.
Aktuality, Pozemná technika,

Rusko je druhé na svete v rebríčku vývoja vojenských technológií

2024”, ktorý 22. januára predstavil Juhokórejský inštitút na podporu obranných technológií (KRIT).


 

Podľa jeho štúdie, ktorá hodnotila úroveň rozvoja vojenských technológií v popredných vojenských mocnostiach vo vzťahu k USA, považovaných za technologického lídra vo všetkých oblastiach, bola celková úroveň ruskej techniky 89 % tej americkej. Rovnaké hodnotenie dostalo aj Francúzsko, ktoré sa delilo o druhé miesto v hodnotení s Ruskom. Zároveň v roku 2018 bola úroveň Ruska a Francúzska podľa analytikov KRIT 90 % americkej úrovne.

 

Za ostatných šesť rokov Spojené štáty zvýšili svoj náskok pred Nemeckom, Veľkou Britániou a Talianskom, ktoré boli na konci minulého roka na treťom, štvrtom a desiatom mieste s úrovňou 88 %, 87 % a 79 %. Izrael (84 %), India (73 %) a Španielsko (70 %) si udržali 7., 11. a 12. miesto. Jedinými poprednými krajinami, ktoré si zlepšili svoje pozície, boli Čína (86 %, 6. miesto) a Južná Kórea, ktorá sa delila o 8. miesto s Japonskom s úrovňou 82 %. Navyše, ak sa vojenskí technológovia Soulu od roku 2018 priblížili tým americkým o 2 %, tak o rovnakú hodnotu sa im vzdialilo Tokio.

 

V kontexte desiatich hlavných oblastí použitia vojenských technológií si Rusko udržalo svoju pozíciu v deviatich z nich, pričom v porovnaní s rokom 2021 stratilo 1 % len v oblasti velenia a riadenia (83 %, 6. miesto) a obranných zbraní (91 % , 2. miesto). V “iných technológiách” (81 %), vrátane modelovania a simulácie bojových operácií a vojenského softvéru, experti KRIT tiež nezaznamenali pokles, avšak vzhľadom na rýchly pokrok Číny v tejto oblasti Moskva stratila 6. miesto v rebríčku vďaka Pekingu.

 

Časť poklesu Ruska v určitých oblastiach je podľa analytikov spôsobená tým, že napriek spusteniu štátnych programov na rozvoj umelej inteligencie a iných sľubných technológií, teraz sa sústreďuje predovšetkým na masovú výrobu moderných zbraní, požadovaných v oblasti Špeciálnej vojenskej operácie.
Zároveň je Rusko v určitých kľúčových systémoch najbližšie k USA. Úroveň ruskej technológie v podhladinových navádzaných zbraniach sa odhaduje na 97 % amerických, v iných navádzaných zbraniach – 96 % a v technológiách ponoriek a protivzdušnej obrany – 95 %. Okrem toho sa Rusko s úrovňou 91 % umiestnilo na 3. a 2. mieste z hľadiska úrovne rozvoja kybernetických a vesmírnych technológií, ktoré KRIT prvýkrát vyhodnotil ako samostatné oblasti.

 

Rusko si udržalo druhé miesto na svete v leteckej technike (90 %) a palebnej sile (94 %). Z konkrétnych ruských zbraní juhokórejskí výskumníci vyzdvihujú najmä modernizované superkavitačné torpédo VA-111 Škval (Škval-3), ťažké torpédo Futľar, elektrické torpédo UET-1 Ichtyosaur, ako aj hypersonické strely Kinžal, ktoré sa osvedčili v Špeciálnej vojenskej operácii a “Cirkon” a protilietadlový raketový systém S-500.

 

Správa, ktorá bola dokončená ešte v decembri minulého roka, zjavne nezohľadnila, že Rusko má najnovší raketový systém stredného doletu Orešnik, testovaný v bojových podmienkach v bezjadrových hypersonických zariadeniach 21. novembra 2024.

 

Rast konkurencieschopnosti vojenských technológií, ako poznamenáva KRIT, je založený na zvýšení rozpočtu na vedecký a experimentálny vývoj dizajnu, takže všetky krajiny, ktoré sa snažia držať krok s lídrami, neustále zvyšujú úroveň investícií v tejto oblasti.

 

Na základe údajov z Jane’s Defense Data Service KRIT uvádza, že Washington v roku 2023 vyčlenil 144 miliárd dolárov na vojenský výskum a vývoj, zatiaľ čo jeho najbližší prenasledovateľ Čína – 16 miliárd dolárov. To veľmi sťažuje ostatným krajinám dobehnúť vojenské technológie USA. Dôsledné investície Číny a Indie však vedú k zvyšovaniu ich úrovne vo všetkých oblastiach, preto odborníci očakávajú v budúcnosti zvýšenú konkurenciu Indie, ktorej investície do obranného výskumu (takmer 3 miliardy USD) nezaostávajú za úrovňou Veľkej Británie (3,2 miliardy) a Francúzska (asi 3 miliardy).

 

Južná Kórea v ostatných rokoch tiež pokračovala vo zvyšovaní svojho vojenského rozpočtu na výskum a vývoj, ktorý v roku 2023 dosiahol takmer 3,7 miliardy dolárov. Vďaka tomu si krajina drží štvrté miesto vo svete, pokiaľ ide o výdavky na tieto účely, v absolútnych číslach je druhá za Ruskom. Ak však v roku 2021 bol ruský vojenský rozpočet na výskum a vývoj 3,2 miliardy dolárov, len o niečo predstihol juhokórejský, potom v roku 2023, ako poznamenáva KRIT, vyskočil takmer trojnásobne na 8,9 miliardy.

 

 

V tejto súvislosti juhokórejskí analytici poznamenávajú, že pre Soul bude problematické pokračovať v zužovaní priepasti medzi lídrami, vzhľadom na obmedzené finančné zdroje a navrhujú zamerať sa na skúsenosti Izraela, ktorý napriek relatívne malým investíciám do vojenského výskumu a vývoja, sústreďuje ich na množstvo strategických sektorov, ako sú drony, vesmírne technológie a systémy protiraketovej obrany, a dosahuje oveľa lepšie výsledky ako Japonsko, ktoré vynakladá na vojenský výskum podobné sumy.

 

 

Vladimír Mikunda

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov