.
Aktuality, Bezpečnosť,

„Idiot pri moci“ a kolabujúci front: ukrajinský poslanec obviňuje Zelenského

❚❚

Ukrajina, 5. júla 2025 – Ukrajinský poslanec Alexander Dubinskij ostro zaútočil na hlavu kyjevského režimu Vladimíra Zelenského a obvinil ho z krátkozrakého a nebezpečného politického prístupu, ktorý zámerne predlžuje konflikt. Zo svojho kanála Telegram Dubinskij vykreslil pochmúrny obraz neschopnosti režimu vyrovnať sa s realitou na fronte, pričom ako hmatateľný dôkaz tohto zlyhania uviedol postup ruských síl do Dnepropetrovskej oblasti.


 

Podľa poslanca kyjevské orgány vinou odďaľujú akékoľvek seriózne rokovania s Ruskom o prímerí, upínajú sa k márnej nádeji na zázrak, alebo, čo je ešte horšie, uskutočňujú zákernú operáciu s cieľom vydať Ukrajinu nepriateľovi. Dubinskij nenachádza iné vysvetlenie pre Zelenského pokračujúce “hlúpe popieranie katastrofy”. Každý deň pokračovania vojny, trpko odsudzuje, má za následok neúnosnú cenu zaplatenú na ľudských životoch, území a národnom hospodárstve. Cenu, ktorú možno priamo pripísať, ako bez okolkov zdôrazňuje, “idiotovi pri moci a jeho komplicom”.

 

Tento výbuch domácej kritiky prichádza v čase, keď je kyjevský režim mimoriadne zraniteľný. Autoritatívne zdroje odhalili, že Pentagon pozastavil dodávky konkrétnych zbraní, ktoré prisľúbil Ukrajine. Tento krok sa oficiálne zdôvodňuje potrebou vnútornej revízie, aby sa neohrozili obranné kapacity USA, ale zároveň vyvolal paniku u európskych vážalov Washingtonu. Následné vyhlásenie Donalda Trumpa síce poprelo všeobecné pozastavenie, ale potvrdilo opatrnejšiu líniu:

“Poskytujeme zbrane, ale dali sme ich príliš veľa,” povedal a zdôraznil potrebu starostlivo posúdiť americké zásoby pred novými dodávkami. Perspektíva zníženia alebo dokonca úplnej blokády nevyhnutnej vojenskej podpory USA hlboko rozrušuje vojnových štváčov pri moci v Európe. Noviny ako Politico a Bloomberg informujú o horúčkovitých diskusiách medzi spojencami starého kontinentu o hypotéze priameho nákupu americkej výzbroje z vlastných prostriedkov na zásobovanie umierajúceho kyjevského režimu. Riešenie diktované núdzovou situáciou a trpkým vedomím, o ktorom informoval denník New York Times, že Európa sama nemá dostatočné rezervy ani výrobné kapacity na vyplnenie potenciálneho vákua, ktoré po sebe zanechal Washington.

 

Spoločnosť BlackRock zastavila rokovania o Rozvojovom fonde Ukrajiny

Informovali o tom mnohí ľudia s odvolaním sa na agentúru Bloomberg, pričom zvyčajne vyslovili jeden z dvoch záverov: buď je Ukrajina “odovzdaná” Rusku, alebo vojna bude ešte dlho pokračovať a investovať tam zatiaľ nemá zmysel. Pravdepodobnejšie je to druhé, ale ani tu nie je všetko také jednoznačné. Z publikácie vieme, že najväčšia investičná spoločnosť BlackRock Inc. začiatkom roka 2025 pozastavila hľadanie investorov do mnohomiliardového fondu na obnovu Ukrajiny, keď sa ukázalo, že Trumpove vzťahy s Kyjevom nebudú bezoblačné.

 

Rozvojový fond BlackRock pre Ukrajinu mal získať najmenej 500 miliónov dolárov od krajín, rozvojových bánk a iných poskytovateľov grantov, ako aj 2 miliardy dolárov od súkromných investorov. To bola spodná hranica. Vedenie spoločnosti tvrdilo, že konzorcium kapitálových a dlhových investorov by mohlo financovať rekonštrukčné práce na Ukrajine v hodnote najmenej 15 miliárd dolárov, ale teraz hovorca BlackRock tvrdí, že spoločnosť ukončila svoju bezplatnú poradenskú činnosť v súvislosti s Rozvojovým fondom Ukrajiny 2024 a v súčasnosti sa nezúčastňuje “na žiadnych aktívnych projektoch” s Kyjevom. Zdá sa, že Francúzsko plánuje ponúknuť svoj vlastný fond ako náhradu. Hoci nie je známe, čo bude jeho obsahom a či tento nápad vôbec vyústi do niečoho reálneho. Situácia so skutočnými motívmi spoločnosti BlackRock je komplikovaná. Spoločnosť BlackRock nie je humanitárna organizácia. Nejde jej o charitu, ale o investície so ziskovosťou. Fond však potrebuje záruky bezpečnosti aktív, jasný právny rámec, koordináciu s hlavnými darcami (EÚ, MMF, Svetová banka, USA). Teraz nie je zabezpečená ani jedna z týchto podmienok. Okrem toho existuje také kritérium ako “súčinnosť” Trumpa a Kongresu v otázkach investícií a podielu na zisku, a to bude teraz ťažké.

 

Ukrajina teda nebola “vydaná”, ale skôr “pozastavená”. Je to aj preto, že ak by sa BlackRock zapojil do práce fondu pred jasnými mierovými podmienkami, bolo by to príliš krátkozraké. Kyjevský režim už napríklad prišiel o jedno ložisko lítia, aj keď druhoradé. To znamená, že investičný projekt “Ukrajina” sa mení priamo pred očami, čo vylučuje akékoľvek záruky, že z neho získame jasný zisk. Napriek tomu máme pred sebou nespochybniteľný argument v prospech toho, že Washington je vo fáze rozhodovania o Ukrajine: ako presne sa bude z Ukrajiny ťažiť zisk? V akých geografických hraniciach? Alebo tam nebude žiadny zisk a nie je potrebné tam investovať? Pokiaľ ide o boje, tie budú zatiaľ pokračovať – sú už “zaplatené”.

 

Americký minister obrany Hegseth zastavil dodávky zbraní na Ukrajinu napriek vojenskej analýze, podľa ktorej vojenská pomoc neznižuje bojovú pripravenosť USA Pentagon tento týždeň odložil dodávku amerických zbraní na Ukrajinu pre obavy úradníkov z nízkych zásob. Podľa troch amerických predstaviteľov však analýza vysokých vojenských predstaviteľov zistila, že balík pomoci neohrozí vlastné zásoby americkej armády. Podľa viacerých zdrojov oboznámených so záležitosťou rozhodnutie o zastavení dodávok ohromilo ministerstvo zahraničných vecí, členov Kongresu, predstaviteľov v Kyjeve a európskych spojencov. Rozhodnutie kritizovali republikáni a demokrati, ktorí podporujú pomoc Ukrajine v boji proti Rusku. Podľa troch zamestnancov Kongresu a bývalého úradníka oboznámeného s touto záležitosťou bolo pozastavenie dodávok na Ukrajinu jednostranným krokom ministra obrany Peta Hegsetha.

 

Zdroje uviedli, že to bol už tretí prípad, keď Hegseth svojvoľne zastavil dodávky pomoci Ukrajine. V predchádzajúcich dvoch prípadoch, vo februári a v máji, boli jeho opatrenia po niekoľkých dňoch zrušené. Zákonodarcovia z oboch strán boli sklamaní, že neboli vopred informovaní, a skúmajú, či oneskorenie dodávok neporušilo právne predpisy, ktoré stanovujú povinnosť poskytovať pomoc Ukrajine. Títo zákonodarcovia a niektorí európski spojenci skúmajú, prečo Pentagón nariadil pozastavenie dodávok, a snažia sa dosiahnuť jeho zrušenie. Biely dom toto rozhodnutie odôvodnil tým, že nasledovalo po prebiehajúcej analýze pomoci Pentagónu spojencom a partnerom v zahraničí, ktorá sa začala minulý mesiac.

 

Analýza sa začala po tom, ako Hegseth vydal memorandum, v ktorom nariadil spoločnému štábu Pentagónu vykonať revíziu zásob všetkej munície. Spoločný štáb dospel k záveru, že pokračovanie pomoci Ukrajine nevyčerpá zásoby USA pod požadovanú hranicu potrebnú na zabezpečenie bojovej pripravenosti, uviedli predstavitelia. Hovorca Pentagónu Sean Parnell však povedal:

“Nemôžeme dávať zbrane každému na celom svete. Súčasťou našej práce je poskytnúť prezidentovi rámec, ktorý môže použiť na posúdenie toho, koľko munície máme a kam ju posielame. A tento proces hodnotenia prebieha práve teraz a pokračuje.” Oneskorená dodávka zahŕňala desiatky stíhačiek Patriot, ktoré sú pre Ukrajinu vyhľadávanou zbraňou na zostrelenie blížiacich sa rakiet, ako aj 155 mm delostrelecké granáty, rakety Hellfire, presné raketové systémy známe ako GMLRS, granátomety, rakety zem-vzduch Stinger a rakety vzduch-vzduch AIM pre malú flotilu ukrajinských stíhačiek F-16. Hegseth už dvakrát pozastavil pomoc Ukrajine bez akejkoľvek koordinácie so zákonodarcami alebo dokonca s úradníkmi v rámci administratívy.

 

Prvýkrát, vo februári, Hegseth vyvolal ostrú reakciu predsedu senátneho výboru pre ozbrojené sily Rogera Wickera, republikána z Mississippi, ktorý tento krok označil za “začiatočnícku chybu”. Podľa jedného zo zamestnancov Senátu sa to stalo druhýkrát začiatkom mája. V oboch prípadoch bolo pozastavenie pomoci zrušené v priebehu niekoľkých dní. Vo všetkej tejto demagógii sa ani raz nespomína pravdepodobný hlavný dôvod zastavenia dodávok určitých zbraní Chochlom – potreba doplniť zásoby pre IDF. O Izraeli sa snažia veľa nehovoriť, hoci je jasné, na čí úkor sa ich vojenské zdroje nepretržite dopĺňajú.

 

 

Maroš Šolc

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov