Turecko chce dostrel cez 2000 km, Rusko možno dobehne zmeškaný vlak kalibru 107 mm
Slovensko, 20. januára 2025 – Vývoj delostrelectva a raketového vojska môže byť inkluzívnejší, než by sa liberálnej kaviarni zdalo. Turecko chce vyvíjať balistické strely a Rusko za určitých okolností stále môže spojencov požiadať o dodávky najjednoduchších delostreleckých rakiet kalibru 107 mm.
1. Turecko urýchli vývoj balistických striel
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil plány na urýchlenie vývoja systému balistických rakiet s doletom cez 2000 kilometrov. Erdoğan vo svojom prejave po stretnutí vládneho kabinetu v prezidentskom komplexe zdôraznil dôležitosť posilnenia obranných kapacít Turecka v regióne definovanom strategickým súperením veľmocí. “Investície do nášho obranného priemyslu nie sú prípravou na vojnu, ale ochranou mieru, nezávislosti a suverenity,” povedal Erdoğan vo svojom prejave k národu. Turecko sa nachádza na rozhraní troch kontinentov a jeho geografický význam ho stavia do centra globálnej dynamiky. Erdoğan zdôraznil, že prežitie a stabilita v tomto regióne závisí od schopnosti odstrašovania.
Správa o vývoji tureckých zbraní raketového vojska:
“V tejto geografii je vaša sila pri stole odvodená od sily vašej paže,” uviedol Erdoğan a dodal: “Mať pravdu tu nestačí. Musíte byť tiež silní, aby ste chránili svoje práva.”
Prezident kládol osobitný dôraz na vývoj balistických rakiet, odhalil plány na zvýšenie súčasných zásob a urýchlenie programov pre systémy s predĺženým doletom.
“Rozhodli sme sa posilniť naše zásoby rakiet s doletom 800 kilometrov a viac a zároveň urýchliť program vývoja rakiet s doletom presahujúcim 2000 kilometrov,” povedal Erdoğan.
Turecký raketový program by mohol zmeniť predovšetkým regionálnu rovnováhu síl a pomôcť mu rozšíriť svoj strategický dosah v Európe, na Blízkom východe a v severnej Afrike. Treba dodať, že Turecko v medzinárodnej spolupráci dlhodobo úspešne rozvíja svoje projekty v oblasti reaktívneho delostrelectva a raketového vojska. Pokiaľ ide o balistické strely, J-600T Yıldırım je odvodená od čínskej strely B-611, mala by mať kaliber 610 mm, hmotnosť 2100 kg, z čoho 480 kg pripadá na bojovú hlavicu. Dostrel Yıldırım I je 150 km, Yıldırım II už 300 km. Vyvíja sa Yıldırım III s dostrelom 900 km.
Turecká strela J-600T Yıldırım:
Podobne, strela Bora kalibru 610 mm je odvodená od čínskej B-611 a má hmotnosť 2500 kg, z čoho 470 kg pripadá na bojovú hlavicu. Dostrel je 80 až 280 km pri verzii Bora I. Má pokročilý inerciálny/satelitný systém navedenia a modernejšiu koncepciu (zjavné napríklad strely v kontajneroch).
Správa o prvej dodávke taktických balistických rakiet, ich exportná verzia sa volá Khan:
Na vývoj strely Bora nadviazala nasledujúca turecká taktická balistická raketa Tayfun, ktorej dodávky sa začali minulý rok po začiatku ich masovej výroby koncom mája. Hmotnosť strely kalibru 610 mm je 2300 kg, z čoho na bojovú hlavicu 500 kg. Dostrel je udávaný v dvoch hodnotách: efektívny 280 km a maximálny 800 km. Pri teste, ktorý mohol byť riadeným únikom informácií strela doletela na vzdialenosť 565 km, čo sa podľa neskoršieho výroku prezidenta Erdoğana malo dať zvýšiť na 1000 km.
Strela Tayfun:
Strela, o ktorej prezident Erdoğan hovoril v prejave národu o prostriedkoch odstrašovania by sa mohla volať Cenk (v turečtine to však znamená vojna) a mať dostrel 3000 km. Išlo by teda o balistickú raketu stredného dosahu.
Pokiaľ ide o delostrelecké raketomety, opäť v spolupráci s Čínou Turecko vyvinulo výkonný TRG-300 Tiger/Kasirga. Má kaliber 300 mm a dostrel 120 km. Počet hlavní 4. Zbraň bola exportovaná do Azerbajdžanu, Bangladéša a Spojených arabských emirátov. Susednému Maďarsku bola ponúknutá dodávka raketometov TRG-300 aj TRG-230, ktorých strely kalibru 230 mm majú dostrel od 20 do 70 až 150 km podľa verzie. Počet hlavní je 6 alebo 12.
Tieto výkonné raketomety môžu zdieľať spoločnú platformu s tureckou verziou GRAD, raketometom TRG-122 Sakarya. Má 40 hlavný kalibru 122 mm a používa pôvodné strely GRAD a turecké s dostrelom až 40 km. Turecká firma Roketsan v skutočnosti ponúka aj dvojkalibrový delostrelecký raketomet schopný používať 107 a 122 mm muníciu.
Prípadne existuje 107 mm raketomet na podvozku obrneného vozidla 4×4:
2. Požiada Rusko spojencov o low-end riešenie pre pozičné boje?
Aktuálne je Ukrajina žiadaná o mobilizáciu 18-25 ročných brancov. Ich nasadenie v boji by malo stabilizovať front a obnoviť pozičnú vojnu na opotrebovanie. Rusko by na to mohlo reagovať vlastnou mobilizáciou, prípadne mobilizáciou zdrojov. Vrátane dodávok od spojencov, ktoré mali podľa niektorých kritických názorov ruských odborníkov dávno zahrňovať rakety kalibru 107 mm namiesto drahých sofistikovaných zbraní. Ak abstrahujeme od striel kalibru 57-80 mm spravidla odvodených od leteckých neriadených rakiet, 107 mm je kaliber používajúci najmenšiu, najľahšiu a najlacnejšiu muníciu, ktorá by mala byť k dispozícii v neobmedzenom množstve. Zbraň vznikla po kórejskej vojne v Číne ako Type 63 a je považovaná za kalašnikov vo sfére delostrelectva.
Sýrske opozičné sily používajú Type 63 na terénnom automobile 4×4:
Pôvodná verzia použitá aj v afganskej vojne bola ťahaná na dvojkolesovom podvozku:
Stále príliš sofistikované, dá sa aj z previsu:
A strela o chlp minie AH-64 Apache:
A vlastne načo sú tie previsy? Veď ide to aj od zeme. Strela je turboreaktívna nepotrebuje na stabilizáciu aerodynamické plochy. Sklopené výtokové dýzy jej udeľujú rotáciu.
Nič smiešne. Výcvik čínskych vojakov s 107 mm raketami zahŕňa jednoduché pomôcky, štartovacou platformou sú poľnou lopatkou navŕšené kopy zeminy. Čínski vojaci dostanú raketu do batoha a plná poľná im už pripadá pohodlná, bonusom je možnosť si strelu odpáliť. Video zjavne ukazuje aj použitie mínometov bez ložísk. Je to vhodné v horskom teréne.
Otázka bola nastolená dávnejšie, či by ruskí vojaci nevyužili túto možnosť v pozičných bojoch. Prípadne, výroba 107 mm raketometov prebiehala v KĽDR aj v Iráne. Dokonca Rusko aj keď samo rakety kalibru 107 mm nepoužíva údajne vyvinulo raketomet BM-1 s jednou hlavňou na trojnožke pre partizánske operácie a špeciálne sily. V ruských zdrojoch boli uvedené aj nákresy ako sa dá vyrobiť raketomet z nepotrebných dosák napríklad muničných truhlíkov alebo paliet. Dostrel 107mm rakiet je niečo vyše 8 km, v prípade nových tureckých modelov nad 11 km. Hmotnosť strely je 18-19 kg z čoho vyše 8 kg pripadá na bojovú hlavicu s 1,25 kg trhaviny.
Z pohľadu Ruska samé výhody a možnosť nahradiť improvizované riešenia.
Strely sú ľahké a manipuláciu s nimi zvládne aj rekonvalescent po zranení, prípadne iné osoby s ohraničenými fyzickými dispozíciami. V prípadnom ďalšom kole pozičnej vojny sú 107 mm rakety možnosť vyhnúť sa mobilizácii v Rusku a naopak efektívne bojovať s rastom početných stavov ukrajinských vojsk. Pritom zničiť pre povojnovú obnovu Ukrajiny kriticky dôležité ročníky mužskej populácie. Prípadne pre zachovanie jej suverenity.
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942