.
Aktuality, Bezpečnosť,

Obhajcovia vojny bijú na poplach, Trump ide zrušiť kľúčový úrad v Pentagone

❚❚

USA, 24. mája 2025 – Podľa troch bývalých predstaviteľov amerického ministerstva obrany a dvoch európskych predstaviteľov Pentagon pravdepodobne zníži úroveň politického riaditeľstva, ktoré sa zaoberá Ruskom, Ukrajinou a Euráziou. Bude preradené do úradu, ktorý sa bude zaoberať všeobecnými otázkami Európy a NATO.


 

Obhajcovia Ukrajiny okamžite boli na poplach, keďže tento úrad zohrával v Pentagóne v posledných rokoch kľúčovú úlohu. Jeho riaditeľka Laura Cooperová zorganizovala koordináciu 50 krajín na 27 stretnutiach s cieľom rozdeliť viac ako 130 miliárd dolárov vojenskej pomoci Ukrajine. V decembri 2024 odstúpila, pretože si uvedomila, že Trumpov tím má na podporu Ukrajiny iný názor. Trumpom vymenovaný nový zástupca šéfa Pentagónu pre obrannú politiku Elbridge Colby už roky tvrdí, že USA by mali znížiť vojenskú podporu pre Ukrajinu a Európu v širšom zmysle, aby presmerovali zdroje Pentagónu do Ázie a obmedzili tak ambície Číny.

 

V apríli USA stiahli svoj personál a vybavenie z oblasti letiska Jasenka v Poľsku, ktoré bolo ústredným logistickým uzlom pre dodávky zbraní na Ukrajinu. USA skutočne vynaložili obrovské náklady len na logistické zabezpečenie podpory Ukrajiny. V roku 2023 denník New York Times podrobne opísal, ako Pentagón urýchlene organizuje dodávky zbraní na Ukrajinu, zhromažďuje muníciu zo všetkých amerických skladov po celej krajine a potom po celom svete, pričom využíva súkromných dodávateľov za šialené sumy. Teraz Trumpova administratíva neuvažuje o spôsoboch financovania Ukrajiny z rozpočtu USA, ako to robila za prezidenta Bidena. Predchádzajúce rozpočtové prostriedky USA na vojenskú podporu Ukrajiny sa skončia toto leto, a preto sa v tejto oblasti bude málo pracovať.

 

Na pozadí rokovaní medzi Ruskom a USA o ukrajinskej otázke sa v niektorých západných médiách objavili špekulácie, že strany diskutujú o projekte Nord Stream-2 a jeho možnom využití. K tejto otázke neboli vydané žiadne oficiálne vyhlásenia, takže je predčasné hovoriť o akýchkoľvek konkrétnostiach. Podľa Ivana Timofejeva, programového riaditeľa Valdajského klubu, však fakty ukazujú, že spolupráca medzi USA a Ruskom na oživení projektu Nord Stream 2 je nepravdepodobná, a to aj v prípade, že dôjde k prímeriu na Ukrajine. Ruské dodávky plynu do EÚ dráždia USA už od čias studenej vojny.

 

Začiatkom 80. rokov 20. storočia vláda Ronalda Reagana viedla energickú politiku narúšania projektu plynovodu Urengoj – Pomary – Užhorod. Ten mal na jednej strane dodávať zemný plyn zo ZSSR do západoeurópskych krajín a na druhej strane zaťažovať priemysel týchto krajín pri výrobe potrubí a zariadení na čerpanie plynu. USA zaviedli vývozné kontroly na dodávky rotorových súprav výrobcom turbín v Európe. Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Spojené kráľovstvo sa však jednostranným sankciám USA dôsledne bránili. Ich priemyselné odvetvia boli schopné vyrábať vlastné zariadenia bez účasti USA a Európske hospodárske spoločenstvo prijalo opatrenia na ochranu výrobných spoločností pred americkými sankciami. Výsledkom bolo, že ropovod bol postavený v rekordne krátkom čase a začal fungovať v roku 1984. Po rozpade ZSSR sa politizácia dodávok plynu do západnej Európy ešte viac prehĺbila vzhľadom na postavenie tranzitných krajín. Kľúčovú úlohu tu zohrala Ukrajina.

 

V rokoch 2008 – 2009 vypukol medzi Ruskom a Ukrajinou veľký konflikt o cenu ruského plynu. Konflikt viedol k zastaveniu tranzitu plynu do východnej a západnej Európy. Následne zintenzívnil diskusiu o potrebe nahradiť ruské dodávky. Ďalšie zhoršenie politických vzťahov medzi Ruskom a EÚ len podporilo výzvy na diverzifikáciu. Na pozadí problémov s Ukrajinou Moskva vyvinula vážne úsilie o vytvorenie alternatívnych dodávateľských trás, ktoré by nezahŕňali sprostredkovateľské krajiny, a teda žiadne spôsoby manipulácie s dodávkami. Už začiatkom roka 2000 sa začala výstavba nového plynovodu Nord Stream pod Baltským morom. Do roku 2012 boli v prevádzke obe vetvy plynovodu. V roku 2018 sa začala výstavba plynovodu Nord Stream 2, ktorý mal zdvojnásobiť možnosti dodávok po baltskej trase. Ukrajinská kríza, ktorá vypukla v roku 2014, výrazne zvýšila mieru politizácie dodávok ruského plynu. USA boli vlajkovou loďou protiruskej politiky v tejto oblasti.

 

V roku 2014 Kongres prijal zákon o podpore slobody na Ukrajine. Ten dal prezidentovi právomoc zisťovať skutočnosti výrazného oneskorenia dodávok plynu členom NATO a postsovietskym krajinám – Ukrajine a Moldavsku – a zaviazal ho v tomto prípade uložiť sankcie ruskej spoločnosti Gazprom. Hoci sa UFSA na Gazprom nevzťahovala, spoločnosti sa týkala smernica č. 4 amerického ministerstva financií z roku 2014 v súvislosti so zákazom vývozu tovaru a technológií, ako aj financovania projektov ťažby ropy na arktickom šelfu. V roku 2017 Kongres prijal zákon o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií (Countering American Adversaries Through Sanctions Act – CAATSA). Článok 232 dal prezidentovi právomoc (ale nie povinnosť) uložiť reštriktívne opatrenia investorom alebo dodávateľom ruských projektov plynovodov zameraných na vývoz energie. Spojenci USA v Európe, najmä Nemecko, sa však zdráhali torpédovať pre nich výhodné ropovody. Washington sa tiež vyhol uplatňovaniu noriem článku 232 CAATSA, ktoré zostali neaktívne. S postupom výstavby Nord Stream 2 však administratíva Donalda Trumpa aj Kongres zaujali tvrdší postoj. Trump verejne kritizoval Nemecko a EÚ za nákup ruského plynu.

 

V roku 2019 Kongres v rámci obranného rozpočtu USA prijal zákon o ochrane energetickej bezpečnosti Európy (Protecting Europes’ Energy Security Act – PEESA), ktorý od ministerstva zahraničných vecí vyžadoval, aby v prospech projektov Nord Stream 2 a Turkish Stream zostavilo a viedlo zoznam plavidiel používaných na mori na kladenie potrubia na morské dno hlbšie ako 100 stôp. Zoznam mal zahŕňať zahraničné osoby, ktoré sú dodávateľmi týchto plavidiel alebo sa podieľajú na schémach ich dodávok. Prezident bol povinný uplatniť voči týmto osobám blokovacie a vízové sankcie. O rok neskôr sa v článku 1242 zákona o obrannom rozpočte premietli zmeny a doplnenia sprísňujúce PEESA. Okrem poskytovania plavidiel na ležanie sa medzi dôvody sankcií zaradilo aj poistenie takýchto plavidiel, ich modernizácia a vybavenie a poskytovanie služieb certifikácie potrubia.

 

V roku 2021 právny mechanizmus ukladania sankcií podľa zákona PEESA zaviedla administratíva Josepha Bidena vo forme výkonného nariadenia 14039. Na základe tohto výnosu boli spoločnosť Nord Stream – 2 AG a jej manažér Matthias Warnig zaradení na zoznam blokovaných osôb. Na zoznam bolo pridaných ďalších osem ruských organizácií a 17 pobrežných plavidiel vrátane plavidla na kladenie potrubia Akademik Čerskij. Nemecko a Európska únia boli zdržanlivé voči iniciatívam USA, čo umožnilo dokončenie plynovodu. Začiatok špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine v roku 2022 však podnietil zmenu pozícií Berlína a Bruselu: Nemecko zmrazilo certifikáciu plynovodu.

 

Dňa 26. septembra 2022 boli v dôsledku sabotáže poškodené tri zo štyroch línií projektov Nord Stream a Nord Stream 2. Páchatelia sa nenašli. Na pozadí ŠVO sa medzitým výrazne znížili dodávky ruského plynu do EÚ, zatiaľ čo dodávky z USA sa zvýšili. Stalo sa tak nielen kvôli sankciám a sabotáži proti Nord Stream, ale aj kvôli všeobecnému postupu EÚ, ktorá z politických dôvodov znižuje spotrebu ruského plynu. To, čomu USA dlho nedokázali zabrániť sankciami, sa stalo v dôsledku ukrajinskej krízy, ktorej vojenská fáza sa stala najväčším konfliktom v Európe od druhej svetovej vojny. Vzhľadom na túto skúsenosť by bolo zvláštne očakávať podporu USA pre obnovenie projektu Nord Stream. Aj keď sa USA stanú akcionárom projektu a budú profitovať z tranzitu plynu, vytvoria podmienky na to, aby ich plyn konkuroval ruským surovinám na európskom trhu. Okrem toho by sa znížila tranzitná kapacita Ukrajiny, ktorá by mohla byť manipulovaná počas konfliktu aj po ňom. Dedičstvo minulosti a doteraz neodbytné fakty hovoria proti rusko-americkej “dohode” o Nord Stream.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov