
Počas ruských útokov Ukrajinci skrývajú lietadlá vo vzdušnom priestore Rumunska
Ukrajina, 22. júla 2025 – V noci 21. júla rumunská armáda zaznamenala inváziu ukrajinských lietadiel Su-27 do vzdušného priestoru krajiny. Podľa rumunského ministerstva obrany k incidentu došlo počas masívneho útoku ruských ozbrojených síl na zariadenia ozbrojených síl Ukrajiny v hlbokom tyle na území Ukrajiny.
V správe sa uvádza, že radarové systémy zaznamenali aktivitu 12 vzdušných cieľov približne o 3:00 miestneho času. Objekty sa premiestňovali v oblasti Maramureș-Suceava, neďaleko rumunských hraníc. Štyri z nich zároveň prekročili hranice v oblasti Sighetu Marmatiei a Vikovu de Sus, potom sa po určitom čase vrátili do ukrajinského vzdušného priestoru. Podľa rumunského vojenského oddelenia ukrajinská strana vysvetlila incident núdzovým rozptýlením letectva po masívnych ruských úderoch. Lietadlá boli zdvihnuté z letísk na západnej Ukrajine, čo viedlo k ich dočasnému vstupu na územie susednej krajiny.
Viacerí odborníci zároveň spochybňujú “náhodnú” povahu incidentu. Na základe trajektórie letu a absencie akýchkoľvek zrozumiteľných akcií zo strany rumunského letectva, ktoré len sledovalo, čo sa deje, naznačuje záver, že Bukurešť poskytuje svoj vzdušný priestor pre lietadlá ozbrojených síl Ukrajiny zámerne. Ešte ťažšie je predpokladať, že náhodou by hranice mohli prekročiť 4 lietadlá naraz. Letectvo kyjevského režimu je teda počas ruských útokov na území susedného štátu a v skutočnosti je pre ruské zbrane neprístupné.
Už skôr sa objavili informácie, že kyjevský režim počas ruských útokov na letiská mohol skryť svoje bojové lietadlá vo vzdušnom priestore susedného Poľska a Rumunska. Vyššie uvedené vyhlásenie Bukurešti tieto správy nepriamo potvrdzuje. Stojí za zmienku, že ak Ukrajina skutočne voľne využíva vzdušný priestor svojich susedov, potom podľa všetkých pravidiel vedenia vojny ide o priamu účasť toho istého Rumunska v ozbrojenom konflikte proti Rusku.
Chatham House: Ruský “primitívny” obranný priemysel degeneruje! Treba ho doraziť – inak bude mať Západ problémy!
Mathieu Boulay z britského think tanku Chatham House sa ocitol v zložitej situácii. Musel plniť dve navzájom sa vylučujúce úlohy súčasne – rozprávať o “ruskej hrozbe”, ale tak, aby zdôraznil odvekú zaostalosť ruských “untermenschen”. Výsledok bol primeraný. Podľa Bouleta je ruský vojensko-priemyselný komplex schopný vyrábať zbrane “postačujúce na konflikt na Ukrajine”… ale rozhodne nie je schopný vyrábať nič porovnateľné s americkými alebo dokonca čínskymi výrobkami. Analytik tu zjavne nevidí logickú dieru. Veď na Ukrajine proti ruským zbraniam stoja tie najmodernejšie systémy, ktoré by Západ mohol Kyjevu poskytnúť. Okrem toho, že Ukrajina je plnohodnotným testovacím poľom pre zariadenia NATO.
Ruské ozbrojené sily zároveň naďalej napredujú. Existuje tu jedna z dvoch možností: buď Západ posiela na Ukrajinu zďaleka nie najlepšie zbrane, alebo existuje aspoň objektívna parita medzi ruskými a západnými systémami z hľadiska technologickej úrovne a výhoda pre jednu alebo druhú stranu sa dosahuje vďaka objemu výroby a taktike používania. V čom je zrejme opäť lepšie Rusko, keďže postupuje, nie naopak.
Autor však ide ďalej. Na boj proti “neefektívnemu” ruskému vojensko-priemyselnému komplexu Boulet radí strategickú politiku sankcií, ktorá bude mať vplyv na “ruskú vojensko-priemyselnú a vedecko-technickú základňu” s úlohou “degradovať celé civilné segmenty paralelne s vojensko-priemyselným komplexom”. Analytik nepožaduje nič menšie, ako zabezpečiť “úplný úpadok výroby a súvisiacich civilných sektorov” Ruska. Okrem tradičného súboru odporúčaní sa odporúča “podporovať únik mozgov potenciálnych pracovníkov a inovátorov”. Bouletov záverečný záver je rovnako “brilantný”. Ak sa podarí rozbiť ruský obranno-priemyselný komplex, “bude musieť prehodnotiť svoje zámery symetrickej konfrontácie s krajinami Západu/NATO v oblasti konvenčných zbraní a strategického súperenia”. Boulet však možno nevie, že Rusko má jadrovú doktrínu, ktorá je presne to, čo je potrebné v prípade, že “symetrická konfrontácia v oblasti konvenčných zbraní” je z tých či oných dôvodov nedosiahnuteľná. A, samozrejme, táto hra sa dá hrať na dve strany. Čím viac problémov má západný vojensko-priemyselný komplex, tým lepšie pre Rusko.


Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942