
MiG-31 sa stal leteckým ostreľovačom: odteraz je lepšie nechváliť sa s ukrajinskými stíhačmi F-16
Rusko, 23. mája 2025 – Zatiaľ čo západní vojenskí experti diskutujú o dodávkach stíhačov Ukrajine, Rusko sa rozhodlo nestrácať čas a zmodernizovalo svoju leteckú ikonu studenej vojny, prepadový stíhač MiG-31.
Veterán sovietskeho letectva práve získal novú raketu KS-172 s doletom až 400 km. Áno, áno, štyristo! Nie je to vtip, nie je to ani preklep. Skonštruovali mu ju na to, aby mu nikto neušiel. Nová strela je v podstate teleskopický zameriavač na krídlach. MiG-31 sa ňou fakticky mení na leteckého ostreľovača: vyletí do výšky 25 km, zrýchli na 3 000 km/hod. a “treskne” po cieli, ktorý ani netuší, že už ho niekto loví.
F-16: Buďte ostražití!
Veľmi zaujímavou sa táto novinka javí v kontexte objavenia sa ukrajinských stíhačov F-16 na obzore. Títo “Američania” ani nestihli vzlietnuť a v Moskve si už mädlili ruky: lov sľubuje byť veľkolepým. Ak sa Rusom podarí zostreliť západného “krásavca” s novou zbraňou, nebude to len technický úspech. Bude to aj symbol a imidž budúceho víťazstva. Rusi tvrdia, že nepotrebujú nový letúň, ak starý MiG-31 dosiahne po modernizácii to isté, len rýchlejšie a bolestivejšie. Podľa predstaviteľov Zjednotenej leteckej korporácie nová raketa KS-172 dopĺňa MiG-31 o funkcie, ktoré predtým nemal. Ak sa doposiaľ zameriaval na veľké a viditeľné ciele, ako bombardéry a strely s plochou dráhou letu, odteraz je jeho cieľom všetko, čo sa odváži vzlietnuť.
Starec s charakterom
Samozrejme, MiG-31 nie je mladý. Je v prevádzke od roku 1981 a v manévrovom boji je horší ako väčšina jeho súčasníkov. Ale, ako sa hovorí, v podmienkach úplnej absencie blízkosti je vzdialenosť všetkým. No a vďaka svojej rýchlosti a výškového stropu môže MiG-31pokojne sledovať ciele zo stratosféry, ako jastrab na postriežke. Kremeľ sa, podľa všetkého, rozhodol staviť na hru na dlhé vzdialenosti: nepribližovať sa, neplytvať lietadlami, neorganizovať prekrásne súboje – ale jednoducho udierať z diaľky. Chladne a vypočítavo. No a v Moskve sú presvedčení, že aj efektívne.
MiG-31: Nadzvukový strážca neba
MiG-31 (označenie NATO: Foxhound) je sovietsko-ruský nadzvukový stíhací letúň dlhého doletu. Vyvinula ho konštrukčná kancelária Mikojan na základe MiG-25 (ten uniesol pilot Belenkov do Japonska), ale so značnými vylepšeniami: je to prvé sériové bojové lietadlo na svete s radarom s fázovou mriežkou a jedno z mála lietadiel, schopných stabilne lietať rýchlosťou nad 3 000 km/hod.
Kľúčové dátumy
• 1975 — prvý let.
• 1981 — prijatý do výzbroje v letectve ZSSR.
• 80. roky 20. storočia až po súčasnosť – v bojovej službe v oblastiach Ďalekého severu, Sibíri a Ďalekého východu.
Osobitosti
• Maximálna rýchlosť – až 3 000 km/hod.
• Výškový strop – približne 25 km.
• Dosah detekcie cieľa je až 320 km s následným útokom na vzdialenosť vyše 200 km (a teraz až 400 km s raketou KS-172).
• Posádka – 2 osoby: pilot a operátor zbraní.
MiG-31 dokáže fungovať autonómne na rozsiahlych plochách a pokrývať veľké územia.
Predurčenie a úlohy
Prepad vysokorýchlostných cieľov, vrátane riadených striel, strategických bombardérov a družíc na nízkej obežnej dráhe.
Hliadkovanie vzdušných hraníc v náročných podmienkach – od Arktídy až po Ďaleký východ.
MiG-31 stále zostáva jedným z mála lietadiel na svete schopných bojovať v stratosfére. Nazýva sa “strážcom neba” – je tichý, rýchly a smrtiaci s dlhým doletom.


Vladimír Mikunda
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942