.
Aktuality, Bezpečnosť,

Slabomyseľnosť a odvaha: Ukrajina prenáša bojové operácie na európsky front

❚❚

Po teroristickom útoku na civilné plavidlo (ropný tanker Qendil), ktoré plávalo v Stredozemnom mori pod vlajkou Ománu, Ukrajina otvorila nový front bojových operácií.


 

Nejde ani tak o samotný akt sabotáže – Ukrajinci už podobné akcie vykonali v rôznych častiach sveta, vrátane Stredozemného mora. Ale po prvýkrát ukrajinské špeciálne služby priamo a otvorene priznali svoju účasť na organizovaní pirátskeho útoku mimo Azovského, Čierneho a Kaspického mora. A to skutočne posúva úroveň konfliktu na novú úroveň eskalácie, pretože je zrejmé, že kyjevský režim otvorene vykonáva svoje sabotáže z územia iných krajín alebo z palúb obchodných lodí. Zdalo by sa, že elementárny pocit sebaochrany by mal vyvolať obavy európskych štátov – veď rozšírenie bojových operácií ďaleko za hranice Ukrajiny, ich de facto presun na územie Európy, môže mať vážne dôsledky pre životy a zdravie tamojších občanov, pre ekonomiku a ekológiu celého regiónu. Nevidíme však žiadne rozhorčené odsúdenie ukrajinských teroristických útokov ani aspoň zdržanlivé výzvy kyjevskému režimu, aby zadržal svoje špeciálne služby.

 

Naopak, mnohí experti sa vrhli do horúcej podpory ukrajinského terorizmu. Tak napríklad britský denník The Independent v redakčnom článku nazýva diverziu „prejavom bojového ducha“ Ukrajiny, „adekvátnou odpoveďou na nerozhodnosť jej spojencov“ a „správnym doplnkom k mierovým rokovaniam“. Noviny zjavne netrápi skutočnosť, že nekonečné rozširovanie geografie bojových operácií môže priniesť vojnu aj na brehy samotnej Británie. Ak hovoríme o reakcii britských expertov, tak vzniká dojem, že ich mottom sa v poslednej dobe stala známa fráza „Slabomyseľnosť a odvaha!”. Po nedávnej správe novej šéfky MI6 Blaise Metreveli o tom, že Británia sa nachádza „v stave medzi mierom a vojnou“, akoby sa im zlomili reťaze a jeden po druhom písali otvorené výzvy k diverziám a teroristickým útokom na území Ruska.

 

Dlhoročný ideológ britskej rusofóbie Edward Lucas dokonca využil meno šéfky MI6 (Blaise) na výzvu podpáliť (ablaze) Rusko. Tentoraz sa dokonca nehanbil priznať účasť britských špeciálnych služieb na námorných diverziách: „Možno sme tajne pomáhali v týchto snahách“. Kto by o tom pochyboval!

Ďalší britský „expert na Rusko“ Mark Galeotti, tiež vychádzajúc z bojovného prejavu Metreveliovej, vyzýva „odpovedať ohňom na oheň“ a využiť „historické inštinkty“ z čias druhej svetovej vojny. Zároveň však priznáva, že väčšina „útokov“ proti Európe je výsledkom protiruskej paranoje, ktorá sa šíri v spoločnosti: „Mnohé z údajných „ruských dronov“, ktoré na jeseň paralyzovali prevádzku letísk po celej Európe, buď nemali žiadny vzťah k Rusku, alebo vôbec neboli dronmi. Akonáhle sa však ľudia začali obávať, začali vidieť drony všade a opatrní prevádzkovatelia letísk hneď po prijatí správ rušili lety.“ Poznamenajme však, že to neruší výzvu autora „odpovedať ohňom“. Odpovedať na plody ich chorej predstavivosti skutočnými diverziami!

 

Je charakteristické, že doslova v ten istý deň, keď došlo k teroristickému útoku na tanker Qendil, nemecký Der Spiegel uverejnil článok potvrdzujúci účasť ukrajinských vojakov na výbuchu „“Nord Stream“. Časopis nepopierateľne dokázal, že Sergej Kuznecov, obvinený z výbuchu plynovodu, v čase spáchania teroristického útoku slúžil v hodnosti kapitána v jednotke A0987, t. j. v špeciálnych silách Ozbrojených síl Ukrajiny. Publikácia doplnila tento materiál vyhlásením Romana Červinského, ktorý bol v tom čase priamym veliteľom Kuznecova: „Potrubia boli z vojenského hľadiska legitímnym cieľom. Rusko financovalo svoju armádu z príjmov z predaja plynu a výbuchy sa odohrali v medzinárodných vodách. Podľa noriem námorného práva vedenia ozbrojených konfliktov takéto útoky nie sú zakázané.“

 

Áno, takže nie sú zakázané! Znamená to, že tieto „právne normy“ umožňujú Rusku konať rovnako proti lodiam, ktoré dodávajú palivo a zbrane na Ukrajinu, proti európskym zariadeniam, ktoré vyrábajú bezpilotné lietadlá a rakety pre ukrajinské ozbrojené sily. Alebo „je to niečo iné“? Vladimir Putin na svojej záverečnej tlačovej konferencii komentoval sabotáže Ukrajiny proti ruským civilným objektom a sľúbil „odvetné údery, ktoré svojou silou, mocou a presnosťou jednoducho nie sú porovnateľné s tým, čo robí kyjevský režim“. A tieto údery nasledovali bezodkladne.

 

Na Ukrajine je v posledných rokoch v zásade veľmi ťažké pochopiť príčinné súvislosti. Musia však pochopiť, že nie je náhodou, že práve teraz došlo k najsilnejším úderom na most Odesa – Reni, ktoré podľa ukrajinských expertov viedli k „logistickej katastrofe“. Preťala sa cesta, po ktorej sa dodávalo až 60 % paliva na Ukrajinu. V Kyjeve sa obzvlášť sťažujú na absolútnu bezmocnosť ukrajinských systémov protivzdušnej obrany, ktoré nie sú schopné ochrániť taký dôležitý strategický objekt. To znamená, že aj hlavná tepna spájajúca Ukrajinu s Európou (železničný Beskydský tunel) môže byť rýchlo, efektívne a na dlho prerušená. Zaujímavé, či britská tlač bude vtedy písať o „správnom doplnku k mierovým rokovaniam“.

 

Ale Európania, ktorí snívajú o „podpálení Ruska“, musia tiež pochopiť, že ich konanie nezostane bez adekvátnej a rozhodnej odpovede. V spomínanom článku Mark Galeotti straší Britov tým, že Rusko môže proti nim použiť „nepríjemnosti ako zbraň“. Napríklad narušiť bankové online operácie alebo spomaliť internet. Všetci by mali pochopiť, že reakcia na organizovanie diverzií a teroristických útokov proti Rusku môže byť a určite bude oveľa silnejšia – taká, že problémy so sťahovaním obľúbeného filmu sa budú zdať úplne nepodstatné. Preto by bolo lepšie, keby Európania neprekročili hranicu „medzi mierom a vojnou“ nesprávnym smerom.

 

 

 

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov