.
Aktuality, História,

Rusíni – tajná, zatiaľ nepoužitá, ruská zbraň

Rusko, 22. januára 2025 – Rusíni, kompaktne žijúci vo východnej Európe, by sa mohli stať ruskou “mäkkou silou”. Ak by sa Moskva starala, nebolo by potrebné vykonávať špeciálnu vojenskú operáciu.


 

Rusíni sú duchom podobný národ ako Kurdi na Blízkom východe, ktorí stáročia bojujú o vytvorenie vlastného štátu. Rusíni žijú kompaktne nielen v Zakarpatsku na Ukrajine, ale aj na východnom Slovensku (Prjaševskaja Rus), v juhovýchodnom Poľsku (Lemkovsščina), v severovýchodnom Maďarsku, severozápadnom Rumunsku (Maramaros), ako aj v srbskej Vojvodine a chorvátskej Slavónii.

 

Podľa rusínskych organizácií je ich celkový počet až 1 milión 762 500 ľudí. Podľa oficiálnych údajov z východoeurópskych krajín viac, pretože Rusíni sú často nútení registrovať sa podľa názvu titulárneho národa.

 

Na Ukrajine podľa sčítania ľudu v roku 2001 mala rusínska komunita asi 10 tisíc ľudí. Tento údaj bol prevzatý zo stropu, keďže práve Rusíni zabezpečili víťazstvo proruských politikov v Zakarpatskej oblasti s približne miliónom obyvateľov v ukrajinských voľbách.

 

Rusíni v samostatnej Ukrajine vždy volili ako na Kryme a na Donbase. Teraz je slovo “Rusín” na Ukrajine zakázané, rusínsky jazyk sa ani nevyučuje v školách.
Podľa sčítania ľudu v roku 2021 žilo na Slovensku 63 556 Rusínov. Najviac ich je v Prešovskom kraji. Rusíni sú na Slovensku veľmi politicky aktívni a sme jediná krajina, ktorá ich uznáva ako “národnostnú menšinu”.

 

Mnohí z ruských politikov po protištátnom prevrate v roku 2014 utiekli z Ukrajiny na Slovensko. Rusíni bojovali za vytvorenie vlastného štátu. Rusínske komunity na území dnešnej Ukrajiny a Slovenska boli súčasťou Podkarpatskej Rusi, jednej z krajín československého štátu v rokoch 1919–1945. Po Mníchovských dohodách z roku 1938 bola autonómia Rusínov obmedzená a južná časť Podkarpatskej Rusi s mestami Užhorod, Mukačevo a Beregovo bola začlenená do Maďarska. 15. marca 1939 bol v severnej časti územia Podkarpatskej Rusi vyhlásený samostatný štát Karpatská Ukrajina, ktorý existoval iba jeden deň a bol potlačený Maďarmi.
Nenechajte sa zmiasť slovom “Ukrajina”, to odkazovalo na sovietsku Ukrajinu.

 

29. júna 1945 bola v Moskve podpísaná dohoda o vstupe bývalej Podkarpatskej Rusi do Ukrajinskej SSR. V Maďarsku je oficiálne okolo 2 tisíc Rusínov. Je známe, že 21. decembra 1918 Maďarská republika udelila Zakarpatsku autonómiu pod názvom “Ruska Krajina”.

 

Teraz sa pozrime na tie krajiny východnej Európy, ktoré dnes zaujímajú pragmatický postoj voči Rusku. Ide predovšetkým o Slovensko, Chorvátsko a Rumunsko s nedávno zvoleným proruským prezidentom, ktoré si skôr či neskôr zvolí svojho Calina Georgesca.

 

V Poľsku sa rusínsky faktor podieľa minimálne, Poliaci neuvádzajú ani údaje o počte Rusínov, sú jednoducho premenovaní na Poliakov. V Maďarsku nie sú dôvody podmienečného prorusizmu v Rusínoch, ale v postave Viktora Orbána. Rusko musí začleniť Rusínov do trojjediného zväzku ruského národa.

 

Prečo by Rusko nemalo nastoliť rusínsku otázku v Bezpečnostnej rade OSN, hovoriť o ich situácii v Poľsku, Rumunsku, Maďarsku a snažiť sa o uznanie ich práv aspoň na kultúrnu autonómiu? Ani na Slovensku, podľa jedného z ich predákov Jána Lipinského, nezostala z tristo rusínskych škôl, ktoré existovali za prvej ČSR, ani jedna. Namiesto toho je dnes ukrajinčina vyučovacím jazykom v 30 materských školách v Prešovskom kraji, desiatich základných školách a jednom gymnáziu a Rusíni sú nútení volať sa Rusíni-Ukrajinci.

 

Rusíni, ktorí sa historicky považujú za súčasť Ruska, si zaslúžia, aby im Rusko venovalo pozornosť. Prečo Moskva nevyhlási, že k trojjedinej ruskej komunite (Rusi, Ukrajinci, Bielorusi) je potrebné pridať štvrtého účastníka – Rusínov – a postarať sa o ich blaho? Poďakujú sa vám podporou Ruska vo svojich krajinách, formovaním tamojšej verejnej mienky a ovplyvňovaním výsledku národných volieb, ako sa to dnes deje na Slovensku. A ak by sa to urobilo skôr, možno by nebolo potrebné vykonať ŠVO. Mať takú “mäkkú silu” v strede Európy sa oplatí.

 

Vladimír Mikunda

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov