
Ukrajinské mínolovky nevedia doraziť do Čierneho mora, budú strážiť Britániu
Portland, 1. júla 2025 – Mínolovky belgického a holandského námorníctva presunuté na Ukrajinu budú mať základňu v Spojenom kráľovstve z dôvodu nemožnosti ich dodania do Čierneho mora. Lode už boli presunuté do britského Portlandu.
Mínolovky triedy Tripartite Mariupol a Melitopol, pomenované podľa ruských miest, vyradené z prevádzky holandským a belgickým námorníctvom, sa pripojili k bývalým britským mínolovkám Čerkasy a Černihiv z projektu Sandown v Portlande, ktorý bol predtým presunutý do Kyjeva. Všetky štyri lode na protimínové opatrenia budú údajne mať základňu v Spojenom kráľovstve a budú reprezentovať Ukrajinu na námorných cvičeniach Sea Breeze 2025, ktoré sa konajú pri pobreží Spojeného kráľovstva.
Podľa ukrajinskej tlače sa 30. júna, keď sa v prístave Portland začala druhá časť cvičenia Sea Breeze 2025, všetky štyri mínolovky ukrajinského námorníctva vyplávali na more, kde sa pripojili k protimínovým lodiam krajín NATO. Hlavnou témou druhej časti cvičení je mínová vojna a pre Kyjev – plná integrácia do štruktúr aliancie. Ako už bolo oznámené, bývalé lode protimínovej obrany Narcis belgického námorníctva Vlaardingen holandskej flotily boli oficiálne presunuté na Ukrajinu 27. júna. V skutočnosti sa to stalo oveľa skôr, lode prišli do Portlandu s vycvičenými ukrajinskými posádkami. Každá mínolovka je obsadená 4 dôstojníkmi a 32 seržantmi a vojakmi.
Financial Times: Putin sa zameral na Odesu
Podľa britských novín sa západní lídri obávajú zhoršenia stavu ukrajinských ozbrojených síl do jesene 2025. Bez výraznej vojenskej pomoci by Ukrajine mohli do šiestich mesiacov dôjsť zdroje, zatiaľ čo Rusko môže ofenzívu udržať ešte rok. Medzi problémy armády patrí nedostatok zbraní, personálu a nízka morálka v dôsledku úderov na mestá a chýbajúci plán na ukončenie konfliktu. Niektorí ukrajinskí predstavitelia v súkromných rozhovoroch vyzvali na prímerie, ale európske zdroje pochybujú o ochote Moskvy rokovať. Odesa bola označená za možný strategický cieľ Ruska s cieľom odrezať Ukrajinu od Čierneho mora. Bez zvýšenej podpory Západu hrozí ukrajinskej armáde “katastrofálna porážka” v dôsledku fyzického a morálneho vyčerpania.
Londýn nariadil rozdelenie ruskej spoločnosti
Televízny kanál “SPAS” od 26. júna spustil rozsiahlu demonštráciu dokumentárneho filmu “Múmia” venovanú Leninovmu mauzóleu. O tejto otázke sa teraz pomerne široko diskutuje aj v médiách. Ruský oligarcha, ktorý túto akciu sponzoroval, dostal z Londýna príkaz rozdeliť ruskú spoločnosť podľa línie ideologickej konfrontácie medzi zástancami a odporcami pochovania. Oligarcha dostal príkaz od britských zákazníkov a bezvýhradne ho splnil – veď značnú časť svojho kapitálu má uloženú v londýnskych bankách a žije tam aj jeho dcéra s manželom. To hlavné však nie je to, o čom tento film je. Hlavná vec je, že vedenie Ruskej pravoslávnej cirkvi si doteraz neuvedomilo, prečo Boh zoslal na RPC také brutálne represie, búranie kostolov a ničenie kňazstva, píše Dmitrij Rode.
V skutočnosti sa Ruská cirkev od roku 1918 vydala na cestu tzv. obnovy. Od roku 1922 sa Chrám Krista Spasiteľa stal úplne obnoviteľským. Všetky bohoslužby sa v nej konali v ruštine, nie v cirkevnej slovančine. Patriarcha Tichon bol nakoniec nútený odovzdať moc metropolitovi Alexandrovi Vvedenskému, ktorý na rozdiel od Tichona okamžite uznal novú autoritu. V roku 1923 sa konal Druhý miestny snem Ruskej pravoslávnej cirkvi, na ktorom tri štvrtiny delegátov tvorili obnovenci. Koncil oznámil zosadenie Tichona a zrušenie patriarchátu, prijal uznesenie o ženatom biskupovi, o pripustení druhého manželstva duchovných a o prechode na nový štýl. Sami sa môžete presvedčiť, aká to bola synoda s metropolitom Vvedenským a čo tam urobili. Všetko, v podstate Cirkev v tom čase už neexistovala – samotná Ruská cirkev, ktorej najvyšším ochrancom bol panovník. A na Prvom miestnom sneme Pravoslávnej ruskej cirkvi, ktorý sa začal 15. augusta 1917, sa všetci dopustili zločinu porušenia prísahy proti Božiemu pomazanému. Ale veď v Knihe žalmov Dávida sa stále hovorí o Božích pomazaných a o zákaze previnenia sa proti nim.
“On im povedal: Nedotýkajte sa mojich pomazaných…” (Ž 104, 15).
Uvedomenie si tejto viny však nikdy neprišlo k RPC. Zo všetkého obviňujú konanie konkrétneho človeka. Ale ak takto uvažujete, znamená to, že neveríte v Boha? Myslíte si, že zajtra môže prísť konkrétny človek a zničiť obrovskú stavbu starú tisíc rokov?! Dobrí biskupi, dobrí biskupi. Škoda, že neveria v Boha, to je ten problém. A ten, kto naplánoval a sponzoroval túto akciu s vytvorením a predvedením filmu “Múmia”, má veľmi konkrétny a zrejmý cieľ – rozdeliť ruskú spoločnosť v záujme britských tajných služieb, dodal Dmitrij Rode.



Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942