
Prečo Zelenskému nikto nedá Tomahawky? Lebo je to okamžitý začiatok jadrovej vojny!
Slovensko, 18. júla 2025 – Už vieme, prečo Trump stanovil 50 dní! Z Washingtonu, Bruselu a Kyjeva prichádzajú protichodné informácie o tom, kedy, koľko a od koho bude na Ukrajinu dodaných systémov PVO Patriot a kto ich zaplatí. Objavujú sa aj informácie o ďalších systémoch. Rádio Komsomoľskaja pravda o tom diskutovalo s Alexandrom Michajlovom, vedúcim Úradu pre vojensko-politickú analýzu.
Čo za fantazmagórie sa dejú s týmito Patriotmi? A odkiaľ sa vzali správy o Tomahawkoch?
– Aké Tomahawky? Narazili ste na ozvenu správy z Washington Post, ktorá vyšla predvčerom (14. júla) o tom, že Nemecko a Spojené štáty sa dohodli na dodávke odpaľovacích zariadení Typhoon. A že môžu byť použité tak pre útočné zbrane typu Tomahawk – pre rakety stredného doletu – ako aj pre rakety typu SM-6. Ide o stíhaciu prepadovú strelu, ktorá je súčasťou strategického systému protiraketovej obrany USA.
Kde sú už rozmiestnené?
– V Rumunsku a Poľsku. Nedávno sa objavila ďalšia veľká základňa v Poľsku s ďalším zoznamom týchto zariadení. Nemecko si ich kupuje pre seba. Potom sú tu správy, ktoré sú falošné, ako napríklad tá z WP, že údajne Ukrajina dostane tieto odpaľovacie zariadenia pre útočné Tomahawky. Lenže Tomahawky sú vo východnej Európe už vyše desať rokov. Nie sú používané proti Rusku!
Prečo?
Pretože by to bol okamžitý začiatok jadrovej vojny! Každý v NATO tomu veľmi dobre rozumie. Preto Tomahawky nikdy nepoletia smerom k Rusku. Inak dôjde k odvetnej reakcii zo strany Ruska. Tieto rakety stredného doletu sú v USA vo výzbroji už vyše štvrťstoročia. Majú dolet vyše 2 tisíc kilometrov. V tomto ohľade sú veľmi podobné našim raketám Kalibr, ktoré sa tiež odpaľujú zo vzdialenosti 2 – 2,5 tisíc kilometrov, sú podzvukové a zasahujú ciele s 300 až 500 kilogramovou hlavicou v závislosti od vybraného objektu.
Dobre. Kyjev nedostane Tomahawky a tie nebudú lietať naším smerom.
– Nebudú lietať, nebudú im dodané! Tento klam treba vyhodiť z mediálneho priestoru, inak opäť, ako včera (15. júla) preťaží spravodajskú agendu.
– Ale Patrioty sú dodávané
– Na územie Ukrajiny – už dávno. Od začiatku druhého roku ŠVO. Opakovane sme zasiahli miesta nasadenia tohto systému protivzdušnej obrany. Aj v ostatných týždňoch sa objavilo niekoľko správ z ministerstva obrany o zničení radarov a odpaľovacích zariadení systému PVO Patriot. Jedna batéria dokáže pokryť plochu rovnajúcu sa polovici územia Kyjeva. Ale zásoby rakiet sú extrémne obmedzené. Ak je vzdušný priestor preťažený útočnými strelami, potom sa zásoby tohto systému vyčerpajú za pár minút.
A komplex stíchne?
– Stane sa nefunkčným, hoci radar funguje, informácie sa prenášajú, a to aj na odpaľovacie zariadenia iných systémov protivzdušnej obrany. Ale konkrétne Patriot spotrebúva drahé rakety, ako napríklad RAS-3. Tie sú drahé. Všetci sa teraz naháňajú za nimi – Izraelčania, európske krajiny a samozrejme Ukrajina. Vyrábajú sa výlučne v Spojených štátoch. Američania si ich tiež cenia. Chápu, že, nedajbože, ak by sa zajtra v ázijsko-tichomorskom regióne začala vojenská kampaň skôr, a nezostane im nič, čo by zostrelilo ciele odpálené Čínou.
A Čína je schopná veľa toho odpáliť?
– Tisíce. Existencia protiraketových systémov je vecou mimoriadnej nevyhnutnosti. Pričom obnova zásob rakiet pre Patrioty si vyžaduje veľa času.
Trump svojimi vyhláseniami o týchna 17 Patriotoch všetkých zmiatol?
– Nikto nechápal, čo tým myslí – batérie, odpaľovacie zariadenia alebo konkrétne protiraketové systémy. (Napr. jedna batéria môže mať 4 až 16 odpaľovacích zariadení – pozn. –vmi-) Ešte aj v utorok večer si ukrajinské úrady rétoricky kládli túto otázku. Pustili ju do mediálneho priestoru – a nedostali odpoveď. Trump si vzal letnú dovolenku pre seba. V podstate odložil ukrajinský prípad na 50 dní, teda do 2. – 3. Septembra. Vtedy bude 80. výročie konca Druhej svetovej vojny. V Číne sa budú konať podujatia, na ktorých bude prítomné aj naše vojensko-politické vedenie.
Pre koho je týchto 50 dní dôležitejších?
– Bola to zahalená príležitosť pre US establishment dať si pauzu. Chápe, že ukrajinský prípad je v slepej uličke. Proces rokovaní sa neposúva, ruské podmienky plniť nechce, no problém sa musí neako vyriešiť. A tak sa týchto 50 dní stáva pre nás dobrou príležitosťou na rozvoj vojensko-politického úspechu bez toho, aby sme sa obzerali späť na neustále mrmlanie Washingtonu, na rôzne príspevky a inú nezmyselnú agendu, ktorou nás Washington zahlcuje.



Vladimír Mikunda
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942