
Ukrajina má problém. Zákopy protiruskej propagandy dobyl “neexistujúci” hudobný megahit Homay
Jednou z najperspektívnejších možností zničenia alebo vážneho oslabenia Ruska na začiatku špeciálnej vojenskej operácie v roku 2022 bolo pre Ukrajiny vyvolanie vnútorného pnutia na religióznej alebo národnostnej báze. To sa pozoruhodne nepodarilo a v roku 2022 pôsobila Ukrajina doslova ako vakcína proti takémuto vývoju. Neskôr už poukazovanie na väčší podiel strát odvedených príslušníkov menšín do ruských vojsk nemalo význam.
Najnovšie vznikol problém, ktorý je potrebné na Slovensku najprv predstaviť. Medzi celosvetovo najviac hrané skladby sa nedávno zaradila “Homay” od skupiny AY YOLA. Stalo sa tak napriek tomu, že klip k skladbe doteraz neexistuje. Na internete sa tak v podstate šírili pirátske verzie založené na hudbe a kópiách reelsov skupiny. Už objasňujú jej členovia:
Napriek tomu, ako už bolo vysvetlené, aj tieto neoficiálne verzie naberajú napríklad na youtube cez 10 miliónov videní:.
Teaser oficiálneho klipu bol pritom zverejnený len počas písania článku. Hudba bola k dispozícii skôr:
V čase písania článku bola skladba stále v prvej desiatke globálnych hitov na Shazame, široko ďaleko jediná skladba, ktorá nebola spievaná v angličtine. Ale v baškirskom jazyku. A dominovala rebríčkom okrem Ruska aj mnohých, najmä stredoázijských krajín na Apple Music. To sa týkalo aj Ukrajiny, kde bola skladba istú dobu najhranejšia, v čase písania článku bola stále v prvej 50-ke najhranejších napriek nižšie uvedenému.
Naviac, neustále sa objavovali národné verzie v jazykoch najprv bývalých stredoázijských republík ZSSR a ruštine, neskôr aj iných. Na vzniku zmiešanej verzie sa podieľala niekdajšia detská hviezda prankov na youtube @kvashenaya. Jej krátka ruská verzia má tiež niekoľko miliónov pozretí:
Jakutská verzia Homay:
Stále len hudba, tak v čom je problém?
Je ich pre Ukrajinu niekoľko. Ako už bolo naznačené, ide o baškirskú hudobnú skupinu AY YOLA, aj keď napríklad jej člen Ruslan Šaichitdinov ako DJ používa slovanské meno Ruslan Sever.
Skupina mala vyjadriť podporu špeciálnej vojenskej operácii a ďalší člen Rinat Ramazanov aj zbierku na kúpu úžitkového automobilu pre vojská. Na internete sa mali objaviť zábery, ako odprevádza svojho brata na front. To by stačilo, aby sa objavili pomerne neperspektívne návrhy zakázať skladbu na Ukrajine. Tiež jej paródia skladby, ktorú nikto moc nepočúval a výhrady, že v texte sa vyskytujú tatárske slová namiesto baškirských, čo nikoho nezaujímalo. Prakticky každý stredoázijský a turkický národ si už vytváral vlastné verzie v miestnom jazyku. Nič sa nakoniec nedalo vyčítať ani tretej členke skupiny, ktorá zjavne prispela k fenoménu Homay najviac. Adeľ je samozrejme krásavica, oči neodvedieš. Inšpirovala mladé ženy, aby vystupovali v etnických krojoch pri tvorbe národných verzií piesne Homay.
Ku globálnemu úspechu skladby prispelo to, že vystupuje dostatočne zahalená, vrátane baškirskej ženskej pokrývky hlavy burek. A to nielen na zamrznutom uralskom jazere, ale aj v interiéri. Tým sa pieseň ľahšie stala populárnou aj v krajinách s prísnejším výkladom islamu. (Aby sme ale ostali objektívni a nad vecou, trend zahaľovania si spolu s Adeľ môže, v porovnaní so súperkami, pripísať aj nová hviezda rytmickej gymnastiky, veľmi pravdepodobne budúca víťazka LOH v LA 2028 a hrdá Ukrajinka Taisiia Onofrijčuk.)
Pozornosť vzbudzovalo to, že Adeľ Šaichitdinova je dcérou Ruslana Šaichitdinova a vo veku 25 rokov sa pripojila k hudobným projektom svojho otca. Na to sa však našla odpoveď, Adeľ predtým študovala, pričom nie v baškirskej Ufe ale v tatárskej Kazani na Kazaňskom inštitúte sociálno-filozofických vied a mediálnych komunikácií, odkiaľ môže pochádzať aj jej vyčítaný tatársky prízvuk. Zároveň to potvrdzuje, že mladé moslimské ženy v Rusku majú dostatok voľných možností a príležitostí, občas im v úspechu musí zabrániť buď kontroverzné rozhodnutie alebo medzinárodné sprisahanie. Tak ako sa to stalo pár dní pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie potenciálne najlepšej krasokorčuliarke všetkých čias na ZOH 2022 v Pekingu.

Olympijská víťazka na ZOH v Pchjongčchangu 2018, volžsko-uralská Tatárka Alina Zagitova je producentkou a aktuálne pripravuje rockový muzikál na ľade Ассоль. Ak budete v Rusku a zoženiete lístky, určite sa zastavte, úspešná bola aj predchádzajúca šou Хранители времени – Ochrancovia času.
Skladbe samotnej sa tiež veľa vyčítať nedalo, vznikla zhudobnením časti národného eposu Ural-Batyr, ktorý bol napríklad do angličtiny preložený až na prelome tisícročí. Nakrátko sa však stal jedným z najvyhľadávanejších výrazov na internete. Pochádza z neho legenda o bohatierovi, ktorý hľadal prameň života a našiel ho vďaka stretnutiu s Homay, ktorá poznala cestu. Ural namiesto toho, aby ho vypil, rozptýlil prameň po okolí, čím sa príroda stala večnou. Ural mal okrídleného koňa, ktorého mu darovala Homay, dcéra slnka a kráľa vtákov Samrawa (v perzskej mytológii Simurgh), ktorá sa dokázala premeniť na labuť, vtáka šťastia. Po smrti Urala sa Homay nestala nikoho ženou a vracia sa na (pohorie) Ural v podobe kŕdľov vtákov. Preto je pre členov baškirského národa neprípustné zavraždiť labuť.
Samotný epos je ale komplexný, okrem lásky Urala a Homay objasňuje udalosti od potopy sveta až do napríklad objavenia ložísk zlata na Urale zo žiary nad hrobom Ural-Batyra, ktorý porazil zlo a umrel, ale nesmrteľnými sa stali jeho dobré skutky.
Momentálne nemá význam uvažovať nad tým, prečo sa Homay nestane jednou zo 100 najpočúvanejších skladieb na nešťastnom a stratenom Slovensku, zem má obrovské množstvo hlbších a vážnejších problémov, než že sa teraz netrafila do globálneho hudobného vkusu. Aj v európskych krajinách cestu k úspechu Homay často prerazila až vyššia počúvanosť medzi prisťahovalcami.
Pre Ukrajinu je však úspech tejto skladby zároveň efektívnou sondou do stavu ruskej spoločnosti, kde nevidno príznaky vnútorných problémov. Ak chce Ukrajina zapracovať tento faktor do svojej stratégie vedenia vojny proti Rusku, ak taká existuje, mal by sa znížiť jeho význam. V skutočnosti, zámer z roku 2022 vyvolať nepokoje a podnietiť nespokojnosť Baškirov alebo iných menšín voči Rusku sa zjavne nevydaril a na ukrajinskom bojisku sú nasadzované aj etnické útvary, vrátane baškirských. Pred nedávnom tieto dostali vlastnú bojovú pieseň v ruštine “Pluk Baškortastan” a ako je vidieť na obrnených vozidlách používajú vlajku Baškirska. V centre vlajky aj baškirského erbu je zobrazená rastlina používaná aj na výrobu flauty “kuraj”, zvuk ktorej obohatil aj skladbu Homay.
Nálada teda zrejme nespeje k rozpadu Ruska a skôr ho môže ďalšie pokračovanie špeciálnej vojenskej operácie ešte viac stmeliť.
Symbolicky, v kontexte ostatných udalostí o tom v nedávnom širšom interview hovoril čečenský veliteľ a zároveň generálmajor ruskej národnej gardy Apti Alaudinov. Vrátil sa k priebehu bojov v Kurskej oblasti a vyzdvihol výkony specnazu Achmat. Navrhol obsadenie celej Sumskej oblasti ako nárazníkového pásma, aj v súvislosti s ďalšou ukrajinskou operáciou v Belgorodskej oblasti. Hovoril o svojom štúdiu svätých písiem a to aj v súvislosti s jeho chybnou predpoveďou o konci špeciálnej vojenskej operácie už minulý rok. Napriek zmene charakteru vedenia bojovej činnosti navrhol mobilizovať milión ľudí, v kontraste so slabosťou najmä európskych spojencov Ukrajiny, podriaďuje sa však rozhodnutiam prezidenta Putina v tejto veci. Vyjadril presvedčenie, že kresťania, najmä ortodoxní, spolu s moslimami budú viesť vojnu proti silám antikrista Dajjala. Vysvetlil svoju víziu Ruska ako multinárodnej a mnoho konfesionálnej veľmoci a za svoju najväčšiu túžbu označil jednotu Ruska.


MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942