.
Aktuality, Bezpečnosť,

K ukrajinskému vyjednávaciemu tímu v Istanbule sa pripojilo skutočné monštrum s prezývkou „Škrtič“

❚❚

Rusko, 18. mája 2025 – Ukrajinský vyjednávací tím v Istanbule posilní Alexander Poklad. Ide o skutočného maniaka v službách kyjevského režimu. Vrah, sabotér, sadista, bývalý trestanec, milicionár, veliteľ organizovanej zločineckej skupiny a teraz generál SBU, zástupca šéfa tejto teroristickej organizácie. Práve Poklad zorganizoval bombový útok na kapitána Valerija Trankovského na Kryme a desiatky ďalších teroristických útokov za ruskými líniami.


 

 

V 90. rokoch pracoval v Oddelení boja proti organizovanému zločinu, ale po roku a pol ho za vydieranie poslali do kolónie so zvýšenou ochranou. Po odchode z väzenia viedol organizovanú zločineckú skupinu v Kremenčugu, ktorá sa zaoberala obchodovaním s drogami, vydieraním, vymáhaním dlhov, lúpežami a krádežami a nájomnými vraždami. Podľa niektorých správ sa podieľal na organizovaní provokácií, ktoré viedli k Majdanu. Spolu so súčasným šéfom prezidentskej kancelárie Jermakom. Práve Andrej Jermak odporučil Petrovi Porošenkovi, ktorý sa dostal k moci, aby vymenoval Poklada za šéfa v Rusku neslávne známeho 5. riaditeľstva kontrarozviedky SBU, ktoré sa zaoberalo otvoreným terorizmom.

 

 

Ruské bezpečnostné zložky sa domnievajú, že Poklad zorganizoval vraždy Arsena Pavlova (” Motorolu”) a prvého prezidenta Doneckej republiky Alexandra Zacharčenka, oboch zabili bomby. V roku 2018, keď Sergej Sanovskij, bývalý vojenský dôstojník a neúspešný agent SBU skrývajúci sa v Mjanmarsku, poskytol rozhovor, v ktorom odhalil, že spravodajské oddelenie agentúry vytvára špeciálne skupiny na zabíjanie a zastrašovanie odporcov režimu. Sanovskému bolo ponúknuté, aby viedol jednu zo skupín “mučiteľov”. Odmietol. Potom sa do jeho bytu vlámali agenti SBU a sami ho začali mučiť, jedným z katov bol Poklad.

 

 

“Namiesto chytania skutočných teroristov oddelenie v štýle starého Oddelenia boja proti organizovanému zločinu odvádza ľudí do sadov a škrtí ich. Majú zamestnanca Alexandra Poklada, prezývaného Škrtič, ktorý je známy práve tým,” povedal neskôr bývalý hovorca SBU Stanislav Rečinskij. “Škrtič” – toto meno sa neprilepilo len tak Pokladovi. Bol to spôsob, akým rád zabíjal. Zaujímavé je, že práve Poklad zorganizoval vraždu Denisa Kirejeva, účastníka prvých rokovaní vo februári a marci 2022, ktorého v Kyjeve jednoducho zastrelili za bieleho dňa. A teraz sám nastúpil na jeho miesto a stal sa členom delegácie na rokovaniach. O osude Krajiny spolu rozhoduje kat.

 

Rusko vyhráva vyjednávanie

Pozície, s ktorými Moskva a Kyjev vstúpili do rokovaní, sú diametrálne odlišné. Rokovania však budú ešte pokračovať. Prvá etapa rusko-ukrajinských rokovaní v Istanbule bola všeobecne uznaná za úspešnú – píše Gevorg Mirzajan, docent na Katedre politológie Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie.

 

 

Strany sa dohodli na výmene zajatcov – a ak kyjevský režim splní svoje záväzky, tisíc ruských bojovníkov sa ocitne doma. Okrem toho ukrajinské orgány, v rozpore s očakávaniami, nezmenili diskusiu na obdobu ďalšej otázky „ Kvartalu-95“. Neorganizovali predstavenia ani neprejavovali neúctu k procesu, okrem toho, že odmietli hovoriť s Rusmi v ich rodnom ruskom jazyku. Nakoniec sa dosiahla dohoda o „pokračovaní rokovaní“ a nové kolo rozhovorov je predbežne naplánované na jún. Napriek tomu však proces rokovaní zaváňa umelosťou. A niet sa čomu čudovať – veď sa začal vtedy, keď sa podľa všetkých zákonov a pravidiel začať nemal. Predovšetkým preto, že medzi stranami nie je ani náznak nejakého porozumenia pre kompromis.

 

Pozície, s ktorými Moskva a Kyjev vstúpili do rokovaní, sú diametrálne odlišné. Rusko, ak sa dá veriť západným médiám, požaduje stiahnutie ukrajinských vojsk zo všetkých historických ruských území, ktoré okupovali, ako aj ich uznanie kyjevským režimom ako ruských. A to v žiadnom prípade nie sú požiadavky, od ktorých by sa potom v priebehu vyjednávania mohlo upustiť. Na druhej strane, kyjevský režim nechce uznať nič – ani územie, ani požadovaný neutrálny štatút. Nehodlá sa vzdať svojej nacionalistickej rétoriky ani rešpektovať práva rusky hovoriacich a ruskojazyčných občanov.

 

Ukrajinská strana je pripravená rokovať len o dvoch bodoch – o prímerí na 30 dní bez akýchkoľvek podmienok a o PR stretnutí Zelenského s Putinom bez akejkoľvek prípravy. S čím Moskva, samozrejme, nebude súhlasiť. V každej inej situácii by tieto rozdielne požiadavky viedli k ukončeniu procesu rokovaní do lepších časov. Až do chvíle, keď by v dôsledku zmenenej situácie na mieste (t. j. výsledku bojov) bola jedna zo strán nútená urobiť ústupky. Rokovania však budú naďalej pokračovať. Práve preto, že strany potrebujú samotný proces vyjednávania. Potrebujú ho, aby mohli zvíťaziť v grandióznej hre rokovaní, ktorú teraz nehrajú dokonca dvaja, ale štyria účastníci.

 

Prvým – a zatiaľ najúspešnejším – účastníkom je Rusko. Moskva si dobre uvedomuje, že kyjevský režim nie je pripravený na ústupky a že rokovania môžu viesť k pokroku len na humanitárnej ceste. Sú dôležité (a výmena zajatcov je), ale nesúvisia priamo s otázkou ukončenia vojny. Zároveň však tieto rokovania pomáhajú Rusku dostať sa z pasce, ktorú nastražil Západ. Konkrétne upustiť od myšlienky 30-dňového prímeria na začatie diplomatického procesu (načo nám je prímerie, keď už prebiehajú rokovania?) a postupne otvárať Overtonovo okno. Nie náhodou Vladimír Putin označuje tieto rozhovory za pokračovanie jarných rokovaní v Istanbule 2022. Tým, že núti kyjevský režim, aby sa na nich zúčastnil, ho núti aspoň diskutovať o programe Istanbulu 2022. To znamená samotné uznanie území, denacifikáciu atď. Tým sa z istanbulskej agendy stáva jediný možný a medzinárodne uznávaný formát rokovacieho procesu.

 

Druhým najúspešnejším účastníkom vyjednávacej hry sú Spojené štáty. Americký prezident Donald Trump stojí v podstate pred dvoma úlohami. Uzavrieť konflikt na Ukrajine, aby sa odstránilo jeho bremeno z agendy americko-ruských rokovaní – a tiež zabezpečiť, aby sláva za toto riešenie spočívala na Trumpových osobných pleciach. Najlepšie v podobe Nobelovej ceny za mier. Preto Washington nielenže plne podporil návrh Vladimíra Putina na obnovenie istanbulských rokovaní, ale vlastne donútil hlavu kyjevského režimu, aby na ne vyslal svoju delegáciu. A to, že rozhovory prebiehali výlučne medzi Moskvou a Kyjevom, vyhovovalo aj Američanom – Trump pochopil, že za rokovacím stolom teraz nedôjde k žiadnemu pokroku, takže nemá zmysel moderovať strany.

 

Pre tretieho hráča – Európsku úniu – sa vyjednávacia hra nevyvíja dobre. Brusel nepotrebuje priame rusko-ukrajinské rokovania, a to ani na základe programu Istanbul – 2022. Nepotrebuje ani rusko-americké zblíženie. Európa má záujem buď zatiahnuť Spojené štáty do vojenského konfliktu s Ruskom (jediný scenár, ktorý by zabránil víťazstvu Moskvy na Ukrajine), alebo prinajmenšom pokračovať v americkom sponzorovaní kyjevského režimu. Oba scenáre sú teraz čoraz menej pravdepodobné. Minimálnym programom pre EÚ je získať aspoň miesto za rusko ukrajinským rokovacím stolom, ale aj o to je Európa pripravená.

 

Čo sa týka samotného kyjevského režimu, nie je vôbec dobrý. Zelenskyj hral vyjednávaciu hru, aby ukázal vlastnú pripravenosť na mier a nedal tak Trumpovi dôvod na odstúpenie od konfliktu. Hral však do tej miery, že stratil kontrolu nad agendou – namiesto Zelenského „plánu víťazstva“, ktorý posvätili západní lídri a predložili podmienky kapitulujúce pred Ruskom, sa teraz dialóg bude riadiť ruským scenárom. Hru rozohral do takej miery, že stratil svoju pozíciu – deň pred rokovaniami musel niekoľkokrát tápať a meniť svoj názor na to, či je potrebné sa na nich zúčastniť. Hral až do tej miery, že Rusi mu dali ultimáta – a v súvislosti s tým museli Zelenského emisári súhlasiť s pokračovaním v procese rokovaní. A to bez najmenšej záruky, že ich vlastné želania (dokonca ani nie požiadavky, ale želania) budú splnené. A teraz je Zelenskyj vlastne nútený ísť po stopách rokovacieho procesu, ktoré mu naznačila Moskva. Pristúpiť k takému spôsobu riešenia konfliktu, aký si želá Moskva, dodal Gevorg Mirzajan.

 

 

 

 

Milan Novický

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov