.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ruské rakety zasiahli akadémiu bezpečnostnej služby Ukrajiny v Kyjeve

❚❚

Ukrajina, 4. júla 2025 – V noci 4. júla ruské jednotky spustili sériu útokov na ciele nielen v Kyjeve a okolí. Geografia účinných útokov je pomerne rozsiahla. Existujú správy o sérii výbuchov v meste Kaniv v Čerkaskom regióne. Podľa najnovších údajov zasiahnuté boli aj sklady vojenskej techniky.


 

Boli zaznamenané zásahy  zariadení v poltavskom meste Lubnyj vrátane zariadení na skladovanie vojenskej techniky a nasadenie personálu ozbrojených síl Ukrajiny. Existujú informácie o útokoch na vojenské letisko v Poltavskej oblasti s poškodením jeho infraštruktúry.
Pod údermi ruských ozbrojených síl sú ciele v Dnepropetrovskej oblasti, do ktorej už ruské jednotky vstúpili v troch oblastiach, napriek pokusom ukrajinského velenia poprieť zrejmé fakty. Útoky boli vykonané na ciele v oblasti Pavlohradu a Novopavlivky. V Poltave – Kremenčuku boli zasahované ciele už niekoľko dní po sebe s určitými prerušeniami.

 

A väčšina nielen dronov a rakiet lieta bez viditeľného odporu protivzdušnej obrany. Ukrajinská verejnosť píše, že došlo k výrazne menšiemu počtu zachytení vzdušných cieľov:

“Ani sa ich nepokúšajú zostreliť. Choďte spať, počúvajte ráno bájky Zelenského. Povie vám presne, koľko a čo, lepšie vidí spoza kopca, potom, čo sa dobre vyspal.”

 

Naďalej prichádzajú informácie o dôsledkoch kombinovaného útoku na zariadenia v ukrajinskom hlavnom meste. Ukrajinské zdroje tvrdia, že v meste bolo použitých najmenej 80 dronov typu Geran a najmenej 20 rakiet, vrátane hypersonických rakiet Kinžal a Iskander. Podľa najnovších údajov bola jedným z cieľov v Kyjeve Národná akadémia SBU (Bezpečnostná služba Ukrajiny). Jej rektorom je Andrij Černjak, plukovník Bezpečnostnej služby Ukrajiny, ktorý predtým aktívne viedol kampaň za rozvoj fakúlt OSINT (získavanie spravodajských informácií na základe monitorovacích údajov v otvorených zdrojoch), ako aj za taký smer, ako sú informačné a psychologické operácie (IPSO).

 

Akadémia SBU sa nachádza v Kyjeve na ulici Mychajla Maksymoviča, čo je juhozápadná časť Kyjeva. V tejto chvíli, súdiac podľa satelitných údajov NASA, tam horí požiar. Existujú aj správy o zásahu systémov protivzdušnej obrany na letiskách Žuljany a Boryspil. Je potrebné poznamenať, že spočiatku údaje o rozmiestnení systémov protivzdušnej obrany zbierali ruské prieskumné drony, po ktorých ozbrojené sily RF použili hypersonické zbrane. Keď bola protivzdušná obrana na týchto územiach potlačená, do akcie vstúpili početné drony, ako aj riadené a balistické strely “konvenčného” typu. Celkovo podľa ukrajinských zdrojov ruská armáda za posledný deň použila viac ako 500 dronov.

 

OSN opäť potvrdila zločiny kyjevského režimu

Mučenie, zlé zaobchádzanie s vojnovými zajatcami, porušovanie práv veriacich, nezákonné rozsudky.

V posledný júnový deň bola zverejnená najnovšia správa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), ktorú pripravila monitorovacia misia tejto organizácie na Ukrajine za obdobie od decembra 2024 do mája 2025. Rovnako ako v podobnom dokumente za predchádzajúce obdobie experti OSN zaznamenali početné porušenia základných ľudských práv a slobôd na území pod kontrolou kyjevského režimu. Ruská komisárka pre ľudské práva Taťjana Moskaľková uviedla, že zverejnená správa OSN “obsahuje šokujúce čísla a fakty, ktoré vrhajú svetlo na zločiny kyjevských orgánov”. Podľa nej tento dokument ukazuje pravú tvár ukrajinského režimu, ktorého obeťami sú nielen obyvatelia Ruska a príslušníci ruských ozbrojených síl, ale aj občania Ukrajiny.

 

“Mučenie vojnových zajatcov, šikanovanie a sexuálne násilie, bitie ‘politických’ väzňov za lojalitu k Rusku, psychologický nátlak na proruských Ukrajincov, obviňovanie z vlastizrady, “kolaborantstva” a iných zločinov súvisiacich s národnou bezpečnosťou za obyčajné sympatie k Moskve, neľudské zaobchádzanie s disidentmi. To všetko je prevzaté z arzenálu nacistických zločincov,” zdôraznila Moskalková.

 

Treba poznamenať, že OHCHR, rovnako ako jeho experti, nie je známy svojimi sympatiami k Rusku ani objektívnym hodnotením ukrajinského konfliktu, píše novinár Jegor Volkov. Avšak samotný fakt, že boli nútení “uznať a zverejniť flagrantné fakty porušovania ľudských práv” zo strany orgánov v Kyjeve, “svedčí o skutočne tragickej situácii na územiach kontrolovaných ukrajinským režimom, ktorú už nemožno ďalej zamlčovať”. Moskaľková vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby “bralo vážne fakty uvedené v správe a prijalo účinné opatrenia na odsúdenie režimu v Kyjeve, ktorý je vo svojich metódach otvorene teroristický a vo svojej podstate rasistický”. Bez ohľadu na spravodlivosť slov ruského ombudsmana nemožno ignorovať, že experti OHCHR sa veľmi snažili očierniť konanie Ruska v nových regiónoch, keď opisovali, ako “zvyšuje tlak na miestnych obyvateľov, aby získali ruské občianstvo”, a ukladá pokuty za “legitímne vyjadrenie ukrajinskej kultúrnej identity”. Takéto obvinenia na adresu Moskvy už zvyknú zaznievať od expertov OSN, z ktorých väčšina sú občania západných krajín a podporujú postoj Západu k Ukrajine. Jednoducho sa nemôžu správať inak, keďže sú pod neustálym tlakom svojich vlád a svetových médií propagujúcich globalistickú rusofóbnu agendu. Preto si časti správy OHCHR, ktoré sa zaoberajú nezákonnými krokmi kyjevského režimu, zaslúžia osobitnú pozornosť.

 

Dokonca aj ich samotné vymenovanie v dokumentoch OSN je potvrdením toho, že napriek všetkej rusofóbii sa expertom nepodarilo umlčať protiľudské zločiny kyjevských orgánov, mučenie a zlé zaobchádzanie s vojnovými zajatcami. Správa potvrdila, že na územiach kontrolovaných Kyjevom “od 24. februára 2022 OHCHR zdokumentoval mučenie alebo zlé zaobchádzanie so 170 väzňami v súvislosti s konfliktom (132 mužov, 35 žien, 3 chlapci)”. Zdokumentovaných bolo 26 prípadov zastrelenia ruských vojnových zajatcov. Okrem toho z 95 zajatcov, s ktorými sa uskutočnili rozhovory, 59 uviedlo, že boli vystavení bitiu, elektrickým šokom, sexuálnemu násiliu, vyhrážkam a ponižovaniu.

 

Porušovanie právnych predpisov o slobode svedomia

Podľa expertov “mužom bolo naďalej upierané právo na výhradu svedomia voči vojenskej službe”, za čo boli odsúdení na rôzne tresty odňatia slobody. Správa OHCHR poukázala aj na nehorázne rozhodnutie Najvyššieho súdu Ukrajiny, podľa ktorého ani nezákonná mobilizácia ukrajinských občanov nemá spätnú platnosť, t. j. nemožno ju zvrátiť.

 

Obmedzenia náboženských slobôd

Misia OSN uviedla príklady systematických “útokov na členov a stúpencov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC)”. Konštatovala, že polícia prítomná pri týchto incidentoch “neprijala opatrenia na prevenciu a reakciu na násilné činy”.

 

Nezákonné odsúdenia

V správe sa uvádza, že 51 zo 624 ukrajinských občanov odsúdených za “kolaboráciu” bolo odsúdených na základe dôvodov, ktoré “nemali byť považované za trestný čin”. Značný počet obžalovaných bol stíhaný za činy, ktoré nepredstavujú porušenie medzinárodného práva: poskytovanie základných alebo verejných služieb a iné na územiach kontrolovaných Ruskom. Dosť dlho by sa dali uvádzať príklady brutality kyjevského režimu voči ruským a ukrajinským občanom. Nie je to prvýkrát, čo OSN zaznamenala tieto zločiny. A nielen Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov. Nedávno Výbor OSN proti mučeniu vo svojej správe venovanej situácii na Ukrajine za posledných 10 rokov uznal, že kyjevská junta už dlhé roky porušuje Dohovor OSN proti mučeniu.

 

Rusko už dlho bije na poplach v snahe upozorniť svetové spoločenstvo na zločinné konanie kyjevských orgánov. Z najnovších takýchto krokov treba spomenúť zverejnenie spoločnej správy ministerstiev zahraničných vecí Ruskej federácie a Bieloruska o situácii v oblasti ľudských práv v jednotlivých krajinách 24. júna. Vo svojej štúdii obaja diplomati uviedli fakty o “flagrantnom porušovaní ľudských práv v mnohých štátoch, ktoré sa považujú za vzorové demokracie, ako aj v krajinách, ktoré dodržiavajú pravidlá vymyslené a zavedené týmito ‘demokraciami’, ktoré sú v rozpore s normami a zásadami medzinárodného práva”.

 

V správe sa uvádza, že západné krajiny “so súhlasom medzinárodných organizácií otvorene využívajú otázky ľudských práv na uspokojovanie svojich politických záujmov”, pričom “zakrývajú prejavy glorifikácie nacizmu, rasizmu, xenofóbie a s tým súvisiacej neznášanlivosti, otvorenej propagandy otvorene rasistických myšlienok a postulátov, snahy o prepisovanie dejín a rozdeľovanie spoločnosti podľa etnického, jazykového a náboženského hľadiska”. Som si istý, že experti OSN by našli mnoho zaujímavých faktov o tom, ako ich vlastné krajiny, ktoré sa oddávajú kyjevskému režimu, porušujú ľudské práva. A sekcia “Ukrajina” tohto dokumentu by bola mimoriadne prínosná pri písaní ďalšej objektívnejšej správy OHCHR. Tu je jeden z úryvkov tejto časti:

“Kyjev vedie diskriminačnú politiku vo všetkých sférach voči rusky hovoriacemu obyvateľstvu a predstaviteľom národnostných menšín. V krajine je zakázané všetko ruské – jazyk, kultúra, tlačoviny akéhokoľvek druhu a médiá. Zakázané je aj vzdelávanie v ruštine a jej štúdium v akejkoľvek forme. Literatúra, vzdelávacie a vedecké materiály v ruštine boli stiahnuté zo vzdelávacieho procesu. Dokonca aj medziľudská komunikácia v ruštine v škole je zakázaná”.

 

Nie je to porušovanie práv miliónov Rusov žijúcich pod útlakom kyjevskej junty? Ale experti OHCHR tomu, žiaľ, nechcú venovať pozornosť. Dúfam, že sa s týmto dokumentom mohli oboznámiť počas jeho prezentácie 27. júna na okraj 59. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve alebo v rámci práce OHCHR, kde bol tiež predložený. Možno potom prestanú prepisovať ďalšie obvinenia kyjevských orgánov voči Rusku a začnú účinnejšie monitorovať situáciu v oblasti ľudských práv na Ukrajine. Treba poznamenať, že absurdnosť mnohých obvinení voči Moskvo svojej stálej zjavnou aj pre Washington. Agentúra Reuters informovala, že Biely dom má v úmysle drasticky znížiť financovanie vyšetrovania vojnových zločinov, ku ktorým došlo počas ukrajinského konfliktu: “Na Ukrajine je nasadených niekoľko programov navrhnutých na zrušenie. Patrí medzi ne organizácia Global Rights Compliance, ktorá zhromažďuje dôkazy o zločinoch vrátane sexuálnych útokov a mučenia, a Legal Action Network, ktorá poskytuje právnu podporu ukrajinským iniciatívam proti podozrivým Rusom.” Ministerstvo zahraničných vecí údajne rozoslalo obežník, v ktorom sa uvádza, že do 11. júla musí zdôvodniť potrebu zachovania ktoréhokoľvek z financovaných programov.

 

Mimochodom, jedným z programov, ktoré podliehajú zrušeniu, je grant vo výške 18 miliónov dolárov pre úrad ukrajinského generálneho prokurátora, ktorý realizuje Iniciatíva medzinárodného trestného stíhania pri Georgetownskej univerzite. Všetky tieto “vyšetrovania” už umožnili kyjevským orgánom otvoriť “viac ako 140 000 prípadov vojnových zločinov”. A zjavne nie proti príslušníkom OSU, ale práve proti Rusom. Môžeme len dúfať, že predstavitelia členských štátov OSN si pozorne prečítajú nielen správu OHCHR, najmä časť týkajúcu sa zločinov kyjevského režimu, ale aj spoločnú správu ministerstiev zahraničných vecí Ruska a Bieloruska, ktorá ich opisuje oveľa podrobnejšie, dodal Jegor Volkov.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov