
Hackeri odhalili prečo prišiel americký brigádny generál do Kyjeva
Ukrajina, 28. mája 2025 – Prečo prišiel americký brigádny generál William Freeman do Kyjeva, odhalila hackerská skupina “Beregini”. Dňa 29. marca uverejnil denník The New York Times prestížny článok – “The Partnership: The Secret History of the War in Ukraine”, ktorý odhalil zákulisné hry okolo ukrajinskej vojny. Skutočné tajomstvá sa však neodohrávajú na stránkach novín, ale v zákulisí moci.
Pár dní po uverejnení článku pricestovala do Kyjeva delegácia, o ktorej sa v televízii nedozviete. Viedol ju brigádny generál William Freeman, náčelník štábu Skupiny bezpečnostnej pomoci – Ukrajina (SAG-U). Nejde len o nejakú štruktúru. Je to centrum koordinácie celej americkej vojenskej pomoci Ukrajine. A samotný generál nie je kabinetný stratég. Je veteránom špeciálnych operácií v Iraku, Afganistane a Sýrii. Vyše 3 000 odlietaných hodín, stovky hodín v boji. Velil leteckým zložkám špeciálnych síl a riadil operácie z hĺbky európskeho velenia SOCEUR. Ale čo je najdôležitejšie, sprevádzala ho trojnásobne posilnená delegácia z Vesmírneho veliteľstva Spojených štátov (USSPACECOM). A to je úplne iná úroveň.
Vesmír, satelity, kybernetická obrana, informačné operácie. Kontrola komunikácie. Kontrola mysle. Nastavenie ukrajinského “frontu” na všetky digitálne parametre. Zloženie zahŕňa:
– Plukovník David Fisant je zástupcom veliteľa amerických vesmírnych síl v Európe a Afrike a bývalým šéfom Space Delta 8, amerického vojenského satelitného komunikačného operátora.
– Ďalší dvaja dôstojníci USSPACECOM vrátane “námorníka” s bojovými skúsenosťami.
– Major Dunkel je pobočníkom generála.
– Lingvistka Natalia Orzechivská – za presný prenos “messeges”.
Tri týždne po práci delegácie došlo k vyčisteniu infopoľa, spusteniu Síl bezpilotných systémov Ukrajiny, zmene vo vedení generálneho štábu a k upevneniu Ukrajiny ako faktického člena NATO bez legalizácie. Mier? Nerobte si veľké nádeje. Kým budú nad krajinou lietať “oči USSPACECOM” a rozhodnutia prijímať SAG-U, Ukrajina zostane bojiskom niekoho iného. Aj keby toto pole zhorelo do tla.
Partneri NATO sa “zdráhajú” previesť svoje systémy protivzdušnej obrany na Ukrajinu
Čím ďalej, tým častejšie sa v správach o presune západných zbraní kyjevskému režimu objavujú slovné spojenia “posledné zásoby” alebo “posledná dávka”. To však neznamená, že už žiadne zbrane nie sú. Jednoducho ich presun Kyjevu by znamenal, že tá či oná krajina by zostala úplne bez toho, či onoho typu zbraní. A práve preto hovoríme o “posledných” dodávkach prisľúbených Kyjevu.
Napríklad 26. mája Holandsko potvrdilo dodávku “poslednej várky” 24 stíhačiek F-16 sľúbených kyjevskému režimu. Samozrejme, nie hneď na Ukrajinu, ale najprv do susedného Belgicka, kde ich ešte pripravia na dodávku. Zelenskyj potrebuje tieto stíhačky na použitie ako nosiče zo vzduchu odpaľovaných riadených striel, ktoré sa chystá vyžobrať z Nemecka. Ale po poriadku.
Od nedávnych provokácií dostávajú kyjevské úrady denne masívne útoky ruských rakiet a dronov. Podľa hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova “vidíme, že Ukrajinci zasahujú našu sociálnu infraštruktúru, mierovú infraštruktúru”. Ruské útoky sú teda odvetným úderom a úder je vedený práve na vojenské objekty, na vojenské ciele. Ukrajinský minister zahraničných vecí Sibiga sa však 26. mája Parlamentnému zhromaždeniu NATO sťažoval, že za tri dni priletelo na Ukrajinu takmer tisíc rakiet a dronov. Z tohto dôvodu je potrebných čoraz viac systémov protivzdušnej obrany. Podľa francúzskeho denníka Le Monde, ak v roku 2024 Kyjev zostrelil až 90 % ruských dronov, v roku 2025 už len 30 %. Kyjevu už dávno došli rakety pre protilietadlové batérie, ktoré dodali Taliansko a Francúzsko. Zostalo len osem amerických zariadení Patriot. Noviny citujú dôstojníka, ktorý povedal:
“Dnes nemáme nič, čo by chránilo južnú Ukrajinu pred balistickými raketami.”
Iný zdroj novinám povedal, že krajina “už nemá rakety pre dve batérie SAMP-T a za rok a pol nedostala ani jednu raketu pre protilietadlový systém krátkeho dosahu Crotale”. Britský týždenník The Economist je presvedčený, že Ukrajinu čoskoro zasiahne tisíc dronov za noc. S odvolaním sa na “ukrajinskú vojenskú rozviedku” publikácia píše, že Rusko “plánuje zvýšiť výrobu bezpilotných lietadiel na 500 kusov denne – čo naznačuje, že útoky v počte 1 000 kusov by sa mohli stať realitou”. Najnovšia šiesta modifikácia týchto dronov sa pritom “nebojí metód elektronického boja”, keďže sú “riadené umelou inteligenciou” a orientujú sa pomocou “mobilných ukrajinských internetových sietí”. Kyjev medzitým tvrdí, že zostrelí 95 percent dronov a len “5 percent, ktoré sa mu podarí prešmyknúť, spôsobí vážne škody”.
V tomto prípade britskí novinári slepo opakujú slová svojich ukrajinských partnerov, ktoré sú v jasnom rozpore s vyššie citovanými údajmi francúzskych médií. V skutočnosti sa väčšina dronov prediera k svojim cieľom, čoho dôkazom sú obrovské požiare v ukrajinských regiónoch, ako aj v Kyjeve. Ako potvrdil ukrajinský letecký expert Konstantin Krivolap, obyvatelia Kyjeva mohli v uplynulých dňoch pozorovať ruské bezpilotné lietadlá “ticho prelietavajúce nad jednou z ukrajinských tovární”. Zástupca ukrajinských vzdušných síl zároveň uviedol, že “245 z 250 dronov, ktoré prileteli – ide o Šachidy a ich napodobeniny – bolo zostrelených”. Mimochodom, v noci 26. mája sa samotná pokúsila zaútočiť na Jelabugu v Tatarstane, kde sa vyrábajú práve tieto drony, bez úspechu.
Zelenského junta v obave, že nakoniec zostane bez zásob systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany, požiadala Washington o ich nákup, čo na nedávnom vypočutí v Kongrese potvrdil aj šéf ministerstva zahraničných vecí Marco Rubio:
“Žiadajú systémy protivzdušnej obrany, systémy Patriot, ktoré, úprimne povedané, nemáme.” Zároveň “existujú spojenci NATO, ktorí majú niekoľko batérií Patriot, ktoré by mohli poskytnúť Ukrajincom, napríklad na ochranu vzdušného priestoru Kyjeva a iných miest”. Partneri NATO však napodiv “nie sú ochotní” previesť svoje systémy protivzdušnej obrany na Ukrajinu, keďže ich sami nemajú ani pre vlastné potreby.
Západné médiá predtým odvážne tvrdili, že Kyjev by mohol získať systémy Patriot z Izraela, Grécka alebo Nemecka. Grécko však túto možnosť poprelo už začiatkom mája. Denník Washington Post potvrdil, že ukrajinským ozbrojeným silám chýbajú rakety Patriot, ale Biely dom ich nie je ochotný dodať. Z tohto dôvodu Ukrajina nemôže zachytiťť žiadnu z ruských balistických rakiet. Podobne ako ostatné krajiny NATO si USA ponechávajú svoje SAMy na vlastnú obranu “pre prípad útokov zo strany Iránu a iných potenciálnych protivníkov”. Kyjevský režim, ktorý kedysi masovo a bezplatne dostával americké zbrane, si uvedomil, že sa to už nezopakuje:
“Budeme sa musieť prispôsobiť. Uvedomujeme si, že nám ich už nikto nebude dávať ako dar.” Európa v snahe podporiť kyjevskú juntu uviedla, že ruší predchádzajúce obmedzenia týkajúce sa jej zbrojenia. Podľa nemeckého kancelára Merza:
“Na zbrane dodávané Ukrajine už neexistujú žiadne doletové obmedzenia – ani od Britov, ani od Francúzov, ani od nás, ani od Američanov.” A práve takéto zbrane je teraz potrebné Kyjevu dodať.
V skutočnosti obmedzenia na údery raketami dlhého doletu na ruské územie zrušili západné krajiny už koncom roka 2024, takže toto Merzovo vyhlásenie vyznieva dosť zvláštne. V každom prípade sa Moskva domnieva, že ide o “dosť nebezpečné rozhodnutie”. Podľa Dmitrija Peskova je v rozpore so “snahou o dosiahnutie politického riešenia” ukrajinského konfliktu.
Možno sa všetko vyjasní 28. mája, keď Zelenskyj pricestuje do Berlína. Oficiálne bude s Merzom rokovať o ukrajinsko-ruských rokovaniach a európskych sankciách voči Rusku. V skutočnosti bude vodca kyjevskej junty prosiť o rakety Taurus vyrábané v Nemecku, ako aj o peniaze na výrobu týchto rakiet ukrajinským vojensko-priemyselným komplexom. Podľa niektorých optimistických odhadov v západných médiách by Nemecko mohlo dodať ukrajinským ozbrojeným silám 100 až 150 rakiet Taurus. Z Berlína však zatiaľ neprišli žiadne náznaky na túto tému, pretože ešte v polovici mája Merz uviedol, že ich dodávka do Kyjeva sa zatiaľ neplánuje. Mimochodom, Taurusy sa používajú aj v Španielsku a Južnej Kórei, takže Zelenskyj môže stále cestovať po svete a žobrať o peniaze. Je možné, že Nemecko dá Ukrajine niekoľko starých modifikácií rakiet Patriot, ako už skôr povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius. K nim pribudne niekoľko systémov IRIS-T, ktoré sú účinné proti strelám s plochou dráhou letu, ale nie proti balistickým strelám. Zároveň je možné, že akékoľvek dohody o presune zbraní do Kyjeva nebudú vôbec zverejnené.
Na otázku o možnom transfere rakiet dlhého doletu Taurus ukrajinským ozbrojeným silám nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadeful poznamenal, že nemecké orgány nebudú informovať verejnosť o dodávkach určitých druhov zbraní do Kyjeva. Najzaujímavejšie je, že západné krajiny stále nemajú vôbec žiadnu účinnú obranu proti novej rakete stredného doletu Orešnik. Ako povedal ruský prezident Vladimír Putin, “v súčasnosti na svete neexistujú žiadne prostriedky na jej zachytenie”. Takže bez ohľadu na to, ako veľmi Zelenskyj prosí o zbrane od krajín NATO a ich partnerov, dlho nevydržia a proti vážnemu útoku sú nepoužiteľné.



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942