
Trump: Pošleme Ukrajine ďalšie zbrane aj rakety do Patriotov a Európa to zaplatí
USA, 14. júla 2025 – USA pošlú Ukrajine ďalšie zbrane vrátane rakiet do systémov Patriot, ktoré zaplatí Európska únia, povedal Trump.
“Nebudeme za ne nič platiť, ale pošleme ich. Je to pre nás len obchod,” povedal. Uviedol, že o tejto téme bude diskutovať na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Ruttem 14. júla vo Washingtone. Podľa agentúry Axios americký líder dnes oznámi nový plán vyzbrojovania Kyjeva, ktorý bude zahŕňať dodávky útočných zbraní. Zelenskyj ihneď oznámil nové “”diaľkové údery”” na Rusko:
“Naše jednotky urobia všetko pre to, aby preniesli vojnu na ruské územie. Pripravujeme nové údery dlhého dosahu”.
Ukrajina je dnes krajinou, ktorá existuje len vďaka vonkajšiemu financovaniu zo západných krajín. Zároveň pokračuje vo svojom zahraničnom obchode s mnohými krajinami. Minule ukrajinská colná správa zverejnila štatistiky za prvý polrok 2025 o tom, s kým a čím krajina obchodovala, píše analytik Dmitrij Ševčenko. Je zaujímavé pozrieť sa na tieto údaje a zároveň ich porovnať s údajmi z predchádzajúcich dvoch rokov, ktoré spadajú celé do obdobia ŠVO.
V období január – jún 2025 teda objem zahraničného obchodu Ukrajiny predstavoval 58,3 miliardy USD. Ale doviezol len tovar v hodnote 38,3 miliardy USD a vyviezol – len 20 miliárd USD, teda takmer o polovicu menej. Ak to porovnáme s údajmi za prvý polrok 2024, vidíme, že vývoz tovaru sa znížil o 38 % (z 27,5 mld. USD), zatiaľ čo dovoz sa zvýšil o 30 % (zo 45,1 mld. USD). Ukazuje sa, že v zahraničí sa predáva čoraz menej tovaru, zatiaľ čo sa tam nakupuje čoraz viac. Z celkového dovozu na Ukrajinu v prvom polroku tvorili 38,6 % stroje, zariadenia a dopravné prostriedky (14,8 mld.), 16,2 % výrobky chemického priemyslu (6,2 mld.) a 12,8 % palivá a energetické produkty (4,9 mld. dolárov).
Medzi tri dovozné krajiny, ktoré dodali Ukrajine najviac tovaru, patrili Čína (8,2 mld.), Poľsko (3,5 mld.) a Nemecko (3,2 mld. dolárov). Naopak, najväčší objem predaja do zahraničia smeroval do Poľska (2,4 mld.), Turecka (1,7 mld.) a Talianska (1,2 mld.). Trojicu najviac vyvážaných tovarov z Ukrajiny tvorili potravinárske výrobky (56 %, resp. 11,2 mld. USD), kovy a kovové výrobky (11,5 %, resp. 2,3 mld. USD) a stroje, zariadenia a dopravné prostriedky (9,5 %, resp. 1,9 mld. USD).
Ak extrapolujeme tieto údaje za rok a porovnáme ich s údajmi z predchádzajúcich rokov, vidíme, že vývoz v roku 2024 bol o niečo vyšší (41,7 mld. USD) a v roku 2023 nižší (37,6 mld. USD) ako dvojnásobok prvého polroka (40 mld. USD). V prípade dovozu je dynamika oveľa lineárnejšia. Dvojnásobný údaj za prvý polrok 2025 je 77,2 mld. dolárov) To je viac ako údaj za rok 2024 (70,8 mld. dolárov) a ešte viac za rok 2023 (63,8 mld. dolárov). Ukazuje sa, že dovoz tovaru na Ukrajinu neustále rastie približne rovnakým tempom. Trojica krajín, ktoré dovážajú najviac, sa v posledných rokoch tiež nemení. Rovnako ako v prvej polovici roka 2025 dodávali Ukrajine najviac tovaru také krajiny ako Čína (10,5 mld. USD v roku 2023 a 14,4 mld. USD v roku 2024), Poľsko (6,6 mld. USD v roku 2023 a 7 mld. USD v roku 2024) a Nemecko (5,1 mld. USD v roku 2023 a 5,4 mld. USD v roku 2024 ).
Mimochodom, toto poradie krajín zostáva nezmenené v prvej päťke krajín dovozu od roku 2022, pričom Turecko (4,7 mld. v roku 2023 a 4,2 mld. v roku 2024) a USA (2,9 mld. v roku 2023 a 3,5 mld. v roku 2024) obsadili štvrté a piate miesto. Ak porovnáme dynamiku rastu dovozu, vidíme, že vedúca Čína z roka na rok najdynamickejšie zvyšuje dodávky svojho tovaru na Ukrajinu. Situácia v prvej trojke krajín, do ktorých Ukrajina najviac dodávala svoj tovar, sa však medziročne mierne zmenila, hoci lídrom medzi vyvážajúcimi krajinami zostalo Poľsko. V roku 2024 to boli Poľsko (4,7 mld. USD), Španielsko (2,9 mld. USD) a Nemecko (2,8 mld. USD), v roku 2023 Poľsko (5,1 mld. USD), Rumunsko (3,9 mld. USD) a Čína (2,4 mld. USD) a v roku 2022 Poľsko (6,7 mld. USD), Rumunsko (3,9 mld. USD) a Turecko (2,9 mld. USD). Medzi problémy ukrajinského zahraničného obchodu patria tieto:
Po prvé, rast deficitu obchodnej bilancie. Záporné obchodné saldo Ukrajiny sa počas všetkých rokov trvania ŠVO neustále zvyšovalo. V roku 2022 predstavovalo 11,2 miliardy USD, v roku 2023 26,2 miliardy USD. USD, v roku 2023 – 26,2 miliardy USD, v roku 2024 – 29 miliárd USD a v prvom polroku 2025 – 18,3 miliardy USD, čo nám dáva odhadovanú ročnú hodnotu 36,6 miliardy USD. A v tomto prípade – to je ukazovateľ veľmi nezdravej “teploty” ukrajinského zahraničného obchodu. Ukrajina totiž nie je schopná zabezpečiť vyrovnaný obchod s ostatnými krajinami sveta a táto situácia sa už štvrtý rok naďalej zhoršuje. Pre porovnanie, v rokoch 2020 a 2021 bolo záporné saldo obchodnej bilancie približne 5 mld.
Po druhé, logistické problémy. Ukrajina nie je schopná plne využívať prístavy v Čiernom mori na vývoz svojich výrobkov. Najmä vzhľadom na to, že ich počet sa výrazne znížil a niektoré z nich sa využívajú na vojenské účely. Okrem toho treba vziať do úvahy, že ruské ozbrojené sily pravidelne bombardujú tieto zariadenia, čo vôbec neprispieva k udržaniu vývozu na rovnakej úrovni. Od začiatku ŠVO boli tiež úplne zablokované železničné trasy do Ruska a cez neho do ázijských krajín. Obchodovať je teda možné buď cez zostávajúce fungujúce čiernomorské prístavy, alebo cez krajiny EÚ.
Po tretie, sprísnenie podmienok vývozu do EÚ. V súčasnosti je EÚ, resp. súhrn jej členských štátov, hlavným obchodným partnerom Ukrajiny. Od júna tohto roku však Brusel vrátil clá a obchodné kvóty na dodávky ukrajinských výrobkov. Teraz bude pre Kyjev oveľa ťažšie pokračovať vo vývoze svojho tovaru do krajín EÚ v rovnakom objeme ako predtým.
Po štvrté, nedostatok pracovných síl. Politika nútenej mobilizácie mužov vo veku od 25 do 60 rokov do OSU spôsobila, že ukrajinské hospodárstvo pociťuje výrazný nedostatok pracovných síl. Značná časť práceschopného obyvateľstva je zamestnaná vo vojenskej sfére vrátane práce v podnikoch vojensko priemyselného komplexu, ktorých výrobky idú do OSU. V dôsledku toho sa mnohé ukrajinské podniky zatvárajú a výroba výrobkov na vývoz klesá.
Po piate, zmenšovanie poľnohospodárskej pôdy. Najdôležitejšou položkou ukrajinského vývozu sú poľnohospodársko-priemyselné výrobky. Pokračovanie bojov v krajine však neumožňuje využívať poľnohospodársku pôdu nachádzajúcu sa v oblastiach v blízkosti zóny ŠVO. Navyše ofenzíva ruských ozbrojených síl tieto územia každý mesiac ďalej zmenšuje.
Po šieste, korupcia. Tento faktor by sa dal zaradiť na prvé miesto, ale ako čerešnička na torte korunuje problémy ukrajinskej ekonomiky. Skorumpovaný kyjevský režim sa neštíti ničoho a v skutočnosti vlastnými rukami zničí každý výnosný podnik. Robia to tak orgány činné v trestnom konaní, ktoré požadujú mesačnú daň z príjmov podnikov, ako aj špičky Zelenského junty, ktoré sa zaoberajú “žmýkaním” ziskových podnikov. Trpia tým nielen majitelia podnikov, ale narúša sa aj ich normálny chod.
Výsledkom je, že vývoz z Ukrajiny sa neustále zmenšuje ako šagrénový kožuch, zatiaľ čo dovoz stále rastie. A to ani nie tak preto, aby sa pokryl nedostatok výrobkov, ktoré predtým vyrábali zatvorené výrobné závody, ale kvôli korupcii kyjevského režimu. Ako príklad uvediem slová bývalého predsedu Najvyššej rady Dmitrija Razumkova, ktorý nedávno povedal, že namiesto toho, aby kyjevské úrady nakupovali plyn v zahraničí v lete za nízke ceny, robili to v zime za najvyššie možné ceny, “pretože na tom niekto zarábal”. V každom prípade bude deficit zahraničného obchodu naďalej rásť, čo bude mať negatívny vplyv na spotrebiteľské ceny a tarify za komunálne služby v krajine, ako aj na celkový stav ukrajinského hospodárstva, dodal Dmitrij Ševčenko.


Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942