Vytláčanie Číny zo svetového trhu so zbraňami: Američania hrozia ekonomickými sankciami krajinám, ktoré nakupujú či plánujú nakupovať čínske zbrane
USA, 16. februára 2020 (zdroj: militarywatchmagazine) – Štátny tajomník Úradu pre politické a vojenské záležitosti R. Clarke Cooper oznámil po prvýkrát 10. februára 2020, že podobné ekonomické sankcie aké uplatňujú Spojené štáty na základe zákona CAATSA (Countering American Adversaries Through Sanctions Act – zákon o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií) môžu byť uvalené tiež na krajiny, ktoré sú či majú v pláne sa stať klientami čínskeho zbrojného priemyslu.
Preziden Trump podpísal spomínaný zákon v auguste 2017, pričom najmarkantnejšou klauzulou v ňom je, že veľkí klienti, resp. používatelia pokročilých zbraňových systémov pôvodom z Ruska, KĽDR alebo Iránu môžu byť postihnutí ekonomickými sankciami.
Zákon bol schválený po tureckej objednávke ruského protilietadlového raketového systému S-400 Triumf. Turecko v danom čase dalo prednosť pred americkým obranným systémom Patriot, resp. čínskym HQ-9B, ktoré boli tiež v ponuke. Spojené štáty pomocou uvedeného zákona vyvíjali následne na Turecko tlak, aby ho donútili zrušiť plánovaný veľký zbrojný obchod. Odvtedy bol zákon CAATSA, resp. hrozby sankcií z neho vyplývajúce použité voči viacerým možným klientom Ruska a záujemcom o ruské zbrane, vrátane takých krajín ako Indonézia, India, Irak, Egypt a Čína.
V tejto chvíli zostáva zatiaľ nejasné, či bude zákon CAATSA pozmenený a doplnený tak, aby zahŕňal aj Čínu alebo či sa jeho ustanovenia stanú vzorom pre osobitné zákony zamerané na čínsky zbrojný export. V každom prípade by to znamenalo, že sankcie by sa vzťahovali na všetkých veľkých nezápadných vývozcov zbraní, okrem Južnej Kórey a Izraela, a predstavovali by tak oveľa tvrdšiu, nekompromisnejšiu cestu s cieľom znížiť trhový podiel Ruska, Číny, KĽDR a Iránu, pričom by sa zároveň zvýšil podiel západných výrobcov na svetových trhoch so zbraňami.
Viacerí tradiční obranní partneri USA, medzi nimi predovšetkým Pakistan, Thajsko, Bangladéš a Spojené arabské emiráty, by sa tak mohli ocitnúť pod potenciálnou hrozbou takto rozšírených sankcií kvôli ich v nedávnych rokoch sa rozrastajúcej závislosti na čínskych obranných zbraňových systémoch.