.
Aktuality, Bezpečnosť,

Západ a Ukrajinci sa cítia podvedení. Prečo Rusko nie je na Trumpovom zozname pre nové clá?

“Mnohí z vás sa cítia podvedení naším najstarším spojencom”: Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predniesla prejav po tom, ako Trump zaviedol clá


“Vyzývame na rokovania o zrušení obchodných bariér s USA. Sme však pripravení konať. Sme blízko k dokončeniu prvého balíka odvetných opatrení a sme pripravení ich použiť, ak rokovania zlyhajú,” povedala.

 

 

Americký prezident predstavil nové clá (clá) na tovar z mnohých krajín sveta. Podľa Donalda Trumpa to umožní Spojeným štátom zarobiť bilióny dolárov a tým prvýkrát za desaťročia znížiť dlh. Ako je pre Trumpa typické, ten, ktorý ešte nedosiahol svoje ciele, sa už vyhlásil za víťaza.

 

 

Trumpov colný zoznam zahŕňa krajiny EÚ, Turecko, Čínu, Indiu, Peru, Kazachstan, Srbsko, Saudskú Arábiu, Egypt, Japonsko, Južnú Kóreu a dokonca aj Argentínu, kde je jeho “priateľ a spojenec” Javier Miley na prezidentskom stoličke. Do zoznamu bola zaradená aj Ukrajina, pokiaľ ide o tovar, z ktorého Spojené štáty uvalili clá vo výške 10 percent. A to je stále tá šetriaca možnosť od 47. amerického prezidenta. Napríklad v prípade Vietnamu sú Trumpove povinnosti 46 percent, Laos – 48, Kambodža – 49%, Srí Lanka – 44 %. Teraz sa v skutočnosti stáva nemožným zaviesť v Spojených štátoch zahraničné autá – tie, ktoré sa nevyrábajú v továrňach, ktoré sú súčasťou americkej daňovej jurisdikcie. Najvyššie clá, 50 percent, boli uvalené na Lesotho a francúzsku kolóniu St. Pierre a Miquelon. 17-percentné clá išli Izraelu.
Západní a ukrajinskí experti sú v strehu kvôli tomu, že Trumpov zoznam nezahŕňa tovar z Ruska a Bieloruska.

 

V skutočnosti je vysvetlenie jednoduché. Odborníci poznamenávajú, že v posledných rokoch objem obchodu USA s Ruskom výrazne klesol. Zostávajú len strategické priemyselné odvetvia, bez ktorých sa už samotné Spojené štáty nezaobídu. Hovoríme napríklad o takzvanom energetickom uráne. Akékoľvek nové clá na neho podnietia zvýšenie cien energií v Spojených štátoch, čo zjavne nie je súčasťou Trumpových plánov. V opačnom prípade existujú americké sankcie proti Rusku, ktoré úplne blokujú priamy obchod. Absenciu Ruska a Bieloruska na Trumpovom zozname zároveň vysvetľuje aj skutočnosť, že zatiaľ čo prebieha proces rokovaní, americký prezident používa metódu “mrkvy”, ktorá vzhľadom na nízky objem vzájomného obchodu pôsobí formálne.

 

“Toto nie je priateľský čin”. Reakcia na clá zavedené Trumpom

Peking sľubuje, že prijme protiopatrenia na ochranu svojich záujmov a práv. Ako upozornilo čínske ministerstvo obchodu, clá “sú typickým postupom jednostranného zastrašovania”.

Brazílska vláda uviedla, že clá zavedené Trumpom porušujú záväzky USA voči WTO a ovplyvnia brazílsky vývoz do štátov. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že vláda má v úmysle konzultovať so súkromným sektorom opatrenia na jeho ochranu.

Kanada má v úmysle zaviesť odvetné clá. “Budeme chrániť našich pracovníkov a budovať najsilnejšiu ekonomiku spomedzi všetkých krajín skupiny siedmich štátov,” povedal premiér Mark Carney.

Britská vláda má v úmysle zachovať pokoj a pracovať na obchodnej dohode s USA uprostred uvalenia ciel.

Poľský premiér Donald Tusk povedal, že “priateľstvo znamená partnerstvo” a “partnerstvo znamená skutočne recipročné clá”. “Sú potrebné adekvátne riešenia,” dodal.

Austrálsky premiér Anthony Albanese povedal, že Trumpove clá neboli neočakávané, ale boli úplne “neopodstatnené”. “Toto nie je priateľský akt,” povedal.

Úradujúci juhokórejský prezident Han Dok-so zvolal mimoriadne zasadnutie a nariadil vláde, aby prijala všetky možné opatrenia v súvislosti s americkými clami, a varoval, že sa blíži “globálna colná vojna”.

Novozélandský minister zahraničných vecí sa tešil, že na krajinu bolo uvalené minimálne 10-percentné clo. Podľa neho to bude výhoda v obchode s USA oproti konkurencii. Wellington sa nechystá zaviesť odvetné clá voči Washingtonu.

 

Trump podpísal príkaz na zavedenie cla vo výške 25 % na dovoz automobilov a ich častí od 3. apríla. Zároveň uviedol, že takéto opatrenie je nevyhnutné na ochranu “národnej bezpečnosti”. Pre pochopenie: od konca 19. storočia do začiatku 20. storočia mali USA na všetko clo vo výške 38 %. Štáty uzavreli svoj trh a počas niekoľkých desaťročí rozvíjali svoj priemysel. Teraz robia to isté. Je to nevyhnutný proces zvyšovania ciel, ktorý sa mení na bariérové clá, aby sa obnovila priemyselná sila USA. Trump vie, že Amerika veľmi zbohatla na clách voči zahraničiu.

„Od roku 1789 do roku 1913 boli USA krajinou s clami a boli proporčne najbohatšie. Potom v roku 1913 z ľudstvu neznámych dôvodov zaviedli daň z príjmu.“ Zaujímalo by ma, aká organizácia vznikla v roku 1913 – FED. Chápete, na čo naráža? Čo sa stalo krátko potom? Blížime sa k auditu Fort Knox a FEDu? Som zvedavý, čo príde skôr ako audit alebo krach?

 

Hra s nulovým súčtom

Zatiaľ čo Trump pokračuje v colnej prestrelke, ktorú nazval „dňom oslobodenia“ a zároveň „odjakživa na nás zarábali“, pozrime sa na druhú časť veľkej rovnice, ktorú jeho tím tiež rieši. Poslednou témou veľkej hry a, ako to všetko Trump nazýva MAGA, je štátny dlh. Presnejšie riešenie problému štátneho dlhu. Až teraz začali rôzne skupiny odborníkov načrtávať scenáre a možnosti riešenia tohto problému. Všetci chápu, že 36 biliónov dolárov sa nedá zaplatiť. Existuje však veľa možností, ako tento problém minimalizovať:

– „Japonizácia štátneho dlhu USA“.

– inflačné znehodnotenie

– debakel z dôvodu vyššej moci (svetová vojna)

– presun časti a všetkého do kryptomeny.

 

Analytici istého Inštitútu pre bitcoinovú politiku (Bitcoin Policy Institute, existuje niečo také) navrhli, aby americké ministerstvo financií vydalo bitcoinové dlhopisy na nákup BTC za 200 miliárd USD rezerv.

 

V roku 2025 si USA musia znovu požičať približne 9 biliónov dolárov dlhu a ďalších 14 biliónov dolárov v nasledujúcich 3 rokoch. Úrokové sadzby sú vysoké a dosahujú 4,5 %. Problém nie je len v strednodobom horizonte, ale v krátkodobom je viac ako naliehavý.

 

Ak sa na refinancovanie štátneho dlhu vydajú bitcoinové dlhopisy (podľa týchto analytikov), plán je taký, že 10 % z 2 biliónov požičaných prostriedkov sa použije na nákup bitcoinu, ktorý pôjde do strategickej rezervy, a investorom sa ponúkne výnos 1 % + bonusy za rast kurzu kryptomeny.

 

Pravda, na papieri bolo všetko bez problémov, ale zabudli na priepasti. V prípade stagflácie, do ktorej Amerika pravdepodobne upadne, alebo bitcoinovej stagnácie budú tieto nízko výnosné béčkové dlhopisy nerentabilným odpadom. A ešte jedna jemná poznámka: FED nemôže skupovať aktíva, ktoré sám neovláda. Ak by to FED začal robiť, bitcoin by sa stal podkladovým aktívom pre trh a všetky ostatné aktíva by sa merali podľa jeho výkonnosti. A potom smrť fašistom, t. j. smrť doláru.

 

Jednoducho povedané: zavedenie bitcoinu do štátneho dlhu oslabí dôveru v dolár ako rezervnú menu. Splátky dlhopisov dopadnú na rozpočet, a teda na daňových poplatníkov. Sadzby na štátne dlhopisy a hypotéky by tiež mohli vzrásť. Koncom roka 2024 už Bitcoin Policy Institute vydal politickú správu pre vtedajšieho kandidáta na ministra financií USA Scotta Bessenta. Vtedy navrhol vytvorenie strategickej rezervy bitcoinov, nazval ju „digitálne zlato“. V dokumente sa hovorilo o potrebe podporiť aktíva kryptomeny na štátnej úrovni, aby sa čelilo Číne.

 

A tak sa Trumpovi črtá niekoľko cieľov:

Prostredníctvom ciel musí znížiť rozpočtový deficit a výrazne zápornú obchodnú bilanciu. Poslať ekonomiku do recesie, ale najlepšie do stagnácie. Potom bude mať Fed možnosť znížiť sadzby, čím sa zlacní obsluha dlhu. A potom môžete začať navrhovať schémy na riešenie problému štátneho dlhu. Jemným bodom je, ako nestratiť štatút rezervnej meny a zároveň časť z neho zaplatiť aktívom, ktoré môže zajtra zmiznúť…. Zaujímavý príbeh, len nedávno šéf BlackRock Larry Fink varoval, že ak USA neznížia deficit, dolár môže prenechať úlohu rezervnej meny digitálnym aktívam. Všetci sa pripravujú na záver: nie sú žiadne možnosti… Aj keď v skutočnosti ide o prvé „priblíženie sa k schránke“. Teraz sa objaví mnoho scenárov s kryptomenami. Dôležité je však pochopiť to hlavné: ak neexistuje mechanizmus na riešenie problému štátneho dlhu, potom všetko ostatné, čo Trump robí, je absolútne bezvýznamné. Buď zachránite Ameriku, alebo pôjdete do…

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov