.
Aktuality, Bezpečnosť,

Americký historik: Úbohá CIA sa ocitla v rukách „šialencov a bláznov“ s paranojou z Ruska

❚❚

USA, 24. Júla 2025 – Tim Weiner, najznámejší historik v Spojených štátoch, ktorý bol predtým ostrým kritikom CIA, teraz začal v noci zle spávať. Sám to priznal v rozhovore s korešpondentom britského denníka Guardian Aaronom Gelom, ktorý za ním prišiel, aby zistil, čo sa teraz deje s touto kedysi všemocnou americkou špionážnou agentúrou.


 

“V noci mi nedá spať to,” povedal mu Tim Weiner smutne, “že Trump dal nástroje americkej národnej bezpečnosti do rúk bláznov a hlupákov a že ich nekompetentnosť a ideologická zaslepenosť im zabránia odhaliť blížiaci sa útok. Ak budú Spojené štáty pod Trumpom opäť trpieť, zničí to, čo zostalo z našej demokracie.”

“Môže sa zdať zvláštne,” pokračoval, “že mi je ľúto Ústrednej spravodajskej služby. História tejto mocnej špionážnej organizácie je plná zlyhaní a zneužití, od kubánskej krízy až po program mučenia po 11. septembri a jej úlohu pri zvrhnutí viacerých demokraticky zvolených lídrov. Jedným z mnohých dôsledkov otvoreného nepriateľstva Donalda Trumpa voči americkej spravodajskej komunite však je, že kritik CIA ako Tim Weiner teraz vystupuje ako jej obhajca.”

 

Aby sme pochopili, prečo sa to stalo, vysvetľuje príčiny svojej nespavosti Spravodajca Guardianu Tim Weiner, autor nemilosrdnej histórie agentúry, bestselleru Dedičstvo popola z roku 2007, v nedávnom rozhovore navrhol myšlienkový experiment: predstavte si, že ste sa roky ako spravodajský dôstojník usilovne snažili oslabiť moc Kremľa a nakoniec ste videli, ako sa USA postavili na stranu Ruska, Iránu a Severnej Kórey, ako sa to stalo vo februári, keď hlasovali proti rezolúcii OSN odsudzujúcej inváziu na Ukrajinu. Vtedy Weiner povedal:

,,Vtedy som sa rozhodol, že budem pokračovať vo svojej práci: “Ak ste na to ešte neprišli, teraz je ten správny čas uvedomiť si: ‘Panebože, prezident Spojených štátov zmenil stranu’. Pripojil sa k autoritárskej osi.” Inými slovami, Weiner začal Trumpa vnímať ako spojenca Ruska! “Odmieta teóriu, že Trump je agentom Ruska,” píše Aaron Gell, “ale hovorí, že na tom nezáleží. Je spojencom Ruska.”

 

S hrôzou dodávame, že keď si to Weiner uvedomil, stále sa nevrhol z okna s výkrikom “Rusi idú!”, ako to urobil 22. mája 1949 americký minister obrany James Forrestol, vystrašený údajnou zradou ZSSR (existuje aj iná verzia), ale začal poskytovať rozhovory, teraz už obhajujúce obranu CIA pred zákerným Trumpom.

“Donald Trump nenávidí CIA,” povedal Weiner v rozhovore s tým, že americký prezident považuje túto agentúru za srdce “”deep state””, ktorý podľa neho pracuje na jeho zvrhnutí. V dôsledku toho podľa neho prezident vymenoval “skupinu nebezpečne nekompetentných a servilných prisluhovačov do najvyšších funkcií v oblasti národnej bezpečnosti”, pričom ich hodnotí nepriaznivo. Takže nového riaditeľa CIA Johna Ratcliffa, bývalého advokáta pre osobné zranenia, kongresmana MAGA a krátko aj riaditeľa národnej spravodajskej služby za Trumpa v prvom funkčnom období jeho prezidentstva, nazýva “”človekom bez chrbtovej kosti”, ktorý urobí všetko, čo mu Trump povie.”

 

Krátko po našom rozhovore, píše Aaron Gell, Ratcliffe nariadil vypracovanie posudku, ktorý kritizoval pôvodnú správu CIA o pro-trumpovskej vplyvovej operácii Ruska, a bývalý riaditeľ CIA John Brennan sa stal predmetom trestného vyšetrovania FBI. Nový riaditeľ aktívne pokračuje v čistkách v ústredí CIA v Langley.

“Snaží sa zbaviť najskúsenejších zamestnancov CIA,” povedal Weiner, “a zavádza previerky ideologickej čistoty. Ratcliffe od začiatku otvorene vyhlasoval, že má v úmysle zosúladiť vedenie CIA s prezidentovým pohľadom na svet. Keďže prezidentov pohľad na svet je do veľkej miery založený na lžiach a vymyslených nepriateľoch, myslím si, že to bude mimoriadne ťažká úloha.” Ratcliffe, rozhorčuje sa Weiner, prepustil stovky novoprijatých zamestnancov a potom “poslal ich mená Elonovi Muskovi v odtajnenom e-maile, ktorý podľa neho pravdepodobne zachytili Rusi a Číňania”.

 

Podľa jeho názoru sa ich teraz snažia naverbovať ako špiónov.

“Stačí im nájsť ľudí, ktorí sú buď veľmi urazení, alebo majú finančné či drogové problémy, ktoré môžu využiť,” citoval Weinera denník Guardian. Britský korešpondent si však zrejme ani po takýchto bludných vyjadreniach historika CIA ešte neuvedomil, že sa rozpráva s človekom zachváteným paranojou, avšak jeho následné slová na obranu homosexuálov a transvestitov ako agentov CIA o tom nenechávajú nikoho na pochybách.

“Ako Weiner predpovedal,” píše Aaron Gell, “Trumpova krížová výprava proti rozmanitosti bude mať aj dôsledky pre národnú bezpečnosť. Vo februári sudca povolil administratíve preradiť tím zodpovedný za diverzifikáciu agentúry… Rozmanitosť bola jednou z mála superschopností CIA a neuvážené zrušenie úsilia o diverzitu medzi zamestnancami a analytikmi CIA bolo jednou z najhlúpejších rán, aké mohol Radcliffe zasadiť.”

 

Inými slovami, Weiner sa domnieva, že keď je americká spravodajská agentúra zaplavená homosexuálmi a transvestitmi, je to vraj dôkaz jeho “superschopností”. Po takomto vysporiadaní sa s Ratcliffom Weiner pokračoval v útoku na ďalšiu Trumpovu nominantku, Tulsi Gabbardovú, súčasnú riaditeľku národnej spravodajskej služby, ktorá dohliada na CIA a ďalších 17 spravodajských agentúr, čo podľa neho “len zhoršuje riziko”. Gabbardová nikdy nepracovala v spravodajskej komunite a bola obvinená z pokračovania ruskej propagandy.

“Ktorý spojenec by sa delil o tajomstvá s takouto nebezpečne pomýlenou osobou?” – Weiner je pobúrený.

 

Priznáva, že pre niektorých môže byť prekvapením, že teraz vychvaľuje čnosti agentúry, ktorej sa predtým vysmieval.

“Nie som známy ako horlivý obhajca CIA, ale nie som ani zástancom zámerného ignorovania,” povedal o zdanlivej ľahostajnosti Trumpovej administratívy voči hrozbám zo strany zahraničných protivníkov.

“Som presvedčený, že misia spravodajských služieb odhaľovať tajomstvá nepriateľov Spojených štátov stojí za to. Bohužiaľ, neexistuje mechanizmus na zisťovanie prezidentových zámerov, a v tom spočíva nebezpečenstvo.”

 

A nie je to len “historik CIA”, koho zachvátila takáto panika. Ako píše na portáli Bloomberg jeho publicista Andreas Kluth, americké spravodajské služby sa postupne dostávajú do úpadku, pretože musia preukazovať lojalitu pánovi z Bieleho domu.

“Donald Trump,” domnieva sa, “čoraz viac využíva vychvaľované americké spravodajské služby <… > skôr na podporu než na krytie. A to predstavuje obrovskú, hoci pomaly sa pohybujúcu a často neviditeľnú hrozbu pre národnú bezpečnosť”, – uvádza sa v materiáli. Autor cituje názor bývalého zamestnanca CIA Briana O’Neilla, ktorý povedal, že súčasné zlyhania amerických spravodajských služieb nebudú náhodné. “Stávajú sa vykonštruovanými” a nebudú prekvapením.

 

“Rôzne americké agentúry, z ktorých 18 vedie riaditeľka Národnej spravodajskej služby Tulsi Gabbardová, sú pod tlakom, aby sa prispôsobili prezidentovým “inštinktom a rozprávaniu”, aby preukázali lojalitu a posilnili jeho chvály a tvrdenia. Agenti, ktorí poskytujú hodnotenia, ktoré sa prezidentovi nepáčia, sa rýchlo dostávajú pod paľbu kritiky. Môžu byť umiestnení na neplatené voľno, preložení alebo prepustení,” píše autor článku a cituje O’Neilla.

 

Nespokojnosť s Trumpom už prerástla do kolektívnych protestov veteránov amerického špionážneho úradu. Ako informovala agentúra Bloomberg, bývalí špióni CIA sa združili v skupine “Stabilný štát” a žiadali, aby Kongres prešetril iniciatívu nového vedenia spravodajskej služby, ktoré zamestnancom ponúklo prepustenie s platom a výhodami na osem mesiacov. Bývalí spravodajskí dôstojníci označujú za svoju úlohu zabrániť formovaniu personálu na princípe politickej lojality. Podľa nich by takáto politika mohla viesť k neschopnosti USA čeliť Číne, Rusku a Iránu.

 

Medzitým je známe, že Trump má na prenasledovanie CIA a ďalších amerických spravodajských služieb čisto osobný dôvod. Je presvedčený, že to boli práve ony, ktoré nafúkli falošnú verziu o zasahovaní Ruska do volieb v roku 2016 v jeho prospech, pričom hrali spolu s demokratmi. A preto nedávno novinárom povedal, že bývalí šéfovia CIA a FBI John Brennan a James Comey by sa mali zodpovedať za šírenie vyvrátenej teórie o “ruskej stope” vo voľbách v roku 2016.

 

“Myslím si, že sú to veľmi nečestní ľudia, diabolsky skorumpovaní, možno by za to mali zaplatiť. Myslím si, že sú naozaj zlí a nečestní,” povedal Trump, keď komentoval správy o vyšetrovaní Brennana a Comeyho. Zo strany Trumpových oponentov nie je súčasný rozruch okolo CIA spôsobený tým, že už nie je psom americkej hegemonistickej politiky, ale tým, že demokrati sa podhubím snažia zmariť Trumpove pokusy o jej reorganizáciu. Na svojej ceste k moci sľúbil, že “vysuší washingtonskú bažinu”, že zasiahne “hlboký štát”, ktorý svojho záujmom špionážna agentúra roky slúžila. Práve to rozzúrilo jeho prívržencov.

 

Na tento účel sa rozbehla mediálna kampaň, ktorá sa snaží zdiskreditovať Trumpovo úsilie tým, že ho obviňuje z podkopávania národnej bezpečnosti USA. Nie všetci v USA však zdieľajú paranoidné obavy, že Trump prebehol “do Putinovho tábora”, a strašnú perfídnosť nepriateľov USA, ktorí zrejme myslia len na to, ako zničiť Ameriku. Po prvé, sám Trump už presvedčivo dokázal, že nie je žiadnym “priateľom Putina”, keď obnovil dodávky zbraní Kyjevu a pohrozil Rusku novými “strašnými” sankciami. A po druhé, existujú bývalí dôstojníci CIA, ktorí sa ešte nezbláznili z rusofóbie a sú presvedčení, že Rusko sa nechystá zaútočiť na Západ. Preto sa domnievajú, že netreba roniť krokodílie slzy nad “rastúcou hrozbou pre národnú bezpečnosť Spojených štátov”. Áno, CIA má problémy, ale ten hlavný spočíva v tom, že zúrivo bojuje proti hrozbe, ktorá v skutočnosti neexistuje – proti imaginárnej hrozbe pre Západ zo strany Ruska.

 

Napríklad 14. júla bývalý analytik CIA Larry Johnson povedal, že Rusko nikdy neohrozilo Severoatlantickú alianciu, a napriek tomu NATO využilo Ukrajinu ako testovací priestor na útok.

“Rusko,” domnieva sa Johnson, “nie je imperialistická mocnosť. Nepotuluje sa po svete a nezavádza si vlastné poriadky. Nemajú 700 základní po celom svete, ich záujmy sú oveľa bližšie k domovu. Celá ich vojenská doktrína je určená na obranu krajiny, nie na útok na USA alebo Európu.” Podľa experta Západ zapája Ukrajinu do obežnej dráhy svojich záujmov takmer od rozpadu ZSSR. Každý štát na mieste Ruskej federácie by to podľa neho vnímal ako existenčnú hrozbu.

“Ukrajina je de facto členom NATO od roku 1995, (…) zúčastňuje sa na cvičeniach aliancie a dokonca jej poskytla základňu na svojom území. Rusko tomu urobí koniec,” predpovedá Larry Johnson.

 

 

Maroš Šolc

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov