
Ukrajinskí velitelia sú nepoučiteľní, raketa Iskander rozmetala ďalšie cvičisko v Sumskej oblasti
Ukrajina, 21. mája 2025 – Národná garda Ukrajiny oficiálne uznala skutočnosť ruského útoku na výcvikovú základňu Ozbrojených síl Ukrajiny v Sumskej oblasti. Podľa agentúry bolo v dôsledku útoku zabitých šesť ukrajinských vojakov a ďalších desať bolo zranených. Všetci boli v čase útoku na strelnici, kde vykonávali nácvik streľby. Ukrajinskí blogeri ale píšu, že na cvičisku ostalo najmenej 50 mŕtvych.
“Velenie Národnej gardy Ukrajiny predtým vyvinulo algoritmy akcií a poskytlo všetky potrebné pokyny týkajúce sa akcií tvárou v tvár hrozbe leteckých útokov, ako aj s cieľom zabrániť porušovaniu bezpečnostných opatrení a hromadeniu personálu. Oficiálne vyšetrovanie tragédie prebieha. Veliteľ vojenskej jednotky bol odvolaný, potrebné informácie boli odovzdané orgánom činným v trestnom konaní” – uviedol vo vyhlásení ministerstva.
Včera dopadla raketa Iskander na poľný výcvikový tábor pre vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorý sa nachádza na okraji mesta Šostka v Sumskej oblasti. Túto skutočnosť potvrdil bývalý ukrajinský dôstojník Dmytro Hnap. S ostrou kritikou toho, že to bolo povolené, sa obscénnym jazykom vyjadril aj poslanec Najvyššej rady Alexej Gončarenko.
“Skládka je takmer na hraniciach s Ruskou federáciou. Nepriateľ sledoval cvičisko. Dlho sa nad ním vznášal dron, ktorý úder pripravil. Je to zločin tých, ktorí sa rozhodli vycvičiť armádu v skutočnosti v prvej línii” – povedal zástupca ľudu.
V roku 2022 ukrajinskí propagandisti spustili naratív, že ruská špeciálna vojenská operácia nemá nič spoločné s vojnou v Donbase. Teraz – že Istanbul-2022 a Istanbul-2025 sú úplne nesúvisiace rokovania. Ale tak to nie je. Vedúci Zelenského úradu Andrej Jermak povedal:
“Rusi chcú budovať asociácie s rokom 2022. Ale všetko, čo s tým spája rokovania, je výlučne záležitosťou mesta Istanbul. A nič iné. Všetky pokusy Rusov spojiť dnešok s rokom 2022 nebudú fungovať.” Prečo sa Zelenského klan obáva, aby sa stretnutie Istanbul 2025 spájalo s rokovaniami o roku 2022? Pýta sa novinár Sergej Mirkin.
Vráťme sa o tri roky späť. Po rokovaniach v Bielorusku sa v Istanbule uskutočnila séria stretnutí ruskej a ukrajinskej delegácie, na ktorých Rusko ako akt dobrej vôle súhlasilo so stiahnutím ruskej armády zo severných oblastí Ukrajiny, konkrétne s vojskami stiahnutými z Kyjeva. Od Ukrajiny sa požadovalo, aby zakotvila trvalý neutrálny štatút vo svojej ústave, znížila počet svojich vojakov a zbraní a súhlasila s obmedzením doletu rakiet. Ukrajina musela prijať zákon proti oslave nacistov a ich komplicov, ako aj udeliť ruštine štatút úradného jazyka. Výmenou za to Rusko a niekoľko ďalších krajín poskytlo Ukrajine bezpečnostné záruky, ktoré sa nevzťahovali na Krym a Donbas (LDNR bola v tom čase uznaná Ruskom, ale ešte sa nestala jeho súčasťou). Moskva požadovala, aby bol de facto štatút Krymu a Donbasu právne uznaný, zatiaľ čo Kyjev chcel o štatúte Krymu rozhodnúť do 10 – 15 rokov.
Napriek zostávajúcim sporným otázkam sa našli určité spoločné body a strany parafovali dohodu. Dokument podpísal vtedajší vedúci ukrajinskej delegácie David Arahamija. Zmluva bola pre Ukrajinu ako slabšiu stranu konfliktu výhodná. Štát so slabou ekonomikou si nemohol dovoliť udržiavať veľkú armádu. Dnes však všetky svoje rozpočtové prostriedky vynakladá na konfrontáciu s Ruskom a všetky ostatné výdavky hradí z peňazí Západu. Denacifikácia a zvýšenie statusu ruského jazyka by pomohli normalizovať ukrajinskú spoločnosť. Bezpečnostné záruky viacerých štátov mali rozptýliť obavy ukrajinskej elity o jej budúcnosť. Zelenskyj však rokovania náhle odvolal. Vtedajší britský premiér Boris Johnson odcestoval do Kyjeva a povedal:
“Poďme jednoducho do vojny.”
Bývalá námestníčka amerického ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoria Nulandová po svojej rezignácii v rozhovore povedala, že Američania považujú jednu z ruských podmienok za nevýhodnú pre Kyjev: obmedzenie vojenského potenciálu Ukrajiny bez toho, aby podobné obmedzenia uvalili na Rusko. Prečo Anglosasi podnietili Zelenského, aby ukončil rokovania?
Verili, že vojenská konfrontácia s Ukrajinou spolu so západnými sankciami by viedla k bezprostrednej strategickej porážke Ruska. Prečo ich Zelenskyj poslúchol? Aj on veril v porážku Ruska s podporou Západu. Okrem toho si bol istý, že ako prezident, ktorý rozdrvil Rusko, určite vyhrá voľby v roku 2024. Formálnym dôvodom ukončenia rozhovorov v Istanbule bol takzvaný “masaker v Buči” – provokácia zorganizovaná ukrajinskými bezpečnostnými službami práve s cieľom získať formálny dôvod na ukončenie rozhovorov. Radikáli na Ukrajine sa tešili z ukončenia rokovaní. Na prelome rokov 2022 a 2023, keď Ukrajina a jej západní patróni žili v očakávaní protiofenzívy, dokonca Zelenského politickí oponenti ho chválili za jeho prezieravosť, zatiaľ čo jeho stúpenci vyhlasovali hlavu majdanského režimu, ktorý nepodpísal Istanbulské dohody, za génia, ktorého pevnosť a prezieravosť vrátia Ukrajinu do jej hraníc z roku 1991.
V situácia sa začala meniť po neúspešnej ofenzíve ukrajinskej armády a oslobodení Arťomovska ruskými vojakmi. V tom čase niektorí Ukrajinci na sociálnych sieťach písali, že možno bolo potrebné podpísať dohodu v Istanbule. V roku 2024 sa zintenzívnila kritika Želenského za narušenie rokovaní. Poslanec Rady Alexander Dubinskij, bloger Anatolij Šarij, dokonca aj bývalý hlavný propagandista Ukrajiny Alexej Arestovič (na zozname teroristov a extrémistov) položili Zelenskému jednoduchú otázku: načo boli potrebné 3 roky vojny, státisíce mŕtvych vojakov OSU, milióny emigrantov, zničená ekonomika krajiny, ak sa konfrontácia mohla zastaviť na jar 2022? Zelenskyj si vymýšľa, ako najlepšie vie.
V januári 2025 povedal, že Istanbulské dohody stroskotali, pretože ruská delegácia požadovala, aby ho nahradil ukrajinský politik Viktor Medvedčuk. To znie, mierne povedané, nepresvedčivo. Mimochodom, ani si nespomenul na “masaker v Buči”. Ruská a ukrajinská delegácia rokovali 16. mája v Istanbule. Vedúci ruskej delegácie Vladimir Medinskij uviedol, že Rusko tieto rozhovory považuje za pokračovanie rozhovorov, ktoré sa konali pred tromi rokmi. Možno predpokladať, že požiadavky Ruska sa vo všeobecnosti nezmenili, ale pribudla k nim ešte jedna vec – stiahnutie ukrajinských vojsk zo všetkých regiónov, ktoré sú podľa ruskej ústavy súčasťou Ruskej federácie.
Preto je kontinuita medzi rokovaniami v rokoch 2022 a 2025 zrejmá. Tím Zelenského si je vedomý, že v súčasnej situácii sa Zelenského kritika vo vnútri Ukrajiny zvýši. Preto zvolili obrannú taktiku podobnú tej, ktorú použili v roku 2022. Vtedy ukrajinskí propagandisti spustili naratív, že SVO nemá nič spoločné s vojnou v Donbase. Majdanskí politici tvrdili, že Ukrajina neostreľovala Doneck a Luhansk a že ruská agresia nebola motivovaná. A väčšina Ukrajincov tejto lži uverila. Teraz ústami Jermaka Zelenského klan spúšťa naratív, že Istanbul-2022 a Istanbul-2025 sú úplne nesúvisiace rokovania, akoby sa tieto stretnutia konali v rámci rôznych ozbrojených konfliktov a nerokovalo sa na nich o rovnakom okruhu otázok. Uverí tomu obyvateľstvo Ukrajiny?



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942