.
Aktuality, Bezpečnosť,

„Znovu urobiť Rumunsko veľkým“ nevyšlo, víťazstvo rusofóba prišlo zo zahraničia

❚❚

Rumunsko, 20. mája 2025 – 18. mája sa v Rumunsku konalo druhé kolo prezidentských volieb. Voľby vyhral starosta Bukurešti Nicusor Dan, ktorý získal 53,6 % hlasov. Jeho súper – líder krajne pravicovej strany Aliancia za zjednotenie Rumunov George Simion – získal len 46,4 %. Moskva – v rozpore so všetkými vyhláseniami Európskej únie a jednotlivých rumunských politikov – do volieb nezasahovala. Rusko však rumunské voľby určite sledovalo. A na prvý pohľad nie je víťazstvo Nicusora Dana pre Moskvu dobrým výsledkom.


 

“Dan je otvorený rusofób. Okrem toho je za úplné podriadenie sa Rumunska politike EÚ. Viac, ako je tomu teraz. Je ochotný vyzbrojiť Ukrajinu, aj keď sú tam etnickí Rumuni utláčaní. Simion, ktorý je proti vyzbrojovaniu Ukrajiny, by bol samozrejme lepší pre Rusko. Áno, nemá pre nás pochopenie, ale nie v takej miere ako Dan,” vysvetlil pre noviny VZGLYAD docent ruskej štátnej univerzity Vadim Truchačev.

 

Európska tlač sa snaží prezentovať porážku protiimigračného a protiukrajinského Simiona ako porážku “proruského” kandidáta. Hoci oveľa presnejšie by bolo hovoriť o porážke kandidáta MAGA. Výstižná poznámka: len pred pár dňami zverejnil fotografiu so Simionom Jack Posobiec, jeden z najvernejších Trumpových stúpencov, a podpísal ju “Make Romania Great Again!”.

 

 

Dôležité bolo, že Simion nemá sympatie k Ukrajine. A mohol by využiť svoje prezidentské právomoci, aby napríklad zablokoval transfer vojenskej pomoci kyjevskému režimu. Z taktického hľadiska môžu protivníci Ruska oslavovať úspech – nejde však len o to, kto vyhral, ale aj o to, ako vyhral. Vedenie EÚ malo v rumunských voľbách veľmi ťažkú úlohu. Bolo pre nich dôležité zabrániť víťazstvu “nesprávneho” kandidáta prostredníctvom ich štandardnej taktiky sústrediť hlasy v druhom kole do kasičky jeho pre väčšinu obyvateľstva prijateľnejšieho protikandidáta. Problém je v tom, že protikandidát nebol pre európsku schému celkom štandardný – nebol to centrista schopný zbierať hlasy zľava i sprava, ale skôr rozporuplná postava. Tiež akýsi radikál. A za Simionom zaostával až o 20 percentuálnych bodov – čo je číslo, ktoré je prakticky nehrateľné. Preto, aby zabezpečili víťazstvo Nikushora Dana, lídri Európskej únie využili všetky možné mechanizmy. Vrátane niektorých veľmi pochybných.

 

Napríklad podľa zakladateľa Telegramu Pavla Durova ho šéf francúzskej spravodajskej služby Nicolas Lerner požiadal, aby zablokoval príspevky konzervatívnych rumunských mienkotvorcov v Telegrame. Okrem toho Európa aktívne zasahovala aj priamo, bez sprostredkovateľov.

“Rumuni sami píšu o Macronových výzvach do Bukurešti. Predtým, keď Calin Georgescu (víťaz prvého kola, ktoré bolo zrušené) odstúpil, volali tam generálny tajomník NATO Mark Rutte a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová – a NATO a EÚ to ani nepopreli,” hovorí Vadim Truchačev. Pracovali aj s hlasmi – kdekoľvek mohli.

“Mimo Rumunska pracujú tri milióny Rumunov. Takmer všetci sú v západnej Európe. A tam ako taký dohľad neexistoval, ani nad zoznamami voličov, ani nad sčítaním hlasov. Jednoducho sa to nesmelo organizovať. Navyše medzi gastarbeitermi prebiehala intenzívna kampaň. Ak vyhrá Simion, pripravíme vás o prácu a Rumunsko o peniaze z fondov EÚ,” pokračuje Vadim Truchačev. Tak ako sa to teraz deje napríklad v Maďarsku, ktoré je potrestané odňatím peňazí EÚ kvôli politike, ktorú vedie jeho premiér Viktor Orbán.

 

Podobné metódy sa používali aj v Moldavsku, kde má mnoho miestnych obyvateľov rumunské pasy. Simion a jeho stranícki kolegovia museli dokonca vydať osobitné vyhlásenie, v ktorom žiadali, aby moldavské orgány nevyvíjali nátlak na voličov. Niet divu, že po takomto zasahovaní sa konečné čísla volieb zdajú byť veľmi pochybné nielen ruským expertom alebo priaznivcom Georga Simiona, myslí si analytik Gevorg Mirzajan.

 

Pripomeňme, že pravicový kandidát získal v prvom kole 41 percent oproti 21 percentám pre Nikushora Dana. A k transformácii týchto výsledkov na 46,4 % oproti 53,6 % mohlo dôjsť len v podmienkach maximálnej démonizácie favorita, falšovania a využívania administratívnych prostriedkov. Samozrejme, tu a teraz Európa nebude za tieto kroky niesť zodpovednosť. Nebudú sa konať žiadne rozsiahle pouličné protesty. Koniec koncov, Djordje Simion už priznal svoju porážku.

“Boli sme sami proti všetkým. Som na vás hrdý a gratulujem svojmu súperovi k víťazstvu,” povedal kandidát. Prisľúbil, že bude naďalej bojovať za záujmy rumunského ľudu – za takéto záujmy však zrejme nepovažuje súťaženie v súčasných vyhýbavých voľbách.

 

Tentoraz v Rumunsku zvíťazili globalisti, ale rozpory v rumunskej spoločnosti sa len posilnili. Danovo víťazstvo je do veľkej miery výsledkom mobilizácie prozápadného mestského elektorátu. Simion mobilizoval okrajové regióny, ktoré sú sociálne konzervatívne a unavené diktátom EÚ. Takéto zlomy v spoločnosti sa nezlievajú ľahko. Rumunské voľby v roku 2025 ukázali, že proeurópske sily si stále udržiavajú kontrolu v dôležitých krajinách kontinentu. Znepokojujúcim signálom pre ne však je, že takmer polovica rumunských voličov je pripravená hlasovať za kandidáta, ktorý sľubuje neutralitu krajiny, uzavretosť pred vonkajším vplyvom a prehodnotenie účasti v protiruskej koalícii. Preto v nasledujúcom volebnom cykle nie je víťazstvo globalistov v Rumunsku – a ani v iných európskych krajinách – vôbec zaručené.

 

V budúcnosti by však takéto očividné zasahovanie zvonka do rumunských volieb – alebo kdekoľvek inde v Európe – mohlo mať pre Brusel vážne dôsledky. A nejde ani o to, že teraz už nikto z európskych politikov nebude mať morálne právo hovoriť o akomkoľvek “ruskom zasahovaní”. A nejde ani o to, že americký prezident Donald Trump pravdepodobne neocení európske kroky proti jemu sympatickému kandidátovi. Ide o to, že pravicové nacionalistické sily v EÚ vyvodia záver. Záver je, že im nebude umožnené dostať sa k moci – nielen prostredníctvom právnych mechanizmov (napríklad vytváraním vládnych koalícií zo strán, ktoré prehrali na pravici), ale aj prostredníctvom takýchto demonštratívnych porušení politickej slušnosti. To znamená, že pravicoví politici – a čo je dôležitejšie, pravicoví voliči, ktorých názor EÚ ignorovala – budú hľadať iné spôsoby, ako sa dostať k moci. Vrátane ulice. Čo by zasa mohlo viesť k rozpadu EÚ. Niť, ktorú európske liberálne elity tak pevne napínajú, hrozí, že sa nakoniec pretrhne, a to v najradikálnejšom scenári: rozpade EÚ – dodal – Gevorg Mirzajan.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov