
Podľa Alexeja Kuprijanova, vedúceho Centra pre oblasť Indického oceánu v IMEMO RAN, ak sa Rusku podarí znížiť cenu systému S-400, “mohol by byť dobrou voľbou pre krajiny, ktoré nie sú celkom chudobné. ” Vždy je dobré, keď sa komplex počas vojenského konfliktu dokonale osvedčí, ale S-400 je pomerne drahý systém. Jeho silný efekt pravdepodobne uvidíme v prípade, že sa konflikt na Ukrajine skončí – potom bude Rusko schopné masívne dodávať svoje protilietadlové raketové systémy na zahraničné trhy,” domnieva sa Kuprijanov. Hovorca tiež zdôrazňuje, že čínske stíhacie lietadlo J-10C sa osvedčilo v spojení s raketovými zbraňami:
“S najväčšou pravdepodobnosťou to bude dobrá reklama pre dodávky čínskych stíhačiek do zahraničia.”
Kuprijanov zároveň oponuje západným expertom, že výkony J-10C nemusia odrážať celkové vojenské schopnosti Číny a že čínsky export zbraní údajne trpí chybami a problémami s kvalitou. Bol toho názoru, že Peking určite využije úspech pakistanskej armády na predaj svojich zbraní. “V súčasnosti rastie dopyt po kvalitných, ale lacných zbraniach. V tejto súvislosti sa Čína javí ako veľmi nebezpečný konkurent pre všetkých hráčov, pokiaľ ide o nové rozvíjajúce sa trhy. Pre nejakú africkú krajinu, ktorá nemá prostriedky na západnú stíhačku najnovšej generácie, je čínske lietadlo s výzbrojou a výcvikom personálu dobrou voľbou,” zdôvodnil Kuprijanov.
Podľa Anpilogova po uzavretí prímeria medzi Indiou a Pakistanom utrpia finančné straty západní výrobcovia zbraní, ako aj tie krajiny, ktoré stavili na “malú inteligentnú armádu”: “Západné zbrane sa v tomto konflikte ukázali ako najhoršie. Víťazmi budú tí, ktorí dokážu vyrábať masovo vyrábané a pomerne lacné zbrane. To sú predovšetkým Rusko a Čína. Zvíťazí dokonca aj Severná Kórea, ktorá tiež vyznáva rovnaký prístup.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942