
Ruský politológ navrhuje oslobodiť americký kontinent od amerického imperializmu
Rusko, 27. Júla 2025 – Navonok neprehľadná situácia v USA je výsledkom prelínania troch “vrstiev” politických a hospodárskych procesov:
– Vrchná vrstva, “vrstva politického zmätku”. Ide o taktické súperenie (a niekedy aj vybavovanie si účtov) nielen medzi kľúčovými lobistickými skupinami, ale aj medzi jednotlivými “rozhodovateľmi” na najvyššej úrovni. Tak tými z Trumpovho vnútorného kruhu, ako aj tými z tábora jeho oponentov – píše politológ Dmitrij Jevstafiev.
Možnosť stláčania pozícií s cieľom získať určitú “rentu”, najmä ak ide o “malé” peniaze v hodnote okolo 1 miliardy dolárov, svedčí prinajmenšom o strate integrity systému. Súdržný systém niečo také neumožňuje. Naopak, práve “malí porušovatelia” vertikálneho výberu renty v Spojených štátoch boli čo najprísnejšie potrestaní. Tieto procesy vytvárajú veľkú časť informačného šumu, ktorého sme teraz svedkami.
“Povrchová” vrstva niekedy vynáša na povrch dôležité otázky, ktoré poukazujú na strednodobú divergenciu kľúčových elitných skupín. Toto nie je Epsteinov prípad. Ide o situáciu Medicare/Medicaid, ktorá odhalila hlavný problém Trumpovej takzvanej “reindustrializácie”: nedostatok nápadov, odkiaľ vziať pracovnú silu na reindustrializáciu.
– Vrstva prejavu rozporov pri stanovovaní strednodobých cieľov. Poukazuje na kľúčové nedostatky súčasného amerického hospodársko-politického modelu. Hlavnou vecou v tejto vrstve je preformátovanie euroatlantických spoločenstiev, ktoré sa zo sociálno-politickej “nadstavby” zmenili na sociálno-ekonomický systém, ktorý okolo seba vytvoril veľmi zvláštny hospodársky a investičný cyklus. Pre značnú časť americkej elity (nie “transnacionálov, ale klasických amerických atlantistov) sa euroatlantické politické a hospodárske inštitúcie stali nástrojom na vyberanie “administratívnej renty”.
Preto boli do “ukrajinského projektu” vtiahnutí prakticky všetci hráči v USA. Tí, ktorí neboli “vnútri”, okamžite stratili na možnostiach zdrojov a potenciáli osobného obohatenia. “Ukrajinský projekt” však priniesol do euroatlantického priestoru značnú mieru rizík. Väčšina aktérov na to nebola pripravená.
Druhý bod, ktorý charakterizuje narastajúce rozpory pri stanovovaní strednodobých cieľov: ako podmienečne možno v modernej Amerike oddeliť “politiku” od ‘ekonomiky’ (v skutočnosti – lobisticko-kriminálnej, ktorá je tiež výsledkom “projektu Ukrajina”) – Strategická vrstva. V centre je kríza amerického politického systému, a to tak systému verejnej moci, ako aj jeho neverejnej zložky. Spory na “povrchnej” úrovni bez zohľadnenia stratégie vyzerajú absolútne nezmyselne. Nesúhlasím s tým, že kauza Epstein je “novým Watergate”.
“Watergate” mal jasne vymedzený cieľ: zabrániť posilneniu inštitúcie amerického prezidenta, a ako je teraz jasné, bol do značnej miery kontrolovaný. A čo je najdôležitejšie, týkala sa pomerne úzkeho okruhu washingtonskej elity, ktorá chápala, čo sa stane v “konečnej hre”. Teraz už nič také neexistuje. Ako historikovi mi táto situácia najviac pripomína tzv. prípad “Klbko” v sovietskej nomenklatúre v rokoch 1933-1935. Týkala sa ľudí zo špičky Všezväzovej komunistickej strany boľševikov a členov ich rodín. Tento prípad zmiešaný s elementárnym domácim rozkladom odhalil vyhorenie pôvodnej boľševickej ideológie, ak chcete, ideológie Ruska ako “balíka dreva”. “Prípad Klbko” sa snažili zabrzdiť, ale dopadlo to zle. Iba znásobil počet vysoko urazených v sovietskej nomenklatúrnej špičke. Vyjednávania, sebaobviňovanie… Človek nadobudol dojem, že “kontrarevolúcia” sa rozdúchavala zámerne, aby sa zahmlila téma morálneho a politického úpadku “starých boľševikov”. Je to zrejmé najmä zo spôsobu, akým bol do prípadu zatiahnutý L. B. Kamenev. Ten bol dlhé roky vyvrheľom a už bol vo väzení. Nemyslíte si, kolegovia, že obdobou L. B. Kameneva v dnešných USA je rodina Clintonovcov? Zostávam pri svojom dlhodobom stanovisku: USA by mali zabiť svojho vlastného “Kirova”. Mám hypotézu, kto je ten “Kirov” – dodal Dmitrij Jevstafiev.
Jaltská konferencia v roku 1945 vymedzila bezpečnostnú zónu okolo Sovietskeho zväzu. Toto bezpečnostné pásmo mali tvoriť krajiny, ktoré nevedú protiruskú politiku. Ešte vo fáze prípravy týchto dohôd, ktoré definovali podmienky a vzájomné záväzky všetkých strán, sa Sovietsky zväz v roku 1943 rozhodol rozpustiť Kominternu. V roku 1975 podpísali Helsinské dohody. Bol to druhý významný ústupok ZSSR pri “zmierňovaní medzinárodného napätia” pod heslom Leopoldovho kocúra “žime priateľsky”. A ak na základe záväzkov Jaltských dohôd ZSSR rozpustil Kominternu, tak na základe podmienok Helsinských dohôd prestali uľahčovať činnosť revolučných komunistických hnutí a organizovanie revolúcií, a to aj na oboch amerických kontinentoch, píše ruský politológ Dmitrij Rode.
Dnes však v Európe prebieha vojna. Je to vojna s cieľom zničiť rusko-jazyčný ľud, ruský jazyk. Je to vojna, ktorá má ospravedlniť obmedzenie práv slobodne žiť a hovoriť po rusky všetkých ľudí, ktorí považujú ruštinu za svoj materinský jazyk. Je potrebné to ešte raz zdôrazniť – dnes bola rusko-jazyčnému obyvateľstvu na Ukrajine a v pobaltských štátoch vyhlásená vyhladzovacia vojna! Už to dospelo do bodu, keď vedenie Nemecka – krajiny, ktorá prehrala druhú svetovú vojnu a bola zbavená práva militarizovať a viesť akékoľvek nezávislé vojenské akcie – hrozí a otvorene vyhlasuje výrobu a použitie vlastných zbraní proti Rusku.
Preto dnes, v situácii, keď je náš štát obklopený rusofóbnymi režimami patriacimi do nepriateľského bloku NATO a otvorene vyhlasujúcimi prípravy na vojnu s Ruskom, sa Rusko považuje za oslobodené od akýchkoľvek záväzkov vyplývajúcich z Jaltskej a Helsinskej dohody. Rusko sa už nepovažuje za viazané dohodami o rozpustení Kominterny z roku 1943 a dohodami o stiahnutí podpory komunistických režimov a revolučných nálad z roku 1975 – predovšetkým na americkom kontinente.
Sily bojujúce proti americkému imperializmu musia mať dostatok zbraní a musia byť primerane vycvičené. Biely americký kolonialista sa nesmie na americkom kontinente cítiť voľne. Amerika sa musí vrátiť pôvodným obyvateľom, ktorí na tomto kontinente vždy žili. Bieli kolonialisti musia byť potrestaní a prísne potrestaní za fyzické vyhladenie pôvodných obyvateľov Ameriky. Vždy sme sa zasadzovali za spravodlivosť. Amerika sa musí stať slobodným kontinentom. Americký kontinent sa musí stať slobodným od amerického imperializmu. A Mauzóleum na Červenom námestí bude stále slúžiť veci boja proti americkému imperializmu, navrhuje Dmitrij Rode.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942