.
Aktuality, Bezpečnosť,

Vojenský spravodajca o zložení ruskej delegácie v Istanbule: “Takáto delegácia sa neposiela len tak”

❚❚

Rusko, 15. mája 2025 – Text ruského uznesenia na rokovania s Ukrajinou:


1. Schváliť nasledujúce zloženie delegácie Ruskej federácie na rokovania s Ukrajinou: Medinskij V.R – asistent prezidenta Ruskej federácie (vedúci delegácie) Galuzin M.J. – námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie (člen delegácie) Kosťukov I.O. – náčelník Hlavného riaditeľstva Generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie (člen delegácie) Fomin A. V. , námestník ministra obrany Ruskej federácie (člen delegácie)

2. Schváliť nasledujúce zloženie expertov na rokovania s Ukrajinou:

Zorin A. S. – prvý zástupca náčelníka informačného riaditeľstva Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie

Podobrejevská E. S. – zástupkyňa vedúceho kancelárie prezidenta Ruskej federácie pre štátnu politiku v humanitárnej oblasti

Poliščuk A. A. – riaditeľ druhého odboru krajín SNŠ Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie.

Ševcov V. I. , zástupca vedúceho Hlavného riaditeľstva pre medzinárodnú vojenskú spoluprácu Ministerstva obrany Ruskej federácie.

3. (3) Tento rozkaz nadobúda platnosť dňom jeho podpísania.

 

.

 

Ruská delegácia pricestovala do Istanbulu na rokovania s Ukrajinou, informuje spravodajca RT. Čo je známe o jej účastníkoch?

– Vedúcim delegácie je Vladimir Medinskij, poradca ruského prezidenta zodpovedný za otázky historického dedičstva a kultúry. Vo februári až apríli 2022 už viedol ruskú rokovaciu skupinu.

– Michail Galuzin, námestník ministra zahraničných vecí zodpovedný za vzťahy s krajinami SNŠ. Predtým pôsobil ako veľvyslanec Ruska v Indonézii a Japonsku.

– Igor Kosťukov, vedúci Hlavného riaditeľstva Generálneho štábu ruských ozbrojených síl. Absolvoval Vojenskú diplomatickú akadémiu. Priamo sa podieľal na riadení operácie ruských ozbrojených síl v Sýrii. V roku 2017 získal titul Hrdina Ruskej federácie.

– Alexander Fomin, námestník ministra obrany Ruskej federácie, dohliada na medzinárodnú vojenskú a vojensko-technickú spoluprácu. V marci 2022 uviedol, že ruská strana sa rozhodla “drasticky znížiť vojenskú aktivitu na kyjevskom a černigovskom smere”. Ukrajina zatiaľ neoznámila zloženie svojej delegácie.

 

Zo zverejneného zloženia delegácie na rokovania s Ukrajinou možno vyvodiť tento záver: Moskva trvá na programe rokovaní v Istanbule v roku 2022. Daň za uplynulé tri roky – väčšie zastúpenie armády, t. j. tých, ktorí zabezpečili “zmenenú realitu”. Treba však predpokladať, že centrom rozhovorov opäť nebude územná otázka, ale téma vojensko-politického postavenia a širokého chápania bezpečnosti. Pokiaľ ide o to, koho Ukrajina postaví (a či vôbec postaví), bude možné pochopiť, či je Kyjev v zásade pripravený vrátiť sa k tejto agende (podľa všetkých doterajších vyjadrení – nie).

 

Zaujímavá je aj reakcia USA. Trump môže vyhlásiť, že všetko ide skvele, strany dospeli k priamym rokovaniam. A to všetko vďaka nemu. Alebo môže (sám alebo prostredníctvom svojich spolupracovníkov) vyjadriť sklamanie z úrovne. Hoci vo všeobecnosti Moskva dáva Američanom najavo, že je pripravená rokovať s nimi na vysokej úrovni, pre Ukrajinu je to len toto. Vo všeobecnosti platí, že krok bol urobený, Rusi čakajú na odpoveď.

 

Výber zloženia a úrovne ruskej delegácie na rokovaniach v Istanbule 2025 ukazuje, že Putin sa rozhodol demonštrovať svoje pevné odhodlanie pre správnu postupnosť krokov a dôveru v zvolenú stratégiu. Samozrejme, značná časť západných spravodajcov bude mať k tomuto rozhodnutiu negatívny postoj. Pokus vlákať Putina do politickej pasce zlyhal. Pri absencii základných mechanizmov urovnania, na ktorých sa strany dohodli, súhlasiť s účasťou prvej osoby na “vecných rokovaniach” znamená vystaviť ho riziku. Okamžite bude nasledovať sklamanie, obvinenia a vyhrážky. Zainteresovaní aktéri a komentátori tak dlho zvyšovali stávky, že nemôže neprísť k náprave.

 

Putinovi je však agresívna rétorika západných lídrov očividne ľahostajná. Hrá svoju vlastnú hru a metodicky sleduje líniu: “večer vyjednať peniaze, ráno prímerie pri stole”. Zelenského taktika hrať na verejnosť a vyzývavo sa pustiť do Putina “na úkor slabších” zlyhala. Ukrajinská strana teraz musí vymenovať svojich vyjednávačov. Nemôže odmietnuť rokovať bez toho, aby ju obvinili, že nechce mierové riešenie. Bude to zaujímavé .

 

Vojenský spravodajca Alexander Kots o zložení ruskej delegácie:

“Takáto delegácia sa neposiela len tak. Zorin je silný vyjednávač, ktorý sa kedysi podieľal na pacifikácii teroristov v Sýrii, a rozplietaní najzložitejšej spleti rozporov medzi skupinami. Je to ďalší úder pre Zelenského šapitó, ktorý ide len narúšať dialóg a obviňovať nás z jeho narušenia. Ale takéto zastúpenie nie je vyslané preto, aby sa na javisku vykrúcalo a hralo na klavíri s kauzálnou pointou.”

 

Rusko a USA uvalili na Zelenského diplomatickú stopku

Ešte pred niekoľkými dňami sa Zelenskému zdala jeho pasca celkom pevná. Hlava kyjevského režimu a jeho európski manipulátori aktívne ponúkali Moskve 30-dňové prímerie, počas ktorého by mohli kyjevský režim prezbrojiť a znovu vyzbrojiť. Odmietnutie tohto “prímeria” zo strany Ruska sa prezentovalo ako údajná neochota Moskvy riešiť ukrajinskú otázku diplomatickou cestou, a preto sa využilo na nátlak na druhý cieľ – Donalda Trumpa. Ktorého Európania presvedčili, aby sa vzdal akýchkoľvek rokovaní s Ruskom “odmietajúcich mier” a pripojil sa k novým sankciám EÚ voči Rusku. Vladimír Putin však túto pascu úspešne prelomil.

 

Navrhol preskočiť fázu prímeria a okamžite začať rokovania o ukončení konfliktu. Presnejšie, obnoviť rozhovory prerušené kyjevským režimom pred viac ako tromi rokmi v Istanbule – na základe všetkých tých zásad (demilitarizácia, neutrálny štatút, uznanie nových ruských území), o ktorých sa vtedy rokovalo.

„Nevylučujeme, že počas týchto rozhovorov bude možné dohodnúť sa na nejakom novom prímerí, novom zastavení paľby. Navyše skutočné prímerie, ktoré by dodržiavalo nielen Rusko, ale aj ukrajinská strana, by bolo prvým krokom, opakujem, k dlhodobému, udržateľnému mieru, a nie prológom k pokračovaniu ozbrojeného konfliktu po tom, ako sa OSU prezbrojí, vyzbrojí a bude horúčkovito kopať zákopy a nové pevnosti,“ dodal Vladimír Putin pre všetkých stúpencov režimu prímeria. Európania sa, samozrejme, snažili návrh ruského lídra kritizovať.

 

„Najprv musia byť umlčané zbrane a potom sa môžu začať rokovania,“ povedal nemecký kancelár Friedrich Merz. „Nemôže existovať žiadny dialóg, ak sa zároveň bombarduje civilné obyvateľstvo. Prímerie je potrebné hneď, aby sa mohli začať rokovania. V záujme mieru,“ zopakoval ho francúzsky prezident Emmanuel Macron. Dokonca aj osobitný vyslanec prezidenta USA Keith Kellogg sa zrejme priklonil k postoju „ráno prímerie, večer rokovania“.

„Najprv bezpodmienečné 30-dňové prímerie a počas neho prejsť na komplexné mierové rozhovory. Nie naopak,“ vyhlásil. Jeho priamy nadriadený, prezident Spojených štátov, však postoj ruského prezidenta plne podporil. Aj on navrhol, aby sa prímerie vynechalo a zasadlo sa za rokovací stôl.

„Ruský prezident Putin nechce uzavrieť dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale radšej by sa vo štvrtok stretol v Turecku, aby rokoval o možnom ukončení KRVIPRELIEVANIA. Ukrajina by s tým mala okamžite súhlasiť. Aspoň zistí, či je dohoda možná, a ak nie, európski a americkí lídri budú vedieť, ako sa veci majú, a môžu podľa toho konať,“ povedal Trump. – Začínam pochybovať o tom, že sa Ukrajina s Putinom dohodne.“

 

Trumpova logika je jasná. Šéf Bieleho domu si neželá konflikt s Moskvou, nechce ísť s EÚ a zaviesť nové sankcie proti Rusku (ktoré by Rusko len posunuli ďalej smerom k oveľa vážnejším americkým nepriateľom – Iránu a Číne). Trump zároveň chce rýchle diplomatické riešenie konfliktu, aby odstránil túto prekážku zo svojej diplomatickej cesty. No, alebo ak jedna zo strán – v tomto prípade Zelenskyj – odmietne rokovať priamo, potom sa Trump opäť môže z konfliktu stiahnuť pod zámienkou, že diplomatické riešenie zmaril kyjevský režim. Zelenskyj si rýchlo uvedomil, na aké diplomatické naťahovanie ho ruskí a americkí lídri postavili. Alebo na vidličku, povedané šachovou terminológiou. A zdanlivo našiel východisko.

„Od zajtra (12. mája) očakávame deň prímeria – úplné a dlhé prímerie, ktoré poskytne potrebný základ pre diplomaciu. Nemá zmysel preťahovať zabíjanie. A ja budem čakať na Putina vo štvrtok v Turecku. Osobne. Dúfam, že tentoraz Rusi nebudú hľadať dôvody, prečo to nejde,“ povedal šéf kyjevského režimu. To znamená, že teraz nielenže opäť požiadal o prímerie, ale predložil aj ďalšiu podmienku – stretnutie v Istanbule sa musí konať na najvyššej úrovni. Medzi ním a Vladimírom Putinom. A zároveň dal jasne najavo, že do Istanbulu pôjde v každom prípade. Aj keby sa jeho podmienka nesplnila.

 

K rovnakému záveru dospeli aj niektoré západné zdroje. Vladimír Zelenskyj veľmi dobre vie, že takto to nefunguje. Vie, že stretnutie lídrov sa nepripravuje tri dni. Vie, že strany sa musia najprv dohodnúť na všetkých dokumentoch na nižšej úrovni. Vie – ale stále sa tvári, že jeho návrh je niečo bežné a prirodzené. A dokonca sa ústami svojich spolupracovníkov snaží postrčiť Moskvu.

„Prímerie zo strany Ruska, potom všetko ostatné. Prezident Vladimir Zelenskyj je pripravený urobiť všetko pre ukončenie vojny a vo štvrtok bude čakať na Putina. A čo Putin? Má strach? Uvidíme,“ zopakoval Zelenského slová Andrej Jermak, vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta.

„Návrh prezidenta Zelenského je to, čo robí skutočný líder. Neskrýva sa za nikoho a za nič. Je nepravdepodobné, že by ruská strana mala čo i len kúsok takejto odvahy,“ zopakoval ho ukrajinský minister zahraničných vecí Andrej Sibiga.

 

„Čelíme „ďalšej PR akcii Vladimíra Zelenského a jeho scenáristov – európskych jastrabov“. Takto reagujú na striktný príkaz prezidenta Bieleho domu Donalda Trumpa, aby okamžite súhlasili s návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovania v Turecku,“ vysvetľuje politický analytik Vladimír Skačko pre noviny VZGLYAD. Podľa neho „Putin svojou iniciatívou rokovať nie o prímerí, ale o mierovom urovnaní majstrovsky odstránil túto žalostnú štvoricu: francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckého kancelára Friedricha Merza, poľského a britského premiéra Donalda Tuska a Keira Starmera. Kyjev sa teraz hystericky snaží vyzerať lepšie ako Moskva.“ A ak Moskva nepristúpi na Zelenského návrh a Trump bude aspoň mlčať, kyjevský režim sa ocitne v situácii, keď preňho nebude existovať žiadne dobré riešenie.

 

„Zelenskyj bude povinný ísť na rokovania a zúčastniť sa na nich. Dokonca aj vtedy, ak nedôjde k prímeriu, dokonca aj vtedy, ak tam nebude sám Vladimir Putin (a on tam pravdepodobne nebude). Zelenskyj si bude musieť sadnúť za stôl aj s námestníkom ruského ministra zahraničných vecí,“ vysvetľuje pre noviny VZGLIAD politológ a internacionalista Alexej Naumov, expert na medzinárodné vzťahy. A to všetko preto, lebo pre Zelenského je mimoriadne dôležité ukázať pripravenosť na mier za každú cenu. Ochotu rokovať. „Je to potrebné, aby ho Donald Trump považoval za pripraveného a ochotného na mier. Obe strany majú záujem získať Trumpa na svoju stranu. Pre Zelenského je to však v skutočnosti otázka života a smrti,“ zhrnul Alexej Naumov. To znamená, že lovec sa stal obeťou. A teraz ruský prezident rozhoduje o formáte nadchádzajúcich rokovaní v Istanbule, o zložení účastníkov a programe.

 

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov