Ministri obrany krajín NATO sa dohodli na posilnení misie v Iraku
Washington 13. februára 2020 (zdroj: Sputniknews) – Ministri obrany krajín NATO sa dohodli na posilnení misie Aliancie v Iraku v koordinácii s Bagdadom. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
Stoltenberg už skôr uviedol, že NATO plánuje obnoviť výcvikový program pre armádu v Iraku, ak o to požiada iracká strana. Podľa jeho slov Aliancia organizuje vhodné konzultácie s irackou vládou, a to aj na úrovni predsedu vlády, ministra zahraničia a prezidenta.
“NATO zintenzívňuje boj proti medzinárodnému terorizmu. Ministri obrany sa dohodli na posilnení výcvikovej misie NATO v Iraku v úzkej spolupráci a koordinácii s irackou vládou, “napísal Sotltenberg na Twitteri.
NATO is stepping up the fight against international terrorism. Allied Defence Ministers have agreed in principle to enhance #NATO’s training mission in #Iraq in close cooperation & coordination with the Iraqi government. pic.twitter.com/7lACCJ5qew
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) February 12, 2020
Situácia na Blízkom východe
Výcviková misia NATO v Iraku bola pozastavená v januári 2020 po atentáte na iránskeho generála Kásima Sulajmáního, ku ktorému došlo pri letisku v Bagdade. Už predtým ale došlo k istému zostreniu situácie na Blízkom východe, a to po útoku amerických vojsk na objekty šiitského hnutia Katáib Hizballáh v Sýrii a Iraku koncom decembra. Stúpenci tohto hnutia následne zahájili útok na diplomatickú misiu USA v Bagdade.
Práve potom došlo k útoku na už spomínaného generála Sulajmáního. Okrem neho bol zabitý tiež námestník veliteľa irackej šiitskej domobrany Abú Mahdi al-Muhandis. Obidvaja podľa názoru Spojených štátov zorganizovali útok na veľvyslanectvo. V noci 8. januára zaútočil Irán raketami na americké základne v Iraku a označil to za pomstu za Sulajmáního vraždu.
Donald Trump a velenie Pentagonu najprv tvrdili, že pri útoku nebol nikto zranený, avšak po nejakej dobe museli predsa len uznať, že k istým zraneniam došlo. Treba podotknúť, že ich počet sa pritom neustále zvyšoval. Najprv sa uvádzalo, že zranených vojakov je 11, neskôr 34, o niekoľko dní neskôr 50. Posledný januárový deň však v Pentagone oznámili, že ich bolo zranených 64.
V rovnaký deň došlo tiež k tragédii, kedy lietadlo spoločnosti Ukraine International Airlines, ktoré letelo z Teheránu do Kyjeva, havarovalo skoro po odlete. Zahynulo všetkých 176 ľudí na jeho palube. Iránski vojaci vyhlásili, že ukrajinský Boeing bol zostrelený náhodou a že to zavinil ľudský faktor. Lietadlo totiž bolo považované za “nepriateľský cieľ, teda raketu s plochou dráhou letu. V Iráne pritom podotkli, že sa očakával útok zo strany USA, v súvislosti s tým boli systémami protivzdušnej obrany uvedené do bojovej pohotovosti.