.
Aktuality, Bezpečnosť,

Konflikt medzi americkým prezidentom a FED sa môže skončiť americkou revolúciou

Štátny dlh USA predstavoval 36,4 bilióna USD, keď sa Trump 20. januára 2025 ujal funkcie prezidenta. 20. januára, v deň inaugurácie 47. prezidenta USA Donalda Trumpa vo Washingtone, uverejnila agentúra Bloomberg článok s názvom “Protichodná stávka, že ďalší krok Fedu bude vyšší, nie nižší”. Článok obsahuje prognózu niektorých makroekonomických parametrov USA na rok 2025. Prognóza je vypracovaná s prihliadnutím na možné kroky amerického prezidenta v aktuálnom roku.


 

 

 

Hlavná pozornosť je venovaná takému ukazovateľu, ako je inflácia. V minulom roku Federálny rezervný systém uviedol, že inflácia sa takmer dostala na úroveň 2 % (čo sa považuje za “normálnu” infláciu, s ktorou netreba bojovať). V súlade s tým Federálny rezervný systém ústami svojich vedúcich predstaviteľov (predovšetkým predsedu Fedu Jeroma Powella) vyhlásil, že v roku 2025 kľúčovú sadzbu minimálne nezvýši. A možno ju dokonca zníži.

 

Pripomínam, že Fed naposledy rozhodoval o kľúčovej sadzbe v decembri 2024. Znížil ju o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 až 4,50 %. Išlo o tretie zníženie kľúčovej sadzby v priebehu jedného roka. Účastníci trhu boli zároveň presvedčení, že v roku 2025 k zvýšeniu sadzieb nedôjde a že dokonca existuje určitá pravdepodobnosť ich ďalšieho zníženia. Ešte na začiatku druhej januárovej dekády podľa tradičných prieskumov 60 % amerických obchodníkov vsádzalo na zníženie sadzieb a 40 % na ich zachovanie na rovnakej úrovni. A teraz, na konci obchodovania v piatok 17. januára, sa uskutočnilo ďalšie tradičné “meranie” očakávaní obchodníkov týkajúcich sa kľúčovej sadzby. Z neho vyplynulo, že 25 % respondentov očakáva zvýšenie kľúčovej sadzby v tomto roku. Ide o pomerne prudkú zmenu nálad v priebehu jedného týždňa. Pravdepodobne ju ovplyvnilo veľké množstvo publikácií a videí, v ktorých sa diskutovalo o možných ekonomických dôsledkoch očakávaných inovácií 47. prezidenta USA v jeho prvom roku v Bielom dome. Očakáva sa, že inovácií bude veľa a scenárov ich možných dôsledkov je ešte viac. A mnohé z nich zďaleka nie sú najoptimistickejšie.

 

Vezmime si napríklad Trumpov sľub zvýšiť dovozné clá. Opakovane avizoval zavedenie ciel na tovar z Kanady a Mexika vo výške 25 %. Na tovar z Číny sľubuje ich zvýšenie na 60 percent. Trump tiež varoval pred možným zvýšením ciel na európsky tovar. A tým krajinám, ktoré sa budú snažiť oslabiť postavenie amerického dolára ako svetovej meny, pohrozil sankčnými clami vo výške 100 %. Ak sa tieto sľuby zrealizujú, dovoz do USA sa skutočne zníži, ale ceny dovážaného tovaru, ktorý sa dostane na americký trh, výrazne stúpnu. A to by mohlo podporiť celkový nárast inflácie. Tovar americkej výroby, ktorý môže nahradiť tovar čínskej výroby, bude stáť viac, a to je tiež faktor inflácie.

 

Bez toho, aby som zachádzal do podrobností, poznamenám, že nie je jasné, ako sa Trump vysporiada s obrovskými rozpočtovými deficitmi. Neexistujú žiadne konkrétne návrhy na zníženie rozpočtových výdavkov, ale ani nádej na rast rozpočtových príjmov (Trump navrhol zachovať daňové úľavy, ktoré zaviedol počas svojho prvého funkčného obdobia v Bielom dome). A pretrvávanie rozpočtových deficitov je stálym zdrojom inflácie.

 

Mimochodom, teraz sa v Davose konal výročný samit Svetového ekonomického fóra. Francois Vilroy de Galo, predstaviteľ Európskej centrálnej banky (ECB), vo svojom prejave v Davose 22. januára varoval, že USA by mohli čeliť inflačným účinkom colných taríf a fiškálnej politiky Trumpovej administratívy. Americký obchod bol vo všeobecnosti trochu napätý v súvislosti s prognózami, ktoré spochybňovali, či Federálny rezervný systém dokáže v tomto roku znížiť infláciu na úroveň 2 %. Myslím si, že nervózny je aj 47. prezident Spojených štátov. Koniec koncov, tak ako počas svojho prvého funkčného obdobia v Bielom dome, chce čo najnižšie kľúčové sadzby. Najlepšie také, aké boli v období rokov 2008 až 2014. V tom čase Fed spolu s americkým ministerstvom financií uskutočňoval menovú politiku nazývanú “kvantitatívne uvoľňovanie”. Pri takejto politike bola kľúčová sadzba na úrovni “podstavca” – 0 – 0,25 %. Samozrejme, takáto sadzba bola veľmi výhodná pre americké podniky, ktoré mohli získať nízko úročené úvery. Nemenej príjemná však bola aj pre vládu, ktorá nemusela vynakladať veľké prostriedky na obsluhu štátneho dlhu (splátky úrokov z cenných papierov ministerstva financií, ktoré sú naviazané na kľúčovú sadzbu).

 

Donald Trump mal veľmi nepríjemné vzťahy s Federálnym rezervným systémom už počas svojho prvého prezidentského obdobia (2017-2021). Najprv s Janet Yellenovou, ktorá stála na čele Fedu do roku 2018, potom s Jeromom Powellom, ktorý ju vystriedal a ktorý stále sedí na čele Rady federálnych rezerv USA. Na Trumpove požiadavky na zníženie kľúčovej sadzby reagovali len veľmi málo alebo vôbec. Sadzby mimochodom neboli veľmi vysoké (v priemere 1,5 – 2,0 %), ale Trump chcel sadzby ešte nižšie. Vtedy mnohí videli, že americká centrálna banka je naozaj veľmi nezávislá od štátu vrátane amerického prezidenta. Trump pohrozil, že vyhodí najprv Janet Yellenovú a potom Jeroma Powella. Nakoniec však nič neurobili. A teraz, po štvorročnoj prestávke, Trump opäť vstupuje do vzťahov s Federálnym rezervným systémom.

 

Súčasná kľúčová sadzba Fed Funds je výrazne vyššia ako kľúčové sadzby na roky 2017 až 2021. A tu je štátny dlh USA na úrovni 36,4 bilióna USD, keď sa Trump 20. januára 2025 ujal funkcie prezidenta. A osem rokov predtým (keď Trump nastúpil do úradu po prvýkrát) bol 20,2 bilióna USD. V roku 2024 sa rozpočtové náklady na obsluhu štátneho dlhu odhadujú na 868 miliárd USD. Na znamenie, že prvýkrát v histórii USA prekročili výdavky na obranu, ktoré sú tradične najväčšou rozpočtovou položkou. Je zrejmé, že nízka kľúčová sadzba Fed Funds je dnes pre Trumpa ešte potrebnejšia ako pred ôsmimi rokmi. A tu, na samom začiatku jeho druhého prezidentského obdobia, sa objavujú náznaky, že Federálny rezervný systém môže kľúčovú sadzbu naopak zvýšiť. To nemôže 47. prezidentovi Spojených štátov nepokaziť náladu.

 

Snaha vyriešiť túto otázku odvolaním Jeroma Powella (ktorý má podľa platných predpisov zostať v kresle až do roku 2028) je problematická. Trump sa o to pokúšal už počas svojho prvého funkčného obdobia, ale bez úspechu. Aj keby sa ho podarilo vymeniť skôr, kde je záruka, že budúci predseda Fedu sa bude Trumpovi pozerať na prsty? Šéf Fedu má predsa iných, skutočných pánov – hlavných akcionárov Federálneho rezervného systému. Pre súčasný Trumpov tím je Federálny rezervný systém kameňom úrazu nielen preto, že prijíma kľúčové rozhodnutia o sadzbách bez toho, aby zohľadňoval potreby vlády. Ale aj preto, že je výrazne proti tomu, aby boli kryptomeny v Amerike plne legalizované. A Trumpov tím (a samotný Trump) dnes aktívne presadzuje plné rozšírenie kryptomien – ich ťažbu, burzové obchodovanie s kryptomenami, používanie kryptomien ako platobného prostriedku pri rôznych transakciách. To podkopáva pozíciu amerického dolára, a preto je Federálny rezervný systém nútený chrániť oficiálnu národnú menu a všemožne sa brániť kryptoiniciatívam Trumpa a jeho tímu.

 

Dochádza k veľmi vážnej kolízii medzi 47. prezidentom Spojených štátov a jeho tímom na jednej strane a Jeromom Powellom a Federálnym rezervným systémom na strane druhej. Pozorovatelia sa domnievajú, že vo svojom druhom prezidentskom období bude Trump voči Federálnemu rezervnému systému postupovať rozhodnejšie a kompetentnejšie. A teraz má viac príležitostí. Republikáni majú dnes väčšinu v dolnej aj hornej komore amerického Kongresu. A táto situácia bude v Kapitole pretrvávať minimálne do strednodobých volieb v roku 2026. Trump a jeho tím sa budú snažiť, čo najlepšie využiť tento priaznivý pomer síl. Odborníci a pozorovatelia nevylučujú, že už tento rok môže Trump prostredníctvom svojich ľudí v Kongrese iniciovať prípravu zákona o zmene postavenia Federálneho rezervného systému USA. Konkrétne na jeho podriadenie štátu. Zatiaľ je to všetko na úrovni predpokladov expertov. Ak sa to však naozaj stane, potom možno toto úsilie pokojne nazvať americkou revolúciou. A to revolúciou s nepredvídateľnými dôsledkami.

 

 

Valentin Katasonov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov