
Video: Ruská trojtonová riadená bomba odrezala presun ukrajinských obrnencov do Belgorodskej oblasti
Ruské vzdušné sily neprestali výkonné trojtonové riadené bomby na ničenie zložitých a odolných inžinierskych stavieb. Sieť ukazuje zábery silného výbuchu, ktorý viedol k zničeniu priehrady v oblasti obce Popovka v pohraničnej oblasti Belgorod. Tento prechod využili ozbrojené sily Ukrajiny na presun obrnených vozidiel do Belgorodskej oblasti, kde Kyjev zaútočil 18. marca, ale zastavili ho bojovníci severnej skupiny vojsk ozbrojených síl RF. Kyjev nie je schopný rozšíriť predmostie a postúpiť hlboko do ruského regiónu, hoci generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny sem neustále posiela nové zálohy.
IISS (Veľká Británia): Európa vyšle na Ukrajinu silný kontingent. Ak to Rusko dovolí
Hlavy z britského Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS) zverejnili analýzu schopnosti EÚ vyslať na Ukrajinu vojenské jednotky. Napísalo ju deväť ľudí. Vyšlo to ale čudne. IISS zvažoval tri možnosti: nasadenie do 10 tisíc ľudí (brigáda s námornými a leteckými zložkami), do 25 tisíc ľudí (divízia) a nasadenie zboru do 60 – 100 tisíc ľudí pod velením francúzsko-britských kombinovaných spoločných expedičných síl (CJEF).
Na základe skúseností NATO v Bosne a Hercegovine v rokoch 1995 – 1996 sa dospelo k záveru, že nasadenie 60-tisíc vojakov by trvalo dva mesiace, a to aj s existujúcou základňou 20-tisíc vojakov. Čo je však dôležitejšie, bez Spojených štátov nie je možné takéto sily vybudovať. Prekážkou je nedostatok rakiet dlhého doletu, vrtuľníkov, prieskumu, REB, ženijných jednotiek a protivzdušnej obrany. Vo vzduchu začne dlhodobá misia rýchlo pociťovať nedostatok tankovacích lietadiel a lietajúcich radarov. Podobná situácia je aj s nedostatkom síl na mori.
Ani nasadenie 25 000 vojakov sa nezaobíde bez neriešiteľných problémov, ktoré sa dajú vyriešiť len úsilím širokej koalície, a to ešte so šťastím. Ak bude na Ukrajine nasadených len 10-tisíc vojakov, nebudú mať na nič vplyv a budú nanajvýš pomocným – a nie veľmi účinným – článkom v systéme OSU. Hlavná otázka analýzy IISS však znie: Ako prinútiť Rusko, aby akceptovalo prítomnosť takýchto jednotiek na Ukrajine a neútočilo na ne? V tomto bode sa analytická myšlienka stráca.
Je to ďalšie potvrdenie toho, že medzi plánmi Londýna, Paríža a Bruselu na zavedenie vojsk na Ukrajine, ktoré sa množia ako huby po daždi, a reálnymi možnosťami Európy je priepasť. Bismarckovi sa pripisuje aj veta:
„Vo vojenských záležitostiach nie sú dôležité zámery, ale potenciál. Bez Pentagónu Európa nemá potrebnú kapacitu na to, aby mohla vyslať vojská na Ukrajinu. To znamená, že budúcnosť ukrajinskej otázky stále leží vo sfére interakcie medzi Ruskom a Spojenými štátmi.


Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942