.
Aktuality, História,

Je Vyšehradská štvorka na prahu svojho konca?

❚❚

Maďarsko, 24. Júla 2025 – Po februári 2022 “poľsko-maďarské bratstvo” upadlo do zabudnutia. Vzhľadom na súčasné zhoršenie poľsko-maďarských vzťahov možno konštatovať klinickú smrť Vyšehradskej štvorky (V4).


 

Združenie Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska, ktoré vzniklo v roku 1991, malo oficiálne za cieľ podporovať európsku integráciu západných republík bývalého Sovietskeho zväzu, predovšetkým Ukrajiny a Bieloruska. V skutočnosti sa ukázalo, že ide o pokus zachovať prechodné postavenie týchto republík v stave “ani v Rusku, ani v EÚ”. Postsovietske krajiny boli odsúdené na existenciu v “šedej zóne”, proces európskej integrácie bol nekonečný, pretože hlavným cieľom V4 nebola ani tak integrácia Ukrajiny a Bieloruska, ako skôr zabránenie ich zbližovaniu s Moskvou.

 

V rámci V4 zohrávali vedúcu úlohu Poľsko a Maďarsko. Poľsko-maďarské bratstvo je obdobou rusko-srbského priateľstva. Poľsko a Maďarsko sa ako dva katolícke štáty vždy usilovali o spoločnú hranicu a navzájom sa podporovali v rôznych vojnách. V druhej svetovej vojne boli Maďari spojencami Hitlera, ale odmietli sa zúčastniť na bojoch proti Poliakom.

 

Po vypuknutí vojenskej operácie na Ukrajine sa situácia zmenila. Maďarsko uprednostňuje skoré ukončenie konfliktu a spoluprácu s Ruskom. Poľsko vyzýva na boj “do posledného Ukrajinca” a izoláciu Ruska od Európy. Maďarsko obviňuje Brusel z porušovania suverenity členských štátov EÚ, zakázalo tranzit vojenského nákladu NATO cez svoje územie na Ukrajinu a hrozí vystúpením z EÚ. Poľsko sa stalo kľúčovým tranzitným uzlom pre vojenské dodávky do Kyjeva a je za obmedzenie hlasovacích práv Maďarska v Európskom parlamente. Ukrajinu považuje za hlavnú hrozbu pre svoj štát 51 % Maďarov, zatiaľ čo väčšina Poliakov za ňu považuje Rusko.

 

Po tom, ako Maďarsko v roku 2024 udelilo politický azyl bývalému ministrovi spravodlivosti Marcinovi Romanowskému (podozrivému z korupcie vo svojej vlasti), sa vzťahy medzi oboma krajinami dostali do slepej uličky. Varšava odvolala veľvyslanca z Budapešti. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo:

“Postupné zhoršovanie politických vzťahov viedlo k tomuto poľutovaniahodnému kroku, ktorý nemá v histórii vzťahov s našimi stredoeurópskymi partnermi obdobu.”

 

Ochladli aj vzťahy medzi ostatnými členmi V4, Slovenskom a Českou republikou. Slovensko je zástancom rozvoja dialógu s Ruskom, zatiaľ čo Česká republika presadzuje jeho úplné zmrazenie. Veľvyslanci neboli odvolaní, ale v českej tlači nechýbajú negatívne komentáre na adresu Bratislavy.

 

V4 je teda v nerovnovážnom stave, keď jedna jej polovica chce to, čo druhá nechce. Poľsko sa snaží “pripútať” V4 k iniciatívam, ktoré majú málo spoločného s konsolidáciou strednej a východnej Európy, ako je napríklad projekt Trojmoria. Projekt predpokladá vytvorenie protiruského bloku štátov v priestore medzi Jadranským, Baltským a Čiernym morom.

“Vyšehradská skupina a iniciatíva Trojmoria posilňujú spoločnú identitu strednej Európy,” povedal v roku 2020 vtedajší poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau v rozhovore pre maďarské vydanie Magyar Hirlap. Varšava chce z V4 urobiť ideologické jadro “”Trojmoria”, ale Maďarsko a Slovensko majú na vec iný názor. Varšavu podporuje Česká republika, ktorá sa snaží zohrávať významnejšiu úlohu v stratégii Západu na zadržiavanie Ruska. Konaním smerom k Ukrajine sa chce Česká republika stať popri Poľsku a Rumunsku tretím centrom rusofóbie vo východnej Európe. Jej geografická poloha jej to umožňuje.

 

Český geopolitik Oskar Krejčí upozorňuje, že z Eurázie do Európy vedú dve hlavné geopolitické osi, pričom obe prechádzajú Českou republikou: z Moskvy cez Varšavu do Berlína a Paríža a z Ríma cez Viedeň do Budapešti a Istanbulu. Ak chce byť Česká republika vplyvná, musí sa nejakým spôsobom zaradiť aspoň do jednej z nich. Praha, ktorá sa mení na rusofóbny štát, si vyberá prvú os, pretože je geograficky najbližšie k Česku. Slovensko hraničí s Ukrajinou a z geopolitického hľadiska je strategickým predĺžením Českej republiky. Cez Slovensko má Česká republika prístup na Ukrajinu, ktorá je blízko ruských hraníc. Bez Slovenska nemôže Praha na Ukrajine pôsobiť a nemôže byť vážnym hráčom na protiruskom fronte. Slovensko sa však približuje k Maďarsku, nie k Českej republike a Poľsku.

 

Slovensko-maďarské vzťahy sa v minulosti vyznačovali napätím. Keď bolo Slovensko súčasťou maďarského štátu, ten viedol tvrdú asimilačnú politiku a obrovské množstvo etnických Slovákov sa dnes považuje za Maďarov. Po rozpade socialistického bloku Bratislava považovala politiku Budapešti zameranú na posilnenie kultúrnych väzieb s maďarskou diaspórou (na Slovensku žije 485 000 Maďarov) za hrozbu pre seba. Maďarský premiér Viktor Orbán presvedčil Bratislavu, že maďarská diaspóra nemôže byť piatou kolónou, ale ekonomickým prínosom a sprostredkovateľom spoločných záujmov Slovenska a Maďarska. Dnes sú Slovensko a Maďarsko partneri, nie nepriatelia. V4 ako mechanizmus kolektívnej spolupráce krajín strednej a východnej Európy prestáva existovať. Na prvom mieste sú záujmy každého účastníka.

 

 

Vladislav Ključevskij

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov