USA otestovali balistickú raketu, ktorá dokáže niesť jadrovú hlavicu
USA, 17. februára 2020 (zdroj:Sputniknews) – USA otestovali balistickú raketu Trident II (D5LE), ktorú bez bojových hlavíc vypálila ponorka triedy Ohio. K testom došlo pri pobreží San Diega v Kalifornii. O raketových testoch informuje Námorníctvo Spojených štátov amerických.
Námorníctvo USA uvádza, že raketa bola vypálená z ponorky USS Maine (SSBN-741).
“Dnešné testovacie odpálenie rakety potvrdilo očakávania prevádzkových vlastností rakety Trident II (5DLE) s predĺženou životnosťou a umožnilo získanie dodatočných údajov o spoľahlivosti, presnosti a vlastnostiach strategického systému zbrane,” uvádza sa vo vyhlásení amerického námorníctva.
Toto odpálenie rakety bolo celkovo 178. v poradí od prijatia týchto rakiet do výzbroje amerického námorníctva, rakety má Námorníctvo USA k dispozícii od roku 1989. Trident II je v súčasnosti jedinou raketou amerického a britského námorníctva, ktorá dokáže niesť jadrovú hlavicu.
Pentagon uznal hrozbu pre jeho jadrovú triádu
Námestník ministra obrany USA pre nákupy a technické zabezpečenie Alan Shaffer minulý týždeň vyhlásil , že si USA musí zachovať potenciál jadrového zadržiavania a modernizovať svoju triádu pred najnovšími ruskými zbraňami, ako sú Hypersonické rakety Avangard
Americký námestník na konferencii o jadrovom zadržiavaní vyhlásil, že táto nová zbraň ohrozuje americkú obranu a je vážnou hrozbou pre americkú triádu. Práve preto je podľa neho modernizácia triády tak dôležitá.
Podľa Shaffera Čína a Rusko pracujú na podobných projektoch, a to nehľadiac na to, že disponujú arzenálom medzikontinentálnych balistických rakiet, ktorý je dostatočný pre riešenie úloh zadržiavania.
Ešte o niečo skôr americký prezident Donald Trump vyhlásil, že keď neexistujú zmluvy o kontrole zbraní s Ruskom a Čínou, bude Washington budovať tie “najmohutnejšie” jadrové sily na svete.
Vlani v júni americký líder oznámil svoj zámer modernizovať jadrové zbrane a vyvinúť nové. Tento zámer plánujú Spojené štáty realizovať v priebehu najbližších desiatich rokov.
Situácia okolo zmluvy START III
Na začiatku roka 2021 vyprší platnosť zmluvy o ďalšom znížení počtu strategických útočných zbraní (START III). USA sa zatiaľ nerozhodli, či ju chcú predĺžiť.
Washington skôr vyhlásil, že dohody s Moskvou musia zahŕňať nielen zbrane, ktoré spadajú do START III , ale aj ďalšie zbrane a prostriedky na ich dopravu, ktoré Rusko ešte len vyvíja , vrátane jadrových náloží malej sily na nových nosičoch. Pentagon sa domnieva, že Rusko má na dvetisíc jednotiek nestrategických jadrových zbraní.
Prezident Ruska Vladimír Putin v decembri na tlačovej konferencii vyhlásil , že Moskva je ochotná do konca roka predĺžiť platnosť START III. “Zatiaľ sme ale nedostali na všetky naše návrhy žiadnu odpoveď, a keď nebude START III, už nebude na svete vôbec nič, čo by bránilo horúčkovitému zbrojeniu. A to je podľa môjho názoru zlé, “ podotkol ruský prezident.