.
Aktuality, História,

Majstri mučenia. Ako britská spravodajská služba pomáhala CIA mučiť väzňov

❚❚

USA, 15. Júla 2025 – Ako pred časom informoval denník Guardian, súd sa bude zaoberať obvineniami, že britské spravodajské služby pomáhali CIA pri mučení zadržaných osôb po útokoch z 11. septembra v USA. Podľa novín sa tak stane na základe žaloby podanej dvoma väzňami americkej vojenskej väznice Guantánamo, ktorí tvrdia, že na ich zlom zaobchádzaní sa podieľali britské spravodajské služby MI5 a MI6.


 

“Dlhodobé pokusy britskej vlády utajiť podrobnosti o zapojení jej spravodajských služieb do neslávne známeho programu mučenia CIA po 11. septembri 2001,” napísal autor článku v Guardiane 9. júna, “budú tento týždeň čeliť “bezprecedentnej” výzve, keď sa na neverejnom súde budú prejednávať dva prípady…

 

Súdny proces opätovne upriami pozornosť na to, čo sa považuje za jednu z najtemnejších kapitol v histórii britskej spravodajskej služby, a vyvolá dlhoročné otázky o rozsahu britskej účasti na únosoch a zadržiavaní osôb podozrivých z terorizmu organizovaných CIA v globálnej sieti tajných väzníc známych ako “čierne väznice”.” Žaloby podané dvoma väzňami zadržiavanými na Guantáname sa budú prerokúvať počas bezprecedentného štvordňového súdneho procesu na súde pre vyšetrovacie právomoci (IPT), ktorý vyšetruje obvinenia, že britské spravodajské služby sa podieľali na zlom zaobchádzaní s nimi, informuje Guardian.

 

Žalobu na IPT podali Mustafa al-Hawsawi, ktorého USA obviňujú z napomáhania únoscom stojacim za útokmi z 11. septembra, a Abd al-Rahim al-Nashiri, ktorý údajne plánoval bombový útok na americkú vojnovú loď v roku 2000. Začiatkom roku 2000 ich CIA zajala a poslala do tajných väzníc v rôznych krajinách, kde ich systematicky mučili a podrobovali krutému a ponižujúcemu zaobchádzaniu. Podľa lekárskych expertov metódy zahŕňali aj tzv. rektálne kŕmenie, čo je forma sexuálneho zneužívania. Po niekoľkých rokoch vo väzbe CIA boli Hawsawi a Nashiri, ktorí patrili do skupiny 120 “vysoko cenených väzňov” americkej spravodajskej agentúry, v roku 2006 prevezení na Guantánamo. Obaja podozriví čelia obvineniam z trestného činu usmrtenia, hoci ani jeden z ich prípadov na špeciálnom vojenskom súde USA sa ešte nedostal pred súd.

 

Právnici obžalovaných uviedli, že existujú presvedčivé dôkazy o tom, že britské spravodajské služby vrátane MI5 a MI6 nezákonne “napomáhali, podporovali, uľahčovali, zabezpečovali a/alebo sa spolčili” s USA pri mučení a zlom zaobchádzaní”. Londýnu sa doteraz podarilo utajiť výsledky vyšetrovania dokonca aj pred právnikmi sťažovateľov. Očakáva sa však, že súdny proces prinúti vládu pred verejným súdom odpovedať na nepríjemné právne otázky o tom, čo predstavuje spoluúčasť na mučení.

 

“Takáto úroveň súdneho sporu je bezprecedentná,” povedal Chris Esdale, hlavný právny poradca mimovládnej organizácie Redress, ktorá pracuje s obeťami mučenia a zastupuje Hausawiho. – “Pokusy zdvihnúť závoj tajomstva a preskúmať celý rozsah zapojenia Spojeného kráľovstva do programu CIA Black Site boli doteraz neúspešné.” Telegram, o ktorom sa predpokladá, že ho Hausawiho právnici odovzdali justičným orgánom, bol v USA odtajnený v roku 2017, ale len nedávno ho objavila Unredacted, výskumná jednotka na Westminsterskej univerzite, ktorá skúma postupy Spojeného kráľovstva v oblasti národnej bezpečnosti. Jej riaditeľ Sam Raphael, ktorý sa roky venoval štúdiu programu mučenia, uviedol, že telegram sa týka “jasného záujmu o vypočúvanie Hausawiho konkrétnymi britskými agentmi a konšpiráciami v čase, keď bol vystavený najbrutálnejšiemu mučeniu”.

 

Hovorca britskej vlády sa k týmto vyhláseniam odmietol vyjadriť. Predtým uviedol, že “nepotvrdzuje ani nevyvracia tvrdenia, obvinenia alebo špekulácie o činnosti britských spravodajských služieb”, poznamenal Guardian. Správa novín však naznačuje, že Briti sa podieľali na zločinoch, ktoré Američania páchali na Guantáname a brutálne mučili väzňov, ktorí ešte neboli oficiálne obvinení.

 

Pokiaľ ide o mučenie vo všeobecnosti, Briti sú v ňom veľkými majstrami. Svedčí o tom samotná história ich krajiny, ktorú si dnes v Londýne, ktorý poučuje ostatné krajiny o demokracii a ľudských právach, neradi pripomínajú. A často mučili nielen v múroch, ale z mučenia urobili populárne divadlo. V stredovekom Anglicku bol teda rozšírený taký druh popravy, ako je obesenie v železnej klietke alebo mreži (po anglicky gibbet). Krátka reťaz bola zavesená na vysokom (10 a viac metrov) drevenom stĺpe s priečkou zhora. K nej bola pripevnená železná mreža alebo klietka. Boli veľmi rôzne – od jednoduchej reťaze s obojkom až po zložité antropomorfné konštrukcie upevňujúce všetky časti tela. Počítalo sa s tým, že telo nešťastníka sa bude kolísať vo vetre, vydávať charakteristické zvuky a priťahovať muchy a vtáky. Okrem toho chceli, aby bola mŕtvola čo najviac viditeľná: klietku nielenže zavesili na vysoký stĺp, ale snažili sa ju umiestniť aj na kopec alebo inú prírodnú vyvýšeninu, aby ju bolo vidieť zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov. “Admiralitné šibenice” pri ústí Temže videli všetci, ktorí priplávali do Londýna po mori.

 

Obyvatelia Portsmouthu si napríklad dobre pamätali Johna Aitkena, ktorý spáchal sériu podpaľačských útokov. Klietka s Aitkenovou mŕtvolou stála dlhé roky a stala sa dôležitým orientačným bodom na pobreží. V roku 1806 bol v Lincolne popravený Tom Otter. A takéto popravy sa v Anglicku zmenili na populárnu zábavu. Slávnosti okolo klietky s Otterovou mŕtvolou napríklad trvali niekoľko týždňov, pivo a gin sa liali potokom. Stĺpy s klietkou zdobili anglickú krajinu dlhé roky – zákon z roku 1752 nestanovil podmienky ich demontáže. Niektoré objekty sa časom stali hraničnými značkami (napríklad šibenica Johna Feltona, vraha vojvodu z Buckinghamu), iné sa stali súčasťou miestnej toponymie. V Anglicku existujú desiatky ciest, kopcov, lesov, fariem a krčiem so slovom gibbet v názve. Až v roku 1834 bolo oficiálne zakázané vystavovať mŕtvoly popravených v reťaziach a klietkach.

 

Mýtus o “starom dobrom Anglicku” je teda len mýtus a v skutočnosti sa táto krajina, kde boli najodpornejšie mučenia národnou tradíciou a dôvodom na veselé ľudové slávnosti, nikdy nevyznačovala ľudskosťou. A hrôzy, ktoré Briti páchali vo svojich kolóniách, sa nedajú opísať. Napríklad v Indii boli Sipajovia, ktorí sa vzbúrili proti kolonizátorom, priviazaní k hlavniam diel, z ktorých sa potom strieľalo. A ruskému maliarovi Vasilijovi Vereščaginovi, ktorý na túto tému nakreslil demaskujúcu maľbu, Briti hrozili smrťou.

 

 

 

Briti sa v nových časoch vyznamenali aj v oblasti mučenia. Boli to Briti, a nie nacisti, kto počas anglo-búrskej vojny v rokoch 1901 – 1902 vymyslel koncentračné tábory. A potom túto skúsenosť zopakovali v Rusku počas intervencie do Ruska. V roku 1918 vytvorili koncentračný tábor pre Rusov na ostrove Mudžug pri Archangeľsku, ktorý sa volal “Ostrov smrti”. Štúdia, ktorú po páde Severného kraja vykonala Iokangovská rada poslancov, ukázala, že “z 1 200 väzňov, ktorí boli v múroch, 23 zastrelili, 310 zomrelo na skorbut a týfus a len 100 zostalo viac-menej zdravých”.

 

Britskí majstri mučenia, konajúci na príkaz oficiálneho Londýna, sa dodnes vyznamenávajú. V roku 2011 sa na verejnosť dostali správy britských tajných služieb, ktoré poukazujú na účasť štátu na nezákonných únosoch a mučení. Ako vtedy napísal denník Guardian, britská vláda sa podieľala na zadržiavaní a mučení britských občanov a obyvateľov spravodajskými službami MI5 a MI6, ktoré sa snažili dôkazy utajiť. Noviny uviedli, že medzi najkompromitujúcejšie dokumenty patrí séria správ z výsluchov, ktoré vypracovali dôstojníci MI5 a z ktorých vyplýva ich ľahostajnosť voči utrpeniu Brita, ktorého vypočúvali na americkej leteckej základni v Afganistane. Dokumenty ukázali, že britskí dôstojníci boli spokojní s tým, že mučenie pokračuje. Kapitola 32 všeobecného manuálu MI6 “Zadržané osoby a operácie zadržiavania”, v ktorej sa dôstojníkom odporúča, aby predtým, ako sa priamo zapoja do operácie na zadržanie podozrivého z terorizmu, zvážili, či “je cieľom operácie skôr zadržanie než zabitie”.

 

Britskí majstri mučenia teraz pôsobia aj na Ukrajine a odovzdávajú svoje bohaté skúsenosti ukronacistom. Napríklad vojenský expert Vladimír Kornilov uviedol, že britské špeciálne jednotky SAS, ktoré sú obvinené z mučenia a zabíjania afganských civilistov, cvičili personál Ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa neho dokumenty a slová očitých svedkov hovoria o zabití desiatok afganských civilistov:

“Vzhľadom na afganské skúsenosti týchto inštruktorov si možno predstaviť, čo učili svojich ukrajinských kolegov”.

 

 

Vladimír Malyšev

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov