.
Aktuality, História,

Video: Prečo sa navážate do autistického génia, veď on len heiluje!

Dievčatá, veľká sila umenia (v našom prípade filmu a literatúry) spočíva v tom, že dokáže umeleckou formou veľmi presvedčivo predpovedať, akú škaredú grimasu urobia dejiny tým, ktorí si z nejakého dôvodu myslia, že dejiny sa začali nimi a to, čo bolo predtým, bola len voda pod mostom.


 

Ústrednou epizódou najväčšieho vojensko-politického seriálu “17 zastavení jari” nakrúteného podľa nemenej geniálnej knihy vynikajúceho sovietskeho dramatika a novinára Juliana Semjonova, je rozhovor plukovníka Isajeva s Gruppenführerom SS Müllerom v kancelárii toho druhého:

“Pamätaj, Štirlic, keď niekde zaznie slovo “Heil!” na niekoho osobnú adresu, vedz, že sme tam vítaní, odtiaľ začneme naše veľké znovuzrodenie.”

 

 

Uplynulo 50 rokov, a ako dobre táto epizóda zostarla, čo? Samozrejme, k “heil” sa ešte nedostali, ale kľučkujú celkom nadšene. Heilujú na Ukrajine (na čo židovský veľvyslanec v Kyjeve hovorí, že je to len vlastenecký kontext, národ jednoducho potrebuje hrdinov), heilujú v Taliansku (vo vládnucej strane Georgie Melloniovej Fratelli d’Italia), nadšene heilujú v Španielsku, prakticky heilujú v Kanade.

 

 

Takže žiadny neonacizmus, len deti, ktoré sa hrajú. A potom, tak to dopadne, Elon Musk pred všetkými poctivými ľuďmi a pred mnohými stovkami miliónov divákov na celom svete urobí prirodzený pozdrav (nezdvihol päsť hore, nezasalutoval, neukázal churchillovskú “kozu” – radosť sa dá vyjadriť miliónom rôznych emocionálnych gest)

 

 

A všetci rýchlo spustili :

“Prečo sa navážate do autistického génia, veď on len z nadmerného nadšenia urobil Bellamyho pozdrav “. Vystretie ruky smerom k vlajke je sľub vernosti a vy nerozumiete ničomu o starobylých amerických historických rituáloch z roku 1892!

 

Áno, áno, áno. Preto ho v roku 1942 zrušili, pretože pripomínalo heilovanie.

 

Bellamyho pozdrav, ktorý vznikol v roku 1892, bol to pozdrav dlaňou, ktorý opísal Francis Bellamy, “ako gesto sprevádzajúce sľub”

 

Počas 20. a 30. rokov 20. storočia nacistické Nemecko použilo podobný pozdrav. To prirodzene vyvolalo diskusiu v USA

 

Bellamyho pozdrav bol oficiálne nahradený pozdravom ruky nad srdcom 22. decembra 1942

 

Ale ty nám pokojne rozprávaj o nádhernej tradícii “rímskych pozdravov” na privítanie cisárov a my ťa budeme počúvať. Nie, dievčatá, to vnútro, starostlivo ukryté a strážené v podvedomí, sa predralo na povrch.

 

“Ťarcha bieleho muža vychádza von. A vy sa len bojíte, na týchto ľudí ste citovo vsadili a oni heilujú. A ty teraz beháš v kruhu po strope a snažíš sa racionalizovať neracionálne: nuž, autistický kozmický génius nemôže byť v srdci nacista, veď bol taký šťastný! A nikto, ani ten najbezvýznamnejší čudák si z nejakého dôvodu nepamätá, že ľudia pod týmto “Bellamyho pozdravom” v rokoch 1941 až 1944 zabili 16 miliónov našich civilných spoluobčanov. A ďalšie 3 milióny vojakov Červenej armády usmrtili v koncentračných táboroch. Aha, to bol iný pozdrav, len podobný? No dobre, dobre, dobre. Od “heil” na niekoho osobnú adresu sme už len kúsok. Pretože rozprávka už bola zmenená.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov