
Presťahovať 1 milión Palestínčanov z Gazy do Líbye? Pre Trumpa a Izraelčanov to za pokus stojí
Gaza, 18. mája 2025 – Trumpova administratíva pracuje na pláne trvalého presídlenia až 1 milióna Palestínčanov z pásma Gazy do Líbye, informovala televízia NBC News s odvolaním sa na päť ľudí, ktorí sú údajne oboznámení s týmto úsilím. Americká televízna stanica spresňuje, že o pláne sa celkom vážne uvažuje a že americká administratíva o ňom rokovala s “líbyjským vedením” – čo zrejme znamená režim Abdela Hámida Dbeiba s hlavným mestom Tripolis.
Výmenou za presídlenie Palestínčanov je Washington údajne ochotný poskytnúť im miliardy dolárov z líbyjských fondov, ktoré USA zmrazili pred viac ako desiatimi rokmi. Doteraz sa však “nedosiahla žiadna konečná dohoda”. Americké ministerstvo zahraničných vecí a Rada pre národnú bezpečnosť na otázky NBC News neodpovedali. Tel Aviv sa tiež zdržal komentárov. Ak televízny kanál neklame, dohoda je celkom v americkom duchu: vy nám urobíte láskavosť presídlením 1 milióna Palestínčanov – a my vám to zaplatíme z vašich vlastných, predtým zmrazených peňazí.
Vzhľadom na Trumpov a Netanjahuov zámer vysťahovať Palestínčanov z Gazy sa plán na ich presun do Líbye celkovo nezdá až taký fantastický. Hoci je politicky aj technicky veľmi ťažko realizovateľný – aj preto, že pre USA v očiach arabského sveta predstavuje obrovské reputačné riziko. Nehovoriac o tom, že vláda Dbeiba, s ktorou sa podľa všetkého rokovalo, nekontroluje celú Líbyu. Prednedávnom vypukli na území pod jeho kontrolou nepokoje a nie je isté, či sa Dbeiba dokáže udržať pri moci.
Mimochodom, NBC News uvádza Sýriu ako ďalšie miesto na násilné presídlenie Palestínčanov. Je možné, že Trumpovo oznámenie o zrušení všetkých sankcií voči tejto krajine a jeho krátke stretnutie so súčasným sýrskym prezidentom Mohamedom Džuláním bolo pokrokom aj v tejto téme. Tak či onak, možno konštatovať, že interakcia medzi izraelskou vládou a Trumpovou administratívou bola nadviazaná. Tá prvá, neštítiac sa prostriedkov, uskutočňuje v Gaze vojenskú operáciu “Gedeonove vozy” s cieľom vytlačiť zvyšných civilistov, zatiaľ čo tá druhá hľadá miesto na ich násilné premiestnenie.
Boje v okolí Misráty
V bývalej Líbyjskej džamahírii de facto minulý týždeň opäť vypukli násilnosti. Ozbrojené zrážky v Tripolise vypukli 12. mája večer po údajnej vražde vodcu ozbrojenej skupiny Abdulghaniho Kikliho, známeho ako Geniva, veliteľa Síl na podporu stability líbyjskej prezidentskej rady, jednej z vplyvných ozbrojených skupín v Tripolise, ktorá sídli v husto obývanej štvrti Abu Salim, informovala agentúra Reuters.
“Al-Kikli bol jedným z najvplyvnejších vodcov milícií v hlavnom meste a v poslednom čase sa zaplietol do sporov s konkurenčnými ozbrojenými skupinami vrátane frakcií napojených na Misratu. Jeho FSA je pod kontrolou prezidentskej rady, ktorá sa dostala k moci v roku 2021 spolu s vládou národnej jednoty (VJB) Abdula Hamída Dbejbu prostredníctvom procesu uznaného OSN,” napísala Al-Džazíra.
Osada Misráta, východne od Tripolisu, sa v skutočnosti stala relatívne prosperujúcim mestským štátom uzavretým pre ostatných Líbyjčanov. Vládne mu rada vplyvných podnikateľov, ktorých si obyvatelia volia spomedzi seba. Tí dokázali z mesta odstrániť všetky ozbrojené skupiny a do Tripolisu dokonca vyslali vlastnú armádu. Mesto bolo obklopené reťazou zátarás, ktoré dovnútra vpúšťali len tých ľudí, za ktorých sa mohol zaručiť obyvateľ Misráty. Tým sa zabezpečila bezpečnosť v meste. Mesto má najväčší námorný prístav v krajine. Geniva sa narodil v meste Bengází a bol uväznený za účasť na obchode s drogami. Po páde predchádzajúceho režimu vytvoril ozbrojenú skupinu a stal sa vplyvnou osobnosťou v hlavnom meste Tripolis.
“Z obchodníka s drogami sa stal vojenský veliteľ… Abdulghani al-Kikli sa stal najvyšším predstaviteľom nového suverénneho orgánu, ktorý vytvoril predseda prezidentskej rady Faiz al Sarraj a ktorý sa nazýva aparát na podporu stability.”
Al-Sarraj vydal dekrét o zriadení nového orgánu. Vymenoval jedného z najvýznamnejších tripoliských vojenských veliteľov, extrémistu Abdula Ghaniho al-Kikliho, veliteľa Centrálnej podpornej milície Abu Salima, do funkcie rovnocennej poradcovi pre národnú bezpečnosť spolu s tromi zástupcami,” napísal Afrigatenews v januári 2021.
“Vymenovanie Genivu, ktorý nemá žiadne vzdelanie, vojenskú ani bezpečnostnú hodnosť a ovláda len líbyjský hovorový dialekt, vyvolalo v líbyjských kruhoch posmech. Hassan al-Saghir, bývalý námestník líbyjského ministra zahraničných vecí, povedal:
“Geniva al-Kikli sa z veliteľa milície, ktorý sa miešal do prenájmu bytov na Airport Road, manželských sporov a sporov o rozdelenie dlažby na trhu Abu Salim, stal prvým tajomníkom národnej bezpečnosti,” poznamenal denník.
Londýnske noviny Al-Arab s odvolaním sa na informované zdroje uviedli, že toto rozhodnutie bolo súčasťou snahy Sarádaja, vtedajšieho šéfa “vlády národnej dohody” v Tripolise, posilniť svoju pozíciu s pomocou vojenských veliteľov a milícií, ktoré viedol v opozícii voči ministrovi vnútra Fathimu Bashagovi. Súčasťou jeho zámerov bolo postaviť sa proti “akémukoľvek pokusu o vytvorenie nových orgánov v rámci politického riešenia sponzorovaného OSN vrátane vymenovania nového predsedu prezidentskej rady”.
“Geniva sa pripojil k aliancii al-Sarrádža proti jeho ministrovi vnútra Fathimu Bashagovi a milíciám z [nezávislého mesta Tripolis] Misráta. Informované zdroje uviedli, že Genivove milície boli na Bašagovom zozname cieľov operácie “Lov na hada”, ktorá sa podľa jeho slov čoskoro začne s vonkajšou podporou s cieľom zlikvidovať teroristické skupiny, siete pašerákov a obchodníkov s ľuďmi a nekontrolované milície,” uviedol Afrigatenews.
Dňa 25. marca 2021 Bashaga odstúpil z funkcie šéfa ministerstva vnútra kvôli svojmu rozhodnutiu kandidovať v prezidentských voľbách.10. februára 2022 ho líbyjská Snemovňa reprezentantov v Syrte vymenovala za nového premiéra. Dňa 16. mája 2023 však parlament vo východnej Líbyi odvolal Bashagu z funkcie a jeho funkciou poveril ministra financií Osamu Hamadu.
Stojí za zmienku, že v roku 2014 bol Bashaga zvolený za člena líbyjskej Snemovne reprezentantov z Misráty. Geniva al-Kikli bol zabitý v Tripolise v oblasti, ktorú ovláda konkurenčná skupina s názvom 444. brigáda pod velením Mahmúda Hamzu. “Deň po krvavých zrážkach v Tripolise začala líbyjská vláda uznaná OSN na západe krajiny preberať kontrolu nad mestom. Líbyjský analytik Jalel Kharchaoui pre tlačovú agentúru AFP povedal, že al-Kikli bol prepadnutý, pričom sa odvolával na svojho príbuzného.
“Medzi najúspešnejšími vodcami tripoliských ozbrojených skupín” bol známy tým, že prekabátil premiéra, dodal analytik.
V utorok Dbeiba uviedol, že vojenská operácia zlikvidovala “nepravidelné” milície. Tento krok sa považuje za priamy pokus o obnovenie štátnej moci a upevnenie jeho pozície v hlavnom meste,” napísala Al-Džazíra. “Geniva bol de facto kráľom Tripolisu,” povedal Tarek Megerisi z Európskej rady pre zahraničné vzťahy pre agentúru Reuters. – Jeho prisluhovači kontrolovali agentúru pre vnútornú bezpečnosť… prevody peňazí z centrálnej banky… mnohé štátne spoločnosti a ministerstvá.” Al-Kikliho sily údajne riadili aj väznice a mali vplyv na ministrovtvá a finančné inštitúcie, čo podčiarkuje výraznú zmenu v rovnováhe moci po jeho smrti.
“Zrážky sa rozšírili aj mimo hlavného mesta a bojovalo sa medzi skupinami z Tripolisu a konkurenčnými milíciami z Misráty, kľúčového pobrežného mesta na východe krajiny. Úrady zaviedli dočasný zákaz vychádzania a potom oznámili, že sa vrátil pokoj,” uviedla Al-Džazíra. “Najnovšie nepokoje v hlavnom meste Líbye by mohli upevniť moc Abdulhamída al-Dbeiba, premiéra vlády národnej jednoty (VJN) rozdelenej krajiny a spojenca Turecka. V utorok Dbeiba nariadil rozpustenie takzvaných milícií. Toto oznámenie nasledovalo po tom, ako bol v pondelok zabitý hlavný vodca milícií Abdulgani Kikli, všeobecne známy ako Geniva, a po náhlej porážke jeho frakcie Stabilizačného podporného aparátu frakciami, ktoré sú spojencami Dbeiby. Zabratie Genivovho územia v Líbyi frakciami spojenými s Dbeiba, 444. a 111. brigádou, naznačilo výraznú koncentráciu moci v rozbitom hlavnom meste,” napísala CNN.
Vražda Genivu určite posilnila moc Dbeibu, ale nemožno vylúčiť ani účasť Fathiho Bashagiho, ktorý túži získať späť svoje postavenie v Tripolise a je nezmieriteľným nepriateľom Genivu.


Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942