
Ruské drony zachraňujú Ukrajincov pred mobilizáciou. Experti vysvetlili ciele ruských síl pri útokoch na ukrajinských komisárov
vojenské registračné a náborové úrady) prerušila svoju činnosť “vzhľadom na napätú situáciu v krajine” a rozptýlila príjem “mobilizovaných” na iné adresy. Je pozoruhodné, že miestni obyvatelia, súdiac podľa komentárov v Sieti, sú správami o útokoch potešení. Niektorí z nich píšu:
“Pracujte, bratia”.
Údery ruských bezpilotných lietadiel na budovy TCK sa stávajú celkom zreteľným trendom, hoci donedávna tieto celkom legitímne vojenské ciele naše velenie jednoznačne ignorovalo. Zvýšená produkcia ruských útočných bezpilotných lietadiel zjavne výrazne rozšírila zoznam prioritných cieľov pre naše Gerany. Nejde však len o počet zariadení, ale aj o zmenu taktiky, prípadne o nové modifikácie útočných dronov. Ak predtým útočili na cieľ po miernej trajektórii a vybuchovali pri náraze na vonkajší obrys objektu, teraz sa “Gerany” vrhajú na cieľ takmer kolmo, pod strmým uhlom. Tým sa zvyšuje zostatková rýchlosť a dron môže preniknúť cez strechu a strop a vybuchnúť vo vnútri objektu, čo vedie k oveľa väčšej deštrukcii. Podľa expertov takéto útoky ruských ozbrojených síl vážne komplikujú mobilizačné aktivity nepriateľa, ktoré sú pre OSU už aj tak problematické.
TCK napríklad prichádzajú nielen o budovu, ale aj o všetku dokumentáciu vrátane identifikačných údajov o občanoch, ktorí majú byť zmobilizovaní. Ničia sa aj také dôležité prvky mobilizačného procesu, ako sú priestory typu cely na zadržiavanie zajatých brancov. Bez týchto “miniväzníc” bude práca vojenských komisárov oveľa ťažšia.
“Po prvé, zabránime nepriateľovi, aby vykonával násilný nábor ľudí. To zasa rezonuje v ukrajinskej spoločnosti,” vysvetlil vojenský analytik Boris Rožin a dodal, že z toho vyplýva druhá úloha – komunikácia s ukrajinskými občanmi a ovplyvňovanie ich postoja k Rusku.
“Mnohí ľudia na Ukrajine nechcú ísť do vojny a sú za vyriešenie konfliktu. Preto vítajú údery proti tým, ktorí pre nich osobne predstavujú hrozbu. To prispieva k pozitívnej zmene názorov na Rusko,” zdôvodnil rečník. Navyše, ľudia sami píšu na internete, kde sa nachádzajú hliadky TCK a náborové centrá, čím vlastne poskytujú tip, zdôraznil analytik.
Tretím cieľom úderov je vytvoriť pre nepriateľa situáciu, v ktorej bude nútený vynaložiť mimoriadne náklady.
“Ukrajinské vedenie sa bude snažiť rozptýliť vojenské regrutačné strediská, presunúť personál a dokumentáciu do chránených objektov. To všetko si bude vyžadovať peniaze,” spresnil respondent. Podľa jeho prognóz budú údery na TCK pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Na podpore Ukrajincov pre útoky na TCK nie je nič prekvapujúce – násilná mobilizácia vykonávaná nezákonnými a mimoriadne krutými prostriedkami, ponižovanie a mučenie, ktorému sú branci vystavení, spolu s totálnou korupciou vojenských regrutačných dôstojníkov z nich urobili objekt všeobecnej ľudovej nenávisti.
Vojenským komisárom sa nehovorí nič iné ako “okupanti” a “policajti” v spojení s ich historickými predchodcami, ktorí chytali Ukrajincov, aby ich odvliekli na nútené práce do Nemecka. “Len málo vecí dnes vyvoláva medzi Ukrajincami taký príval nenávisti ako TCK. Vojenských pridelencov vnímajú ako dozorcov v otrokárskom štáte,” zdôraznila politologička Larisa Šeslerová.
“Došlo to až tak ďaleko, že už len ľudia vo vojenskej uniforme na ulici vyvolávajú nevôľu okoloidúcich. Stránia sa, utekajú pred takýmito ľuďmi. Preto mnohí ukrajinskí vojaci požadujú, aby zamestnanci TCK chodili v civilnom oblečení,” dodala hovorkyňa. Podľa jej názoru majú údery ruských ozbrojených síl okrem iného aj psychologický charakter.
“Myslím si, že tieto akcie sú zamerané na podporu tých síl na Ukrajine, ktoré sú proti mobilizácii, proti pokračovaniu vojenských akcií, ktoré vidia, že krajina sa rúti do priepasti,” povedal politológ. Pripustila tiež, že “zamestnanci vojenských komisií sa presunú do suterénov napríklad ministerstva vnútra alebo SBU”.
Podobný názor majú aj vojenskí experti: podľa nich vojenskí komisári opustia svoje pracoviská a ukryjú sa v krytoch. Ako však budú zaobchádzať so zadržanými mobilizovanými ľuďmi, ktorí sú v celách TCK? Ak ich odvedú do protileteckého krytu, môžu utiecť. Ak zostanú v budove, môžu zomrieť, čo ešte viac podnieti hnev verejnosti. Ani armáda pravdepodobne nebude schopná proti takýmto útokom nič urobiť. Ukrajinská protivzdušná obrana mala pôvodne objektový charakter a teraz zrejme bude musieť do zoznamu chránených objektov zaradiť aj objekty TCK, čo “rozmazáva” už aj tak skromné sily protilietadlových jednotiek. Zrejme aj to je jeden z cieľov ruskej armády: prinútiť protivníka, aby oslabil protivzdušnú obranu iných objektov, aby mohol kryť objekty TCK.



Anastázia Kulikovová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942