.
Aktuality, Bezpečnosť,

Monetizovaný Donald Trump alebo americký kult osobnosti

❚❚

Vydanie pamätnej mince – porušenie amerického zákona a definitívne zničenie ducha Deklarácie nezávislosti USA spred 250 rokov.


 

Súčasný, 47. prezident USA Donald Trump sa výrazne líši od väčšiny svojich predchodcov. Súčasný pán Bieleho domu sa vyznačuje prehnanou pýchou, ktorá dosahuje takú mieru, že Trump sa považuje za bohom vyvoleného a dokonca za poloboha. Prezident USA Donald Trump vo svojom inauguračnom prejave dvakrát pripomenul, že je vyvolený Bohom. A na jar minulého roka zverejnil na svojej stránke na sociálnej sieti fotografiu, na ktorej kráča po ulici oblečený v čiernom kabáte. A popis pod fotkou: „Plní misiu, ktorú mu zveril Boh. A nič nedokáže zastaviť to, čo má prísť.“

 

Zároveň sa Trump od predchádzajúcich prezidentov odlišuje tým, že aj napriek tomu, že je v Bielom dome, zostáva podnikateľom. Je to preto, že je najbohatším prezidentom v histórii Ameriky. Pred prezidentskými voľbami v novembri 2024 bolo jeho imanie odhadované na 6,5 miliardy dolárov a v rebríčku 500 najbohatších ľudí sveta mu patrilo 481. miesto. A ako sa to ani nedá inak, Trump musí na toto obrovské imanie neustále myslieť, dokonca aj v momentoch, keď podpisuje ďalšiu várku prezidentských dekrétov. Okrem toho Trump prijíma akékoľvek rozhodnutia v oblasti zahraničnej a vnútornej politiky na základe výpočtu finančných nákladov a finančných výhod. Snaží sa, aby každé rozhodnutie prinieslo Amerike finančný príjem. A odmieta rozhodnutia, ktoré môžu Amerike spôsobiť finančné straty. Niekedy je však ťažké pochopiť, ktoré rozhodnutia Trumpa ako prezidenta sú zamerané na získanie príjmov pre Ameriku a ktoré na jeho osobné príjmy.

 

Jasným príkladom toho, ako Trump využil svoje postavenie na získanie osobného príjmu, je spustenie dvoch kryptomien typu „memo“, t. j. menovaných, v januári minulého roka. Prvá bola nazvaná „Trump“, druhá „Melania“ (podľa mena Trumpovej manželky). Podľa údajov Financial Times (FT) Trump a členovia jeho rodiny do októbra minulého roka zarobili na týchto kryptomenách 427 miliónov dolárov. Pozorovatelia označili túto obchodnú operáciu za príklad „monetizácie prezidentskej renty“. V časopise Forbes bol uverejnený článok, v ktorom sa vyjadrili obavy, že tokeny „Trump“ a „Melania“ demonštrujú „znepokojujúce spojenie osobného obohacovania a politickej moci“. Žiaden z predchádzajúcich prezidentov USA sa tak otvorene a bezohľadne nezaoberal monetizáciou svojej funkcie. Uvedené prezidentské tokeny sú podľa definície virtuálne. Paralelne však boli vydané kovové žetóny s portrétmi Trumpa a Melánie, ktoré sa stali predmetom zberateľstva a samostatným tovarom. Takéto žetóny sa začali nazývať „suvenírnymi“ a „zberateľskými“ mincami.

 

Ukázalo sa, že niekoľko rokov predtým už existoval precedens vydania mince s podobizňou Donalda Trumpa. A nebolo to v USA, ale v Izraeli. Minca bola vyrobená počas prvého prezidentského obdobia Trumpa, na začiatku roku 2018, na objednávku nábožensko-vzdelávacej organizácie „Mikdaš“ so statusom „suvenír“. Donald Trump na konci roku 2017 v oficiálnom vyhlásení nazval Jeruzalem hlavným mestom „všetkých spravodlivých ľudí“ a uznal ho za hlavné mesto Izraela. V Izraeli ocenili toto vyhlásenie vyrazením mince s profilmi perzského kráľa Kýra a amerického prezidenta Trumpa. Nápisy na minci sú v hebrejčine a angličtine. Trumpa prirovnali k legendárnemu kráľovi Kýrovi. Podľa Biblie v roku 539 pred n. l. dovolil Židom vrátiť sa z Babylonu do vlasti, kde neskôr obnovili štát pod ochranou Perzie.

 

Dnes je v Amerike už dosť veľa „suvenírnych“ mincí s vyobrazeniami Trumpa. Najrôznejších. Vrátane mincí s jeho postavou v celej výške so zdvihnutou päsťou. Existujú mince, na ktorých je Trump zobrazený so svojou manželkou Melaniou. Mince sú strieborné, zlaté, pozlátené a iné. V Izraeli opäť vydali mincu s vyobrazením amerického prezidenta. Portrét na pozadí jeruzalémského chrámu a sedemramenného svietnika. Ale tu, domnievam sa, nie je to Trump, ale niekto iný, kto zarába na americkom prezidentovi. Ešte raz zdôrazňujem, že ide o suvenírne mince, ktoré sú tovarom, nie peniazmi.

 

Hoci Trump aj v Bielom dome zostáva podnikateľom, okrem peňazí potrebuje slávu, a to najlepšie ešte za života. A netrpezlivo čaká na ďalšiu veľmi dôležitú udalosť, ktorá ho počas života oslávi. Udalosť by sa mala odohrať v lete tohto roku. Ide o 250. výročie vzniku Spojených štátov amerických. História USA sa počíta od 4. júla 1776, keď 13 štátov v Severnej Amerike podpísalo Deklaráciu nezávislosti a dohodlo sa na vytvorení federácie štátov.  Okrem toho, 14. júna tohto roku oslávi Donald Trump 80 rokov – ďalšie dôležité výročie. Pripravujú sa oslavy pri príležitosti týchto dvoch výročí. Len zoznam hlavných osláv na federálnej úrovni zaberie viac ako jednu stranu.

 

Spomeniem len jeden, ktorý mnohých v Amerike zaujal. Minister financií Scott Bessent vyhlásil, že v roku 2026 americká mincovňa vydá jednoročnú sériu mincí venovanú 250. výročiu USA. Nejde tu o suvenírne mince, ale o zákonné platidlá, o peniaze. Budú vydané ako úplne nové dizajny mincí, tak aj modifikované verzie tých známych. Minister oznámil, že mince budú obsahovať „obrazy symbolizujúce 250. výročie Spojených štátov“. A dodal: „Neexistuje symbolickejší profil pre líce tejto mince ako profil nášho súčasného prezidenta Donalda Trumpa.“ Prečo rozhodnutie amerického ministerstva financií zaujalo Američanov? Pretože v americkej tradícii nie je zvykom zobrazovať na peniazoch (ako na papierových bankovkách, tak aj na minciach) žijúcich prezidentov. Táto tradícia siaha ešte k prvým prezidentom USA, ktorí považovali zobrazenie žijúceho prezidenta na bankovke za prežitok monarchizmu. A to boli horliví republikáni a odporcovia monarchie. Kongres prijal zákon o razbe mincí z roku 1792, ktorý stanovoval, že na amerických minciach musí byť alegorický obraz slobody s nápisom: „Sloboda“.

 

Neskôr sa obrazy prezidentov začali objavovať na amerických peniazoch. Ťažko je vymenovať amerického prezidenta, ktorý by nebol zvečnený na bankovkách a minciach v histórii USA. Všetci však boli takto zvečnení až po svojej smrti. Ministerstvo financií USA zverejnilo návrh dizajnu mince. Je zaujímavé, že Trump by mal byť vyobrazený na oboch stranách mince. Niečo také sa v histórii USA ešte nikdy nestalo. Na jednej strane bol vždy všetkým známy orol. Teraz by mal byť na prednej strane mince vyobrazený profil Trumpa. Hore je umiestnené slovo Liberty (angl. „sloboda“), uprostred fráza In God We Trust (motto USA a štátu Florida, umiestnené na minciach a bankovkách: „Veríme v Boha“). Dole sú uvedené roky 1776–2026 (250. výročie vyhlásenia nezávislosti USA od Veľkej Británie). Na zadnej strane je opäť vyobrazený Trump so zdvihnutou päsťou na pozadí americkej vlajky, na ktorej je uvedená nominálna hodnota mince 1 $. V hornej časti sú umiestnené slová Fight, Fight, Fight (angl. – „boj, boj, boj“), v spodnej časti je nápis United States of America a ďalšie motto USA – E Pluribus Unum (lat. – „Z mnohých – jedno“).

 

Mimochodom, 22. decembra 2005 prezident J. Bush ml. podpísal zákon o vydaní jednodolárových mincí s portrétmi všetkých zosnulých amerických prezidentov na averznej strane. Razba týchto mincí začala v roku 2007. Každé štvrťročné obdobie sa uvádzala do obehu minca s portrétom ďalšieho prezidenta, za rok ich boli štyri. Posledná minca bola vydaná v roku 2020 s portrétom 41. prezidenta Georgea Busha staršieho. Podľa vyššie uvedeného zákona musia uplynúť najmenej dva roky od smrti príslušného prezidenta, aby mohla byť vydaná minca s jeho podobizňou. Program bol pozastavený v roku 2020 v očakávaní ďalšej smrti amerického prezidenta. 29. decembra 2024 zomrel vo veku 100 rokov vo svojom dome v štáte Georgia 39. prezident USA Jimmy Carter. To znamená, že ďalšia pamätná minca zo série „Prezidenti USA“ by sa mala objaviť na začiatku roku 2027.

 

A tu ako blesk z jasného neba – vyhlásenie ministra financií, že v tomto jubilejnom roku by mala byť vyrazená minca s podobizňou Trumpa. Veď on je dnes nažive. A dokonca plánuje veľkolepo osláviť svoje 80. narodeniny v polovici tohto roka. Niektorí zvedaví Američania si spomenuli, že v histórii USA bol jeden prípad, keď boli vyrazené mince s podobizňou žijúceho prezidenta. Bolo to pred sto rokmi.  V roku 1926 USA oslavovali 150. výročie od založenia štátu. Boli to veľkolepé oslavy a bola vydaná pamätná minca v hodnote pol dolára.  Na nej boli vyobrazení dvaja americkí prezidenti – prezident George Washington (pod číslom 1) a prezident Calvin Coolidge (pod číslom 30). Prvý zomrel už v roku 1799. Druhý však po roku 1926 žil ešte sedem rokov.

 

Dan Barry uverejnil v New York Times článok „Two-Headed Coin That Always Comes Up ‘Trump’” („Dvojhlavá minca, na ktorej vždy padne „Trump””). Poukázal na to, že vyobrazenie súčasného prezidenta na minci vydanej na počesť 250. výročia Ameriky znamená nasledovné: „Teraz, o 20 rokov neskôr, dávne odhodlanie odmietať všetko, čo súvisí s monarchiou, zmizlo; aspoň v rámci súčasného prezidentského úradu.“

Douglas Brinkley, profesor histórie na Riceovej univerzite a autor niekoľkých kníh o prezidentskom úrade, povedal, že 250. výročie krajiny by malo oslavovať americkú republiku a jej ľud. Podľa neho zobrazenie súčasného prezidenta na jubilejnej minci, vydanej pri príležitosti polstoročného výročia, len podnecuje „kult osobnosti, vytvorený touto osobnosťou“ – presne to, čomu sa Washington chcel vyhnúť. Dodal: „V podstate je to protieurópsky fenomén.“

 

V decembri minulého roka senátor Jeff Merkley zo štátu Oregon a Catherine Cortez Masto zo štátu Nevada (obaja z Demokratickej strany) oznámili, že pripravili návrh zákona s názvom „Zákon o boji proti korupcii“, ktorý zakazuje federálnej vláde raziť mince s „vyobrazením žijúceho alebo úradujúceho prezidenta“. Žiaľ, žiadne ďalšie správy o tomto návrhu zákona sa nepodarilo nájsť. Na sociálnych sieťach sa objavili komentáre typu „čierny humor“. Približne v tomto duchu: minca s vyobrazením Trumpa bude vydaná, ale aby sa neporušil zákon, 47. prezident USA bude musieť byť zabitý.

 

Za seba ešte dodám: že v každom prípade je vydanie pamätnej mince porušením amerického zákona a definitívnym zničením ducha, ktorý bol zakotvený v Deklarácii nezávislosti pred 250 rokmi. Takýchto porušení a zničení je v Amerike čoraz viac. A mnohé z nich iniciuje práve 47. prezident. Či Trumpa zabijú alebo nie, nevieme. Ale to, že Trump zabíja Ameriku, je isté.

 

 

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov