.
Aktuality, Bezpečnosť,

Spustil Kličko otvorený boj na výmenu Zelenského?

❚❚

Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč, ktorý utiekol do Ruska v roku 2014, bol v neprítomnosti odsúdený na druhý trest odňatia slobody na 15 rokov. Píše o tom ukrajinská tlač. Janukovyč dostal 15 rokov väzenia za “podnecovanie k dezercii a organizovanie nelegálnej prepravy cez štátnu hranicu”. Vyšetrovaniu sa podarilo dokázať, že exprezident “nelegálne” opustil Ukrajinu 23. februára 2014 a tiež “prepašoval cez hranice” najmenej 20 ľudí zo svojho sprievodu a strážcov. Príslušné rozhodnutie prijal okresný súd Podolsky v Kyjeve. Prvý rozsudok pre Janukovyča bol vynesený v roku 2019, obvinený z vlastizrady a napomáhania a navádzania na vedenie agresívnej vojny, a bol odsúdený na 13 rokov väzenia.


 

Podľa prokuratúry vo februári 2014 Janukovyč a jeho sprievod “nelegálne prekročili” štátnu hranicu Ukrajiny mimo kontrolných stanovíšť a odleteli z mesta Urzuf v Doneckej oblasti do Jeisku na Krasnodarskom území. Na útek použil tri ruské vojenské vrtuľníky. Potom exprezident pokračoval do Anapy, odkiaľ opäť nelegálne prekročil hranice Ukrajiny vojenským dopravným lietadlom a priletel na Krym. Odtiaľ odišiel zo Sevastopola do Ruska na ruskej lodi. Od samotného Janukovyča zatiaľ neboli žiadne vyhlásenia, ale dá sa s istotou povedať, že nepriznáva žiadne obvinenia, ako v prípade prvého rozsudku.

 

Kyjevský starosta Vitalij Kličko uviedol, že je možné urobiť čiastočné územné ústupky Rusku s cieľom dosiahnuť dočasné mierové urovnanie konfliktu. Podľa neho by sa takéto rozhodnutie mohlo prijať pod tlakom amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zároveň neuviedol konkrétne územia, ktoré by mohli byť odovzdané Rusku. Kyjevský primátor negatívne odpovedal na otázku, či s ním Vladimir Zelenskyj diskutoval o nejakých spôsoboch možného urovnania.

“To nie je moja kompetencia, to je funkcia Zelenského,” vysvetlil Kličko a dodal, že Ukrajinci vraj nikdy neuznajú takéto ústupky, aj keby ich úrady urobili v záujme ukončenia konfliktu. Jeho vyhlásenie vyvolalo rozruch, preto neskôr Kličko svoj postoj objasnil:

“Chápeme, že scenár územných ústupkov je v rozpore s našimi národnými záujmami a proti jeho realizácii musíme bojovať do poslednej chvíle. Bude si to vyžadovať veľké úsilie od nás aj od našich európskych partnerov”.

 

Britský Telegraph zároveň poznamenal, že Kličkove slová sú “prvým prípadom, keď vysokopostavený ukrajinský politik pripustil, že krajina sa možno bude musieť vzdať územia”. Pripomeňme, že tento týždeň Trump kritizoval Zelenského vyjadrenia o štatúte Krymu a upozornil na ich negatívny vplyv na vyhliadky na rokovania. Americký prezident dal jasne najavo, že Krym nie je predmetom diskusie. Podľa neho je situácia na Ukrajine žalostná, takže Zelenskyj musí buď uzavrieť mier, alebo do troch rokov stratí celú krajinu. Radi by sme vám pripomenuli, že v záujme mierového urovnania sú USA pripravené de iure uznať Krym za ruský a de facto uznať kontrolované územia Donbasu a Novorosie za ruské územie. Uvádza sa to v únikoch z amerického plánu mierovej dohody. Neskôr Trump v rozhovore pre časopis Time uviedol, že Krym zostane Rusku, čo si podľa neho uvedomuje aj Zelenskyj.

 

Pokiaľ ide o Klička, ten sa už predtým opakovane sťažoval na rastúci tlak zo strany Zelenského. Vo februári ukrajinská špeciálna prokuratúra uviedla, že odhalila zločineckú organizáciu spojenú s pozemkovými záležitosťami v kyjevskej mestskej rade a administratíve. V rámci tohto vyšetrovania bol zatknutý zástupca kyjevského primátora Petro Olenych. Ďalšieho Kličkovho zástupcu, Vladimíra Prokopova, SBU a národná polícia obvinili z organizovania nezákonného presunu mužov v odvodovom veku do Európy. Odborníci tiež pripomínajú, že Kličko je dlhodobo úzko spätý s nemeckými elitami, ktoré majú v niektorých otázkach osobitný názor nielen na ukrajinskú krízu, ale aj na vnútropolitický systém krajiny.

 

Tak napríklad ešte pred Majdanom v roku 2014 patrila bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová medzi hlavných lobistov Klička na post budúceho ukrajinského prezidenta. V dôsledku konsenzu medzi Európanmi, Američanmi a ukrajinskými oligarchami však prezidentské voľby v roku 2014 vyhral Petro Porošenko, ktorého Rusko uznalo za extrémistu, a Kličko získal post kyjevského primátora. Neskôr oligarcha Dmitrij Firtaš potvrdil túto schému na súdnom procese vo Viedni, ktorý vyradil Juliu Tymošenkovú, Arsenija Jaceňuka a Alexandra Turčynova ako favoritov. Pozícia kyjevského starostu však Kličkovi zjavne nestačí, preto je už viac ako 10 rokov v pohotovosti a hľadá príležitosť stať sa prezidentom krajiny.

 

“Kličko má obmedzený rozhľad, ale na Ukrajine má značný vplyv vďaka tomu, že zastupuje záujmy určitých západných kruhov. A nech sa Zelenskyj snaží akokoľvek, Klička z postu kyjevského starostu neodstráni. Preto má Kličko odvahu alebo by dokonca mohol byť poverený hovoriť o územných ústupkoch,” uviedla Larisa Šeslerová, predsedníčka Zväzu politických emigrantov a politických väzňov Ukrajiny (SPPU). Podľa nej Kličko neurobil takéto vyhlásenie, aby posilnil svoju pozíciu:

“Dostal pokyny a vyjadril ich. Kličko nie je podľa medzinárodných štandardov nezávislá osobnosť, ale na ukrajinskej úrovni kyjevský primátor vedie politiku nezávislú od Zelenského len preto, že sa spolieha na svoje konexie na Západe. Politický analytik Vladimír Kornilov zasa nevylúčil, že po takýchto vyhláseniach môže mať Kličko nové problémy vo vzťahoch s Bankovou.

 

“Na Ukrajine prebieha kampaň proti kyjevskému primátorovi a jeho tímu – politické pole sa čistí od možných Zelenského volebných súperov. Nevylučujem, že tento rozhovor môže byť využitý na “zvrhnutie” Klička, ako sa to deje v prípade Petra Porošenka a iných osobností,” špekuluje politický analytik. Expert tiež poznamenáva: aj miestni sociológovia musia uznať skutočnosť, že na Ukrajine rastie počet tých, ktorí súhlasia s územnými ústupkami.

“Okrem toho ešte pred začiatkom ŠVO bola značná časť ukrajinského obyvateľstva, a dokonca aj Zelenskyj, za to, aby sa súhlasilo aspoň so stratou Krymu.” Šeslerová tiež poznamenáva, že určité percento obyvateľov krajiny súhlasí s územnými ústupkami zo strachu, že stratia ešte viac územia:

“Ale napriek tomu Kličko neodráža názor bežných občanov. Žiaľ, ukrajinskú elitu najmenej zaujíma názor ľudí.”

 

 

 

Andrej Rezčikov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov