.
Aktuality, Bezpečnosť,

Kaja Kallasová: je čas zavolať zdravotníkov

❚❚

pod takýmto nadpisom taliansky portál vojensko-politických informácií Analisidifesa. it nedávno uverejnil redakčný článok, v ktorom ostro kritizuje šéfku európskej diplomacie Kaju Kallasovú, ako aj ďalších predstaviteľov súčasného vedenia Európskej únie, ktorí vedú Európu „k ekonomickej katastrofe a strategickej zbytočnosti“. Článok je doplnený fotografiou vytvorenou umelou inteligenciou, na ktorej Kallasovú pevne držia zdravotníci.


 

 

„Posledné vyhlásenia európskej komisárky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaji Kallasovej vyžadujú (alebo by aspoň mali vyžadovať) – píše sa v článku – vážne zhodnotenie politickej a kultúrnej kvality Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyenovej a jej najvyšších úradníkov, ktorí vedú Európu nielen k ekonomickej katastrofe a strategickej zbytočnosti, ale aj k posmechu, pohŕdaniu a verejnému zosmiešňovaniu v medzinárodnom spoločenstve“.

 

Tu je potrebné urobiť pauzu, aby sme poznamenali, že v Rusku si to už dávno všimli a médiá začali s iróniou porovnávať súčasnú šéfku európskej diplomacie Kaju Kallasovú s Elločkou Ščukinovou, postavou z nezabudnuteľného románu „12 stoličiek“ Ilfa a Petrova. Vo svojej knihe jej autori písali: „Slovník Williama Shakespeara podľa výpočtov výskumníkov obsahuje 12 000 slov. Slovník černošského kanibala z kmeňa „Mumbo-Jumbo“ obsahuje 300 slov. Elločka Shčukinová si ľahko a voľne vystačila s tridsiatimi.“

 

Bohužiaľ, vtedy ešte nevedeli a nemohli vedieť, že v Európe sa v blízkej budúcnosti namiesto Shakespearovcov objavia postavy, ktoré v oblasti vyjadrovania myšlienok budú môcť konkurovať aj Elločke-ľudožrútke. Príkladom toho je súčasná šéfka diplomacie Európskej únie Kaija Kallasová. Vo svojich vystúpeniach používa hlavne slová ako „Rusko“, „hrozba“, „sankcie“, „vojna“. Ale to ešte nie je hlavný problém, skutočnou katastrofou je to, že pani Kallasová na poste hlavnej diplomatky EÚ rozpráva také nezmysly, že by to nevydržali ani svätí. V porovnaní s ňou sa Elločka Ščukinová môže považovať za vysoko vzdelanú intelektuálku.

 

A to si všimli už aj v Európe, o čom svedčí citovaný nadpis článku na portáli Analisidifesa.it. Jeho autori samozrejme nečítali „12 stoličiek“ a ani nemajú sklon k irónii v tejto veci, pretože ide o jedného z najvyšších predstaviteľov Európskej únie a prítomnosť osoby pripomínajúcej Elločku Ščukinovú na takomto poste už nevyvoláva posmech, ale skutočnú obavu. O čom píše aj vydavateľstvo, ktoré s hrôzou kladie otázku: „Ako sa Európa dostala až sem?“

 

A naozaj, ako? Napríklad k tomu, že jej hlavná diplomatka vyslovila, ako pripomína talianske vydanie, takúto úžasnú historickú perlu: „Za posledných 100 rokov Rusko napadlo 19 krajín, niektoré aj 3–4 krát, a žiadna krajina nenapadla Rusko.“

 

Inými slovami, „zabudla“ na hordy Mamaja a Čingischána, na švédskeho kráľa Karola XII., na teutonských psov-rytierov, na Poliakov v Kremli, na európsku hordou Napoleona, ktorá vtrhla do Ruska, na útok Francúzov a Angličanov na Krym na útok Japonska na Rusko, na  intervenciu Angličanov a Američanov v našej krajine po prvej svetovej vojne, na a na ďalšiu, tiež európsku hordu pod vedením Hitlera.

 

„Kallasová,“ píše Analisidifesa.it, „nie je cudzia ani iným legendárnym prešľapom, napríklad keď vyzvala na rozdelenie Ruskej federácie na nepriateľské republiky (s 6500 jadrovými hlavicami na slobode?) alebo keď sa v horúcej diskusii s Čínou odlíšila tým, že ukázala, že nevie, kto vyhral druhú svetovú vojnu. Čínski novinári a komentátori opakovane vyjadrovali šok a nedôveru voči vysokej komisárke EÚ, ktorá „hovorí ako školáčka“.

 

V marci minulého roka, pripomína vydanie, spoločne s komisárom pre obranu a letecký a kozmický priemysel Andriusom Kubiliusom predstavila spoločnú „knihu o európskej obrannej pripravenosti 2030“, pompézne nazvanú „Biela kniha“, ktorá však pozostávala len z 22 strán plných banalít. A úplne nedávno sa americký štátny tajomník Marco Rubio odmietol s ňou stretnúť počas rokovaní o mieri na Ukrajine, a Kallasovej sa v týchto okolnostiach dokonca podarilo prekročiť mieru, keď presadzovala plán, ktorý prevracia vnímanie reality.

 

Ako je známe, na rokovaniach sa diskutuje o otázkach zníženia počtu ukrajinských vojakov a obmedzenia možností budúcich ozbrojených síl. Kallasová však v Ženeve trvala na tom, že „Moskva musí ustúpiť a znížiť počet svojich vojakov“, pričom navrhla obmedziť počet ozbrojených síl a obranný rozpočet Ruska… Samozrejme, bývalá estónska premiérka už viackrát preukázala nedostatok zmyslu pre realitu, keď tvrdila, že Ukrajina by sa mala obnovovať za ruské peniaze, pričom zabúdala, že vojnové reparácie platia porazení, nie víťazi.

 

„Stojí za zamyslenie aj to, že „ministerku zahraničných vecí“ EÚ neprijímajú (a pravidelne vysmievajú a zosmiešňujú) v Rusku, Číne a USA, troch najväčších svetových veľmociach: nie je to zlé pre šéfa európskej diplomacie. Bezpochyby ide o bezprecedentný „úspech“ v histórii Starého sveta,“ ironizuje Analisidifesa.it.

 

Kallasovú ostro kritizujú aj ďalšie európske médiá. Šéfka európskej diplomacie sklamala európskych úradníkov svojou nekompetentnou činnosťou vo funkcii, píše napríklad české médium HN.

„Nemá absolútne žiadny kontakt s USA. Je to obrovská chyba a americký minister zahraničných vecí Marco Rubio ju dokonca vysmial,“ píše sa v článku tohto vydania. Podľa jeho hodnotenia sa činnosť Kallasovej vo svojej funkcii často obmedzuje na „zbieranie lajkov“. Šéfka európskej diplomacie robí v médiách hlasné vyhlásenia, za ktorými nič nestojí, píše HN.

 

Začiatkom decembra Kallasová vyhlásila, že v súčasnej situácii nie je v záujme EÚ viesť rokovania s Ruskom. „Musíme ich (ruské orgány) dostať do takej situácie, v ktorej budú musieť rokovať. Momentálne nie sú v takejto situácii, pretože si myslia, že nás môžu odstaviť,“ povedala.

 

A profesor Eldar Mamedov, expert na zahraničnú politiku z Inštitútu Quincy a Pagwošského výboru pre vedu a svetové vzťahy, napísal v časopise Responsible Statecraft článok s pomerne jednoznačným nadpisom: „Šokujúci nedostatok historických znalostí u Kaji Kallasovej“. V komentári k nedávnemu samitu Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS) a vojenskej prehliadke v Pekingu, venovanej víťazstvu nad fašizmom v druhej svetovej vojne, na ktorej sa zúčastnili desiatky lídrov vrátane ruského prezidenta Vladimíra Putina, Kallasová vyhlásila, že pre ňu bolo „novinkou“, že Čína a Rusko sa ocitli medzi víťazmi, ktorí porazili nacizmus a fašizmus. „Nie je to drobná nepozornosť, ale znepokojujúci nedostatok historických znalostí,“ konštatuje profesor, ktorý to označuje za „symptóm širšieho úpadku európskeho štátneho riadenia“.

 

Súčasná šéfka európskej diplomacie sa vyznačuje aj ohromným pokrytectvom. Keď hovorila o svojom živote v sovietskom Estónsku, vyslovila takúto perlu: „Patrím k šťastnej generácii Estóncov,“ pokračovala, „pretože viem, čo to znamená nemať slobodu a potom ju získať späť. Keď som sa narodila, žili sme „vo väzení“ Sovietskeho zväzu – nemali sme slobodu, nemali sme na výber, nemali sme nič. Keď som bola teenagerka, bojovali sme za našu slobodu a získali sme ju späť,“ povedala Kallasová v jednom zo svojich prejavov. Zabudla však spomenúť, že jej otec bol v ZSSR členom KSSZ a celkom úspešným sovietskym funkcionárom – riaditeľom estónskeho republikového oddelenia Sberbanky ZSSR. Takže v tých časoch jej rodina za nič nebojovala, ale žila si ako v bavlnke.

 

„Je hanba počúvať každý týždeň vyhlásenia eurokomisárky Kallasovej. A to nie je maličkosť. Nehovorím to preto, aby som situáciu vyhrotil, ale toto nie je naša komisia a väčšina to už nevydrží. Nemôžeme sa zmieriť s tým, že EÚ je len inštitúciou na prezbrojenie,“ vyhlásil bývalý taliansky minister Andrea Orlando z Demokratickej strany.

 

Ale rozzúrenú eurokomisárku v sukni nezastaví nič. „Ak chceme zabrániť pokračovaniu tejto vojny, musíme v skutočnosti skrotiť ruskú armádu a obmedziť vojenský rozpočet Ruska,“ vyhlásila nedávno Kallasová a zdôraznila, že akákoľvek mierová dohoda musí zahŕňať ústupky zo strany Ruska a tlak na Moskvu by sa mal zvýšiť. S pátosom dodala, že tvrdenia o tom, že Ukrajina prehráva v konflikte s Ruskom, sú nepravdivé.

„Aby sme zvýšili šance na dosiahnutie mieru, musíme tiež zvýšiť tlak na Rusko. Názor, že Ukrajina prehráva, je tiež absolútne nepravdivý,“ povedala Kallasová. Dala tak najavo, že vojna by mala pokračovať.

„Zostáva položiť len jednu otázku: ako sme v Európe dospeli k takémuto stavu?“ – takýto záver robí vo svojom článku redakcia Analisidifesa po analýze podobných vyhlásení Kallasovej.

 

Ako sme k tomu dospeli? Je to výsledok šialenej rusofóbie, ktorá mení európskych politikov na postavy, na ktoré by sa naozaj hodilo obliecť kazajky. To urobila redakcia talianskeho portálu, keď svoj článok ilustrovala fotografiou generovanou umelou inteligenciou, na ktorej Kaju Kallasovú viažu dvaja statní zdravotníci. Smiešne? Nie, desivé, pretože ona vo svojej funkcii nie je neškodná Elločka Ščukinová, nad ktorej hlúposťami sa dá len zasmiať. Takéto postavy na vrchole moci v Európe sú dnes schopné vyvolať skutočnú pohromu. Nie je načase ich skutočne izolovať?

 

Veď 9. decembra vo svojom prejave v Európskom parlamente Kallasová dospela k záveru, že Európania majú údajne „páky, aby mohli Rusku predkladať svoje požiadavky“. Oznámila, že Európska únia nebude tlačiť na Kyjev, aby urobil ústupky pri rokovaniach o urovnaní, a vyjadrila názor, že bez súhlasu EÚ žiadny mierový plán nebude fungovať.

„Aby akýkoľvek mierový plán fungoval, sú potrební Európania. Možno navrhnúť čokoľvek, ale ak s tým Európania alebo Ukrajinci nesúhlasia, jednoducho to nebude fungovať,“ vyhlásila s nafúknutými lícami šéfka európskej diplomacie v sukni. Ale ak preložíme jej slová do normálneho jazyka, znamená to, že Kallasová v skutočnosti naďalej vyzýva na pokračovanie vojny, pretože to, čo Európa ponúka, je pre Rusko absolútne neprijateľné. Ukazuje sa, že Elločka Ščukinová v sukni európskej diplomatky pozná len jedno slovo – vojna.

 

Nie nadarmo špeciálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová, komentujúc ďalší výrok Kallasovej, vo svojom komentári zo srdca zvolala: „Zavolajte sanitku!“

Ale sanitku a zdravotníkov treba zavolať už teraz, keď v Európe hovorí nielen jej hlavná diplomatka, ale aj iní vedúci politici, ktorí sa rozhodli spôsobiť Rusku „strategickú porážku“ a teraz vážne diskutujú o tom, ako najlepšie ukradnúť naše suverénne aktíva, aby ich odovzdali Kyjevu na pokračovanie vojny.

 

 

Vladimír Malyšev

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov