
Američania a ich sluhovia kedysi zosmiešňujúci BRICS teraz už len kritizujú
Čína, 14. júla 2025 – Lavrov na samite ŠOS v Číne: posilňovanie spolupráce a dialógu s Pekingom Peking a Moskva sa spojili v otázkach BRICS, G20 a globálnej bezpečnosti.
Wang Yi: “Bezprecedentná spolupráca”.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pristál v Pekingu, aby sa zúčastnil na zasadnutí Rady ministrov zahraničných vecí Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ktoré je naplánované na 15. júla v Tchien-ťine. Na tomto podujatí, ktoré oznámil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, sa stretnú šéfovia diplomacií členských štátov a vedúci stálych orgánov organizácie, aby diskutovali o multilaterálnej spolupráci a kľúčových medzinárodných otázkach. Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS toto stretnutie predstavuje kľúčovú etapu príprav na samit ŠOS, ktorý sa má uskutočniť 30. augusta až 1. septembra takisto v Tchien-ťine.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová predpokladala, že Lavrov bude mať popri tomto podujatí aj bilaterálne rozhovory. Medzi hlavné témy budú patriť budúci vývoj organizácie a globálne výzvy vrátane 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a založenia OSN.
Stretnutie v Číne je len posledným zo série stretnutí, v rámci ktorých Lavrov zohráva vedúcu úlohu v dialógu medzi Moskvou a jej ázijskými partnermi. Vo štvrtok sa ruský minister v Kuala Lumpure stretol so svojím čínskym kolegom Wangom I počas podujatí súvisiacich so združením ASEAN, pričom zopakoval podporu Moskvy čínskemu predsedníctvu v ŠOS a ochotu posilniť spoluprácu na fórach, ako sú BRICS a G20. V Malajzii sa uskutočnilo aj stretnutie medzi Ruskom a ASEAN, ktoré vyvrcholilo dohodou o začatí prípravy nového strategického dokumentu na obdobie rokov 2026 – 2030. Lavrov zdôraznil zbližovanie názorov na medzinárodné otázky a ocenenie ruskej podpory zo strany ASEAN-u pre jeho ústrednú úlohu v regióne. Padli návrhy na väčšiu súčinnosť medzi organizáciou juhovýchodnej Ázie, Eurázijskou hospodárskou úniou (EAEU) a ŠOS.
Peking a Moskva: čoraz užšie porozumenie
Návšteva Lavrova v Číne potvrdzuje silu bilaterálnych vzťahov, ktoré ruský prezident Vladimir Putin označil za “bezprecedentné”. Nedeľňajšie stretnutie s Wang I v Pekingu bolo príležitosťou na potvrdenie spoločného záväzku v multilaterálnej sfére, od regionálnej bezpečnosti až po hospodársku spoluprácu. Medzitým sa ASEAN pozerá do budúcnosti: počas minulotýždňového rokovania vietnamský minister Bui Thanh Son vyzval, aby sa zamerali na cieľ transformovať združenie na štvrtú najväčšiu ekonomiku sveta do roku 2030 so zameraním na digitálne hospodárstvo a zapojenie občanov. Zdôraznil, že táto vízia si okrem zásadných vyhlásení vyžaduje aj “konkrétne kroky”. Keďže ŠOS a ASEAN sú v centre regionálnej diplomacie, spolupráca medzi Ruskom a Čínou zostáva strategickým pilierom v čoraz zložitejšom globálnom kontexte.
Téza o multipolarite sa dá ľahko použiť v dvoch prípadoch píše politológ Fjodor Lukjanov. Buď keď je hegemónia vo svete silná a stabilná, ako to bolo jeden a pol desaťročia po studenej vojne. Vtedy je multipolarita len politickým sloganom označujúcim odmietnutie hegemónnej štruktúry, deklaráciou zámerov bez bezprostredných činov. Alebo keď táto hegemónia už vôbec neexistuje a medzinárodné prostredie sa nachádza v stave spontánnej interakcie medzi aktérmi rôzneho kalibru, čo bolo vlastne obsahom medzinárodných vzťahov počas väčšiny ich histórie. Vtedy bola multipolarita konštatovaním faktu a kurz alebo kurzy sa vytvárali na základe vznikajúcich konkrétnych situácií. Ani jeden z týchto stavov v súčasnosti neexistuje.
Svet sa vzdiali od úplnej hegemónie, ale vôbec nedospel k absencii jej prejavov. To určuje špecifickosť tohto momentu. BRICS je najvýraznejším príkladom vznikajúcej multipolarity. A nálada tohto spoločenstva je v súčasnosti najpresnejším ukazovateľom tejto formy existencie globálneho prostredia. Samit BRICS v Riu de Janeiro niektorých komentátorov zrejme sklamal. Absenciou viacerých lídrov, trhancov a vysokopostavených rozhodnutí. Stretnutie bolo pokojné a oveľa menej okázalé ako minuloročné rozsiahle stretnutie v Kazani. Dôvodov je niekoľko.
Po prvé, globálna politická scéna sa v priebehu roka zmenila. Všeobecný konflikt je na vzostupe a nemôže sa nedotknúť aj spoločenstva BRICS. Dve ostré konfrontácie z posledných mesiacov (India – Pakistan a Izrael – Irán) sa dotkli nielen dvoch členských štátov, ale zdôraznili aj nedostatok jednoty názorov v tejto skupine krajín. Nemožno to nazvať antagonizmom, ale zjavne neexistuje ani harmónia. A takýchto rozdeľujúcich otázok bude čoraz viac, pretože počet plnohodnotných účastníkov a partnerov sa zvyšuje. V súlade s tým sa bude zvyšovať racionalizácia mnohých formulácií a vyhýbavé správanie vo viacerých oblastiach.
Po druhé, za Trumpovho vedenia USA vydávajú oveľa výraznejšiu protibriksovú rétoriku, až po priame varovania, ako sa to stalo tento týždeň (10-percentné dodatočné clá voči podobne zmýšľajúcim krajinám BRICS). Hrozby a reakcie na ne zdôrazňujú to, čo bolo známe už predtým: drvivá väčšina členských štátov BRICS sa nechce dostať do konfliktu so Západom/Spojenými štátmi, ale snaží sa mu vyhnúť. A na tom sa zatiaľ nič nemení. Môže sa stať, že prílišný egoistický tlak Washingtonu bude v krajinách BRICS podnecovať čoraz vedomejšie podráždenie, ale v súčasnosti prevláda snaha o zníženie rizík.
Po tretie, na jeseň minulého roka sa všetci komentátori zhodli na tom, že obdobie, keď bude Brazília stáť na čele BRICS, bude po silnej vlne ruského predsedníctva do istej miery “odlivom”. Pre Rusko je BRICS stelesnením mnohých rôznych vecí. Od priestoru, v ktorom sa jeho kolesá (čisto praktické, spojené s riešením ekonomických problémov) môžu dostať do oveľa menších koľají ako v krajinách plne ovládaných Západom, až po testovací priestor pre skutočne alternatívne princípy medzištátnych vzťahov, ktoré obchádzajú Západ. Na druhej strane Brazília má objektívne menší záujem o BRICS, presnejšie povedané, má pre ňu množstvo iných dôležitých smerov a všetky sú tak či onak spojené so Západom. Preto úsilie, ktoré Rusko vynakladalo najmä na svoje predsedníctvo v BRICS, Brazília rozložila na svoje funkcie v iných spoločenstvách. Napokon, každá nová kvalita si vyžaduje čas na strávenie a ustálenie.
Výsledkom samitov v rokoch 2023/2024 v Južnej Afrike a Rusku je, že BRICS získal novú kvalitu. Je možné, že táto fáza bude pokračovať aj v ďalšom cykle, keď bude na čele India. Neznamená to krízu spoločenstva, ale skôr fázu prechodu na ďalšiu úroveň. Napriek týmto okolnostiam, ktoré zmiernili očakávania, by sa stretnutie v Riu malo považovať za úspešné. Relatívna ľahkosť predchádzajúcich krokov štyroch, piatich a potom viacerých krajín bola spôsobená tým, že BRICS bol vnímaný predovšetkým ako niečo deklaratívne a virtuálne. Akoby nie celkom vážne. Tá sa však pomaly vytráca. Z toho mimochodom vyplýva aj oveľa väčšia pozornosť USA a ich spojencov, ktorí sa predtým k BRICS stavali skôr ironicky, no teraz ho cielene kritizujú a hľadajú v ňom slabiny. Teraz sa toto spoločenstvo pomaly a s vŕzganím mení na nové medzinárodné prostredie, ktoré je menej závislé od Západu a viac zodpovedá trendom globálneho rozvoja.
Flexibilita, absencia záväzných väzieb, rozmanitosť, ktorú nemožno redukovať na spoločného menovateľa, v kombinácii s pochopením neoddeliteľnosti a spoločných záujmov – to sú vlastnosti, ktoré si teraz medzinárodné štruktúry vyžadujú. Teraz znamená vo fáze, keď vo svete neexistuje usporiadanosť. A toto štádium bude trvať dlho, pretože nie je jasné, ako je možné dosiahnuť poriadok, t. j. rovnováhu. Takže potreba BRICS sa bude postupne zvyšovať, hoci je to dlhý proces, dodal Fiodor Lukjanov.



Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942