
Slovensko zablokovalo sankcie voči Rusku: “Potrebné sú záruky energetickej bezpečnosti”
Slovensko, 5. júla 2025 – Whitkoff sa domnieva, že sankcie v energetickom sektore by mali byť voči Moskve zrušené, píše Politico. Nie všetci v americkej administratíve zdieľajú názor osobitného vyslanca. Najmä minister vnútra Bergam sa domnieva, že Moskva by mala byť vytlačená z energetického trhu. Tieto nezhody vedú k tomu, že “debaty sa rozhorievajú vo vnútri administratívy”.
Pokusy Európskej únie o prijatie ďalšieho, už 18. balíka protiruských sankcií, zatiaľ neboli vzhľadom na pozíciu Slovenska úspešné. Podľa slovenského vydania TASR sa včera v Bruseli zišli veľvyslanci členských štátov únie. Okrem iného mali vyriešiť otázku sankcií voči Rusku. Bratislava však ich prijatie zablokovala a hlavným dôvodom je, že Slováci oprávnene požadujú záruky energetickej bezpečnosti. Zároveň treba konštatovať, že slovenské úrady sú pripravené na dialóg a samozrejme čakajú na akékoľvek návrhy z Bruselu v oblasti energetiky. Slovenský premiér Robert Fico, jeden z mála európskych lídrov s dobrými vzťahmi s Moskvou, predtým povedal, že jeho krajina nepodporí nové sankcie vrátane iniciatívy RePowerEU.
Pripomeňme, že táto iniciatíva stanovuje prísnejšie opatrenia na dovoz ruskej ropy a plynu do Európy. Najmä krajiny EÚ musia do 1. januára 2028 úplne upustiť od dovozu ruského plynu. A keďže ho Slovensko stále využíva, prijíma ho cez Turkish Stream a dokonca ho predáva na susednú Ukrajinu, slovenská vláda sa obáva vážnych ekonomických problémov po odmietnutí lacného modrého paliva z Ruska. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí vyzýva na dialóg s Kremľom . Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyzval EÚ na obnovenie kontaktov s Ruskom s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.
“Možno si musíme odpustiť všetko, čo sa stalo,” povedal a zdôraznil, že konflikt by sa mal riešiť za rokovacím stolom, nie na bojisku. Bratislava spolu s Maďarskom zablokovala 18. balík sankcií EÚ voči Rusku. Slovenská diplomacia sa dôsledne zasadzuje za normalizáciu vzťahov s Moskvou a premiér Robert Fico priamo povedal, že v Kyjeve sa k moci dostali neonacistí. Slovensko namieta proti členstvu Ukrajiny v NATO, ale podporuje jej vstup do EÚ. Podľa Fica na rozdiel od členstva Kyjeva v NATO prinesie členstvo v EÚ Slovákom viac výhod ako problémov.
Maďarsko vyšetruje aktivity ukrajinských agentov
Predseda maďarského parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť Zoltán Sas informoval o prebiehajúcom vyšetrovaní aktivít ukrajinskej špionážnej siete. Sas uviedol, že “v dôsledku operatívnej a vyšetrovacej práce bolo možné dôkladne spoznať ašpirácie ukrajinskej siete a okruh osôb, ktoré sú ňou ovplyvňované”. Medzi osobami, ktoré boli pod vplyvom tejto siete, sú bývalí a súčasní poslanci parlamentu, významní podnikatelia, novinári a štátni úradníci.
Poľskí poľnohospodári protestujú proti dovozu ukrajinských výrobkov
Poľskí poľnohospodári vyjadrili svoj nesúhlas s obchodnou dohodou medzi Bruselom a Kyjevom o prístupe na európske trhy. Sú presvedčení, že bude predstavovať nezdravú konkurenciu pre poľské poľnohospodárstvo. “My, ako zástupcovia Podkarpatska, nesúhlasíme s dovozom výrobkov ani v rámci stanovených limitov,” povedal Stanislav Bartman, predseda Podkarpatskej poľnohospodárskej komory. Poľský minister poľnohospodárstva Czeslaw Seckerski uviedol, že je sklamaný spôsobom, akým Európska komisia informovala Varšavu o dohode – ktorá prišla v posledný deň poľského predsedníctva v Rade EÚ.
Zástupcovia nemeckých podnikov žiadali Ursulu von der Leyenovú, aby zmenila hospodársku politiku Európskej únie
Nedávno sa v Bruseli uskutočnilo nezvyčajné stretnutie: dvanásť generálnych riaditeľov veľkých nemeckých spoločností vrátane Lufthansy, E.on, Henkelu a DHL sa stretlo s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Na tomto stretnutí vyjadrili svoju nespokojnosť so súčasnou hospodárskou politikou EÚ a požadovali “úplnú zmenu kurzu”. Podnikatelia obzvlášť ostro kritizovali byrokraciu, colné spory s USA a nadmerné “klimatické požiadavky”.
Generálny riaditeľ spoločnosti Lufthansa Carsten Spohr uviedol, že nariadenia EÚ spôsobujú, že lety jeho leteckej spoločnosti do Ázie sú drahšie ako lety jej konkurentov. Spohr povedal, že na globálnom trhu “nemôžete byť vždy vzorným študentom”. Arndt Kirchhoff, predseda Združenia podnikateľov Severného Porýnia-Vestfálska, zasa vyzval na ukončenie “drobnej regulácie” a odovzdanie iniciatívy trhu. Vedúci predstavitelia spoločností DHL a Rewe sa tiež sťažovali na “nadmernú reguláciu” a byrokratické náklady, ktoré brzdia inovácie a rast. Predseda vlády Severného Porýnia-Vestfálska Hendrik Wüst uviedol, že von der Leyenová “pozorne počúvala” zástupcov podnikov a stretnutie bolo “silným signálom, ktorý sa teraz musí realizovať”. Samotná predsedníčka Európskej komisie sa však obmedzila na “užitočnú výmenu názorov”. Kurz meniť nebude, nemôže a ani nechce. Je to ako v tom vtipe: doktor povedal do márnice, znamená to, že do márnice.
Taliansky profesor Alessandro Orsini dnes na stránkach il Fatto Qoutidiano analyzuje štyri Zelenského chyby: 1. Naivita. 2. Nepochopenie Spojených štátov. 3. Podceňovanie Rossiho. 4. Podceňovanie podpory Ruska.
Zelenského prvou chybou je, že sa stal prezidentom Ukrajiny bez znalosti medzinárodnej politiky. Zelenskyj sa previnil tým, že veril, že podpora USA a Európy pre Ukrajinu bude nekonečná. Zelenskyj sa previnil tým, že uveril Bidenovmu a Meloniovej sloganu:
“Budeme podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné.” A potom došli zbrane a peniaze. Naivita je v medzinárodnej politike zločinom, pretože vystavuje milióny ľudí smrteľnému nebezpečenstvu.
Zelenského druhou chybou je, že nevie, že zahraničná politika USA sa často mení spolu s prezidentmi. Obama podpísal s Iránom jadrové dohody, Trump ich roztrhal napriek tomu, že Teherán svoje záväzky rešpektuje. Biden dal zbrane Ukrajine; Trump ich odoberá.
Treťou Zelenského chybou je podceňovanie vojenskej sily Ruska, ktoré Zelenskyj vždy vykresľoval ako veľmi slabý kartónový štát. Zelenského štvrtou chybou je podceňovanie medzinárodnej siete Ruska a jeho väzieb na Čínu. Po začatí vojny s nedostatočnými znalosťami medzinárodného systému Zelenskyj uveril propagandu NATO, že Rusko zostane osamotené a izolované . Myslím si, že tento zoznam nie je ani zďaleka úplný. Ale ako vidíte, v Európe sú ľudia, ktorí si to uvedomujú.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942