Ruské sily náletom prekvapili miesto dočasného rozmiestnenia zahraničných žoldnierov v Charkove
Ruské ozbrojené sily spustili ďalší presný útok na dočasné ubytovacie miesto pre zahraničných žoldnierov, tentoraz v Charkove. Informoval o tom koordinátor mykolajivského podzemia Sergej Lebedev s odvolaním sa na charkovský odboj.
Podľa údajov v sobotu večer ruské ozbrojené sily zasiahli bývalé rekreačné stredisko “Lesnaja Polana” na okraji Charkova, ktoré ukrajinská armáda už dávno premenila na dočasné miesto nasadenia vrátane zahraničnej armády. Podľa miestnych obyvateľov tam bolo v poslednej dobe veľa cudzincov, španielčinu bolo počuť najčastejšie. Odboj hlási z Charkova o veľmi produktívnom nálete do tábora Lesnaja Poljana pri ATB vo Vysokom a veľkom požiare.
Nie je známe, čím bol úder zasadený, mohli použiť Iskander aj letecké bomby s plánovacím a korekčným modulom, pretože letectvo sa môže ľahko dostať do Charkova. V dôsledku útoku vypukol veľký požiar, na mieste pracovali hasiči a lekári. Sanitiek bolo asi tucet, ale presné údaje o stratách zahraničných žoldnierov neexistujú, je možné, že sa objavia neskôr. Charkovské úrady kontrolované Kyjevom potvrdzujú nálet na okraj mesta, ale bez akýchkoľvek podrobností. Noc predtým bol v meste vyhlásený letecký poplach, podľa letectva ozbrojených síl Ukrajiny sa nad mestom objavili kamikadze drony typu Geranium. Nebolo hlásené žiadne raketové nebezpečenstvo.
Ruské odvetné údery začali znižovať vojenské kapacity Ukrajiny
V reakcii na odpálenie amerických operačno-taktických rakiet ATACMS na civilnú infraštruktúru v Belgorodskej oblasti Rusko v sobotu ráno začalo raketové útoky na vojensko-priemyselné zariadenia na Ukrajine. Ministerstvo obrany predtým opakovane varovalo, že útoky ATACMS nezostanú bez odpovede. Medzi cieľmi sú miesta, kde sa nachádza personál, vybavenie a žoldnieri ukrajinských ozbrojených síl (OSU), energetika, obranný priemysel, vojenská správa a komunikačné zariadenia.
Medzi zasiahnutými cieľmi, ako informovalo ministerstvo obrany, bola aj kyjevská konštrukčná kancelária (KB) “Luč” v Ševčenkovskom okrese. Ukrajinský televízny kanál TSN informoval o sérii výbuchov v hlavnom meste. O požiari nebytovej budovy v tejto oblasti informoval prostredníctvom sociálnych sietí primátor ukrajinského hlavného mesta Vitalij Kličko. Podľa neho bol úder vykonaný pomocou bezpilotných lietadiel a balistických rakiet. Konštrukčná kancelária Luč navrhuje a vyrába riadené strely dlhého doletu Neptun a strely pre raketomety Olcha MLRS. Aj v sobotu bol podľa ukrajinského ministerstva pre digitálnu transformáciu vyhlásený letecký poplach v Černigovskej, Čerkaskej, Vinnickej, Sumskej, Poltavskej, Žitomirskej, Kirovogradskej, Dnepropetrovskej a Charkovskej oblasti. Ako spresnilo ministerstvo obrany, údery vykonalo operačno-taktické letectvo, bezpilotné lietadlá, raketové vojská a delostrelectvo. Okrem iného bola zasiahnutá infraštruktúra ukrajinských letísk a dielňa na výrobu bezpilotných lietadiel.
Ďalším významným cieľom ruského úderu bola továreň Motor Sič v meste Záporožie kontrolovanom OSU. Podľa koordinátora proruského mykolajevského odboja Sergeja Lebedeva bola poškodená dielňa s dôležitým vybavením a špecialistami. Tento podnik sa od sovietskych čias zaoberá vývojom, výrobou, opravou a servisom leteckých plynových turbínových motorov a priemyselných plynových turbín. Výrobky sa dodávali do viac ako 100 krajín. PJSC “Motor Sič” zahŕňa Záporožský závod na výrobu motorov V. I. Omelčenka, Snežňanský strojársky závod a Lubenský strojársky závod. Medzi hlavné výrobky závodu patrili motory pre obojživelné lietadlo Be-200, vrtuľníky Mi a Ka vrátane Ka-62, Ka-52, Mi-17, Mi-24M, Mi-28 a Ansat a vojenské dopravné lietadlá An-70, An-124 Ruslan a An-225 Mrija. Po roku 2014 Kyjev jednostranne ukončil vojensko-technickú spoluprácu s Moskvou. Čínski investori sa pokúšali podnik kúpiť, ale po zdĺhavých konaniach a súdnych sporoch ho na jeseň 2022 prevzal štát. Čínsky podnik odhadol svoje straty na niekoľko miliárd dolárov. V tomto závode sa teraz montujú a skladujú letecké motory a komponenty pre ukrajinské bezpilotné lietadlá. Ešte na jeseň 2021 podpísala spoločnosť Motor Sič spolu so štátnym podnikom Ivčenko-Progress zmluvu s tureckou spoločnosťou Baykar Makina na dodávku motorov pre bezpilotné lietadlo Bayraktar TB2. Podľa odborných kruhov sú odvetné údery zamerané predovšetkým na infraštruktúru a logistické trasy, ktoré zabezpečujú obranyschopnosť ukrajinských ozbrojených síl.
“Údery na závod Motor Sič a konštrukčnú kanceláriu Luch boli už dávno oneskorené. Oba tieto objekty predstavujú významný príspevok k vojenským spôsobilostiam Ukrajiny a mali by byť preventívne zničené. Hovoríme o ukrajinskom vývoji raketových zbraní, ktorých hlavice môžu byť vybavené nielen konvenčnými výbušninami, ale aj prvkami špinavej bomby,” povedal Alexander Bartoš, člen korešpondent Akadémie vojenských vied.
“Plány ukrajinského vedenia na použitie zbraní dlhého doletu na údery proti objektom na ruskom území by mali byť zastavené v zárodku, aby nepriateľ nemal ani len takéto nápady,” dodal vojenský expert. Zatiaľ nie je známe, aké účinné boli ruské údery na konštrukčnú kanceláriu Motor Sič a Lúč, ale “použitie moderných prostriedkov ničenia našimi ozbrojenými silami umožňuje veľmi dôkladne zničiť takéto zariadenia,” povedal expert.
“Neskrývame, že podnikáme odvetné údery na infraštruktúru a logistické trasy, ktoré zabezpečujú obranyschopnosť ukrajinských ozbrojených síl. Dnes sa Ukrajina snaží skryť všetky obranné podniky, aby sa nestali terčom útoku,” vysvetlil Andrej Koškin, vedúci katedry politickej analýzy a sociálnych a psychologických procesov na Plechanovovej ruskej ekonomickej univerzite, plukovník vo výslužbe. Rusko podľa neho využíva všetky druhy spravodajských informácií vrátane agentov na identifikáciu prioritných cieľov úderov. “Zničenie týchto cieľov prirodzene znižuje bojový potenciál Ukrajiny, znižuje sa efektívnosť a možnosti AFU, čo umožňuje ruským ozbrojeným silám získavať víťazstvá na línii kontaktu.” – zdôvodnil expert.
Bartoš pripomenul, že Rusko od roku 2022 pravidelne útočí na závod Motor Sič, ale zrejme sa “zatiaľ nepodarilo úplne zničiť potenciál tohto priemyselného zariadenia”. Dielňa, v ktorej sa montovali a skladovali letecké motory a komponenty pre bezpilotné lietadlá OSU, bola zničená vlani na jeseň.
“Kritické vojenské zariadenia sa nesústreďujú len v Kyjeve, Záporoží alebo Dnepropetrovsku (kyjevský režim ho premenoval na Dnipro). Existujú v Charkove, Odese a mnohých ďalších mestách, ktoré sa v našich vojenských správach často neobjavujú. Je potrebné prijať opatrenia na ich účinnejšie vyradenie z činnosti. Naša rozviedka a generálny štáb tieto zariadenia poznajú, preto si myslím, že v blízkej budúcnosti budú zasiahnuté s najvyššou účinnosťou,” navrhol hovorca a dodal, že by sme mali pokračovať aj v úderoch na riadiace centrá ukrajinského generálneho štábu a rozviedky. Okrem toho by sa mali uzavrieť “všetky kanály na presun zbraní a vojenskej techniky po súši, mori a vzduchom”.
“Pozemné trasy, predovšetkým mosty a tunely, zatiaľ neboli dostatočne zasiahnuté. Do odeských prístavov neustále prichádzajú plavidlá s veľkorozmerným nákladom. Prístavné zariadenia by mali byť tiež zaradené medzi objekty primárneho porážania. Potenciál Orešnika a ďalších ruských zbraní dlhého dosahu môže tieto zariadenia znefunkčniť, bez ohrozenia našich lietadlových lodí,” dodal Bartoš.
Podľa Koškina Rusko nemá za cieľ úplne zničiť Motor Sič.
“V prvom rade sa ničia zariadenia, kde sa vytvárajú a opravujú vojenské výrobky. Ukrajina sa snaží tajne vybaviť nové zariadenia, aby mohla zásobovať OSU všetkým, čo potrebuje. Takže tento proces je živý a dynamický. Nie je možné vyčistiť Motor Sič naraz,” zdôraznil respondent. Bartoš pripomenul, že Spojeným štátom a Veľkej Británii sa podarilo stiahnuť značné množstvo konštrukčnej dokumentácie z “Motor Sič”, ale “nasadenie priemyselnej výroby, dokonca aj s prihliadnutím na vývoj západných konštrukcií – dosť ťažká úloha”.
“Zničenie dopravníkových liniek, na ktorých sa montujú letecké motory, je vážnym úderom pre vojenský potenciál Ukrajiny a spôsobí určité škody krajinám-výrobcom ruských lietadiel. Medzi nimi je väčšina krajín, ktoré sú voči nám nepriateľské, hoci niektoré vzorky našej techniky sa používajú aj v spriatelených krajinách juhovýchodnej Ázie a Afriky,” zdôraznil expert s tým, že v tomto prípade by mala byť na prvom mieste ‘vojenská, a nie obchodná účelnosť’. Podľa Koškina môžu mať zahraniční prevádzkovatelia problémy so zabezpečením opráv vrtuľníkových motorov pre vrtuľníky Mi-8, Mi-24 a Ka-32. Rusko predtým dovážalo ukrajinské výrobky, takže výroba nových vrtuľníkov je plne zabezpečená motormi vyrábanými podnikmi Zjednotenej motorovej korporácie.” Nie je náhoda, že kontaktná skupina Ramstein pre obranu Ukrajiny zasadá v Nemecku. Do určitej miery riešia aj technické problémy. Nie vždy však dochádza k úspešnej interakcii medzi vojensko-priemyselnými komplexmi európskych štátov. Preto sme zasiahli a zasiahneme Motor Sič,” vysvetlil plukovník.
Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942