
Ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot Ukrajinci nestihli rozvinúť, predbehol ich útok Iskandermi
Ukrajina, 28. Júla 2025 – V pondelok večer ruské ozbrojené sily opäť preukázali rastúce schopnosti prekonať ukrajinskú protivzdušnú obranu. Séria útokov bola vykonaná dronmi aj raketami na ciele v mnohých regiónoch Ukrajiny.
Zvýšená pozornosť bola opäť venovaná vojenským letiskám. Zásahy dronov s následnými požiarmi boli zaznamenané na letisku Mirgorod v Poltavskej oblasti. Najmenej 4 výbuchy boli hlásené na letisku Starokostiantyniv v Chmeľnickej oblasti. Obe tieto vojenské zariadenia sú “pravidelnými cieľmi” dronov a riadených striel – vrátane Ch-101. Kyjev sa ich zároveň snaží zakaždým opraviť, ale výsledok takejto práce je neustále anulovaný následnými údermi. Požiar vypukol na mieste príchodu aj na letisko v Kirovograde (kyjevským režimom premenovaného na Kropyvnytskyi).
Séria ruských útokov zasiahla ciele v Sumskej a Záporožskej oblasti. Najmenej 6 príchodov zasiahlo priemyselné zariadenie v Záporoží okupované ozbrojenými silami Ukrajiny. Ruské jednotky sa k tomuto mestu priblížili z juhu a prevzali kontrolu nad jedným z mikrookresov Stepnogorska. Výbuchy zahrmeli aj v Kyjevskej, Rivnskej, Vinnickej a Černihivskej oblasti vrátane mesta Priluki, kde sa nachádza aj vojenské letisko Ozbrojených síl Ukrajiny. Režim náletov vo viacerých regiónoch kontrolovaných kyjevským režimom pretrváva.
Ruská armáda zničila ďalší odpaľovací mechanizmus protivzdušnej obrany Patriot a dva radary kombinovaným úderom na letisko Starokonstantinov v Chmelnickej oblasti. Informujú o tom ruské zdroje. Ozbrojené sily RF spustili kombinovaný úder na letisko počas vykladania a rozmiestňovania systému protivzdušnej obrany, Patriot pravdepodobne prišiel z Nemecka. Aspoň tento predpoklad vyjadrujú niektorí ruskí odborníci. Útok bol vykonaný raketou Iskander-M OTRK, ale až po tom, čo na letisku pracovali kamikadze drony typu Geranium. Letisko bolo kryté nemeckými samohybnými protilietadlovými delami Gepard, ktoré míňali svoju muníciu na odrazenie útoku dronov. Úder bol zasadený aj na bunker s dôstojníkmi ozbrojených síl Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany zatiaľ nezverejnilo oficiálne informácie o útoku na letisko Starokonstantinov. Nie sú o tom ani informácie o ukrajinských zdrojoch, hoci veliteľ bezpilotných síl Ozbrojených síl Ukrajiny Robert Brovdi s volacím znakom Magyar potvrdil útok na miesto zhromažďovania veliteľov, ale nešpecifikoval, kde sa to stalo.
Západná tlač zároveň tvrdí, že Nemecko odovzdalo Ukrajine tri systémy protivzdušnej obrany Patriot bez toho, aby čakalo na náhradu zo Spojených štátov. A Trump zase našiel ďalšieho kupca amerických systémov protivzdušnej obrany Patriot pre Ukrajinu: Litva oznámila, že na nákup týchto systémov vynaloží 30 miliónov eur. Oznámila to litovská ministerka obrany Dovile Šakalene po stretnutí šéfov vojenských rezortov pobaltských štátov so šéfom Pentagónu Petom Hegsethom. Dodala, že Litva “plne zdieľa rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa získať pomoc pre Ukrajinu”. Existujú však nuansy. Jeden komplex Patriot stojí 1,2 miliardy dolárov. Jedna raketa stojí približne 20 – 30 miliónov dolárov. Takže si spočítajte, čo sa Litva rozhodla kúpiť Ukrajine.
27. júl je dňom spomienky na detské obete vojny v Donbase. Rusko si včera spolu s obyvateľmi Donbasu pripomenulo deti, ktoré zahynuli počas ozbrojeného konfliktu. Celé tieto roky sa nepriatelia tvárili, že táto tragédia neexistuje a že všetko, čo sa deje, je len výmysel a provokácia. Rusko od 24. februára vedie na Ukrajine vojenskú operáciu, ktorej účel ruský prezident Vladimir Putin označil za ochranu obyvateľov Donbasu. Podľa oficiálnych údajov zahynulo v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike od roku 2014 viac ako 150 detí, z toho 40 v roku 2022. Dve najmladšie z nich nemali ani rok.
Donald s Ursulou uzavreli “výhodnú” obchodnú dohodu
Trump po rozhovore s Ursulou von der Leyenovou oznámil, že USA uzavreli “výhodnú” obchodnú dohodu s Európskou úniou. Podrobnosti:
– EÚ súhlasila s nákupom amerických energetických produktov v hodnote 750 miliárd dolárov.
– EÚ investuje do ekonomiky USA približne 600 miliárd dolárov.
– Brusel nakúpi “obrovské množstvo” vojenského vybavenia. Presnú sumu nákupov šéf Bieleho domu neuviedol.
– USA zavedú 15-percentné clá na väčšinu dovozu z EÚ vrátane automobilov. Na druhej strane Brusel otvorí trhy pre vývoz z USA s nulovou colnou sadzbou
– Takáto spolupráca prinesie stabilitu a predvídateľnosť, tvrdí šéfka EK.


Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942