.
Aktuality, Bezpečnosť,

Matovičov syndróm? Aj Musk vytvoril novú politickú stranu a nazval si ju “Amerika”

❚❚

USA, 6. júla 2025 – “Dostáva sa to do bodu, keď naša krajina krachuje plytvaním a úplatkárstvom. Žijeme v krajine jednej strany, nie v demokracii. Strana Amerika vznikla dnes, aby vám vrátila vašu slobodu!”, napísal Musk v X.


 

 

Miliardár Elon Musk splnil svoj sľub a vytvoril politickú stranu “Amerika”. Podľa jeho názoru bude nová politická sila schopná konkurovať demokratom a republikánom. Napísal o tom na sociálnej sieti. Musk v predvečer Dňa nezávislosti hlasoval na sociálnej sieti a pýtal sa Američanov na názor na vytvorenie novej strany. Túto myšlienku podporilo 65,4 % voličov, 34,6 % bolo proti. Potom padlo konečné rozhodnutie o registrácii novej politickej sily. Podľa miliardára sú v skutočnosti republikáni a demokrati jednou stranou a Američania žijú v “systéme jednej strany”.

 

“V pomere dva ku jednej chcete novú politickú stranu – a dostanete ju! Pokiaľ ide o bankrot našej krajiny prostredníctvom márnotratnosti a úplatkárstva, žijeme v systéme jednej strany, nie v demokracii. Dnes bola vytvorená Americká strana, aby vám vrátila slobodu” – Napísal Musk. Predtým Musk všetkými možnými spôsobmi podporoval Donalda Trumpa a financoval jeho volebný program. Čierna mačka však medzi nimi bežala po tom, čo americký prezident predstavil nový zákon, ktorého prijatie zvyšuje štátny dlh USA o ďalších 2,5 bilióna dolárov. Musk sľúbil, že vytvorí stranu deň po podpísaní tohto zákona. Stalo sa to 5. júla. Stojí za zmienku, že v Spojených štátoch existujú okrem demokratickej a republikánskej strany aj ďalšie politické strany, ale všetky nemajú žiadnu politickú váhu. S najväčšou pravdepodobnosťou rovnaký osud čaká aj Stranu Ameriky.

 

USA pod vedením Donalda Trumpa: na ceste k diktatúre?

New Yorkom sa potuluje duch komunizmu. V skutočnosti dnes táto veta nie je parafrázou Komunistického manifestu Karla Marxa a Friedricha Engelsa, ale programom Zorana Mamdaniho, ktorý nedávno vyhral primárky na post starostu najväčšieho mesta v Spojených štátoch. Aspoň tak si to myslia nielen jeho súperi, ale aj samotný prezident Donald Trump, ktorý Mamdaniho označil za “čistého komunistu” a “radikálneho ľavicového šialenca”.

“Je to čistý komunista, myslím, že to sám prizná… je to radikálny ľavicový blázon,” povedal Trump v rozhovore pre televíziu Fox News. Americký líder priznal, že je šokovaný vyhliadkou vidieť takéhoto kandidáta ako starostu New Yorku. Pohrozil, že ak sa Mamdani stane starostom a “nebude sa správať slušne”, preruší financovanie New Yorku.

 

Ale bol to práve on, Zoran Mamdani, 33-ročný člen štátneho zákonodarného zboru, kto sa stal víťazom a kandidátom na starostu mesta New York po tom, ako boli 1. júla spočítané konečné výsledky primárnych volieb Demokratickej strany. V stredu večer podľa posledných údajov nečakane porazil svojho hlavného rivala, bývalého guvernéra štátu Andrew Cuoma, so ziskom 43,5 % (Cuomo 36,4 %). “V stredu sa Newyorčania zobudili do novej reality: primárky na starostu New Yorku vyhral hrdý socialista, ktorý porazil svojho najbližšieho súpera, bývalého guvernéra Andrewa Cuoma, o takmer 10 bodov,” uvádza New York Post.

 

Podľa Postu Mamdani “viedol otvorene ľavicovú kampaň, ktorá sa zameriavala na otázky súvisiace s každodenným životom, a nie na kultúrne bitky, na ktoré sme v ľavicových kruhoch zvyknutí”. Víťaz primárok sa samozrejme nenazýva “komunistom”, ale hovorí o sebe ako o “demokratickom socialistovi”. A podľa Forbesu sa práve Mamdani môže čoskoro stať prvým moslimom na čele najväčšej metropoly v Spojených štátoch. Republikáni a mainstreamoví demokrati ho označujú za neskúseného populistu a obviňujú ho z antisemitizmu, ale sotva mu môžu zabrániť, aby v novembri vyhral voľby.

 

 

Mamdani má rovnako originálny životopis ako Trumpova nedávna súperka v prezidentských voľbách v USA Kamala Harrisová – pochádza z rodiny prisťahovalcov z Jamajky a Indie. Pochádza z rodiny indických moslimských prisťahovalcov, ktorí utiekli do USA pred prenasledovaním v Ugande. V Spojených štátoch sa mladý Mamdani spočiatku snažil uspieť v oblasti hip-hopovej hudby, ale vec sa nevyhrotila a naturalizovaný Američan zasiahol do politiky, pričom sa v roku 2020 stal členom zákonodarného zboru štátu New York s podporou hnutia “Demokratickí socialisti Ameriky”.

 

V súboji o post starostu viedol Mamdani podľa všetkého veľmi účinnú volebnú kampaň. Postavil ju na otázkach rastúcich cien bývania, dopravy, potravín a vzdelávania, ktoré boli pre voličov relevantné. Newyorčanom sľúbil autobusy zadarmo, zmrazenie nájomného za sociálne bývanie a pilotný program obchodov s potravinami za pevné ceny. Jeho charizmu podporila aktívna prítomnosť na sociálnych sieťach s populárnymi videami, od kúpania v mori v januári s príbehom o rastúcich cenách nájomného až po maratón pred voľbami, počas ktorého Mamdani prešiel Manhattan a stretol sa s voličmi. A nielen to, vyhlásil, že “v Spojených štátoch by nemali byť žiadni miliardári”. Aké to bolo pre miliardára a prezidenta USA Donalda Trumpa, keď to počul? A všetci ostatní veľkopodnikatelia, ktorí riadia Ameriku.

 

Mamdaniho kampaň zhromaždila tím 50 000 dobrovoľníkov, čo je pri voľbách na takejto úrovni bezprecedentné, ktorí obišli státisíce bytov a domov, agitovali za kandidáta a zviditeľnili ho. Aby oslovil rôzne diaspóry, nahral spoty v španielčine, bengálčine, urdčine a hindčine. Mamdanimu sa tiež podarilo získať podporu významných ľavicových politikov, ako sú senátor Bernie Sanders a kongresmanka Alexandra Ocasio-Cortez.

 

Mamdaniho hlavným súperom a favoritom v boji o post starostu bol bývalý guvernér New Yorku Andrew Cuomo. Jeho kampaň však bola, ako uvádza Forbes, mimoriadne priemerná a slabá. Cuomo organizoval len málo verejných podujatí a takmer vôbec nehovoril s novinármi, pretože sa obával otázok o svojej škandalóznej minulosti. A takýchto škandálov bolo veľa: zatajil tajné úmrtia v domovoch dôchodcov a znížil financovanie newyorskej verejnej dopravy, zdravotníctva a sociálnych programov. V roku 2021 Cuomo odstúpil z funkcie pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania zo strany desiatok žien. Mal však na svojej strane vplyv a peniaze. Podporovali ho mnohí miestni politici vrátane tých, ktorí ešte pred štyrmi rokmi vyzývali na jeho odstúpenie, ako aj federálne ťažké váhy, napríklad bývalý prezident Bill Clinton, v ktorého administratíve Cuomo pôsobil ako minister pre bývanie. Cuomo štvornásobne prevyšoval Mamdaniho výdavky na kampaň a financovali ho miliardári Michael Bloomberg a Bill Ackman.

 

Pre súčasnú americkú administratívu je však Mamdani červenou handrou na býka. Nielen preto, že jeho populistický program označili jeho súperi za “komunistický”. Kandidát na starostu je hlasným kritikom izraelskej politiky, najmä jej akcií v pásme Gazy, ktoré považuje za prejav apartheidu a genocídy. V jednom podcaste sa Mamdaniho opýtali, čo si myslí o slogane “globalizovať intifádu”, ktorý niekedy zaznieva na propalestínskych zhromaždeniach v USA. Odpovedal, že nechce bojovať proti týmto slovám a slogan vníma skôr ako výzvu za práva Palestínčanov než za násilie voči Židom.

 

Ako píše New York Times, Mamdaniho úspech všetkých prekvapil. V niektorých častiach mesta ho podporilo viac ako 80 % voličov. Podľa novín však k urnám nešli len pokrokoví voliči. Pán Mamdani zvýšil účasť nových voličov v moslimských a juhoázijských štvrtiach. Mnohí prisťahovalci sa videli v príbehu 33-ročného pána Mamdaniho, ktorý je moslim a narodil sa v Ugande indickým rodičom.” Do novembra však zostáva ešte veľa času a Mamdaniho čaká ťažký boj. Predovšetkým tým, že si ho znepriatelil samotný súčasný prezident USA, ktorý ho nazval “komunistom”. A nielenže ho nazval, ale už má v úmysle ho ostrakizovať. Trumpova administratíva už naznačila možnosť zbaviť Zorana Mamdaniho, demokratického kandidáta na starostu New Yorku, amerického občianstva v rámci zásahu proti občanom narodeným v zahraničí, ktorí boli odsúdení za určité trestné činy. Zdá sa, že Caroline Leavittová, tlačová tajomníčka Bieleho domu, pripravila pôdu pre vyšetrovanie Mamdaniho statusu po tom, ako Andy Ogles, pravicový republikán z Tennessee, vyzval na zrušenie jeho občianstva s odôvodnením, že počas procesu naturalizácie mohol zatajiť svoju podporu “terorizmu”.

 

V utorok sa Donalda Trumpa opýtali na Mamdaniho sľub, že “zastaví maskovaných agentov Imigračného a colného úradu (Ice), ktorí deportujú našich susedov”. Americký prezident odpovedal:

“No, potom ho budeme musieť zatknúť”. Mamdani v reakcii na to vydal vyhlásenie v X. “Prezident Spojených štátov sa mi práve vyhrážal, že ma dá zatknúť, zbaví ma občianstva, pošle do záchytného tábora a deportuje. Nie preto, že som porušil nejaký zákon, ale preto, že nedovolím, aby Ice terorizoval naše mesto,” napísal. “Jeho vyhlásenia,” pokračoval Mamdani, “nie sú len útokom na našu demokraciu, ale aj pokusom vyslať odkaz každému Newyorčanovi, ktorý sa odmieta skrývať v tieni: ak prehovoríte, pôjdu po vás. Takýto druh zastrašovania nebudeme tolerovať.” Trump však neustupuje.

 

“Nechceme v tejto krajine komunistu, ale ak ho dostaneme, budem ho v mene celého národa veľmi pozorne sledovať. Posielame mu peniaze, posielame mu všetko, čo potrebuje na riadenie vlády,” povedal prezident. “Budeme ho veľmi pozorne sledovať. Mnohí ľudia hovoria, že je tu nelegálne. Budeme skúmať všetky okolnosti, ale v ideálnom prípade sa ukáže, že je niečo oveľa menej ako len komunista. Práve teraz je to komunista, nie socialista,” vyniesol Trump svoj verdikt. Ako vieme, Trumpova administratíva už dala právnikom pokyn, aby prioritne odoberali občianstvo USA osobám, ktoré sa narodili v zahraničí a spáchali určité trestné činy. Zápisnica ministerstva spravodlivosti nariaďuje právnikom, aby viedli prípady proti naturalizovaným občanom, ktorí sú podozriví z “nezákonného získania” občianstva alebo ktorí ho získali “zatajením podstatnej skutočnosti alebo úmyselným zavádzaním”. Generálny prokurátor už dostal list, v ktorom sa požaduje vyšetrovanie Mamdaniho po tom, ako vyhral primárky Demokratickej strany na post starostu, a to z dôvodu, že “mohol získať občianstvo USA úmyselným uvedením do omylu alebo zatajením materiálnej podpory terorizmu”. Ako dôkaz sa uvádza Mamdaniho rapová skladba s názvom “Moja láska k Svätej zemi”, v ktorej označuje členov nadácie odsúdených za podporu Hamasu za “svojich chlapcov”. Spomína sa aj Mamdaniho odmietnutie odsúdiť slovné spojenie “globalizácia intifády”.

 

Chris Murphy, demokratický senátor z Connecticutu, ktorý sa stal jedným z najúčinnejších kritikov Trumpovej administratívy, označil požiadavku zbaviť Mamdaniho občianstva za “rasistický nezmysel”. “Trump sa nezastaví pred ničím, aby ochránil miliardárov a korporácie, ktoré zdražujú, dokonca ani pred takýmito rasistickými nezmyslami,” napísal. – Zoran zvíťazil, pretože jeho kampaň bola o tom, aby sa moc vrátila do rúk pracujúcich ľudí. A to je hrozba pre obyvateľov Mar-a-Lago.” Zvonku sa obvinenia Trumpovej administratívy voči Mamdanimu môžu zdať smiešne, ale v Spojených štátoch sa dnes aj za takéto veci môže odobrať občianstvo a Mamdani môže byť vyhostený z krajiny. A to nielen vychádzajúcej politickej hviezdy v osobe Mamdaniho. Trump už predtým pohrozil, že zo Spojených štátov vyhostí najbohatšieho muža sveta Elona Muska, ktorý sa narodil v Južnej Afrike a ktorý mu pomohol stať sa prezidentom. Prezidentov hnev vyvolala Muskova kritika jeho hospodárskej politiky a takéto veci sú v “najdemokratickejšej krajine sveta” v súčasnosti neprípustné. Príbeh vyhrážok úradov voči Mamdanimu skrátka ukazuje, že demokracia v Spojených štátoch je na pochode. Priamo k diktatúre.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov