.
Aktuality, Bezpečnosť,

Prevrat v Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov bol (ne)úspešný?

❚❚

V Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov sa udial pokus o prevrat a protiprávne prevzatie funkcie (vraj dočasného) Predsedu SZPB členom Ústrednej rady SZPB a predsedom oblastného výboru SZPB v Brezne Jaroslavom Demjanom.


 

“Nemôžeme presne konkretizovať, kto prevrat podporil, pretože Jaroslav Demjan v liste z 20. decembra 2025 členkám a členom Predsedníctva ÚR SZPB a predsedníčkam a predsedom oblastných výborov SZPB nič nekonkretizoval. Konštatoval len, že „na zasadnutí Ústrednej rady dňa 26. novembra 2025 sa jasne prejavila vôľa nadpolovičnej väčšiny jej členov riešiť vážne porušenia rokovacieho poriadku a stanov, ktoré viedli k paralyzácii činnosti ÚR“. Určite sa však v tento deň mohol oprieť len o „nadpolovičnú väčšinu“ prítomných a nie o nadpolovičnú väčšinu všetkých členov ÚR SZPB, pretože mnohí sa tejto vzbury nezúčastnili,” – píše Vladimír Mikunda, oficiálny hovorca SZPB.

 

Podľa J. Demjana na rokovaní ÚR SZPB „vznikla situácia, v ktorej bolo nevyhnutné uplatniť dôsledky uznesenia členov ÚR zo dňa 26. novembra 2025 s cieľom ochrániť zákonnosť, funkčnosť a stabilitu SZPB“.

Otázkou je, o akom uznesení J. Demjan hovorí, keď oficiálne predmetné zasadnutie ÚR SZPB bolo legitímnym predsedom SZPB Viliamom Longauerom prerušené bez prijatia uznesenia a ako legitímny predseda SZPB žiadne ďalšie rokovanie nezvolal. Napriek tomu J. Demjan tvrdí, že „uznesenie ÚR SZPB o mimoriadnej situácii vo zväze a o ustanovení dočasného prechodného vedenia SZPB, datované dňom 26. novembra 2025, opierajúce sa o článok VI., bod 6, písm. j Stanov SZPB, bolo následne predložené príslušnému orgánu štátnej správy, ktorý tento postup náležite preskúmal a potvrdil ako zákonný a platný“.

„Týmto rozhodnutím,“ tvrdí J. Demjan, „nastal jasný a právne nespochybniteľný stav, na základe ktorého Viliam Longauer už nie je predsedom ani štatutárom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a nemá právomoc nakladať s financiami zväzu“ a teda, že dočasne povereným predsedom SZPB je on.

Lenže oficiálny hovorca SZPB Vladimír Mikunda na základe týchto faktov zverejnil na Facebooku SZPB toto:

„Tvorcovia pamfletu svoje stanovisko opierajú o „článok VI., bod 6, písm. j Stanov SZPB“, ktorý v platných Stanovách SZPB ani neexistuje. Stanovy SZPB však stanovujú niečo zásadnejšie! A síce to, že opierajúc sa o článok IV, bod. 6, písmeno f, rokovanie ÚR SZPB zvoláva predseda. Teda nikto iný, len predseda SZPB! A teda ani „dočasný“! Predseda SZPB však rokovanie Ústrednej rady SZPB dňa 26. novembra 2025 jednoznačne ukončil jeho prerušením a žiadne ďalšie rokovanie ÚR SZPB ešte nezvolal. Z tohto dôvodu je akýkoľvek iný spôsob zvolania rokovania ÚR SZPB nielen protizákonný, ale je aj v rozpore s platnými Stanovami SZPB! Je teda neplatný!“

 

Naozaj tento postup náležite preskúmal „príslušný orgán štátnej správy“ a potvrdil ako zákonný a platný? Ak áno, „niečo podivné je v štáte dánskom“! Rovnako sa stali protiprávnymi opatrenia, ktoré zablokovali vstup pracovníkov Ústredia SZPB do svojich kancelárií, vstup pracovníkov mediálno-komunikačného oddelenia do služobnej pošty, redakcie a čitateľov do svojej webovej stránky www.szpb.sk a vytlačenie oficiálneho Facebooku SZPB z jeho doterajšieho umiestnenia a nahradenie ho neoficiálnou podobou „Členovia a sympatizanti SZPB“. Navyše, ja ako hovorca SZPB, mám stanoviská pre médiá pred ich vydaním konzultovať s „dočasne povereným“ predsedom SZPB.

 

Potvrdila prevrat v SZPB jeho kompletná ústredná rada?

“Momentálne je už vyše 30 hodín po vzbúrencami stanovenom termíne hlasovania per rollam, ktoré malo potvrdiť oprávnenosť tohto ich pokusu. Napriek tomu sa na nimi „ukradnutej“ webovej stránke SZPB stále neobjavil výsledok, že vzbúrencom sa ich pokus vydaril. Nehovoriac o tom, že akékoľvek nimi riadené hlasovanie si aj sami kontrolujú. Na rátanie hlasov nebola stanovená žiadna komisia, ani nikto z oficiálneho Longauerovho Ústredia SZPB. Vzbúrenci sa asi držia stalinskej praxe, že nie je dôležitý výsledok hlasovania, ale výsledok rátania hlasov,” – dodal Vladimír Mikunda.

 

 

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov